Zbawienie z łaski: tylko z wiary ale czy z wiary samotnej?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 maja 2011, 13:04

Chcę wierzyć pisze:
Na jeden sposób - WYPEŁNIAJĄC Zakon doskonale.
Pan Jezus gdy pyełnił zakon to nie ma potrzeby Czynienie tago co On dokonał!
Pan Nasz wypełnił wszelakie Prawa ST
- państwowe - był im posłuszny - ale w Chrystusie jesteśmy wolni od Prawa państwowego gdy wzywa się nas do grzechu!
- morlane wypełnił - ale nie ma juz oko za oko
- ofiarnicze - bo sam jest doskonałą ofiarą
- świątynne - bo jego ciało było świątynią pełna Boga.
- rodzinne - bo był doskonałym synem
- niewolnicze - bo jest idealnym Panem i sługą
- dziesięciny - bo wszystko oddał Bogu
- rasistowskie - bo był doskonałym zydem
- czystości - bo oczyścił wszystko
itp itd

Dlatego w Chrystusie nie musimy żadnego z tych przykzań przestrzegać - choc mamy je nauczać niewierzących aby widziały jak nasz Bóg chce aby społeczność wyglądała!


:lol: :lol: :lol:
Jezus wypełni zakon a nie wszelkiej maści prawa ludzkie. A tak naprawdę to kogo chcesz nauczać jeżeli nie chcesz przestrzegać żadnych przykazań

7:26 - A każdy, kto słucha tych słów moich, lecz nie wykonuje ich, przyrównany będzie do męża głupiego, który zbudował swój dom na piasku.
a co to jest ZAKON?
Czyz nie miałes tych PRAW które wymieniłem w Zakonie ST?

- morlane wypełnił - ale nie ma juz oko za oko
- ofiarnicze - bo sam jest doskonałą ofiarą
- świątynne - bo jego ciało było świątynią pełna Boga.
- rodzinne - bo był doskonałym synem
- niewolnicze - bo jest idealnym Panem i sługą
- dziesięciny - bo wszystko oddał Bogu
- rasistowskie - bo był doskonałym zydem
- czystości - bo oczyścił wszystko
To wszystko jest PRAWEM ST!
a nie przepisem ludzkim!

Ba i to wszystko z Dekalogiem na czele niosło śmierć!

(4) A dzięki Chrystusowi taką ufność w Bogu pokładamy. (5) Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz /wiemy, że/ ta możność nasza jest z Boga. (6) On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia. (7) Lecz jeśli posługiwanie śmierci, utrwalone literami w kamieniu, dokonywało się w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli spoglądać na oblicze Mojżesza z powodu jasności jego oblicza, która miała przeminąć, (8) to o ileż bardziej pełne chwały będzie posługiwanie Ducha? (9) Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą, to o ileż bardziej będzie obfitować w chwałę posługiwanie sprawiedliwości! (10) Wobec przeogromnej chwały okazało się w ogóle bez chwały to, co miało chwałę tylko częściową. (11) Jeżeli zaś to, co przemijające, było w chwale, daleko więcej cieszy się chwałą to, co trwa. (12) Żywiąc przeto taką nadzieję, z jawną swobodą postępujemy, (13) a nie tak, jak Mojżesz, który zakrywał sobie twarz, ażeby synowie Izraela nie patrzyli na koniec tego, co było przemijające. (14) Ale stępiały ich umysły. I tak aż do dnia dzisiejszego, gdy czytają Stare Przymierze, pozostaje /nad nimi/ ta sama zasłona, bo odsłania się ona w Chrystusie. (15) I aż po dzień dzisiejszy, gdy czytają Mojżesza, zasłona spoczywa na ich sercach. (16) A kiedy ktoś zwraca się do Pana, zasłona opada. (17) Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność. (18) My wszyscy z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu. (2 list do Koryntian 3:1-18, Biblia Tysiąclecia)


Niektórzy jednak dalej nie rozumieją że posługiwać chca smierci i słuchaja słów z kamienia!
wystawiają Boga na próbę.


nie odpowiedziełs tez na pytanie
- Spróbuj życ w gniewie gdy wybaczasz?
- Egzekwuj oko za oko gdy nie szukasz swego?
- jak zdradzic zone gdy się jest wiernym?
- albo jak wyzwyac innych od durniów gdy się jest uprzejmym?
- jak zostac bałwochwalca gdy się nie jest chciwym?
- albo jak nie mieśc społeczności z Bogiem co dziennie gdy sie modlisz bez ustanku?
- jak czynic zło gdy się jest dobrym?
- albo jak unosić się gniewem gdy się jest cierpliwym?
- Jak być skapym gdy sie jest nie szukjacym swego i nie jest sie chciwym na grosz?
- albo jak wzywać imienia Boga na daremno gdy się zyje w bojaźni Jego?
- jak w końcu mieć pychę życia i pożadliwość oczu i pozadliwość i ciała gdy się dziekuje zwasze za wszystko ofiarnie służą innym w miłosci?

Ja nie wiem!
jeśłi ty wiesz to powiedz. Ale ci prowadzeni Duchem wydaja taki owoc! i PRAWO nie jest wcale konieczne!
A tym jest chodzenie w Duchu Świętym!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 maja 2011, 13:13

Lash pisze:Niektórzy jednak dalej nie rozumieją że posługiwać chca smierci i słuchaja słów z kamienia!
próbują Boga


Nie chodzi o to aby słuchać kamienia ale słuchać i wykonywać to co zostało nam dane w Chrystusie

6:63 - Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 maja 2011, 13:36

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Niektórzy jednak dalej nie rozumieją że posługiwać chca smierci i słuchaja słów z kamienia!
próbują Boga


Nie chodzi o to aby słuchać kamienia ale słuchać i wykonywać to co zostało nam dane w Chrystusie

6:63 - Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,
I to co jest dane w Chrystusie to nie ZAKON. Ten jest dany przez posrednika zwanego Mojżesz.

Zakon do Chrystusa prowadził jako przewodnik A Chrystus jest przewodnikiem Do Ojca.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 10 maja 2011, 17:06

Chcę wierzyć pisze:
Na jeden sposób - WYPEŁNIAJĄC Zakon doskonale.
Pan Jezus gdy pyełnił zakon to nie ma potrzeby Czynienie tago co On dokonał!
Pan Nasz wypełnił wszelakie Prawa ST
- państwowe - był im posłuszny - ale w Chrystusie jesteśmy wolni od Prawa państwowego gdy wzywa się nas do grzechu!
- morlane wypełnił - ale nie ma juz oko za oko
- ofiarnicze - bo sam jest doskonałą ofiarą
- świątynne - bo jego ciało było świątynią pełna Boga.
- rodzinne - bo był doskonałym synem
- niewolnicze - bo jest idealnym Panem i sługą
- dziesięciny - bo wszystko oddał Bogu
- rasistowskie - bo był doskonałym zydem
- czystości - bo oczyścił wszystko
itp itd

Dlatego w Chrystusie nie musimy żadnego z tych przykzań przestrzegać - choc mamy je nauczać niewierzących aby widziały jak nasz Bóg chce aby społeczność wyglądała!


:lol: :lol: :lol:
Jezus wypełni zakon a nie wszelkiej maści prawa ludzkie. A tak naprawdę to kogo chcesz nauczać jeżeli nie chcesz przestrzegać żadnych przykazań

7:26 - A każdy, kto słucha tych słów moich, lecz nie wykonuje ich, przyrównany będzie do męża głupiego, który zbudował swój dom na piasku.



A czytales kiedys kontekst tej wypowiedzi Jezusa, cza tak sobie brzęczysz, jak miedź brzęcząca, żeby ponizyc Lasha nazywajac go glupcem?


(27) Ale wam, którzy słuchacie, powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą,
(28) błogosławcie tym, którzy was przeklinają, módlcie się za tych, którzy was krzywdzą.
(29) Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto ci zabiera płaszcz, i sukni nie odmawiaj.
(30) Każdemu, kto cię prosi, daj, a od tego, kto bierze, co twoje, nie żądaj zwrotu.
(31) A jak chcecie, aby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo i wy.
(32) A jeśli miłujecie tych, którzy was miłują, na jakąż wdzięczność zasługujecie? Wszak i grzesznicy miłują tych, którzy ich miłują.
(33) Jeśli bowiem dobrze czynicie tym, którzy wam dobrze czynią, na jaką wdzięczność zasługujecie? Wszak i grzesznicy to samo czynią.
(34) A jeśli pożyczacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, na jaką wdzięczność zasługujecie? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, aby to samo odebrać z powrotem.
(35) Ale miłujcie nieprzyjaciół waszych i dobrze czyńcie, i pożyczajcie, nie spodziewając się zwrotu, a będzie obfita nagroda wasza, i synami Najwyższego będziecie, gdyż On dobrotliwy jest i dla niewdzięcznych, i dla złych.
(36) Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest Ojciec wasz.
(37) I nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia.
(38) Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.
(39) Opowiedział im też podobieństwo: Czy może ślepy ślepego prowadzić? Czy obaj nie wpadną do dołu?
(40) Nie masz ucznia nad mistrza, ale należycie będzie przygotowany każdy, gdy będzie jak jego mistrz.
(41) A dlaczego widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku własnym nie dostrzegasz?
(42) Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.
(43) Nie ma bowiem drzewa dobrego, które by rodziło owoc zły, ani też drzewa złego, które by rodziło owoc dobry.
(44) Każde bowiem drzewo poznaje się po jego owocu, bo nie zbierają z cierni fig ani winogron z głogu.
(45) Człowiek dobry z dobrego skarbca serca wydobywa dobro, a zły ze złego wydobywa zło; albowiem z obfitości serca mówią usta jego.
(46) Dlaczego mówicie do mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię?
(47) Pokażę wam, do kogo jest podobny każdy, kto przychodzi do mnie i słucha słów moich, i czyni je.
(48) Podobny jest do człowieka budującego dom, który kopał i dokopał się głęboko, i założył fundament na skale. A gdy przyszła powódź, uderzyły wody o ów dom, ale nie mogły go poruszyć, bo był dobrze zbudowany.
(49) Kto zaś słucha, a nie czyni, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu, i uderzyły weń wody, i wnet runął, a upadek domu owego był zupełny.
Ew. Łukasza 6:27-49


Czy ty to wykonujesz, czy wlasnie ty budujesz dom na piasku? A moze jeszcze gorzej czynisz?

(10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.
List do Galatów 3:10


I kogo ty chcesz nauczac, jesli polegasz na uczynkach zakonu?
Pamietaj, wytrwaj w pelnieniu wszystkiego. A jesli nie wytrwasz, czego jestem pewien, to przynajmniej nie nakladaj tego ciezaru na innych. Inni nie musza byc przekleci.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 maja 2011, 21:33

Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Niektórzy jednak dalej nie rozumieją że posługiwać chca smierci i słuchaja słów z kamienia!
próbują Boga


Nie chodzi o to aby słuchać kamienia ale słuchać i wykonywać to co zostało nam dane w Chrystusie

6:63 - Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,
I to co jest dane w Chrystusie to nie ZAKON. Ten jest dany przez posrednika zwanego Mojżesz.

Zakon do Chrystusa prowadził jako przewodnik A Chrystus jest przewodnikiem Do Ojca.


Ale nie jest tak, że w Chrystusie nie mamy żadnych przykazań. Jeżeli wykonujemy wolę Bożą czy to z miłości do Boga czy dla tego że to Bóg czyni w nas swoje dzieło zachowujemy przykazania.

2:8 - Jeśli jednak wypełniacie zgodnie z Pismem królewskie przykazanie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 maja 2011, 23:30

jj pisze:(10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.
List do Galatów 3:10

I kogo ty chcesz nauczac, jesli polegasz na uczynkach zakonu?
Pamietaj, wytrwaj w pelnieniu wszystkiego. A jesli nie wytrwasz, czego jestem pewien, to przynajmniej nie nakladaj tego ciezaru na innych. Inni nie musza byc przekleci.


Czy przykazania które dal nam Pan nazywasz uczynkami zakonu?

1 Jana 5:3 - Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 11 maja 2011, 09:44

Chcę wierzyć pisze:
jj pisze:(10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.
List do Galatów 3:10

I kogo ty chcesz nauczac, jesli polegasz na uczynkach zakonu?
Pamietaj, wytrwaj w pelnieniu wszystkiego. A jesli nie wytrwasz, czego jestem pewien, to przynajmniej nie nakladaj tego ciezaru na innych. Inni nie musza byc przekleci.


Czy przykazania które dal nam Pan nazywasz uczynkami zakonu?

1 Jana 5:3 - Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.


Oczywiscie, ze byly to uczynki zakonu. Ciezkie, uciazliwe jarzmo, ktorego nikt nie potrafil udzwignac:

(8) Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam.
(9) Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca.
(10) Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać.
Dzieje Apost. 15:8-10


Dlatego Pan Jezus zniosl zakon przykazan i przepisow:

(15) On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka
(16) i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń;
List do Efezjan 2:15-16


... bo te przepisy i przykazania byly uciazliwe, nie do udzwigania.


Widzisz wiec sam, ze nie o to chodzi w 1. Jana 5,3.


Nowe przykazania, ktore dal Pan Jezus, sa lekkim jarzmem:


(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali.
Ew. Jana 13:34


(30) Albowiem jarzmo moje jest miłe, a brzemię moje lekkie.
Ew. Mateusza 11:30


O tych wlasnie przykazaniach, ktorych przestrzeganie nie jest uciazliwe dla czlowieka wierzacego. pisze Jan w swoim liscie.
To nie jest stary zakon, bo ten byl uciazliwy. To jest to nowe przykazanie, zapisane na sercu, a nie na kamieniu i dlatego jest lekkie, a ptrzestrzeganie jego nie jest uciazliwe, co swiadczy o milosci ku Bogu.

Ciagle glosisz to, co jest przestarzale:

(6) lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery.
List do Rzymian 7:6


Jest to niebezpieczne dla ciebie i dla innych, bo prowadzi do przeklenstwa. Zastanow sie, co znaczy "sluzba w nowosci ducha" i nie glos wiecej zakonu smierci:

(2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci.
List do Rzymian 8:2


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 maja 2011, 10:34

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Niektórzy jednak dalej nie rozumieją że posługiwać chca smierci i słuchaja słów z kamienia!
próbują Boga


Nie chodzi o to aby słuchać kamienia ale słuchać i wykonywać to co zostało nam dane w Chrystusie

6:63 - Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,
I to co jest dane w Chrystusie to nie ZAKON. Ten jest dany przez posrednika zwanego Mojżesz.

Zakon do Chrystusa prowadził jako przewodnik A Chrystus jest przewodnikiem Do Ojca.


Ale nie jest tak, że w Chrystusie nie mamy żadnych przykazań. Jeżeli wykonujemy wolę Bożą czy to z miłości do Boga czy dla tego że to Bóg czyni w nas swoje dzieło zachowujemy przykazania.

2:8 - Jeśli jednak wypełniacie zgodnie z Pismem królewskie przykazanie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie.


1. W Chrystusie mamy przykazania
Nigdy nie twierdziełem inaczej!
Jednak nie są to przykazania DEKALOGU albo przykazania Mojzesza ale sa to przykaznia Chrytusa.

Przykład ?
Pan Jezus mówi
(34) Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (Ew. Jana 13:1-38, Biblia Tysiąclecia)

Pan Jezus daje nowe przykazanie.
Jest to nakaz ale całkiem nowy. Nie jest to odnowione stare przyzkanie ale całkiem nowe.

Inny przykład
(21) Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego.
(1 List Jana 4:1-21, Biblia Tysiąclecia)

Niektórzy popełniaja np błąd i cytuja 1 Jana 5,3 jako potwierdznie ze mamy przestrzegać przykzań ST.
Jednak Jan kontynuje wypowiedź właśnie z 4,21 mówiąc miłość jest tym przykzaniem.

A miłosc zakrywa grzech
Prawo zaś obnaża grzech!


2. Problem który istnieje brzmi - niektórzy uzywają terminu przykazania na zasadzie ekwiwokacji.
Bład ten polega na tym ze różne rzeczy które sa podobne określa sie tym samym słowem.

Np wiara w krasnoludki i wiara w Boga jest taką samą jakościowo wiarą.

Mamy więc jedno słowo na nakaz - czyli przykazanie - jednak przykazania sa RÓŻNE są te dane przez Boga w ST na górze albo przez Chrystusa w NT. i tu zaczynaja się schody.

bowiem zdanie ponizsze nie jest jasne o które przykazania chodzi.

(3) Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. (4) Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (5) Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała. (6) Po tym właśnie poznajemy, że jesteśmy w Nim. Kto twierdzi, że w Nim trwa, powinien również sam postępować tak, jak On postępował. (7) Umiłowani, nie piszę do was o nowym przykazaniu, ale o przykazaniu istniejącym od dawna, które mieliście od samego początku; tym dawnym przykazaniem jest nauka, którąście słyszeli. 1 jana 2

Ba niektórzy sugeruja się zdaniem z tego fragmentu
Umiłowani, nie piszę do was o nowym przykazaniu, ale o przykazaniu istniejącym od dawna, które mieliście od samego początku;
i twierdzą że
- nie ma mowy tu o przykazaniu nowym Chrystusa ba jest ono zanegowane....
- przykazania sa dawne - od poczatku - czyli są Mojżeszowe!

Problem jest jednak taki że Jan widzi początek trochę inaczej i zdeterminował go w wersecie 1,1
(1) [To wam oznajmiamy], co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce

Przykazanie dane chrześcijanom to cała nauka którą posiadaja chrześcijanie. Poczatek tego to Przyjscie Chrystusa i dawne przykzanie to przykzanie Nauki Ewangelii a nie Mojzesza.

3. Odnośnie Jakuba to powiem
Jakub ma rację.
Kto wypełnia prawo miłuj blizniego - dobrze czyni.
tak samo jak inne przykzania Prawa bowiem Prawo jest dobre.
nie pełnimy jednak tego co dobre ale to co jest wolą Ojca.

Powiesz więc - o co cała dyskusja?
O to samo o co chodziło w 15 rozdziale dziejów.

Niektórzy ludzie nie pojmuja że dobre Prawo zostało zastapione przez lepsze nowe Przymierze i Prawo w Chrystusie.
Probuja narzucić więc stare. Stale więc mówią skoro Prawo Mojzesza jest dobre MUSIMY JE WYPEŁNIAĆ - oczywiście nie całe ale tylko to które zostanie okreslone przez kogoś oświeconego bo trzeba odrzucić to co przeminęło.

I tu w tym przymusie jest problem. Bowiem probuje się narzucic Prawo pod przykrywka tego ze kto je wypełnia podoba się Bogu.

Paweł natomiast maluje obraz współzycia i koegzystencji w kościele.
widać to osdkonale tu:

(18) Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia. (19) Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. (20) Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. (21) Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. (22) Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. (23) Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział. (1 list do Koryntian 9:1-27, Biblia Tysiąclecia)

Zwróc uwage prosze na to ze Paweł dla tych pod Prawem JEST jak pod Prawem choc nie jest pod Prawem. Nie ma za cel aby ich zmuszać do porzucania ich praktyk. Ba bedąc w Jerozolimie obrzezał Tymoteusza! ciekawy jest rodział 21 dziejów i Pawłowe podejście do Prawa i tych którzy chca go zmusic do pełniania Mojzesza. Czyni on rytuały które nie mają znaczenia przed Bogiem by nie stawiać przeszkód ewangelii!
Dla tych zaś poza Prawem jest jakby nie był pod Prawem żadnym ale zachowuje się jak oni. Nie znaczy to ze jest grzeszny bowiem jest pod Prawem Chrystusa czyli wydaje owoc Ducha Św. ale nie ma w nim nic co powoduje, że oni dostrzegaja w nim tego co jest pod Prawem. Nie narzuca im nic z Prawa, ale głosi Chrystusa i owoc Ducha Św czyli Nowe Prawo miłości.


Paweł więc próbuje zjednoczyc ludzi w jedną grupę która koegzystuje ze soba znoszac siebie w miłości i nie narzucając drugiej stronie nic ze swojego podejścia do Prawa. Jest ono bowiem nieistotne choć dobre do nauczania. Przestrzeganie go albo porzucanie nie ma znaczenia o ile nie narzuca się mu znaczenia które brzmi - jeśli tak czynisz jak Prawo mówi to się bardziej Bogu podobasz!

Prawo ma jednak miejsce - aby wychowywać niewierzących i pokazywac jak działa Bóg.... ale to inny trochę temat.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 maja 2011, 10:37

Chcę wierzyć pisze:
jj pisze:(10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.
List do Galatów 3:10

I kogo ty chcesz nauczac, jesli polegasz na uczynkach zakonu?
Pamietaj, wytrwaj w pelnieniu wszystkiego. A jesli nie wytrwasz, czego jestem pewien, to przynajmniej nie nakladaj tego ciezaru na innych. Inni nie musza byc przekleci.


Czy przykazania które dal nam Pan nazywasz uczynkami zakonu?

1 Jana 5:3 - Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.
Bracie Kontekst!



1 List Jana 4 oraz 5
(20) Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (21) Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego. (1) Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził, i każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, który życie od Niego otrzymał. (2) Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania, (3) albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie. (4) Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara. (5) A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 12 maja 2011, 10:58

Chcę wierzyć pisze:1 Jana 5:3 - Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.

zgoda
lecz to dotyczy nowo narodzonych dzieci Bożych i ma miejsce po wypełnieniu na nich obietnicy

Ez 11:18-20 Bw „A gdy wrócą tam i usuną z niej wszystkie jej ohydy i wszystkie jej obrzydliwości,(19) wtedy Ja dam im nowe serce i nowego ducha włożę do ich wnętrza; usunę z ich ciała serce kamienne i dam im serce mięsiste,(20) aby postępowali według moich przepisów, przestrzegali moich praw i wykonywali je. Wtedy będą mi ludem, a Ja będę im Bogiem.”


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 maja 2011, 15:46

markulus pisze:
Chcę wierzyć pisze:1 Jana 5:3 - Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.

zgoda
lecz to dotyczy nowo narodzonych dzieci Bożych i ma miejsce po wypełnieniu na nich obietnicy

Ez 11:18-20 Bw „A gdy wrócą tam i usuną z niej wszystkie jej ohydy i wszystkie jej obrzydliwości,(19) wtedy Ja dam im nowe serce i nowego ducha włożę do ich wnętrza; usunę z ich ciała serce kamienne i dam im serce mięsiste,(20) aby postępowali według moich przepisów, przestrzegali moich praw i wykonywali je. Wtedy będą mi ludem, a Ja będę im Bogiem.”


Niekoniecznie. Ty skupiłeś się na miejscu które mówi że będą postępować według praw Pana w momencie kiedy otrzymają od Pana nowe serce i to jest OK. Tak też jest w Jer.

Jer 31:33 - lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.

Kiedy jednak otrzymają nowe serce? Gdy usuną wszelkie obrzydliwości.

Jest to więc coś co powinni zrobić zanim Pan da im nowe serce. Najpierw coś robią dla Pana a Bóg daje im dopiero nowe serce. Czy tak jest w tym fragmencie?

Ez 11:18-20 Bw „A gdy wrócą tam i usuną z niej wszystkie jej ohydy i wszystkie jej obrzydliwości,(19) wtedy Ja dam im nowe serce i nowego ducha włożę do ich wnętrza; usunę z ich ciała serce kamienne i dam im serce mięsiste,(20) aby postępowali według moich przepisów, przestrzegali moich praw i wykonywali je. Wtedy będą mi ludem, a Ja będę im Bogiem.”


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 14 maja 2011, 16:24

Chcę wierzyć pisze:Jest to więc coś co powinni zrobić zanim Pan da im nowe serce. Najpierw coś robią dla Pana a Bóg daje im dopiero nowe serce. Czy tak jest w tym fragmencie?

a więc co człowiek musi zrobić ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 maja 2011, 17:01

Chcę wierzyć pisze:[...]Jest to więc coś co powinni zrobić zanim Pan da im nowe serce. Najpierw coś robią dla Pana a Bóg daje im dopiero nowe serce. Czy tak jest w tym fragmencie?

Kontekst ten nie wskazuje na to, że coś ktoś ma zrobić ale wskazuje na moment historyczny kiedy Bóg wypełni tą obietnice Nowego Przymierza. Cały fragment jak dobrze pamiętam wskazuje na nieadekwatność starego przymierza, związaną z nim karę dla Izreala (uprowadzenie), a następnie na to że gdy powrócą z kary (i tutaj oczyszczą ziemię wybraną do której będą wracać) jasnym będzie, że stare przymierze jest niemożliwe aby naprawić w nich to co jest zepsute i wtedy Bóg obiecuje, że ustanowi Nowe Przymierze, lepsze, w którym wypełnianie Bożej Woli będzie zagwarantowane przez Boga, a nie oparte na ludziach.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości