Z wody i ducha

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 03 lut 2011, 03:35

jon pisze:nie próbowałem nie widzę też potrzeby cytowania zawsze całych wypowiedzi ale możesz powiedzieć jak to robicie.


jon, jak chcesz zacytowac tylko jakis kawalek z czyjejs wypowiedzi to najpierw zaznaczasz to , a potem naciskasz "cytowanie selektywne" to jest ta mala opcja (u kazdego z rozmowcy) w prawym gornym rogu, obok opcjii "ignoruj" i przed opcja "cytuj"


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
(Gal.2,20)
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 09:56

Axanna pisze: ...A termin "trojca"... brzmi jak naklejka jakas, katolicka etykietka, nawet na ludzi sie nie mowi "dwojca" czy cos w tym stylu, bo to obrazliwe, ale na Boga mozna... :-| Gdyby On sobie zyczyl takiego zwrotu to by zapisal to w Pismie dla ludzi... :-|


i tak wlasnie zapisal w Pismie, juz w pierwszych slowach:

Na początku stworzył Bóg [Elohim] niebo i ziemię.
Ks. Rodzaju 1:1


Elohim, to "trzech".


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 03 lut 2011, 10:10

jj pisze:Elohim, to "trzech".


Elohim to liczba mnoga od Eloah.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jon » 03 lut 2011, 10:11

JJ.Elohim- trzech?
A skąd ty to wziąłeś, znasz tak dobrze hebrajski .ja spotkałem się z interpretacją
Elohim -liczba mnoga(w polskim 2 i więcej).


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 lut 2011, 10:15

jon pisze:
jj pisze:".

A skąd ty to wziąłeś, znasz tak dobrze hebrajski ja spotkałem się z interpretacją
Elohim -liczba mnoga(w polskim 2 i więcej)
Mylisz sie to ponand 2
Hbrajski ma
- liczbe pojedyńczą
- liczbe podwójną
- liczbę mnogą >2

http://hebrajski.host77.pl/specyfika.html
Jeśli chodzi o RZECZOWNIK, to ciekawą i niespotykaną cechą języka hebrajskiego jest występowanie liczby podwójnej (dualis), oprócz klasycznie istniejących liczb: pojedynczej i mnogiej rzeczownika. Tak więc mamy liczbę pojedynczą, mnogą i podwójną; ta ostatnia występuje rzadko, zwłaszcza w stosunku do par naturalnych, jak oczy, uszy, ręce, stopy itp. Oprócz tego, rzeczownik hebrajski nie odmienia się przez przypadki. Brak przypadków gramatycznych zastępowany jest tu odpowiednimi afiksami, partykułą ET (nota accusativi) oraz składnią status constructus. Brak także rodzaju nijakiego; rzeczownik (i przymiotnik) istnieje tu tylko w rodzaju męskim lub żeńskim.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jon » 03 lut 2011, 11:05

Lash to może inaczej, znamy już z postu Małgorzaty brzmienie słowa Bóg w hebrajskim to
może powiedz jak będzie: 1. w podwójnej liczbie - - ?
2.w liczbiemnogiej >2 - ?

poza tym jeśli Elohim miałoby oznaczać >2 to dlaczego JJ. pisze jednoznacznie 3.


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 lut 2011, 12:00

jon pisze:Lash to może inaczej, znamy już z postu Małgorzaty brzmienie słowa Bóg w hebrajskim to
może powiedz jak będzie: 1. w podwójnej liczbie - - ?
2.w liczbiemnogiej >2 - ?

poza tym jeśli Elohim miałoby oznaczać >2 to dlaczego JJ. pisze jednoznacznie 3.
To już pytanie do hebraistów
Mój hebrajski nie jest na takim poziomie.

wiem ze liczba pojedyńcza to
Eloah
mnoga
Elohim

z tego co sie dowiedziałem to podwójna jest taka sama jak pojedyńcza
Eloah
ale hbraistą nie jestem jako rzekłem


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 12:03

jon pisze: poza tym jeśli Elohim miałoby oznaczać >2 to dlaczego JJ. pisze jednoznacznie 3.



Dlatego, ze w wierszu 26 ten sam Elohim, tworzy czlowieka "na obraz i podobienstwo NASZE". Jak wiadomo, czlowiek zostal stworzony troistym, skladajacym sie z ducha, duszy i ciala.

(26) Potem rzekł Bóg [Elohim]: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
Ks. Rodzaju 1:26


(23) A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
1 List do Tesaloniczan 5:23


Podobnie Imie Boze jest Ojciec, Syn i Duch Swiety:

Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,
Ew. Mateusza 28:19


Takze Pawel pozdrawia i zyczy nastepujaco:

Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.
2 list do Koryntian 13:13


Dlatego nie moze byc 4.


jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jon » 03 lut 2011, 12:22

No to nie trzeba było pisać że Elohim tłumaczy się 3, bo wprowadzasz w bład czytelników
a swoje sugestje mogłeś tak czy inaczej dodać jako komentarz.

Poza tym nie rozumiem dlaczego odnosisz się tylko do podobieństwa w sferze ducha ,duszy i ciała a nie np. tego że Stworzył człowieka mężczyzną i niewiastą. No a jak już w ten sposób rozumujesz to człowiek składa się z 3 osób według ciebie??


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 12:26

Małgorzata pisze:
jj pisze:Elohim, to "trzech".


Elohim to liczba mnoga od Eloah.


Liczba mnoga wieksza od 2. :)

Kolejnym nieporozumieniem jest tlumaczenie antytrynitarnych filologow, na ogol pochodzenia zydowskiego, ze Elohim uzywany byl tradycyjnie w Izraelu jako forma pluralis majestatis ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Pluralis_majestatis ).
Elohim wystepuje 35 razy w ST, w stosunku do Boga, do aniolow i do ludzi (sędziów).

Gdyby uyzwanie takiej formy byla tradycją zydowską, nazwano by z pewnoscia Elohim - krolow izraelskich. Jednak w Ksiegach Krolewskich Nie wystepuje forma pluralis majestatis ani razu.

Wniosek z tego taki, ze Elohim uzywano tradycyjnie dla wyrazenia troistosci majestatu, a nie podkreslenia godnosci majestatu.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 12:33

jon pisze:No to nie trzeba było pisać że Elohim tłumaczy się 3, bo wprowadzasz w bład czytelników
a swoje sugestje mogłeś tak czy inaczej dodać jako komentarz.

Zrobilem jak zrobilem i podalem cytaty Biblijne. Jesli to nie jest dla ciebie argumentem, to nic na to nie poradze.

Poza tym nie rozumiem dlaczego odnosisz się tylko do podobieństwa w sferze ducha ,duszy i ciała a nie np. tego że Stworzył człowieka mężczyzną i niewiastą.


To jest razem 2, a Elohim jest wiecej niz 2.

No a jak już w ten sposób rozumujesz to człowiek składa się z 3 osób według ciebie??


Nie. Czlowiek sklada sie z ducha, duszy i ciala, na "obraz i podobienstwo" Elohim, a nie jako kopia Boga.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 03 lut 2011, 12:37

Pan Jezus od samego poczatku byl dla mnie Bogiem, Zbawicielem i Panem, jak w niego uwierzylam, tak jest i dzisiaj i mimo ze odrzucam katolicka doktryne to nie potepiam braci i siostr co ja przyjmuja, aczkolwiek tak naprawde malo kto dal by sie pocwartowac za ta doktryne i wiekszosc przyjmuje tylko dla tego ze jest narzucona przemoca poprzez 'autorytety' - znam takich wielu, a ze nikt nie chce za bardzo sie narazac, to i nikt sie nie wysuwa.
Ja nikogo nie sadze bo sama stane przed sadem Chrystusowym i miluje braci i siostry jakimi sa, bo wszyscy mamy slabosci. Pisze to zebym nie byla zle zrozumiana, bo jestem w duchowej jednosci z trynitarianami, co prawda nie ze wszystkimi ale to kazdy tak ma 8-)
Nie czytam w Bibli zeby Bog nazywal siebie 'trojca', szczerze mowiac pierwsze slysze takie cos, niektorzy to gotowi zmienic hebrajski, biblie i co tylko, byle na jego zeby wyszlo.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 12:39

jon pisze: ...



Poza tym, jesli chcesz rozmawiac o trojcy, to jest juz kilka zalozonych tematow w dzialach, w ktorych mozesz pisac, na przyklad tutaj:

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... &start=240


Ten dzial jest dla trynitarian, wiec narazasz sie na punkt karny piszac tutaj.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 lut 2011, 12:46

Axanna pisze:Pan Jezus od samego poczatku byl dla mnie Bogiem, Zbawicielem i Panem, jak w niego uwierzylam, tak jest i dzisiaj i mimo ze odrzucam katolicka doktryne...


Jesli odrzucilas, to musisz ja znac. Potrafisz zacytowac i pokazac w co w tej doktrynie nie wierzysz?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 03 lut 2011, 12:51

jj pisze:
jon pisze: ...



Poza tym, jesli chcesz rozmawiac o trojcy, to jest juz kilka zalozonych tematow w dzialach, w ktorych mozesz pisac, na przyklad tutaj:

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... &start=240


Ten dzial jest dla trynitarian, wiec narazasz sie na punkt karny piszac tutaj.

A jakze ;-) argument koronny - beda tutaj rozne heretycy zaprzeczac autorytetowi, ze w biblii pisze 'trojca' jeszcze czego, wywalic i po krzyku.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości