Sprawa Galacjan

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 13 gru 2010, 15:44

markulus pisze:
okidoki pisze:Dokładnie, reakcja jest tak radykalna, bo fałszywa ewangelia jest odwodzeniem ludzi od zbawienia i prowadzeniem ich z powrotem do niewoli grzechu.

więc rodzi sie kolejne pytanie :)
co jest fałszywą ewangelią ?
jest to drfyfowanie z złym kierunku podanym przez okidokiego!

Paweł wyrażnie pokazuje że chodzi o niewole PRAWA i cały galacjan na to wskazuje!

Dlatego w 2 rozdziale Paweł wskzuje na PRAWO.

PRZEKLĘTEA ewangelia to taka która wskazuje na konieczność przestrzegania Dekalogu i innych Praw przez Chrześcijan!
Dlaczego?

Bowiem

- dzieli kościół - Gal 2,11-16
- pokazuje fałszywe usprawiedliwienie nie z Chrystusa co czyni smierć Chrystusa Daremną Gal 2:17-21
- pozbawia mocy Ducha Św. Gal 3:1-5
- skazuje człowieka na przekleństwo Prawa a nie na obietnicę. Gal 3:6-29
- powoduje że człowiek wraca do niewoli żywiołów Gal:4:1-14
- pozbawia szczęscia i radości Gal 4:15
- zniewala Gal 4:21-31


Dlatego nie mamy ulegać tej EWANGELII bowiem owoc jej jest zły
nie ma ona MOCY aby zmienić życie
człowiek
staje się
- nieuzyteczny dla Chrystusa
- działa pod prawem a nie łaską
- staje się bezbronny względem grzechu i jego ciało zwycięzy!

ludzie ci nie są pozbawieni zbawienia ale NIE NIOSĄ zbawienia innym!
to samo było tu:


(11) Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus. (12) A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy, (13) to wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień. (14) Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze; (15) jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień. (16) Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was? (17) Jeśli ktoś niszczy świątynię Bożą, tego zniszczy Bóg, albowiem świątynia Boża jest święta, a wy nią jesteście.
1 kor 3

On sam zbawinoy będzie! Bo niszczy kościoł.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 gru 2010, 23:01

Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli"

do ludzi do których wcześniej napisał:

"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "
Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Ale zapewne Lash wytłumaczy mojej zatroskanej głowie (jak wreszcie skojarzy za trzecim razem co przeczytał i o co szło), że "na próżno" wcale nie oznacza na próżno, a "nadaremnie" nie oznacza bynajmniej nadaremnie, wszak nauka o możliwości odpadnięcia "jest bardzo zła" i to wystarcza za uzasadnienie.

Tyle konkretów Lasha.

Reszta to puste wykłócanie się o słowa, debatowanie nad różnicą pomiędzy niewolą prawa a niewolą grzechu, tymczasem jedno wynika z drugiego:
-Co to jest niewola Prawa?
-Człowiek nie może zadośćuczynić Prawu i wypełnić w całości.
-Dlaczego?
- Bo jest niewolnikiem grzechu.
Aby wpaść na ten banał nie starczyło dwóch postów... Ile razy jeszcze mam przekonywać, że jakość nie zawsze idzie w parze z ilością, Lash? Pytam, bo zaczyna mnie nudzić twoje niechlujstwo argumentacyjne (przepraszam za słowo, ale może w ten sposób do ciebie dotrę).


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 14 gru 2010, 23:21

okidoki pisze:
Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli"

do ludzi do których wcześniej napisał:

"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "
Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Ale zapewne Lash wytłumaczy mojej zatroskanej głowie (jak wreszcie skojarzy za trzecim razem co przeczytał i o co szło), że "na próżno" wcale nie oznacza na próżno, a "nadaremnie" nie oznacza bynajmniej nadaremnie, wszak nauka o możliwości odpadnięcia "jest bardzo zła" i to wystarcza za uzasadnienie.

Tyle konkretów Lasha.


Znów jawnie zmanipulowałeś wypowiedź zmieniając jej przesłanie i jawnie kłamiesz, że zdanie "Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła" było jedynym konkretem jaki Lash podał.
Oto dowód:
Lash pisze:
I tak to jest Okidoki jak się czyta bez kontekstu.

jak widac ja nie mam podstwówki w czytaniu ale co powiedziec o tobie?

Paweł wyraźnie wcześniej napisał !


(22) Napisane jest bowiem, że Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej. (23) Lecz ten, który był z niewolnicy, według ciała się urodził, ten zaś, który był z wolnej, na podstawie obietnicy. (24) A to jest powiedziane obrazowo: oznaczają one dwa przymierza, jedno z góry Synaj, które rodzi w niewolę, a jest nim Hagar. (25) Hagar jest to góra Synaj w Arabii; odpowiada ona teraźniejszemu Jeruzalem, gdyż jest w niewoli razem z dziećmi swymi. (26) Jeruzalem zaś, które jest w górze, jest wolne i ono jest matką naszą. (27) Jest bowiem napisane: Raduj się, niepłodna, która nie rodzisz, wydaj okrzyk radości i wesel się głośno, ty, która nie znasz bólów porodowych, bo więcej dzieci ma opuszczona niż ta, która ma męża. (28) Wy zaś, bracia, podobnie jak Izaak, dziećmi obietnicy jesteście. (29) [i]Lecz jak ongiś ten, który się według ciała narodził, prześladował urodzonego według Ducha, tak i teraz. (30) Lecz co mówi Pismo? Wypędź niewolnicę i syna jej; nie będzie bowiem dziedziczył syn niewolnicy z synem wolnej. (31) Przeto, bracia, nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, lecz wolnej! (1) Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli. (2) Oto ja, Paweł, powiadam wam: Jeśli się dacie obrzezać, Chrystus wam nic nie pomoże.


(List do Galatów 4:22 - 5:2, Biblia Warszawska)


I teraz zestwaiamy to z wypowiedzią Okidokiego ze chodzi o grzech!

Jak widac czarno na białym Paweł kontynnuje NIEWOLE POD PRAWEM
niewole starego przymierza a nie grzechu!

Jak widać nie czytasz Pawła okidoki ale masz załozenia.
Niewola to napewno grzech! a skoro tak jest to napewno chodzi o utrate zbawienia!


Pomijam juz to że Paweł kwituej cała swoją wypowiedź zdaniem.


(10) Jestem co do was przekonany w Panu, że nie inaczej myśleć będziecie; a ten, kto was niepokoi, kimkolwiek by był, poniesie karę.

wolnowolowcy stale uparcie twierdza że:

utracic zbawienie nie jest łatwo
bowiem trzeba uparcie i długo trwac w grzechu Hebr 10 i nie można takiego odrodzic Hebr 6

Tu Paweł jednak DO TYCH CO WYPADLI Z ŁASKI i ODŁACZYLI SIE OD CHRYSTUSA napisał
jestem pewien ze nie bedziecie mysleć inaczej i KONIEC
sprawa załatwiona!
zmiana myslenia na poprawne MYSLENIE KONCZY SPRAWĘ!

Co za buta Pawła on jest PRZEKONANY ma PEWNOŚĆ że odzyskaja zbawienie - ba ze przestaną dobrowolnie i świdomie zapierac się prawdy i szybciutko i gładziutko odwrócą się od grzechu i odzyskają zbawienie choć to niemożliwe! ;)


jak widać wczytywanie tu utraty zbawienia jest
- NIELOGICZNE
- sprzeczne z tekstem
- bazuje na nieprawdziwym obrazie Boga
- ukazuje ze utracalnicy zbawienia podpierając się tym tekstem podkopuja swoje inne twierdzenia.



Pomijam Absurdalnośc myslenia że:
BÓG grzesznikom poza kosicołem jest wstanie wybaczyc KAŻDY GRZECH - ale tym w kosciele nie wybaczy złego myslenia o tym co DOBRE bo prawo jest dobre!

To ABSURDALNOŚC utracalników!
gdy jestes poza kosciołem Bóg daje ci zawsze i wszędzie łaskę i czyni wszystko aby cie zdobyć - ale gdy jestes w kosciele to biada ci bo gdy - powinie ci sie noga bo nie rozumiesz zawiłości teologicznych to buch do kotła!


To malowanie obrazu Boga który kocha bardziej dzieci diabelskie niż swoje!


Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła - bo wypacza obraz Boga! jako Tego który miłuje BARDZIEJ GRZESZNIKÓW NIEZBAWIONYCH niż swoje dzieci które KARZE PIEKŁEM!


Nie potrafisz się odnieść do tego merytorycznie więc obracasz w kpinę cytując jedynie fragment ostatniego zdania obszernej wypowiedzi.
Czynisz w ten sposób od dłuższego z pełną premedytacją dlatego zgłaszam złamanie piątego paragrafu regulaminu.

Sam łamiesz regulamin nawołując publicznie do ukarania, proszę o merytoryczne wypowiedzi. KAAN
Ostatnio zmieniony 15 gru 2010, 08:58 przez Norbi, łącznie zmieniany 1 raz.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 15 gru 2010, 00:55

Norbi pisze:Czynisz w ten sposób od dłuższego z pełną premedytacją dlatego zgłaszam złamanie piątego paragrafu regulaminu.

dobrze widac do czego, za brakiem argumentow, dazy ow pan - zalosne... ale typowe jak na niego...
Proszę o merytoryczne wypowiedzi, jeśli będziesz komentować w ten sposób będę przydzielał punkty karne.KAAN
Ostatnio zmieniony 15 gru 2010, 08:56 przez Axanna, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 gru 2010, 08:55

okidoki pisze:
Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli"

do ludzi do których wcześniej napisał:

"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "
Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Wypisujesz kosmiczne niedorzeczności, jeśłiby ten werset miał być rozumiany tak jak to przedstawiasz, to możliwe by było otrzymanie łaski, która nie jest łaską , bo nie działa, nie ma swojej mocy! Czy widzisz bezsens swojego argumentu? Ten werset mówi o zaakceptowaniu, zrozumieniu Ewangelii bez właściwej wiary. Taka łaska (Ewangelia) nie działa, ona nigdy nie spowodowała w tym słauchającym, akceptującym jej przesłanie, przemiany wewnętrznej i rzeczywistego nawrócenia. To "przyjęcie" było czysto zewnętrzne.

W omawianym wersecie nic nie ma o utracie zbawienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 15 gru 2010, 10:33

Przepraszam bardzo, nie uwazam swojej uwagi za niemerytoryczna, gdyz nie wzielam jej z nieba i dotyczy ona jak najbardziej 'sposobu argumentacji' jednego z oponentow, poniewaz juz nie pierwszy raz fabrykuje 'zlamanie regulaminu' dukajac o tym z co raz wieksza namolnoscia. Wniosek jest prosty - wlasnie nim sie podzielilam, ale widze ze nie wolno, gdyz natycmiast sie zjawila kolejna osoba z checia wlepiania punktow karnych. Nie mozna, ma sie rozumiec, tym uzytkownikom, ktore maja zdanie, odmienne od zdania KAANA - tak? Bo uwagi typu 'okidoki przestan wierzgac' i podobne, co sie sypia gesto jak snieg, tu sie uwaza za merytoryczne. Spojrzcie na siebie ze strony - zwolennicy karania za odmienne zdanie - jak to o was swiadczy :/


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 gru 2010, 11:22

okidoki pisze:
Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli"

do ludzi do których wcześniej napisał:

"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "
Dlatego nauka o utraclaności zbawienia jest bardzo zła

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].


Typowe. - siedemnaste przykaznie zwodzenia ;)
- Gdy okaże się że TEKST Biblii nie popiera twoich zwiedzeń to wtedy uciekaj do innych tekstów.

okidoki rozmawiamy o liście od Galacjan
i z tego listu nie wynika to co nauczałeś.

ale nic to jak widac bo uciekasz do koryntian i jesli tam sie okaże że znowu się mylisz to usciekniesz jeszcze dalej ... dalej od Słowa :(

Nie wiem dlaczego podajesz ze Pawel się mylił że mozna na prózno otrzymac Ducha bo umnie takiego zdania nie znajdziesz! wiec nieprzwdę mi przypisujesz :(

Zresztą nie znalazłem zdania u apostoła że DUCHA można otrzymac na prózno :)

ale niech to będzie nieudolna tranformacja wersetu 3,4.
Paweł mówi ze ich doznania byłyby daremne. przypuszczjący tryb.


okidoki pisze:
Ale zapewne Lash wytłumaczy mojej zatroskanej głowie (jak wreszcie skojarzy za trzecim razem co przeczytał i o co szło), że "na próżno" wcale nie oznacza na próżno, a "nadaremnie" nie oznacza bynajmniej nadaremnie, wszak nauka o możliwości odpadnięcia "jest bardzo zła" i to wystarcza za uzasadnienie.


Człowieku Przestań ty wymyślac fantazje ale siadz na tyłku i zacznij studiowac Pismo swiete a nie greckie filozofie i Ojców nimi skazonych!
jak widąc pismu Przypisujesz nieprawdziwe twierdzenia i mi także.

Mentalność utacoalników nie pozwala im zoabczyć tego ze w bbili nie chodzi tylko o ich tyłek i tylko o ich zbawienie
TO to nie jest najzniejsza rzecz pod słońcem!
Zbawienie to pocżatek - początek czegos większego - poczatek wprowadzania królestwa Boga na ten świat. Chodzi o KRÓLOWANIE BOGA a nie o zbawinie utracalnika. Utracalnicy to ektremalni egoiści skupieni na darze a nie na Dawcy. Stale mysla tylko o sobie i o swoim zbawieniu a nie o Królu i Jego królestwie!

utracalnik przypomina takie małe dziecko.
stara się ono ciągle o to aby Ojciec nie wrzucił je do pieca.
i co chwila w strachu przychodzi i mówi...
- tato zrobiłem kupe ale nie wrzucisz mnie do pieca?
- tato powiedziełm krysi trzy słowa za dużo ale nie wrzucisz mnie do pieca?
- tato patrz zbawiłem 170000 ludzi nie wrzucisz mnie do pieca bo wiesz zbyt duż prawa im powiedziałem please nie wrzycaj mnie do pieca ... patrz ilu pomogłem!


tak utracalnicy skupiają się ciągle na SOBIE i na zwoim zbawieniu i nawet ratuąc innych boja sie głównie o swój tyłek ..

okidoki pisze: Tyle konkretów Lasha.


ŻADNO Z TYCH ZDAŃ które powiedziałeś nie wyszło z moich ust
oj okidoki ....
nie przypisuj mi niemoich zdań.
ale widac to jakaś twoja maniera.
Bowiem PRZYPISUJESZ MI i BIBLI nie nasze zdania.


okidoki pisze: Reszta to puste wykłócanie się o słowa, debatowanie nad różnicą pomiędzy niewolą prawa a niewolą grzechu, tymczasem jedno wynika z drugiego:
-Co to jest niewola Prawa?
-Człowiek nie może zadośćuczynić Prawu i wypełnić w całości.
-Dlaczego?
- Bo jest niewolnikiem grzechu.


Ciekawe.
jedno JEST powiazane z drugim ale to dwa odrebne tematy.
Dlatego Paweł omawia najpierw niewole grzechu a potem niewole PRAWA. Rzym 6 i 7

Nie twierdziłem i nie twierdze że TEAMTY nie sa powiazne.
MUSZA byc związne chcby tym ze dotycza człowieka.

Natomiat to co nazwałes sobie leciusienko kłoceniem sie o słowa to własnie twoje NIEUMIEJETNOŚĆ Czytania wychodzi.
Bo czytanie to "składanie" słówek i rozumienie logicznego i emocjonalnego przesłania stojącego za treścią,.
Natomiast ty wrzycasz inne koncepcje w dane słowa ot tak bez sensu i bez kontekstualnego uzasadnienia :(

Niewola PRAWA to nakaz
(3) A oświadczam raz jeszcze każdemu człowiekowi, który daje się obrzezać, że powinien cały zakon wypełnić.

Niewola Prawa to nie jest niemożość wypełniania i zadość uczyninienia PRAWA ale Przymus wypełnienia go w całości JAKO STREGO PRZYMIERZA!
Dlatego nie mżna sobie wybierac dekalogu i mówic że ot przestrzegam to a tamtego nie!
Po drugie niewola Prawa jako starego Przymierza to głoszenie że CHRYSTSUS umarł nadaremnie bowiem człowiek moze PRZEZ PRAWO i swoją wolę pokonać GRZECH jest to Szukanie Dobrych uczynków pod dyktando samozbaienia i strach przed utrata zbawienia.


okidoki pisze: Aby wpaść na ten banał nie starczyło dwóch postów... Ile razy jeszcze mam przekonywać, że jakość nie zawsze idzie w parze z ilością, Lash? Pytam, bo zaczyna mnie nudzić twoje niechlujstwo argumentacyjne (przepraszam za słowo, ale może w ten sposób do ciebie dotrę).


Moje niechlujstwo jest jak widac mocniejsze od twojego "chlujstwa" ;)
bowiem jedynie co udowodniłes to własnie to że pycha chodzi przed upadkiem.
Pysznisz sie z poznania ale jest ono jak widąc nieuzasadnione w pismie!
jesli masz choć troche "chlujstwa" to weż się waść do pracy i postudiuj tochę Biblię i zobacz ze twoje twierdzenia o utracalności zbawienie a Gal 5 to kpina z przesłania Biblii!

Jak widać nic nie obaliłes egzegetycznie ale jedynie lecisz na strachu i na emocjach.
Powiedz więc waść WSZYSTKIM


skoro oni utracili zbaiwienie to dlaczego PAWEŁ do nich napisał.

(8) Namawianie takie nie pochodzi od tego, który was powołuje. (9) Trochę kwasu całe ciasto zakwasza. (10) Jestem co do was przekonany w Panu, że nie inaczej myśleć będziecie; a ten, kto was niepokoi, kimkolwiek by był, poniesie karę.

WSZAKŻE
- aby utracić zbawineie trzeba długo się opierac i grzeszyśc stale świadomie Hebr 10
- kto utracił zbawienie nie może być odrodzoany ale krzyzuje ponownie Chrystusa Hebr 6

a tu Paweł lekka ręką stwierdza ze jest przekonany ze zmienią myslenie i po sprawie. BA NAWET nie wskazuje JAK ozdyskac zbawienie.

Czekam na twoje "chlujstwo" argumentacyjne.

ale pewnie sie nie doczekam bo zwodzenie własnie omija szerokim łukiem Biblię i jej znaczenie ale wczytuje swoje pragnienia.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 gru 2010, 11:52

Axanna pisze:Przepraszam bardzo, nie uwazam swojej uwagi za niemerytoryczna, gdyz nie wzielam jej z nieba i dotyczy ona jak najbardziej 'sposobu argumentacji...
Ale inni uważają je za niemerytoryczne, nie mieszczą się w temacie, ale są zwykłą próbą podgrzania dyskusji i oceniania osoby. Pisz na temat, bo twój post który zakwestionowałem to zwykłe trolowanie,a nie dyskusja.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 15 gru 2010, 14:08

Sam łamiesz regulamin nawołując publicznie do ukarania, proszę o merytoryczne wypowiedzi. KAAN

Ja nie nawołuje do ukarania. Nie wspomniałem o ukaraniu.
Ja oznajmiam autorowi, że ZGŁASZAM łamanie regulaminu.
I zgłosiłem.
Okidoki czyni w sposób jaki wskazałem od dłuższego czasu.
Nikt dotąd nie zwrócił na to uwagi więc zwróciłem ją ja.
Publicznie dlatego, że dyskusja jest publiczna, a mało spostrzegawczy czytelnik może nie dostrzec manipulacji i dać się zwieść.
Ogólnie większy pożytek może wyniknąć ze zwrócenia uwagi przestępcy, niż osobie, która to przestępstwo zauważyła.


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 18 lip 2011, 20:01

KAAN pisze:
okidoki pisze:"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Wypisujesz kosmiczne niedorzeczności, jeśłiby ten werset miał być rozumiany tak jak to przedstawiasz, to możliwe by było otrzymanie łaski, która nie jest łaską , bo nie działa, nie ma swojej mocy! Czy widzisz bezsens swojego argumentu?

Łaska jest łaską niezależnie od tego co się z nią robi, nie definiuj pojęć po swojemu. Kiedy Król okazuje swoją łaskę, co wynika z jego władzy i autorytetu, nie ma znaczenia czy obdarowany później weźmie udział w zamachu na króla. Dlatego łaskę można przyjąć nadaremno. Przyjmowanie zawsze się wiąże ze świadomym wyborem.

KAAN pisze:Ten werset mówi o zaakceptowaniu, zrozumieniu Ewangelii bez właściwej wiary. Taka łaska (Ewangelia) nie działa, ona nigdy nie spowodowała w tym słauchającym, akceptującym jej przesłanie, przemiany wewnętrznej i rzeczywistego nawrócenia. To "przyjęcie" było czysto zewnętrzne.

Zbyt pochopnie przechodzisz obok słów Pawła, on skierował list do osób, które już łaskę przyjęły, czas przeszły dokonany, a pomimo tego zdarzenie przyjęcia łaski może pójść nadaremno. Nie napisał, że przyjęli łaskę powierzchownie lub bez właściwej wiary. Nie. Napisał, że przyjęli łaskę, a pomimo tego grozi im nadaremność, jeśli popadną w zatwardziałość grzechu. W Liście do Galacjan nie napisał, jak proponujesz, że Galacjanie nie mieli właściwej wiary , lecz że pomimo tego że od wiary zaczęli i otrzymali nawet Ducha to wszystko może pójść nadaremno jeśli wyprą się Chrystusa i zaczną polegać na sobie i zwyczajach Prawa, jak obrzezanie.
"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli" (Gal 4,2)

Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa? Jeżeli odpowiesz mi na proste pytanie "Jak to jest możliwe aby ponownie/raz jeszcze/znów poddać się jarzmu zakonu uczynków?" to będziesz Kaananie, KAANANEM WIELKIM.

"Odłączyliście się od Chrystusa wy, którzy w zakonie szukacie usprawiedliwienia; wypadliście z łaski. "
Z jakiej łaski się wypada kiedy się odłącza od Chrystusa? "Nie bądźcie pochopni" - rzekł Drzewiec do hobbitów. Pamiętaj o tym przy układaniu odpowiedzi.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 lip 2011, 14:07

okidoki pisze:
KAAN pisze:
okidoki pisze:"Ducha otrzymaliście (...) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? "

Biedny ten apostoł Paweł :) Pewnie mylił się, że można "na próżno" otrzymać Ducha. Niepotrzebnie nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Wypisujesz kosmiczne niedorzeczności, jeśłiby ten werset miał być rozumiany tak jak to przedstawiasz, to możliwe by było otrzymanie łaski, która nie jest łaską , bo nie działa, nie ma swojej mocy! Czy widzisz bezsens swojego argumentu?

Łaska jest łaską niezależnie od tego co się z nią robi, nie definiuj pojęć po swojemu. Kiedy Król okazuje swoją łaskę, co wynika z jego władzy i autorytetu, nie ma znaczenia czy obdarowany później weźmie udział w zamachu na króla. Dlatego łaskę można przyjąć nadaremno. Przyjmowanie zawsze się wiąże ze świadomym wyborem.


A raczej jest świadomym aktem ale niekoniecznie wyborem
W greckim przyjąc = otrzymać
λαμβάνω http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2983&t=KJV

Przykładowo apostołowie PRZYJELI DUCHA Św ale nie był to ich wyborem ale Duch św spłynął na nich!
Tak samo Poganie u Kornelisza.

Łaska przyjeta na daremno to łaska które jest opisana w 2 i 3 glebie - przypowieści o siewcy!
Przyjmuje się łaskę Słowa Boga i nie wydaje ona owocu!
Gleba jest nieurodzjana!


Odnośnie łaski króla - łaska to AKT WYKONAWCZY a nie tylko deklaracja

okidoki pisze:
KAAN pisze:Ten werset mówi o zaakceptowaniu, zrozumieniu Ewangelii bez właściwej wiary. Taka aska (Ewangelia) nie działa, ona nigdy nie spowodowała w tym słauchającym, akceptującym jej przesłanie, przemiany wewnętrznej i rzeczywistego nawrócenia. To "przyjęcie" było czysto zewnętrzne.

Zbyt pochopnie przechodzisz obok słów Pawła, on skierował list do osób, które już łaskę przyjęły, czas przeszły dokonany, a pomimo tego zdarzenie przyjęcia łaski może pójść nadaremno.


zgadza się.
gleba 2 i 3 przyjeły łaskę Słowa ale nie mają owocu!
W kościele jest pełno ludzi którzy nie wytrają bowiem WYDAJE IM SIĘ ŻE WIERZĄ w Chrystusa!

okidoki pisze: Nie napisał, że przyjęli łaskę powierzchownie lub bez właściwej wiary. Nie. Napisał, że przyjęli łaskę, a pomimo tego grozi im nadaremność, jeśli popadną w zatwardziałość grzechu.


Nie.

okidoki pisze: W Liście do Galacjan nie napisał, jak proponujesz, że Galacjanie nie mieli właściwej wiary , lecz że pomimo tego że od wiary zaczęli i otrzymali nawet Ducha to wszystko może pójść nadaremno jeśli wyprą się Chrystusa i zaczną polegać na sobie i zwyczajach Prawa, jak obrzezanie.
"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli" (Gal 4,2)


WSZYSTKO CZYLI CO?

okidoki pisze: Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa? Jeżeli odpowiesz mi na proste pytanie "Jak to jest możliwe aby ponownie/raz jeszcze/znów poddać się jarzmu zakonu uczynków?" to będziesz Kaananie, KAANANEM WIELKIM.


Ten który jest w łasce

okidoki pisze: "Odłączyliście się od Chrystusa wy, którzy w zakonie szukacie usprawiedliwienia; wypadliście z łaski. "
Z jakiej łaski się wypada kiedy się odłącza od Chrystusa? "Nie bądźcie pochopni" - rzekł Drzewiec do hobbitów. Pamiętaj o tym przy układaniu odpowiedzi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 19 lip 2011, 23:10

Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli" (Gal 4,2)

Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa? Jeżeli odpowiesz mi na proste pytanie "Jak to jest możliwe aby ponownie/raz jeszcze/znów poddać się jarzmu zakonu uczynków?" to będziesz Kaananie, KAANANEM WIELKIM.
Ten który jest w łasce

Czy mógłbyś sformułować odpowiedź zgodnie z zasadami interpunkcji, stylistyki i semantyki? Nie pomiń pierwszego pytania. Spełnisz moją uprzejmą prośbę, pojedziemy dalej i razem zwiedzimy króliczą norę. ;)

nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].

Przyjmowanie zawsze się wiąże ze świadomym wyborem.


A raczej jest świadomym aktem ale niekoniecznie wyborem
W greckim przyjąc = otrzymać


Chyba nie nadążasz, pozwól że wyjaśnię. Jeżeli nie jesteśmy autonomiczni w przyjmowaniu łaski Bożej, lecz łaska na nas spływa niczym na robociki to niewyjaśnialnym cudem jest w jaki sposób jej przyjęcie może być NADAREMNE. Rozumiesz przyjacielu przymiotniki i przysłówki: nadaremny, nadaremnie, nadaremno. Wiem, że rozumiesz. A Paweł ostrzegał , aby łaski Bożej nie przyjmować nadaremnie. Idąc tokiem twych domysłów Paweł napisał co takiego: " abyście łaski Boże nie otrzymywali bezwolnym aktem nadaremnie". Wyglada jak nonsens. To nawet jest nonsens.


Lash pisze:
okidoki pisze: W Liście do Galacjan nie napisał, jak proponujesz, że Galacjanie nie mieli właściwej wiary , lecz że pomimo tego że od wiary zaczęli i otrzymali nawet Ducha to wszystko może pójść nadaremno jeśli wyprą się Chrystusa i zaczną polegać na sobie i zwyczajach Prawa, jak obrzezanie.

WSZYSTKO CZYLI CO?

Wszystko, czyli wiara i otrzymanie Ducha. "Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno?" Jeżeli zaczniesz twierdzić, że Apostoł Paweł zgrywa się lub ironizuje nie licz na odpowiedź, przestałem dyskutować z gimnastykami.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 lip 2011, 17:00

okidoki pisze:
Lash pisze:
okidoki pisze:"i nie poddawajcie się znów(gr. palin) jarzmu niewoli" (Gal 4,2)

Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa? Jeżeli odpowiesz mi na proste pytanie "Jak to jest możliwe aby ponownie/raz jeszcze/znów poddać się jarzmu zakonu uczynków?" to będziesz Kaananie, KAANANEM WIELKIM.
Ten który jest w łasce

Czy mógłbyś sformułować odpowiedź zgodnie z zasadami interpunkcji, stylistyki i semantyki? Nie pomiń pierwszego pytania. Spełnisz moją uprzejmą prośbę, pojedziemy dalej i razem zwiedzimy króliczą norę. ;)


Rozumiem, że jeśli nie masz czego się czepić to sie czepiasz czego możesz. :D
Którego pierwszego pytania nie mam pominąć, z całego posta, czy z zaznaczonego tekstu czyli:

"Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa?"

okidoki pisze:
nawoływał, aby łaski Bożej nie przyjmować "nadaremnie" [2 Kor 6,1].
Przyjmowanie zawsze się wiąże ze świadomym wyborem.


A raczej jest świadomym aktem ale niekoniecznie wyborem
W greckim przyjąc = otrzymać


Chyba nie nadążasz, pozwól że wyjaśnię.


Chyba cie wyprzedzam, dlatego nie widzisz....
okidoki pisze: Jeżeli nie jesteśmy autonomiczni w przyjmowaniu łaski Bożej, lecz łaska na nas spływa niczym na robociki to niewyjaśnialnym cudem jest w jaki sposób jej przyjęcie może być NADAREMNE.


Czyli jednak nie rozumiesz.
Robociki to wymysł arminiuszy, a nie twierdznia Kalwinistów. Jest to uproszczony obraz mający na celu wydrwienie kalwinizmu, a nie przedstwienie realne ich twierdzeń. bazujac na takim uproszćzeniu dochodzisz tylko do wniosków do których MUSI doprowadzić ono ciebie ...
Rozumiesz?

Człowiek jest istota z WOLĄ.
Jego stan to jednak permanente oddzielenia od Boga i ten stan nazywany jest śmiercią. Cokolwike człowiek by nie robił bedzie zawsze aktem podobnym do aktu trupa. aktem nieskutecznym ale służacym diabłu.
Nawet jesli słyszy jaka jest woba Boga i zrozumie że ma ją spełniac np nie pożadać i zapragnie tego to jednak jest w niewoli grzchu i robi to co nie chce a co było wynikiem poczuenia Boga Rzym 7:15 i dalej!
nie ma więc wolnej woli ale podlega jego wola grzechowi!
O tym mówił Pan Jezus w Jana 8 gdy mówi że farzyzeusze sa niewolnikami grzechu i Gdy bedą w Chrystusie to Pan ich uwolni prawdziwie, bowiem nie sa wolni, choć im się tak wydaje! Jakoś żaden zwolennik realnej wolności przed nawróceniem nie próbuje nawet odpowiedzieć na pytanie dlaczego grzesznik nie jest Realnie wolny w oczach Jezusa! Ale każdy uparcie twierdzi, że jest realnie wolny wbrew wypowiedzi Jezusa.

Człowiek zbawiony to człowiek który PRZMEINIA się pod wpływem Łaski ( Słowa Boga ), łaski uczynków i Ducha Św na obraz i podobieństwo Chrystusa. Jak można wypaść z łaski? Poprzez OKŁAMANNIE ZE PRAWO OBOWIAZUJE. Gal 5,4 Wypadniecie z łaski nie oznacza wyjście z przemożnego działania boskiego ale wyjscie ze zdrowego nauczania o tym że zbawienie jest z łaski
Jest wypadnięcem z łaski pod usprawiedliwienie z zakonu.
Paweł ZESTAWIA te dwie rzeczy razem jako przeciwstawne podejścia do zbawienia!
Wypadliście z łaski oznacza że wyszli ze zdrowego podjeścia do zbawienia.

Odnośnie 2 kor 6 sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.
Istnieja dwie mozliwości oddania tego tesktu:
Moze on oznaczać - że nie przyjmujcie łaski bozej w próżności - wtedy mamy trzcie znaczeni stonga. http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2756&t=KJV i nawiazuje do pysznej postawy koryntian wymienionej w 1 kor 1 ...
Jednak oczywiście można się czepić, że nikt tak tego nie oddaje w tłumaczeniach

Istnieje więc druga opcja bardziej tradycyjna.
Paweł nawiązuje tu do Listu pierwszego w którym ukazuje siebie jako współpracownika łaski w zbawieniu innych. opisuje to jednoznacznie w słowach

(10) Ale z łaski Boga jestem tym, czym jestem, a łaska jego okazana mi nie była daremna, lecz daleko więcej niż oni wszyscy pracowałem, wszakże nie ja, lecz łaska Boża, która jest ze mną.

Paweł ukazuje tu że Chrystus uzynił go Apostołem i ze łaska dla niego nie poszła na daremne. Ukazuje siebie jako CIEŻKO PRACUJĄCEGO dla Boga ale podkręsljąc że WSZAKŻE TO NIE ON PRACOWAŁ ALE ŁASKA które jest Z NIM .

Porównując - argumentację z 1 kor 15 w której Paweł stawia się na równi z Apostołami i w której opiusje jak działa aktywnie - z opisem z 2 cor 6,1-13 - dochodzimy do bardzo spójnych wniosków.

W obu Pawel broni swojego apostolatu
W obu ukazuje to w kontekscie posłania do ewangeli i służenia Bogu
W obu ukazuje, że łaska nie ma byc na prózno

W jednym ukazuje że nie przyjął łaski na daremno
w drugim ukazuje podobną dziąłanie u Koryntian.


Zobacz jak to jest w grece.
6:1 Συνεργοῦντες δὲ καὶ παρακαλοῦμεν μὴ εἰς κενὸν τὴν χάριν τοῦ θεοῦ δέξασθαι ὑμᾶς
Jako współpracownicy i wołajacy [do was] nie na próżno łaskę Boga [przyjęliscie/przyjmujecie/przyjmiecie] AORYST.
aoryst jest najcześciej oddawany jako czas przeszły
Słowo παρακαλοῦμεν to - BŁAGAM WAS albo zachęcam a nie NAPOMINAM. jest to bardziej powiazne z pocieszeniem niz z karceniem.



okidoki pisze: Rozumiesz przyjacielu przymiotniki i przysłówki: nadaremny, nadaremnie, nadaremno. Wiem, że rozumiesz. A Paweł ostrzegał , aby łaski Bożej nie przyjmować nadaremnie.
GDZIE?
okidoki pisze: Idąc tokiem twych domysłów Paweł napisał co takiego: " abyście łaski Boże nie otrzymywali bezwolnym aktem nadaremnie". Wyglada jak nonsens. To nawet jest nonsens.
.
I NIKT TAK NIE TWIERDZI
nasłuchałes się niekalwinistów to mówsz tak od rzeczy


Jak chcesz to na resztę jutro ci odpowiem
Ostatnio zmieniony 21 lip 2011, 09:11 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 20 lip 2011, 21:51

Lash pisze:Którego pierwszego pytania nie mam pominąć, z całego posta, czy z zaznaczonego tekstu czyli:"Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa?"

Owszem.

Moze on oznaczać - że nie przyjmujcie łaski bozej w próżności - wtedy mamy trzcie znaczeni stonga. http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2756&t=KJV i nawiazuje do pysznej postawy koryntian wymienionej w 1 kor 1 ...
Jednak oczywiście można się czepić, że nikt tak tego nie oddaje w tłumaczeniach


Nie będzie przesadą powiedzenie, że unik jest na tyle słaby na ile jest wydziwiony. Jeśli nie udało się znaleźć potrzebnego przekładu to nie wiemy czy taki przekład jest w ogóle możliwy. A nie brzmi sensownie. Wybieranie na chybił trafił znaczenia ze słownika nie jest właściwą metodą tłumaczenia.

Wypadniecie z łaski nie oznacza wyjście z przemożnego działania boskiego


Cóż, widzę że poczucie humoru nie opuściło Cie przez ostatni rok. Może to i dobrze. Czy można wypaść z łaski i odłączyć się od Chrystusa (w.4) a mimo to pozostać pod "przemożnym działaniem boskim"? Bez Chrystusa nic uczynić nie możemy. A każdy kto trwa w Chrystusie przynosi owoc.

Ale z łaski Boga jestem tym, czym jestem, a łaska jego okazana mi nie była daremna, lecz daleko więcej niż oni wszyscy pracowałem, wszakże nie ja, lecz łaska Boża, która jest ze mną.

Paweł nie przyjmował łaski Bożej nadaremno, więc ona skutecznie pracowała.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 lip 2011, 09:46

okidoki pisze:
Lash pisze:Którego pierwszego pytania nie mam pominąć, z całego posta, czy z zaznaczonego tekstu czyli:"Kto skutecznie uwalnia spod niewoli Prawa?"

Owszem.

Jezus Chrystus - on wyzwala z Niewoli Prawa tak samo jak z niewoli Grzechu.

okidoki pisze:
Moze on oznaczać - że nie przyjmujcie łaski bozej w próżności - wtedy mamy trzcie znaczeni stonga. http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2756&t=KJV i nawiazuje do pysznej postawy koryntian wymienionej w 1 kor 1 ...
Jednak oczywiście można się czepić, że nikt tak tego nie oddaje w tłumaczeniach

Nie będzie przesadą powiedzenie, że unik jest na tyle słaby na ile jest wydziwiony.

Jest to jedna z dwóch opcji tłumaczeniowych podałem tez DRUGĄ bardziej tradycyjną w kontraście do pierwszej nie zuwazyłeś?

okidoki pisze: Jeśli nie udało się znaleźć potrzebnego przekładu to nie wiemy czy taki przekład jest w ogóle możliwy. A nie brzmi sensownie. Wybieranie na chybił trafił znaczenia ze słownika nie jest właściwą metodą tłumaczenia.

Nie wiem dlaczego się pieklisz.
Wszke zpodałem dwie opcje - pierwsz jest równie mozliwa jak druga. bowiem słówo próżność w grece ma takie znaczenie jek w polskim może oznaczać pychę jak i pustkę / nicośc

Dlatego poprostu podałem DWIE OPCJE.

Oczwywiscie do drugiej sie nie odniosłeś bowiem jest ona niełatwa do obalenia.
Jesli nie wierzysz wsyatrczy zajrzeć do interlinerau popowskiego i zobaczyć jak to brzmi w grece.
Popowski jedynie sugeruje sens.
aoryst W wiekszości momentów jest oddawany jako czas przeszły dokonany! ty próbuję sie zniego uczynić czas przyszły i z bezokolicznika robi sie nakaz...

okidoki pisze:
Wypadniecie z łaski nie oznacza wyjście z przemożnego działania boskiego

Cóż, widzę że poczucie humoru nie opuściło Cie przez ostatni rok.

Bo Radosc Ducha Św jest rozlana w moim secu :)
łaska ma ilka znaczeń w Pismie
gdybys ostatni rok poswiecił czytaniu Pisma a nie czyatniau baniluków w stylu Hunta to bys to wiedział

okidoki pisze: Może to i dobrze. Czy można wypaść z łaski i odłączyć się od Chrystusa (w.4) a mimo to pozostać pod "przemożnym działaniem boskim"? Bez Chrystusa nic uczynić nie możemy. A każdy kto trwa w Chrystusie przynosi owoc.


Jak najbardziej mozna byc pod Jego działaniem nawet poza Chrystusem ( łaska dosięga Nas poza Chrystusem chyba ze masz jakieś wątpliwości )
Odłączenie się od Chrystusa to nie UTRATA ZBAWIENIA ale własnie stanie sie nieefektywnym dla niego.
I znowu.
Tłuamczenia Polskie oddaja to jako - AKTYWNE ODŁĄCZENIE SIĘ podczas gdy w grece jest to forma pasywna.
mozesz sobie sprawdzić - choc troche pracy cie ubogaci ...
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... KJV#conc/4

Przekałd dosłwony zwraca na to uwagę
Przekład Dosłowny (2002)
Ga 5:4 bpd "(4) Zostaliście odłączeni od Chrystusa, wszyscy, którzy w Prawie staracie się znaleźć usprawiedliwienie, wypadliście z łaski."
A jeszcze lepiej staliscie że nie uzyteczni. I o tym dokładnie mówi Paweł
O tym ze wypadniecie z łaski powoduje że stajemy sie nieuzytecznymi. kataergomai ... Aby Wrócić do uzyteczności ( ergomai ) należy zmieniec myślenie na myslenie łaską a nie prawem ...
Dlatego Paweł nie daje żadnej mozliwości ponownego narodzenia etc.
mówi tylko
(10) Jestem co do was przekonany w Panu, że nie inaczej myśleć będziecie; a ten, kto was niepokoi, kimkolwiek by był, poniesie karę.

I problem bedzie rozwiązany.

okidoki pisze:
Ale z łaski Boga jestem tym, czym jestem, a łaska jego okazana mi nie była daremna, lecz daleko więcej niż oni wszyscy pracowałem, wszakże nie ja, lecz łaska Boża, która jest ze mną.
Paweł nie przyjmował łaski Bożej nadaremno, więc ona skutecznie pracowała.

Cóż to jest twoje dopowiedzenie.
On stwierdza ze łaska nie była Daremana dlatego bardziej niz inny pracował - tazn nie on pracował ale łaska boza które jest z nim.
Ty mówisz Paweł pracował i dlatego łaska z nim pracowala
Paweł
mówi
NIE JA


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości