Witam i pytam :)

Zapraszamy każdego użytkownika do napisania kilku słów o sobie. To najlepsze miejsce dla nowych użytkowników.
Emiś
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Sosnowiec
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Witam i pytam :)

Postautor: Emiś » 25 sty 2009, 11:23

Parę dni temu znalazłam to forum i postanowiłam się zarejestrować. No i przy uzupełnianiu danych w profilu trochę zdębiałam... Historia mojego nawrócenia jest długa i pogmatwana, więc nie będę się w nią teraz zagłębiać, ale koniec końców obecnie pojawiam się w kościele baptystycznym. Nie zagłębiałam się nigdy w jakieś "techniczne szczegóły", gdy jestem na nabożeństwie interesuje mnie modlitwa, uwielbianie, rozważanie Biblii. Do tej pory wiedziałam, że jest to kościół baptystyczny i tyle mi wystarczyło (nie chodzi o to, że to był wyznacznik w wyborze kościoła, tylko, że był to ten "techniczny szczegół" o którym akurat wiedziałam ;-) ). A tu przy wyborze wyznania znalazłam baptystów dnia siódmego, reformowanych baptystów i chrześcijan baptystów :O może mi ktoś powiedzieć czym one się różnią? Będę w kościele najwcześniej w przyszłym tygodniu i nie mam jak się do tego czasu dowiedzieć, a zaintrygowało mnie to straszliwie i może metodą eliminacji mi wyjdzie :evil:


Acha, no i witam wszystkich :)


Obrazek
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 25 sty 2009, 12:56

Witaj.
Emiś pisze:A tu przy wyborze wyznania znalazłam baptystów dnia siódmego, reformowanych baptystów i chrześcijan baptystów :O może mi ktoś powiedzieć czym one się różnią?

Baptyści dnia siódmego to baptyści którzy nabożeństwa mają w soboty gdyż uważają, że starotestamentalne przykazanie zachowywania Szabatu jest nadal aktualne.

Baptyści reformowani to baptyści którzy wyznają tzw. kalwinizm, i trzymają się Londyńskiego Wyznania Wiary Baptystów z 1689 roku: http://wite.k.pl/kchb/londynskiewyznaniewiary.html

Kościół Chrześcijan Baptystów, z tego co mi wiadomo, naucza raczej arminianizmu.

Przynależność do np. KCHB nie oznacza, że osoba nie może być np. baptystą reformowanym. I na odwrót. Można chodzić do zboru mając inni pogląd w tej kwestii.

A tutaj można się dowiedzieć na czym polegają oba systemy teologiczne: http://www.gotquestions.org/Polski/kalw ... anizm.html


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 25 sty 2009, 13:33

Puritan pisze:Kościół Chrześcijan Baptystów, z tego co mi wiadomo, naucza raczej arminianizmu.l
Niekoniecznie, ja znam dwa zbory które głoszą kalwińskie zbawienie z wiary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sty 2009, 21:13

Puritan pisze:[...]Baptyści dnia siódmego to baptyści którzy nabożeństwa mają w soboty gdyż uważają, że starotestamentalne przykazanie zachowywania Szabatu jest nadal aktualne.

Za mocno upraszczasz i niestety nie jest to dla Baptystów dnia siódmego sprawiedliwe. Baptyście dnia siódmego tak jak my (tzn. na pewno ja) traktujemy Dzień Pański (Niedzielę) za szczególny w naszym całym tygodniowym rytmie, tak samo traktują Sobotę. Bynajmniej nie jest dla nich grzechem nie świętowanie Soboty, a przynajmniej z tego co pamiętam Eliasz to w ten sposób tłumaczył (więc nie ma "powrotu do Prawa"). To w kwestii małego wytłumaczenia.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 25 sty 2009, 21:25

fantomik pisze:Bynajmniej nie jest dla nich grzechem nie świętowanie Soboty, a przynajmniej z tego co pamiętam Eliasz to w ten sposób tłumaczył (więc nie ma "powrotu do Prawa")

Ja to inaczej zrozumiałem. Eliasz mówił mi na czacie, że w czasie komunizmu, sobotni chrześcijanie mieli duże problemy i nie mogli np. iść do pracy w sobotę. Ja rozumiem to tak, że baptyści dnia siódmego nie opierają się na Zakonie, ale są bardzo wyczuleni pod względem soboty i ci którzy są przekonani, że sobota jest dniem odpoczynku a pracują - grzeszą. Co jest zresztą raczej oczywiste bo wszystko co robi się wbrew sumieniu jest grzechem.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sty 2009, 21:36

Puritan pisze:[...]Ja rozumiem to tak, że baptyści dnia siódmego nie opierają się na Zakonie, ale są bardzo wyczuleni pod względem soboty i ci którzy są przekonani, że sobota jest dniem odpoczynku a pracują - grzeszą. Co jest zresztą raczej oczywiste bo wszystko co robi się wbrew sumieniu jest grzechem.

Ja słyszałem inaczej ;-)

Cytując za ich oficjalną stroną:
Seventh Day Baptists believe that the Sabbath is important to God and to people. However, we also believe that we are not saved by observing the Sabbath. In fact, we are not saved by keeping any of the Ten Commandments. The Apostle Paul says, "no one will be declared righteous in his sight by observing the law" (Romans 3:20).

Seventh Day Baptists believe that we are saved because "God so loved the world, that he gave his only begotten son" (John 3:16). Jesus Christ came to earth to die and shed His blood so that people could be saved. Only those who surrender their lives to Jesus Christ will be saved.

Choć dopuszczam myśl, że zapewne potoczne zrozumienie może być nie do końca konsekwentne.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
sibela
Posty: 1033
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Dolna Bawaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sibela » 26 sty 2009, 11:59

prosze o przetlumaczenie


Niektórzy modlą się o całą beczkę, a nadstawiają kubek.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2009, 12:33

No to moja próba tłumaczenia (niech Puritanin może skoryguje ;-))

Baptyści Dnia Siódmego wierzą, że Sabat jest ważny dla Boga i Jego Ludu. Jednakże, również wierzymy, że nie jesteśmy Zbawieni za przestrzeganie Sabatu. Więcej, nie jesteśmy Zbawieni za przestrzeganie któregokolwiek z Dziesięciu Przykazań. Apostoł Paweł powiedział "jako że z uczynków Prawa żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach." (Rzym 3:20; BT)

Baptyści Dnia Siódmego wierzą, że jesteśmy Zbawieni dlatego, że "Tak [...] Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał..." (J 3:16). Jezus Chrystus przyszedł na Ziemię aby umrzeć i przelać swoją krew aby ludzie mogli być Zbawieni. Tylko Ci, którzy poddadzą swoje życie Jezusowi Chrystusowi będą Zbawieni.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 26 sty 2009, 16:58

fantomik, cytujesz oficjalną stronę amerykańskich BDŚ czy Międzynarodową Konferencję BDŚ?

Znalazłem coś bardzo ciekawego:

The Seventh Day Baptists hold Unitarian Doctrines in their International Conference but became Trinitarians in the US. The Adventists were Unitarians on worldwide basis until the death of Uriah Smith in 1931. From that date they were taken over slowly by Trinitarians. They became formally Trinitarians as late as 1978.
http://en.wikipedia.org/wiki/Unitarians


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
sibela
Posty: 1033
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Dolna Bawaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sibela » 26 sty 2009, 19:51

Fantomik dziekuje :)


Niektórzy modlą się o całą beczkę, a nadstawiają kubek.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 27 sty 2009, 10:11

Puritan pisze:fantomik, cytujesz oficjalną stronę amerykańskich BDŚ czy Międzynarodową Konferencję BDŚ?

Cytowałem http://www.seventhdaybaptist.org/ (czyli Ameryka i Kanada). Do tej strony był odnośnik z któregoś z polskich zborów BDS. Eliasz na pewno był Trynitarzem ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Przedstaw się”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości