Luteranie a chrzest

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Re: Luteranie a chrzest

Postautor: Efendi » 19 lis 2015, 18:50

Ale dla doroslych nie ma konfirmacji :P To znaczy dla osob ochrzczonych swiadomie. Bo oni na chrzcie skladaja wyznanie wiary wiec nie musza go potwierdzac pozniej.

Oberyn.
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 19 lis 2015, 19:15

W Małym Katechizmie Luter pisze, że chrzest daje odpuszczenie grzechów i wybawia od śmierci tych, którzy wierzą w to, co mówi Słowo Boże. Chrzcąc dzieci przeczy swoim słowom.

św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
kontousunięte1
wyznanie: Brak_denominacji
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2015, 19:32

No właśnie,Oberyn. Mam też wrażenie /założyłam temat/,że podobnie dzieje się z Duchem Św. "po luterańsku". Niby jest Osobą,a dalej cały czas mówi się o Nim jako o mocy.Ja zgłupiałam i czekam na jakiegoś luteranina,który pochyli się poważnie nad tematem Mam w tym osobisty cel.

Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 19 lis 2015, 19:50

Oberyn. pisze:W Małym Katechizmie Luter pisze, że chrzest daje odpuszczenie grzechów i wybawia od śmierci tych, którzy wierzą w to, co mówi Słowo Boże. Chrzcąc dzieci przeczy swoim słowom.

Ja luteraninem nie jestem ani dzieci nei chrzce chociaz bywam w KEA. Ale dla mnie nie ma w tym sprzeczności.
Daje odpuzczenie grzechów i wybawia od smierci tych ktorzy wierza - No bo dzieci tez przeciez kiedys uwierza (lub nie) co maja potwierdzic w konfirmacji. I jesli uwierza to im da odpuszczenie i wybawienie. A jak nie uwierza no to nic z tego. 30 razy moga sie chrzcic.

Oberyn.
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 19 lis 2015, 20:23

Wedlug mnie to bez sensu w takim razie, bo w Małym Katechizmie nic o tym nie jest wspomniane.

św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Kontaktowanie:

Postautor: polk » 22 lis 2015, 22:47

Co do Ducha Świętego luteranie zdecydowanie stoją na ortodoksyjnym stanowisku, że jest on Osobą Boską. Nauka o Nim mogła nie być rozwijana w XVI-wiecznych artykułach ponieważ nie była elementem sporu z rzymskim-katolicyzmem. Tutaj rozwinięcie tego tematu:
"Duch Święty w liturgii luterańskiej" - http://old.luteranie.pl/pl/?D=554

Co do chrztu to myślę, że na pewno jest jakieś wyjaśnienie, w końcu to Marcin Luter był największym propagatorem zbawienia z łaski a przez uczynki.

"Nic bardziej nie przeszkadza w badaniu prawdy niż wcześniejsza zgoda na częściową prawdę"Jakub Arminiusz
Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 22 lis 2015, 23:35

Oberyn oczywiście, że Mąły Katechizm wspomina o wierze.

Po trzecie
Jak może woda tak wielkie rzeczy czynić?
Woda wprawdzie tego nie czyni, ale Słowo Boże, które jest z wodą i przy wodzie, tudzież wiara, ufająca temu Słowu Bożemu połączonemu z wodą, gdyż bez Słowa Bożego woda jest samą tylko wodą, a nie chrztem, lecz połączona ze Słowem Bożym jest Chrztem, to jest wodą życia pełną łaski i kąpielą narodzenia się na nowo w Duchu Świętym, jak święty Paweł mówi w liście do Tytusa, w rozdziale trzecim: Bóg zbawił nas przez kąpiel odrodzenia i odnowienia Ducha Świętego, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni będąc łaską Jego, stali się dziedzicami według nadziei żywota wiecznego. Wierna to mowa.

W kwestii chrztu niemowląt i wiary:

(1) Nigdzie nie jest powiedziane, że wiara musi poprzedzać udzielenie sakramentu.
(2) Poza tym Luter dopuszczał też możliwość, że niemowlęta posiadają wiarę, ale nie mogą jej wyartykułować.

To, że Luter nie wierzył w zbawienie poprzez sam chrzest bez wiary nie podlega natomiast wątpliwości. O to głównie "poszło" w reformacji, że sakramenty bez wiary nie zbawiają.

"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
sarks
wyznanie: Inne protestanckie
Kontaktowanie:

Postautor: sarks » 29 lis 2015, 15:39

Oberyn. pisze:W Małym Katechizmie Luter pisze, że chrzest daje odpuszczenie grzechów i wybawia od śmierci tych, którzy wierzą w to, co mówi Słowo Boże. Chrzcąc dzieci przeczy swoim słowom.

Podejrzewam ze luteranie opierają przekonanie słuszności chrztu dzieci nie na listach Pawła tak jak my ale ma listach Piotra. W I Piotra r.3 wer. 21 - chrzest jako prośba rodziców ( w naszym przypadku) o dobre sumienie dla swoich dzieci w imieniu Jezusa; ja to rozumiem bardziej jak coś takiego co w moim kościele nazywa się błogosławieństwem dzieci. To znaczy prosimy u Boga siły i mądrości w trudzie wychowania dziecka na chrześcijanina. I z ufnością wierzymy w działanie Boga w sercu dziecka, te ziarenko dobrego sumienia zasadzone Bogiem w sakramencie chrztu będzie z czasem kiełkować i wyrośnie w owoc świadomego nawrócenia przy tym że rodzice czy to chrzestni w akcie chrztu obiecują to ziarenko "podlewać" odpowiednim nauczaniem dziecka.

William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
Awatar użytkownika
Kamil M.
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 29 lis 2015, 16:09

Hm, czemu nie na listach Pawła? Przecież to u niego chrzest odpowiada obrzezaniu i to on zwraca się w listach do dzieci jako do części Kościoła.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Pawelau
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Pawelau » 25 lip 2016, 09:45

Nie brońcie dzieciom przychodzić do mnie itp. Niewątpliwie w Biblii mamy chrzty dorosłych opisane, ale już pierwsze lata Kościoła pokazują nam iż od pewnego momentu zaczęto rodzić się chrześcijanami - jak to ujmują niektórzy ojcowie apostolscy, tak więc zaczęto dosyć szybko chrzcić dzieci. Obecnie chrześcijaństwo gdyby nawracało Arabię Saudyjską to normalnym byłoby chrzczenie dorosłych, a tak Kościół ewoluuje i włącza od małego w swą strukturę. Szerzej i mądrzej niż ja:

http://www.luteranie.pl/w_co_wierzymy/c ... wiety.html

Awatar użytkownika
fantomik
wyznanie: Inne ewangeliczne
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 wrz 2016, 20:08

Z tego co pamiętam Luter nie wykluczał możliwości posiadania wiary przez dzieci (nawet niemowlęta). Wszak gdy Elżbieta usłuszała dobrą nowinę od Marii dziecko w jej łonie z radości się poruszyło, a sama Elżbieta została napełnione Duchem Świętym.

Inną sprawą jest to, że rozumienie czym są sakramenty wg Pisma Świętego przez Lutra nie było taką prostą sprawą po setkach lat wynaturzeń w KRK (wszak mieli wtedy chyba ponad 12 sakramentów w KRK). Luter nie był systematycznym teologiem, był przedewszystkim pragmatystą. Z tego co pamiętam odnośnie rozumienia sakramentu wieczerzy Pańskiej, gdy Jan Kalwin przedstawił rozumienie wskazujące na to, że sakrament jest znakiem i pieczęcią (a nie magicznym obrzędem działającym "samemu przez się") to sam Luter był z tego tłumaczenia zadowolony (czym też niezwykle Jana Kalwina podbudował). Po śmierci Lutra luterański kościół niestety zrobił mały "krok w tył" od stanowiska Marcina, a przynajmniej takie wrażenie można odnieść.

Niemniej mimo pewnych niedopowiedzeń czy wprowadzenia przez Luteran pragmatycznej tradycji konfirmacji (podobnie pragmatyczną tradycją dla wiely zborów ewangelickich jest nie zachęcanie/nie udzielanie sakramentu Wieczerzy osobom nie ochrzczonym na "chrzest wiary") nie jest argumentem przeciwko chrztom dzieci. Jedną z wielu ran jakie zadał dyspensacjonalizm chrześcijaństwu jest zerwanie z rozumieniem kontynuacji obu Testamentów (czy też raczej rozumieniem dopełnienia ST przez NT), a kontynuacja ta przede wszystkim świadczy o tym, że Bóg nie kocha dzisiaj mniej dzieci osób wierzących niż to było przed przyjściem Chrystusa na świat.

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)

"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”