Dobrzy muzułmanie?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 02 wrz 2011, 22:40

lamassu pisze:Nie podpuszczaj mnie, nie będę się tłumaczył z własnej wiary.


"15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej,
16) Lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali.
"

(1P 3,15-16)

Już Cię nie męczę więc :)
Dodam tylko, że Biblię mamy po to by weryfikować nasze wierzenia z Prawdą, która nie jest zależna od naszego "widzi mi się".
Czasem to ciężkie to przyjęcia (dla mnie było nie łatwe) ale nieuniknione; dziś lub w wieczności.

(Norbi, dopiero zauważyłam, że dubluję wersety ^^" )


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 02 wrz 2011, 23:25

lamassu pisze:A co człowiek przeżywa w momencie śmierci?

Idzie na sąd. Gdy umrze to jest już za późno na miłosierdzie :/ niczym Ezaw będzie szukał nawrócenia ale go nie znajdzie :( Właśnie dlatego należy głosić Ewangelię, myślisz że Chrystus ot tak bez powodu nakazał to chrześcijanom?

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
lamassu
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2011, 23:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lamassu » 06 wrz 2011, 18:50

A Ezaw nie szukał czasem przebaczenia? Nie jest to czasem głównym atrybutem naszego Zbawiciela, litość?
Ewangelię należy głosić, to podstawowe zadanie chrześcijanina, jednak nie do każdego ona dociera w pełni. Ja po prostu nie wierzę, iż tacy ludzi mają pecha, ani nie wierzę w predestynację.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 wrz 2011, 20:56

lamassu pisze:A Ezaw nie szukał czasem przebaczenia?

Szukał i już nie mógł znaleźć, za późno (i było to raczej jeszcze za życia, a co dopiero jeśli dojdziemy do tej naturalnej bariery naszego życia).
lamassu pisze:Nie jest to czasem głównym atrybutem naszego Zbawiciela, litość?
Ewangelię należy głosić, to podstawowe zadanie chrześcijanina, jednak nie do każdego ona dociera w pełni. Ja po prostu nie wierzę, iż tacy ludzi mają pecha

Oni nie mają pecha, oni są zbuntowani przeciwko Stwórcy, bez względu na to czy się do tego przyznają otwarcie czy nie. Tacy już jesteśmy jako ludzie.
lamassu pisze:, ani nie wierzę w predestynację.

To masz pecha ;) W jakąś wersję predestynacji musisz wierzyć jeśli nie chcesz zaprzeczyć całkowicie Pismu (hej, ile razy nazywani jesteśmy per wybrani?). Możesz co najwyżej wierzyć w jakąś niebiblijną, opartą o filozofię i alogiczne spekulacje, wersję tejże. Na szczęście nie jest to raczej warunek konieczny do zbawienia ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
lamassu
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2011, 23:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lamassu » 06 wrz 2011, 21:50

fantomik pisze:
lamassu pisze:Nie jest to czasem głównym atrybutem naszego Zbawiciela, litość?
Ewangelię należy głosić, to podstawowe zadanie chrześcijanina, jednak nie do każdego ona dociera w pełni. Ja po prostu nie wierzę, iż tacy ludzi mają pecha

Oni nie mają pecha, oni są zbuntowani przeciwko Stwórcy, bez względu na to czy się do tego przyznają otwarcie czy nie. Tacy już jesteśmy jako ludzie.



W jaki sposób muzłumanin z pierwszego postu tego tematu jest zbuntowany(a bunt rzeby był buntem musi być świadomy) przeciw stwórcy?
Nie sądze aby on skrywał w sobie jakąś namiętną nienawiść do Boga, do której by się nie przyznawał.

Predestynacja zakłada, iż z góry jesteśmy skazani na potępienie/zbawienie. To jest dopiero nieewangeliczne. Apostołowie wyraźnie zaznaczają, aby przyjąc ewangelię. Wyborem woli człowieka jest, czy ją przyjmie czy nie. Łaska umożliwia, nie zakuwa w kajdany. Bóg w praktyce predestynacji jest bezwzględnym rasistą-nacjonalistą, wybiera z reguły europejczyków, wypina się na niezliczone rzesze z dalekiego i bliskiego wschodu, śmieje się z indian amazońskich iż są prymitywami bez internetu. No cóż, podzielę się wyobrażeniem na ludzki rozum, tego co przedstawiacie. Na sądzie ostatecznym muzłumanin dostał pytanie czy uwierzył w ewangelię, a on mówi, iż nie wiedział o niej za wiele, za to był wierny swej religii. Zbawiciel schodzi z chmury pośród gromów, wali z niego glebe, łahahaha wierzył w Allaha, ale frajer, po czym kopie go w tyłek, tak by wpadł prosto do piekła :D 1-0 dla Nazaretu.Genalnie, nie ma to jak dobra nowina o Jezusie :D


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 wrz 2011, 22:48

lamassu pisze:W jaki sposób muzłumanin z pierwszego postu tego tematu jest zbuntowany(a bunt rzeby był buntem musi być świadomy) przeciw stwórcy?

W taki sam jak Ty byłeś od urodzenia. I dokładnie taki sam jak ja byłem od urodzenia.

lamassu pisze:Nie sądze aby on skrywał w sobie jakąś namiętną nienawiść do Boga, do której by się nie przyznawał.

On jej nie skrywa, ukazuje ją całym swoim życiem, mimo że może zaprzeczać słowami. Zepsute jest serce człowieka ponad wszystko, któż je pozna? Jak to mówi Pismo.

lamassu pisze:Predestynacja zakłada, iż z góry jesteśmy skazani na potępienie/zbawienie. To jest dopiero nieewangeliczne.

Jak najbardziej historycznie ewangeliczne. Zapewne Cię to niepokoi, w sumie powinno.
lamassu pisze:Apostołowie wyraźnie zaznaczają, aby przyjąc ewangelię.

Dokładnie i głosili o predestynacji, najbardziej Św. Paweł.
lamassu pisze:Wyborem woli człowieka jest, czy ją przyjmie czy nie.

Tak jest. Dokładnie tak. Jak wybiera nienawidząca Boga wolna wola?
lamassu pisze:Łaska umożliwia, nie zakuwa w kajdany.

Wręcz przeciwnie, Łaska zdejmuje kajdany, zmienia serce z kamiennego na mięsiste, ożywia tych co są umarli w grzechach, etc...
lamassu pisze:Bóg w praktyce predestynacji jest bezwzględnym rasistą-nacjonalistą, wybiera z reguły europejczyków

Swego czasu wybierał tylko Izraelitów, chyba musisz mu zwrócić uwagę i pogrozić palcem. Chyba, że nie słyszałeś o czymś takim jak Stary Testament.
lamassu pisze:nie ma to jak dobra nowina o Jezusie :D

Ano nie ma. Oczywiście mówię o Dobrej Nowinie, a nie Twojej parodii ;) Niestety nie rozumiesz w pierwszej kolejności złej nowiny, czyli biblijnej prawdy o samym sobie i reszcie ludzkości.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
lamassu
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2011, 23:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lamassu » 07 wrz 2011, 12:56

1-objaśnij, bo nie rozumiem, grzech pierworodny?
2- Ukazujesz więc całym swoim życiem nienawiść do świętego Mikołaja? Pustosłowie, nic więcej. Chcesz po prostu powiedzieć, iż ta osoba nie żyje w Jezusie, a cała ,,nienawiść'' jest jakimś faryzejskim kamieniem. Cytat nie w temacie.
3-tak co noc wstaję zlany potem krzycząc ,,O NIE, oni nie mogą mieć racji z tą predestynacją, to nie jest prawda aaaaaa, całe moje życie nie może być bez sensu!'' następnie zjadam stronę Bibli, przeklinam Boga, spuszczam w toalecie wszystkie pogańskie Matki Boskie w pokoju, i wyskakuję przez balkon. Dobrze, że ma jedno piętro. Po takim upadku chyba czas iść spowrotem spać :P
4-hmm ok, zrób mi ctrl+c definicji predestynacji, jaką uznajesz, może faktycznie nie rozumiem i niepotrzebnie się nabijam :) ...
5- ..
6-.. ponieważ w dwuch następnych sprawach mówimy o tym samym, w innnych słowach, co do których zdefiniowania się kłócimy.=Łaska umożliwiła św Pawłowi się nawrócić, a więc zdjeła kajdany jego nienawiści do Boga, którego wszak prześladował, ok, a więc nienawidził dostał oczywiście serce mięsiste :D agree?
7-Jasne, naród wybrany. Obietnice dane Abrahamowi i takie tam. Pytanie, czy wtrąca do piekła wszystko co się ruszało przed ok30 n.e i nie było żydem? On sam tego nie wyjaśnia. Wiadomo, Amorycie be, Filystyni be, Egipcjanie łojejku skandal, a tego Asyryjczyka zabierzcie odemnie, nie mogę patrzeć na jego brodę.Ale jednak sądu ostatecznego nad ich duszami nikt nie przeprowadza.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 07 wrz 2011, 14:13

lamassu pisze:1-objaśnij, bo nie rozumiem, grzech pierworodny?

Niektórzy to tak nazywają. Pismo Święte nazywa to troszkę inaczej, stwierdza że z natury zasługujemy na Sprawiedliwy Boży Gniew (jesteśmy z natury dziećmi gniewu)
lamassu pisze:2- Ukazujesz więc całym swoim życiem nienawiść do świętego Mikołaja?

On nie istnieje, a przynajmniej już nie żyje, całkiem błędne porównanie (skąd w ogóle pomysł aby porównywać Boga do Św. Mikołaja?)
Duch Święty przez Św. Pawła wyraźnie określił, że każdy nie wierzący człowiek w efekcie nienawidzi Boga i ukazuje to właśnie swoimi czynami (pierwsze trzy rozdziały Listu do Rzymian).
lamassu pisze:4-hmm ok, zrób mi ctrl+c definicji predestynacji, jaką uznajesz, może faktycznie nie rozumiem i niepotrzebnie się nabijam :) ...

Wyznanie Westminsterskie dobrze w sumie oddaje moją pozycję w tej kwesti (oraz Biblijną) przeczytaj tylko cały rozdział.

lamassu pisze:6-.. ponieważ w dwuch następnych sprawach mówimy o tym samym, w innnych słowach, co do których zdefiniowania się kłócimy.=Łaska umożliwiła św Pawłowi się nawrócić, a więc zdjeła kajdany jego nienawiści do Boga, którego wszak prześladował, ok, a więc nienawidził dostał oczywiście serce mięsiste :D agree?

Nie do końca. Łaska nie zdjęła w jakiś łagody sposób mu tych kajdan i poprosiła ładnie aby się nawrócił. Łaska zwaliła go z konia i oślepiła i jak sam wskazuje "nie mógł się jej sprzeciwić", a Chrystus nawet powiedział mu, że nie można wierzgać przeciw ościeniowi. Jeśli poszukasz w Piśmie opisy konwersji od obietnic ST aż do NT to zauważysz, że Boża Łaska powoduje o wiele więcej niż tylko doprowadzenie do "neutralnej decycji", zresztą jeśliby tak było to wiara jest kompletnie arbitralną decyzją albo wypływa z jakiegoś elementu w którym zbawieni są lepsi sami w sobie od tych co zbawienia nie przyjęli (i mogą w efekcie się z tego chlubić, sami z siebie).

lamassu pisze:7-Jasne, naród wybrany. Obietnice dane Abrahamowi i takie tam. Pytanie, czy wtrąca do piekła wszystko co się ruszało przed ok30 n.e i nie było żydem? On sam tego nie wyjaśnia. Wiadomo, Amorycie be, Filystyni be, Egipcjanie łojejku skandal, a tego Asyryjczyka zabierzcie odemnie, nie mogę patrzeć na jego brodę.Ale jednak sądu ostatecznego nad ich duszami nikt nie przeprowadza.

Bóg przeprowadzi, nazywani są oni (tj. bezpośrednio to niektórzy z wymienionych) nawet nieprzyjaciółmi Pana w ST. Zastanawiałeś się dlaczego Bóg Mojżeszowi albo komuś innemu nie zalecił "prozelityzacji" Faraona? Dlaczego tylko jeden naród otrzymał środki "zmywania grzechów"? Czy wierzysz zgodnie z Pismem, że już nawet jeden grzesz skazuje na potępienie?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
lamassu
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2011, 23:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lamassu » 12 wrz 2011, 13:21

1-ok, wiem o co chodzi :P
2-chodziło o popkulturowego św Mikołaja z Coca colą w dłoni. Nie o biskupa :P
Nienawiść
Dalej nieświadomie, może być jego czyn obrzydliwością dla Boga, ale czy ten człowiek o tym wie? Nie, nie zdaje sobie sprawy. Dalej się nie zgadzam, nie wchodzi to w zakres definicji nienawiść. Nie rzucaj na przykład poetyckiegej metafory buiblijnej, na potwierdzenie, dobrze wiemy iż Bóg dostosowuje język do epoki, by go ludzie aktualnie żyjący mogli zrozumieć.
4-szukałem i nie znalazłem w necie :P znasz możę jakiegoś linka z pdf czy cóś? jeżeli nie, to obiecuję, że wyporzyczę od siebie w bibliotece jakiejś. Po Pl :P
6-forma, jasne. Dalej się zgadzam. Mówienie, iż nawrócenie Pawła doprowadziło do neutralnej
postawy było by brednią. I dalej dzięki łasca, która to wszak umożlwiła.
7-Bóg przeprowadzi. I ja na tym kończę sądy nad poganami, a ty idziesz dalej.
Faraon to dosyć ciekawa kwestia. Znajduje się on w sytuacji analogicznej torchę do Judasza(czyli z bazy jest w ciemnej d***) zgodzisz się? Jest częścią planu Boga. Aby plan zadziałał, taki ktoś musiał być. Nawet jest w ks Wyjścia że to sam Bóg uczynił jego serce upartym. W odpowiedzi mamy 7 plag egipskich. I choć izraelitów wypuszcza, później jeszcze nakazuje ich ścigać. I na tym, koniec historii faraona. Ale nikt go z ziemi do piekła nie wrzucał. Ty powiesz pewnie, że Bóg go nie wybrał, on nie miał nic do powiedzenia, więc kopniak, ja powiem, iż Bóg go osądzi sprawiedliwie, wg jego poczynań, tych biblinych, i tych niebiblijnych, mając na uwadze jego perspektywę świata. Natomiast dzieje Judasza są jeszcze ciekawsze, znamy wszak jego historię do śmierci. Czy Judasz został wykorzystany jako pionek? Tak, w taki sam sposób jak św Piotr. Wola Boga musiała się stać. Jednak potem, widać że i Judasz i św Piotr zrozumieli swój grzech. Załamali się. Wydaje mi się, iż oboje mieli łaskę wiary w przebaczenie.Dlaczego, a dlatego, iż to było by sprawiedliwe wobec nich samych. Jeden jednak wierzył, a drugi poddał się rozpaczy. Bóg wybrał za nich? Brednia, to były ich głowy, ich decyzje. Znam cytat ,,lepiej by się nie narodził'' ale jedyne co on stwierdza, to to, iż Jezus wiedział jak oba chłopaki się zachowają.
Może zmywać grzechy swoje, dla siebie, wewnątrz siebie. A i dalej może być to pusty rytułał. Prawdziwe zmycie grzechu to nie czary mary, ale pragnienie. Co to za sprawiedliwy, jeżeli po grzechu zarżnie owce, by zaspokoić gniewny tłum, a następnie wróci do swojego występku. Poganie wszak mogą pragnąć(i wielu pewnie pragnie) być czyści. Bóg na to pozostaje ślepy? Nie, wysyła Jezusa.
Grzech skazuje na potępnie, wg samej natury grzechu. Jednak Jezus przełamuje tę regułę. I mam wrażenie że i ci, co żyli przed 20 n.e poza Izraelem, i tutaj się uradowali, jak, nie wiem, wieczność jest niedostrzegalna dla zmysłu, ale wiem że Bóg śmieje się z czasu. Nie mogę przetrawić twierdzenia, iż ludzie przed 20 n.e mieli pecha.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 wrz 2011, 13:08

lamassu pisze:Dalej nieświadomie, może być jego czyn obrzydliwością dla Boga, ale czy ten człowiek o tym wie? Nie, nie zdaje sobie sprawy.

Według Pisma zdaje sobie, może się tego wypierać, może zaprzeczać ale Pismo Święte jasno stwierdza, że jego serce nienawidzi Boga. Poczytaj początek Listu do Rzymian.

lamassu pisze:4-szukałem i nie znalazłem w necie :P znasz możę jakiegoś linka z pdf czy cóś? jeżeli nie, to obiecuję, że wyporzyczę od siebie w bibliotece jakiejś. Po Pl :P

https://proteologia.wordpress.com/2008/ ... e/#more-75

lamassu pisze:7-Bóg przeprowadzi. I ja na tym kończę sądy nad poganami, a ty idziesz dalej.

Gdyż Pismo idzie dalej, o wiele dalej niż ktokolwiek by chciał.
lamassu pisze:Faraon to dosyć ciekawa kwestia. Znajduje się on w sytuacji analogicznej torchę do Judasza(czyli z bazy jest w ciemnej d***) zgodzisz się? Jest częścią planu Boga. Aby plan zadziałał, taki ktoś musiał być. Nawet jest w ks Wyjścia że to sam Bóg uczynił jego serce upartym. W odpowiedzi mamy 7 plag egipskich. I choć izraelitów wypuszcza, później jeszcze nakazuje ich ścigać. I na tym, koniec historii faraona. Ale nikt go z ziemi do piekła nie wrzucał.

Rzymian 9, wrzuca bezpośrednio.
lamassu pisze:Ty powiesz pewnie, że Bóg go nie wybrał, on nie miał nic do powiedzenia

Ależ miał i powiedział, nie raz, nienawidząc Boga.
lamassu pisze:Prawdziwe zmycie grzechu to nie czary mary, ale pragnienie. Co to za sprawiedliwy, jeżeli po grzechu zarżnie owce, by zaspokoić gniewny tłum, a następnie wróci do swojego występku. Poganie wszak mogą pragnąć(i wielu pewnie pragnie) być czyści. Bóg na to pozostaje ślepy? Nie, wysyła Jezusa.

Odwrotnie ;) Pragną gdyż Bóg postanowił wysłać Jezusa (jeszcze przed stworzeniem Świata)
Do tego mogą pragnąć ile chcą i nic to nie znaczy jeśli pragnienie ich oparte jest o ich warunki, a nie Boże -- podobnie i Żydzi jak Św. Paweł napisał, są gorliwi ale potykają się o Kamień Obrazy (którym jest Jezus Chrystus właśnie). Pragnienie to nie wszystko, pragnienie musi pochodzić z serca mięsistego, a nie kamiennego.

lamassu pisze:Nie mogę przetrawić twierdzenia, iż ludzie przed 20 n.e mieli pecha.

Przed Chrystusem Zbawienia dostępowało się dokładnie tak samo jak i po Chrystusie, przez wiarę w Niego, czy to w formie Obietnicy Mesjasza jaką Bóg już dał w Ogrodzie Eden czy to w formie Mesjasza, który umarł w nasze miejsce na krzyżu. Ale to jest po części ten Kamień Obrazy właśnie, ocenianie Boga według własnych standardów sprawiedliwości kompletnie ignorując Jego Świętość. Zastanawiałeś się czy Bóg posłał Mesjasza również i dla potępionych Aniołów? Poczytaj List do Hebrajczyków i zastanów się dlaczego Bóg nie posłał im Mesjasza, jeśli jesteś konsekwentny to powinieneś móc rzec "Jakże On mógł? Jakże śmiał tego nie uczynić?" ale jeśli te pytania nie pojawią się w Twoim umyśle to pomyśl dlaczego tak alergicznie reagujesz na sprawidliwe potępienie grzeszników, a tak obojętna jest dla Ciebie wieczna przyszłość upadłych Aniołów?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Endejk
Posty: 152
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Endejk » 28 wrz 2011, 01:33

To co wg was ze starożytnymi ludami które nie miały szansy (z przyczyn chronologicznych) poznać Jezusa ,a nie byli żydami ?


Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 34-35)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 wrz 2011, 10:31

Endejk pisze:To co wg was ze starożytnymi ludami które nie miały szansy (z przyczyn chronologicznych) poznać Jezusa ,a nie byli żydami ?

Jezus Chrystus w tym temacie bardzo jasno się wypowiedział -- nikt nie przychodzi do Ojca inaczej niż przez Niego. Każdy człowiek, który Mu nie zawierzył, bez względu na to czy jako obietnicę daną jeszcze w Ogrodzie Eden czy w Jego dokonaną zastępczą śmierć na krzyżu, umiera w swoich grzechach i buncie przeciwko Bogu i skazuje się przez to na przerażające ale sprawiedliwe potępienie. Na pewno wiele starożytnych ludów niczym niewierzący Żydzi, o których Św. Paweł pisał, cechowało się zewnętrzną gorliwością dla jakiegoś bóstwa czy bogów ale w rzeczywistości ukazywali tylko swoimi staraniami swój bunt przeciwko Jedynemu Stwórcy starając się ustanowić własną Drogę Usprawiedliwienia, zwykle z uczynków oraz różnorakich ofiar. Niestety przed Jedynym Dobrym Bogiem nie ma możliwości uzyskać usprawiedliwienia inaczej niż z Łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa i zgodnie z Listem do Rzymian, rozdziałem pierwszym, nieznajomość Ewangelii nie usprawiedliwia ich rebelii przeciwko Bogu. Niech zgadnę, uważasz to za niesprawiedliwe, nieprawdaż?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Endejk
Posty: 152
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Endejk » 28 wrz 2011, 12:22

Ja nie mam zdania.
Bo z jednej strony to co piszesz jest w dużym stopniu logicznie wynikające ale z Pisma, ale z drugiej jest przede wszystkim absurdalne i Bóg wychodzi z tego na kogoś, kto stworzył miliony tych ludzi tylko po to ,żeby wrzucić ich do piekła. A to zgodne z kalwinizmem, ale dziwne i niezrozumiałe.


Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 34-35)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 28 wrz 2011, 12:45

Endejk pisze: A to zgodne z kalwinizmem, ale dziwne i niezrozumiałe.


Zgodne z tym co mowi List do Rzymian w rodziale 1. Nie uznali Boga pomimo tego ze jego potega jest widoczna w stworzeniu, i zaczynaja wielbic wszystko inne.

Jest to ciekawe, jesli wezmiemy pod uwage "uwielbienie".

"Zostalismy stworzeni nieustajacymi wylewaczami siebie. Zauwaz ze nie powiedzialem ze zostalismy stworzeni DO BYCIA stalymi wylewaczami. Nie odwazam sie tez powiedziec ze zostalismy stworzeni DO wielbienia. To sugerowaloby ze Bog jest niekompletna osoba ktora potrzebuje cos poza soba i ze wielbienie Go dopelnia jego poczucie siebie. Moze tez byc niebezpiecznie powiedziec ze zostalismy stworzeni DLA wielbienia, poniewaz moznaby wywnioskowac ze wielbienie jest zdolnoscia ktora moze byc odseparowana i oddana do jednej z kategori bycia. Dlatego wierze ze to jest strategicznie wazne, by powiedziec ze zostalismy stworzeni nieustannymi wylewaczami - zostalismy stworzeni w tym stanie, natychmiastowy, imago Dei (obraz Boga).

Istotnie, wielbienie nie jest jedynie pewnym aspektem naszego bycia ale esencja naszego bycia na obraz Boga. W rezultacie, cale nasze zycie jest nieustajacym wielbieniem. W praktyce oznacza to ze podczas gdy wielbienie zawiera w sobie zgromadzenia kosciola, spiewanie piosenek i inne liturgiczne formy, nie jest limitowane przez nie, poniewaz wielbienie nigdy nie ustaje. Raczej, stale wylewamy/dajemy/poswiecamy siebie osobie, sprawie, doswiadczeniu, osiagnieciu czy statusowi. Zasmucajace jest, jak nauka o upadku pokazuje, wiekszosc z tego jak siebie wylwamy/dajemy i w co siebie wylewamy w wielbieniu jest cos lub ktos inny niz Stworzyciel Bog w Trojcy Jedyny."

Za: Doctrine - What Christians Should Believe, Driscoll & Breshears


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 wrz 2011, 12:58

Endejk pisze:Ja nie mam zdania.
Bo z jednej strony to co piszesz jest w dużym stopniu logicznie wynikające ale z Pisma

Zastanawiające nieprawdaż? Może po prostu posiadasz pewne presupozycje, podpowiem, odnośnie ludzi i ich stanu "naturalnego", które powodują, że mimo iż jest to nauczanie Pisma nie możesz tego pogodzić z prawdą, że Bóg jest Dobry i Sprawiedliwy?
A co jeśli od czasów upadku naszego pra-ojca Adama wszyscy rodzimy się zbuntowani przeciwko Bogu, którego tak naprawdę znamy tylko wewnątrz naszej duszy nienawidzimy i wypieramy ze świadomości? Problemem w tym dla nas jest to jednak, że Bóg stworzył nas jako istoty, które są przeznaczone do wychwalania i wielbienia Go i dlatego my musimy coś wielbić, niech będzie to nasz ulubiony zespół rockowy (zobacz jakie emocje panują na koncertach), może to być jakaś kompletnie irracjonalna religia (jak islam), możemy ostatecznie być nawet i my sami (zwykle nazywa się to egoizmem), niemniej nie chcemy aby to Bóg rządził w naszym życiu, nawet w kwestii zbawienia wolimy aby to On jednak był nam dłużny i aby zbawił nas bo jesteśmy dobrzy, a przynajmniej troszkę lepsi od Hitlera czy Stalina ale w tym wszystkim ukazujemy tylko, że nasze serca Go i Jego władzy nad nami nienawidzą. Jak sądzisz?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości