Gdzie wolna wola?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Gdzie wolna wola?

Postautor: Małgorzata » 01 cze 2010, 23:29

"Wiemy, że Bóg grzeszników nie wysłuchuje, ale tego, kto jest bogobojny i pełni wolę jego, wysłuchuje. Odkąd świat światem, nie słyszałem, aby ktoś otworzył oczy śleponarodzonemu, gdyby ten nie był od Boga... J.9:31 - 33.

To jest świadectwo o Jezusie dane przez uzdrowionego ślepca. Zastanawiałam się, kto jest grzesznikiem? Myślę, ze ten, który nie narodził się z Ducha. Bo choć wszyscy zgrzeszyli, to jednak ci, którzy narodzili się po raz drugi, przez Ojca są postrzeganie przez pryzmat Chrystusa, obmyci Jego Krwią, widziani jako niewinni.
A więc nie-grzesznicy to ludzie, którzy pełnią Jego wolę. Kto się narodzi na nowo, w swoim życiu pełni wolę Ojca. Nie ma tu więc miejsca na wolną wolę.
Dla mnie to radosne odkrycie.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Gdzie wolna wola?

Postautor: fantomik » 02 cze 2010, 09:34

Małgorzata pisze:[...]Dla mnie to radosne odkrycie.

Dla każdego kto to dokrył Siostro :) Dla każdego :) Wiedzieć, że On uratował mnie również ode mnie jakim byłem.

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 09:46

Dziwnie jakos - fantomika nie widac, a posty sie pojawiaja... :roll:
Nie ma tu więc miejsca na wolną wolę.

a na jaka wole jest tu miejsce? na zniewolona? zdeterminowana? sterowana przez kogos poza Toba?
Nie czepiam sie, tyllko chce zobaczyc jak to rozumiesz :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 cze 2010, 11:48

Axanna pisze:Dziwnie jakos - fantomika nie widac, a posty sie pojawiaja... :roll:
Nie ma tu więc miejsca na wolną wolę.

a na jaka wole jest tu miejsce? na zniewolona? zdeterminowana? sterowana przez kogos poza Toba?
Nie czepiam sie, tyllko chce zobaczyc jak to rozumiesz :)
Ja to rozumie tak.

- Spełnianie woli Boga NIE JEST pełnieniem woli swojej!
- KAŻDE niespełnianie woli Boga jest grzechem! SPELNIANIE WOLI mojego JA JEST GRZECHEM.


Masz więc "wybór"
albo pełnisz nie swoją wole ale wolę Boga.
albo pełnisz wole grzechu i jesteś nią zniewolona.

Jedyne to co może zmienic wolę człowieka to.
- Słowo Boże które jest zbwienne dla wszystkich i poucza nasz jak żyć. to ono rodzi wiarę w sercu.
- Duch Święty który wydaje owoc swój w nas pod postacia charkteru
- Ojciec który sprawie w nas nie tylko chcenie ale i wykonanie swojej woli.

Widac tu działanie trójjedynego Boga.
Gdy pełnimy wolę Boga mozemy rzec żyje już nie JA .

Koncepcja wolnej woli mówi
To JA decyduję i moje JA ZYJE i ma się świetnie! Dlatego że moja wola sie dzieje to wybieram dobro lub zło. JA JESTEM PANEM MOJEGO ZYCIA!.

Tak więc naprawdę wolnowola koncepcja odrzuca Pana Jezusa jako WŁADCE ale mówi władcż jestesm JA i Jezus jest panem JEDYNIE WTEDY GDY ZECHCĘ.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 02 cze 2010, 11:58

Axanna pisze:Dziwnie jakos - fantomika nie widac, a posty sie pojawiaja... :roll:
Nie ma tu więc miejsca na wolną wolę.

a na jaka wole jest tu miejsce? na zniewolona? zdeterminowana? sterowana przez kogos poza Toba?
Nie czepiam sie, tyllko chce zobaczyc jak to rozumiesz :)


(12) Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz pod moją nieobecność byliście posłuszni; z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.
(13) Albowiem Bóg to według upodobania sprawia w was i chcenie /WOLA/ i wykonanie /UCZYNKI/.
List do Filipian 2:12-13


Bog sprawia w zbawionych zarowno wole, jak i uczynki.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 02 cze 2010, 12:07

Ja się też nie czepiam, tylko się pytam: wygląda z Lasha wypowiedzi, że albo się czyni Bożą wolę albo się grzeszy tj. albo-albo.
Lash pisze:KAŻDE niespełnianie woli Boga jest grzechem!

Zaobserwowałem, że w większości czynności w życiu decyzję podejmuję sam i one nie mają wiele wspólnego z objawioną w Piśmie wolą Bożą, mogę np. wysłać tego posta albo nie wysłać, mogę teraz iść do znajomego albo pójść jutro.
Może i grzeszę bo nie modlę się wcześniej i nie czekam na objawienie od Boga, żeby mi objawił w co mam się ubrać albo czy mam kupić bułki w sklepie czy nie.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 12:16

A ja nie bede sie czepiala, jak bylybaptysta, ale...
Lash pisze:Ja to rozumie tak.

- Spełnianie woli Boga NIE JEST pełnieniem woli swojej!
- KAŻDE niespełnianie woli Boga jest grzechem! SPELNIANIE WOLI mojego JA JEST GRZECHEM.


Masz więc "wybór"
albo pełnisz nie swoją wole ale wolę Boga.
albo pełnisz wole grzechu i jesteś nią zniewolona.

z tym sie chetnie zgodze .
Tak więc naprawdę wolnowola koncepcja odrzuca Pana Jezusa jako WŁADCE ale mówi władcż jestesm JA i Jezus jest panem JEDYNIE WTEDY GDY ZECHCĘ.

a z tym sie nie zgodze - mianowicie ze "wolnowola koncepcja" tak twierdzi.

JJ, ja nie podwazam tego, ze Bog sprawia i chcenie i wykonanie, tylko zapytalam sie, czy wola czlowieka jest calkowicie opanowana przez inne osoby w sensie, ze nie masz w niej nic udzialu i jestes totalnie sterowany od zewnatrz - poprzez zlo, grzech,szatana, czy tez poprzez Boga - w tej chwili nie chodzi mi o kwestie kto dokladnie steruje, tylko czy nie masz nic a nic udzialu w ... jakiejkolwiek woli, chocby i nie takiej calkiem wolnej :roll:


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 cze 2010, 12:33

byłembaptystą pisze:Ja się też nie czepiam, tylko się pytam: wygląda z Lasha wypowiedzi, że albo się czyni Bożą wolę albo się grzeszy tj. albo-albo.
Lash pisze:KAŻDE niespełnianie woli Boga jest grzechem!

Zaobserwowałem, że w większości czynności w życiu decyzję podejmuję sam i one nie mają wiele wspólnego z objawioną w Piśmie wolą Bożą, mogę np. wysłać tego posta albo nie wysłać, mogę teraz iść do znajomego albo pójść jutro.
Może i grzeszę bo nie modlę się wcześniej i nie czekam na objawienie od Boga, żeby mi objawił w co mam się ubrać albo czy mam kupić bułki w sklepie czy nie.
To że pełnisz lub nie wolę Boga to klucz. Jezus pełnilw wolę ojca.
Wola Ojca jest dwojaka
Jedna ogólna - jak sie zachowywac i jak życ charakter itp
Druga szczególna - powołanie osobiste co zrobić.

Istnieje jeszcze plan.
wola nie jest determionistyczna
Plan JEST.
tak to obecnie rozumiem


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 cze 2010, 12:35

Axanna pisze:A ja nie bede sie czepiala, jak bylybaptysta, ale...
Lash pisze:Ja to rozumie tak.

- Spełnianie woli Boga NIE JEST pełnieniem woli swojej!
- KAŻDE niespełnianie woli Boga jest grzechem! SPELNIANIE WOLI mojego JA JEST GRZECHEM.


Masz więc "wybór"
albo pełnisz nie swoją wole ale wolę Boga.
albo pełnisz wole grzechu i jesteś nią zniewolona.

z tym sie chetnie zgodze .
Tak więc naprawdę wolnowola koncepcja odrzuca Pana Jezusa jako WŁADCE ale mówi władcż jestesm JA i Jezus jest panem JEDYNIE WTEDY GDY ZECHCĘ.

a z tym sie nie zgodze - mianowicie ze "wolnowola koncepcja" tak twierdzi.

JJ, ja nie podwazam tego, ze Bog sprawia i chcenie i wykonanie, tylko zapytalam sie, czy wola czlowieka jest calkowicie opanowana przez inne osoby w sensie, ze nie masz w niej nic udzialu i jestes totalnie sterowany od zewnatrz - poprzez zlo, grzech,szatana, czy tez poprzez Boga - w tej chwili nie chodzi mi o kwestie kto dokladnie steruje, tylko czy nie masz nic a nic udzialu w ... jakiejkolwiek woli, chocby i nie takiej calkiem wolnej :roll:


Wolnowolowa koncepcja nie stwierdza tego exlicite. Zgadzam się.
Natomiast wyraza to słowami
Uznaj Pana Jezusa za swojego Pana.
jesli nie POZWOLISZ MU to nie bedzie ci Panem.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 02 cze 2010, 12:38

Axanna pisze:
JJ, ja nie podwazam tego, ze Bog sprawia i chcenie i wykonanie, tylko zapytalam sie, czy wola czlowieka jest calkowicie opanowana przez inne osoby w sensie, ze nie masz w niej nic udzialu i jestes totalnie sterowany od zewnatrz - poprzez zlo, grzech,szatana, czy tez poprzez Boga - w tej chwili nie chodzi mi o kwestie kto dokladnie steruje, tylko czy nie masz nic a nic udzialu w ... jakiejkolwiek woli, chocby i nie takiej calkiem wolnej :roll:


Oczywiscie, ze masz udzial w kierowaniu sie tym, co wydaje ci sie byc wlasna wola tak samo, jak niewolnik ma udzial w kierowaniu sie wlasna wola w ramach interesu swojego pana.
Jednak jestes w niewoli grzechu, albo w niewoli Chrystusa.
Dlatego nikt nie ma upodobania (woli, chcenia) w szukaniu Boga bedac w niewoli grzechu, ani nikt nie ma upodobania grzechu bedac Bozym Dzieckiem.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 12:38

Lash pisze:Uznaj Pana Jezusa za swojego Pana.
jesli nie POZWOLISZ MU to nie bedzie ci Panem.

no przeciez i Slowo mowi "uwierz.... a kto nie uwierzy bedzie potepiony"... :roll:


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 cze 2010, 13:07

Axanna pisze:
Lash pisze:Uznaj Pana Jezusa za swojego Pana.
jesli nie POZWOLISZ MU to nie bedzie ci Panem.

no przeciez i Slowo mowi "uwierz.... a kto nie uwierzy bedzie potepiony"... :roll:
Zgadza się zauważ Jednak że wiara to raczej powolenie z pozycji władcy na przyjecie wiary to władcy maja moc przyjąc lub dary.
Sług przyjmuje dar bo wie że obelga dla Pana jest odrzucenie daru.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 02 cze 2010, 15:03

jj pisze:Oczywiscie, ze masz udzial w kierowaniu sie tym, co wydaje ci sie byc wlasna wola


Axanno, tak rozumiem jak pisze jj. Jestem nowonarodzona, a więc jestem Pańska i pełnię Jego wolę, choć czasami może mi się wydaje, ze to jest moja wola.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 17:26

A czy mozna to podsumowac nastepujaco - ze mamy wole (nie mowie o wolnej woli, tylko ze mamy wole), dzieki Panu, by pelnic Boza wole :roll:


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 17:28

Lash pisze:Sług przyjmuje dar bo wie że obelga dla Pana jest odrzucenie daru.

acha... no to wiec jakies tam decyzje jednak podejmujemy, jak napisales - "bo wiemy..." i cos tam :roll:



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości