cześć :)

Zapraszamy każdego użytkownika do napisania kilku słów o sobie. To najlepsze miejsce dla nowych użytkowników.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: cześć :)

Postautor: kruszynka » 24 lis 2016, 18:13

W wyrażeniu koń z rzędem chodzi z kolei o rząd, czyli ‘dawną ozdobną uprząż konia przeznaczonego do jazdy wierzchem’.

Na taki rząd mówiło się też osiodłanie. Składały się na niego siodło ze strzemionami, uzda (ogłowie i kiełzno z wodzami), podpiersie i podogonie, a także olstra (czyli ‘skórzane futerały na krótką broń palną’) i czaprak (inaczej ‘długa ozdobna kapa okrywająca konia’).

Koń z rzędem był więc czymś wyjątkowym, dlatego z czasem upowszechniło się owo określenie na − ogólnie − ‘wysoką nagrodę dla kogoś, kto zrobi coś wyjątkowego, dokona czegoś niezwykłego’.


No to witamy konia z rzędem :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
jagnam
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2016, 23:55
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: cześć :)

Postautor: jagnam » 12 gru 2016, 09:17

Bardzo ładny blog


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cześć :)

Postautor: konia_z_rzedem » 14 gru 2016, 15:21

Dopiero teraz zauważyłem ciąg dalszy postów. A więc kruszyna wszystko wyjaśniła. A dokładnie chodzi o konia z rzędem za wyjaśnienie różnych kwestii, które mieszają mi się w głowie i przydałoby się przedyskutować je na forum i znaleźć odpowiedź.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: cześć :)

Postautor: kruszynka » 14 gru 2016, 19:17

konia_z_rzedem pisze:A dokładnie chodzi o konia z rzędem za wyjaśnienie różnych kwestii, które mieszają mi się w głowie

No i co, zarobił już ktoś na uzdę, albo choćby podogonie? ;-)
Obrazek


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Przedstaw się”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości