NIEUTRACALNOŚĆ ZBAWIENIA - przypadek Judasza

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 23 sty 2008, 13:51

ann_in_grace pisze:Tia.... A Judasz to nawet apostolem byl....
No widzisz co prawda to prawda z tym, że nie możemy odmawiać Judaszowi zbawienia. Chyba że uznajemy Boga za niesprawiedliwego. Do czego zmierzam -> uważam, że Judasz miał szansę na zbawienie. Nie jest za późno dopóki żyjemy - Judasz mógł się nawrócić ale stało się inaczej.
ann_in_grace pisze:Co do wolnej woli.... To mamy, kompatybilna z nasza natura - przed zbawieniem wole ku grzechowi, po zbawieniu wole ku Bogu.

Jaka była wolna wola aniołów przed pierwszym grzechem? Kompatybilna z naturą? Jaka była natura aniołów przed pierwszym grzechem?
Po zbawieniu człowiek musi TRWAĆ bo jeśli nie to może odpaść, Paweł pisze do Galacjan którzy zaczęli błądzić i szukać usprawiedliwienia w zakonie, że "wydali z łaski". Ostro i bezpośrednio w formie dokonanej.


;)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 23 sty 2008, 14:08

Timothy pisze:
ann_in_grace pisze:Tia.... A Judasz to nawet apostolem byl....
No widzisz co prawda to prawda z tym, że nie możemy odmawiać Judaszowi zbawienia. Chyba że uznajemy Boga za niesprawiedliwego. Do czego zmierzam -> uważam, że Judasz miał szansę na zbawienie. Nie jest za późno dopóki żyjemy - Judasz mógł się nawrócić ale stało się inaczej.
Od kiedy Jezus wiedzial kto jest Synem Zatracenia i go wyda?
ann_in_grace pisze:Co do wolnej woli.... To mamy, kompatybilna z nasza natura - przed zbawieniem wole ku grzechowi, po zbawieniu wole ku Bogu.

Jaka była wolna wola aniołów przed pierwszym grzechem? Kompatybilna z naturą? Jaka była natura aniołów przed pierwszym grzechem? [/quote] Prosze daj biblijna odpowiedz Timothy! czekam niecierpliwie! Wersety !
Timothy pisze:Po zbawieniu człowiek musi TRWAĆ bo jeśli nie to może odpaść, Paweł pisze do Galacjan którzy zaczęli błądzić i szukać usprawiedliwienia w zakonie, że "wydali z łaski". Ostro i bezpośrednio w formie dokonanej.
Co znaczy wypadli z laski? kontekst troche wczenisej ten sam werset :).
Czlowiek po zbawieniu? a skad taki zwrot co masz na mysli?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 23 sty 2008, 15:25

Lash pisze:Od kiedy Jezus wiedzial kto jest Synem Zatracenia i go wyda?

Jezus wiedział o "synu zatracenia". Modlił się mówiąc Ojcu że wszystkich ich (apostołów) zachował z wyjątkiem syna zatracenia aby sie wypełniło Pismo. Ale Judasz miał szansę jak każdy. Judasz zgrzeszył - gdyby prosił o odpuszczenie to by je otrzymał.
Lash pisze:Prosze daj biblijna odpowiedz Timothy! czekam niecierpliwie! Wersety !

ann napisała, że wolna wola jest kompatybilna z naturą. Więc ja pytam z jaką naturą zostali stworzeni aniołowie którzy mając wolną wole wybrali bunt przeciw Bogu.
Lash pisze:Co znaczy wypadli z laski? kontekst troche wczenisej ten sam werset

Odłączyliście się od Chrystusa - człowiek staje się letni jeśli nie trwa co w konsekwencji jest odłączeniem od Chrystusa. Odpaść od łaski to być oddzielonym od Chrystusa (J 15,4-6) i porzucić zasadę Bożej łaski która przynosi życie i zbawienie.
Lash pisze:Czlowiek po zbawieniu? a skad taki zwrot co masz na mysli?

W momencie nowonarodzenia człowiek otrzymuje zbawienie. Nie wierzymy tak jak katolicy że o tym czy jesteśmy zbawieni dowiemy sie po śmierci. Wierzymy że możemy być pewni zbawienia żyjąc na ziemi (przynajmniej ja ale myślę że ty też tak uważasz) Człowiek nowonarodzony jest zbawiony jeśli trwa w Jezusie i zbawienie sprawuje z drżeniem i bojaźnią. Jeśli tego nie robi, nie pielęgnuje relacji z Bogiem i nie uświęca się nie będzie zbawiony chociaż był zbawiony w momencie kiedy oddał życie Jezusowi.


;)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 sty 2008, 22:24

Osobiście jestem takiego samego zdania, jak Tymothy. Zwolennicy nieutracalności zbawienia polegają na wersetach, zawierających obietnice Pana o pomoc i wsparcie, jednak wersety ostrzegające - albo lekceważą, albo tłumaczą tak, aby pasowało. Wiem, że spór ten nie jest do rozstrzygnięcia, gdyż Biblia nie mówi: "zbawienie można utracić", ani nie mówi: "zbawienia nie można utracić". Więc zwolennicy jak jednego, tak i drugiego stanowiska mają masę wersetów na swoją obronę.
Nie mam zbyt wiele czasu, żeby wdawać się w zaciekłą walkę i nie mam zamiaru, ale mam pewną uwagę. Mnie, jako wierzącą w utracalność zbawienia, przekonanie to mobilizuje do ciągłego czuwania, dyscypliny, modlitwy, bojazni itp. - to wszystko wskazówki Biblijne i wszyscy o tym wiedzą. Myśląc tak, nic nie tracę, a wiele natomiast zyskuje, gdyż człowiek z natury leniwy jest, a natura walczy, jak wiadomo, przeciwko duchowi.
Natomiast, przekonanie o nieutracalności zbawienia napełnia człowieka poczuciem bezpieczeństwa i zapytam - te wszystkie cytaty - "strzeżcie się", "czuwajcie", "skoro Bóg nie oszczędził gałęzi naturalnych, nie oszczędzi również ciebie", "szatan jak lew ryczący" - to wszystko zwolenników nieutracalności nie dotyczy, prawda? No bo nie rozumiem, po co czuwać, trwać...
Nie chciałam się wtrącać do tego tematu, ale po przeczytaniu niektórych wypowiedzi, byłam nieprzyjemnie dotknięta niemalże drwiącym stosunkiem zwolenników nieutracalności do tych, co mają inne zdanie :-?
Zauważyłam też, że argumenty Tymothy trafiają po prostu w pustkę. Szkoda.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 sty 2008, 11:22

Timothy pisze:
Lash pisze:Od kiedy Jezus wiedzial kto jest Synem Zatracenia i go wyda?
Jezus wiedział o "synu zatracenia". Modlił się mówiąc Ojcu że wszystkich ich (apostołów) zachował z wyjątkiem syna zatracenia aby sie wypełniło Pismo. Ale Judasz miał szansę jak każdy. Judasz zgrzeszył - gdyby prosił o odpuszczenie to by je otrzymał.
(64) Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. (Ew. Jana 6:64, Biblia Tysiąclecia) Hmm. Czy Jezus swidomie wybral Judasza? Od jakiego poczatku ma na mysli Jan?
Moze tego?
(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (Ew. Jana 1:1-2, Biblia Tysiąclecia)
Timothy pisze:
Lash pisze:Prosze daj biblijna odpowiedz Timothy! czekam niecierpliwie! Wersety !
ann napisała, że wolna wola jest kompatybilna z naturą. Więc ja pytam z jaką naturą zostali stworzeni aniołowie którzy mając wolną wole wybrali bunt przeciw Bogu.
Hmmm . czy mam traktowac Ann jako slowo Boga? Watpliwe abys tego chcial i ja tez tego nie chce i ona tez pewnie :)
Czekam na wersety o
- wolnej woli
- ze aniolowie ja maja
- opis z jaka natura zostali stworzeni Aniolowie
Timothy pisze:
Lash pisze:Co znaczy wypadli z laski? kontekst troche wczenisej ten sam werset
Odłączyliście się od Chrystusa - człowiek staje się letni jeśli nie trwa co w konsekwencji jest odłączeniem od Chrystusa. Odpaść od łaski to być oddzielonym od Chrystusa (J 15,4-6) i porzucić zasadę Bożej łaski która przynosi życie i zbawienie.
Niekoniecznie. Grecki termin uzyty w tym zdaniu pochodzi od kataergo:
κατηργηθητε απο χριστου οιτινες εν νομω δικαιουσθε της χαριτος εξεπεσατε

Kataergo to zlepek dwoch slow.
Kata - od
ergo - dzialanie, sprawianie
O ile dobrze pamietam /zachecam do sprawdzenia/ jest to forma pasywna. Zostsalicie "ubezczynneini", "bezczynnymi uczynieni", "bezrobotnymi", "anulowano czynnosci". Pawel stwierdz tu:
Jestescie "bezuzyteczni bez Jezusa wypadliscie z laski". Nie mowi im straciliscie zbawienie itp. ale przenoszac wiare z laski na uczynki nic nie moga. a juz napewno pomoc innym.
Timothy pisze:
Lash pisze:Czlowiek po zbawieniu? a skad taki zwrot co masz na mysli?
W momencie nowonarodzenia człowiek otrzymuje zbawienie. Nie wierzymy tak jak katolicy że o tym czy jesteśmy zbawieni dowiemy sie po śmierci. Wierzymy że możemy być pewni zbawienia żyjąc na ziemi (przynajmniej ja ale myślę że ty też tak uważasz)
Dobrze myslisz :)
Timothy pisze: Człowiek nowonarodzony jest zbawiony jeśli trwa w Jezusie i zbawienie sprawuje z drżeniem i bojaźnią. Jeśli tego nie robi, nie pielęgnuje relacji z Bogiem i nie uświęca się nie będzie zbawiony chociaż był zbawiony w momencie kiedy oddał życie Jezusowi.
Podkreslenie moje. czy ty wierzysz w zbawienie z "robienia"?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości