Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Arminianin » 03 mar 2017, 21:48

Łaska i pokój wszystkim,

w końcu doczekałem się publikacji artykułu na temat predestynacji w ujęciu Jakuba Arminiusza.
Mam nadzieję, że tekst będzie zrozumiały i klarowny w odbiorze dla tych, którzy zechcą go przeczytać.

Zapraszam więc do lektury i dyskusji.
Tylko proszę, bez negatywnych emocji. Wszystko we wzajemnym szacunku i braterskiej miłości.

Pozdro!

https://www.academia.edu/31695453/Doktr ... s._107-124


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: polk » 10 kwie 2017, 19:14

Jakoś forumowi kalwiniści nie chcą podjąć tematu ;)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: KAAN » 10 kwie 2017, 20:59

Dla mnie za dużo filozofii a za mało studiowania Słowa Bożego. Nie lubię izmów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: polk » 13 kwie 2017, 13:30

Czy wolni chrześcijanie wierzą, że Bóg pewne osoby przeznacza z góry na potępienie?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Norbi » 13 kwie 2017, 17:08

Wolni Chrześcijanie, zapewne tak samo jak inni rozumiejący predestynację (w formie w jakiej przedstawia ją biblia, nie jej karykaturalny obraz stworzony przez ludzi), wierzą, że przez upadek człowieka cała ludzkość została skazana na potępienie. Jednak Bóg w swej Dobroci i Miłosierdziu posłał swojego Syna na Krzyż, a ten umarł za grzechy tych, których z Łaski Bóg przeznaczył do Zbawienia od należnej im kary


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Zbyszekg4 » 13 kwie 2017, 17:30

Norbi pisze:Wolni Chrześcijanie, zapewne tak samo jak inni rozumiejący predestynację (w formie w jakiej przedstawia ją biblia, nie jej karykaturalny obraz stworzony przez ludzi), wierzą, że przez upadek człowieka cała ludzkość została skazana na potępienie. Jednak Bóg w swej Dobroci i Miłosierdziu posłał swojego Syna na Krzyż, a ten umarł za grzechy tych, których z Łaski Bóg przeznaczył do Zbawienia od należnej im kary

Czy rzeczywiście Wolni Chrześcijanie tak to pojmują, że Jezus nie umarł za wszystkich, ale tylko za przeznaczonych do zbawienia? [tak rozumiem Twój wpis Norbi]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: kontousunięte1 » 13 kwie 2017, 18:10

Zbyszekg4 pisze:
Norbi pisze:Wolni Chrześcijanie, zapewne tak samo jak inni rozumiejący predestynację (w formie w jakiej przedstawia ją biblia, nie jej karykaturalny obraz stworzony przez ludzi), wierzą, że przez upadek człowieka cała ludzkość została skazana na potępienie. Jednak Bóg w swej Dobroci i Miłosierdziu posłał swojego Syna na Krzyż, a ten umarł za grzechy tych, których z Łaski Bóg przeznaczył do Zbawienia od należnej im kary

Czy rzeczywiście Wolni Chrześcijanie tak to pojmują, że Jezus nie umarł za wszystkich, ale tylko za przeznaczonych do zbawienia? [tak rozumiem Twój wpis Norbi]

Chyba źle rozumiesz wpis Norbiego, ale nie będę się wtrącać. Myślę, że nie o to chodzi w predestynacji, a także w Krzyżu.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Norbi » 13 kwie 2017, 18:46

Zbyszekg4 pisze:
Norbi pisze:Wolni Chrześcijanie, zapewne tak samo jak inni rozumiejący predestynację (w formie w jakiej przedstawia ją biblia, nie jej karykaturalny obraz stworzony przez ludzi), wierzą, że przez upadek człowieka cała ludzkość została skazana na potępienie. Jednak Bóg w swej Dobroci i Miłosierdziu posłał swojego Syna na Krzyż, a ten umarł za grzechy tych, których z Łaski Bóg przeznaczył do Zbawienia od należnej im kary

Czy rzeczywiście Wolni Chrześcijanie tak to pojmują, że Jezus nie umarł za wszystkich, ale tylko za przeznaczonych do zbawienia? [tak rozumiem Twój wpis Norbi]

Najlepiej zapytać u źródła :-)
Bynajmniej ja czytając List do Żydów nie wierzę w nieskuteczną ofiarę na krzyżu ;)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Zbyszekg4 » 13 kwie 2017, 18:52

Norbi pisze:Najlepiej zapytać u źródła

Mamy kilka źródeł... więc odpowiedź spłynie zapewne...

Norbi pisze:Bynajmniej ja czytając List do Żydów nie wierzę w nieskuteczną ofiarę na krzyżu
Tzn. wierzysz, że jest ona skuteczna w sensie jakim dla wszystkich?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Norbi » 13 kwie 2017, 22:02

Źle Zbyszku zrozumiałeś mój skrót myślowy. Wierzę, że Ofiara na Krzyżu była za tych, których Bóg przeznaczył do zbawienia.


Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Arminianin » 14 kwie 2017, 01:18

KAAN pisze:Dla mnie za dużo filozofii a za mało studiowania Słowa Bożego. Nie lubię izmów.


No tak, to jest artykuł z zakresu teologii historycznej. Dlatego pokazuje, jak tę teologię uprawiano kiedyś. Arminiusz żył wczasach tzw. "wczesnej ortodoksji", gdy rodziła się reformowana scholastyka. Nie dziwota, że dużo w tym filozofii. Zresztą, to ówcześni kalwiniści sprowokowali takie filozoficzne ujęcie zagadnienia predestynacji. Cała dyskusja na temat "ordo decretorum Dei" świetnie to pokazuje. Kalwin nigdy by nad czymś takim nie rozprawiał.

Ale tam u podłoża leży Biblia (zarówno u Arminiusza i kalwinistów), tylko opisana filozoficznym językiem.
Pozdro!


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: KAAN » 15 kwie 2017, 11:22

polk pisze:Czy wolni chrześcijanie wierzą, że Bóg pewne osoby przeznacza z góry na potępienie?
Choć jest to możliwe np.:

List do Rzymian 9:17 Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.

to nie jest to regułą, gdyby zastosować podwójna predystynację, to Biblia nie miałaby sensu, a świat byłby nakręconym filmem i puszczonym na ekranie historii.
Norbi dobrze napisał co sądzę o zbawieniu i potępieniu, każdy ma możliwość nawrócenia się bo do każdego doszło świadectwo, ale ci, którzy nie uwierzą mogą mieć zatwardzone przez Boga serce (Rz 1). Pan Jezus umarł za wszystkie grzechy ale z tej ofiary korzystają tylko ci którzy uwierzą.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: polk » 15 kwie 2017, 20:50

To w końcu za wszystkich czy za wybranych?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: KAAN » 15 kwie 2017, 22:29

polk pisze:To w końcu za wszystkich czy za wybranych?
Potencjalnie za wszystkich, ale funkcjonalnie za wierzących.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predestynacja, raz jeszcze ale w nieco innej odsłonie

Postautor: Arminianin » 16 kwie 2017, 03:39

KAAN pisze:Choć jest to możliwe np.:

List do Rzymian 9:17 Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.

to nie jest to regułą, gdyby zastosować podwójna predystynację, to Biblia nie miałaby sensu, a świat byłby nakręconym filmem


Nie ma to, jak literalna lektura Pisma :->


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości