Dwie ewangelie?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dwie ewangelie?

Postautor: Kamil M. » 25 cze 2011, 20:12

Chciałbym prosić drogich braci dyspensacjonalistów o wyjaśnienie mi o co chodzi w tym twierdzeniu, że są dwie ewangelie. Nie pamiętam w którym wątku, ale wydaje mi się, że Kaan o tym pisał, że jest coś takiego jak Ewangelia Królestwa dla Izraela i ewangelia... dla Kościoła? Dobrze pamiętam?

Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie i umotywowanie tego biblijnie?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwie ewangelie?

Postautor: KAAN » 25 cze 2011, 21:48

Kamil M. pisze:Chciałbym prosić drogich braci dyspensacjonalistów o wyjaśnienie mi o co chodzi w tym twierdzeniu, że są dwie ewangelie. Nie pamiętam w którym wątku, ale wydaje mi się, że Kaan o tym pisał, że jest coś takiego jak Ewangelia Królestwa dla Izraela i ewangelia... dla Kościoła? Dobrze pamiętam?

Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie i umotywowanie tego biblijnie?
Ewangelia królestwa jest zawarta w starotestamentowych obietnicach dla Izraela i dotyczy przyszłości tylko potomstwa Jakuba.

Iz 2:1 Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jeruzalemu:
2 I stanie się w dniach ostatecznych, że góra ze świątynią Pana będzie stać mocno jako najwyższa z gór i będzie wyniesiona ponad pagórki, a tłumnie będą do niej zdążać wszystkie narody.
3 I pójdzie wiele ludów, mówiąc: Pójdźmy w pielgrzymce na górę Pana, do świątyni Boga Jakuba, i będzie nas uczył dróg swoich, abyśmy mogli chodzić jego ścieżkami, gdyż z Syjonu wyjdzie zakon, a słowo Pana z Jeruzalemu.
4 Wtedy rozsądzać będzie narody i rozstrzygać sprawy wielu ludów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej.


To proroctwo i obietnica jeszcze się nie spełniły. Są i inne proroctwa, ale ze względu na objętość tematu poprzestanę tylko na wyjątkach.
Pan Jezus potwierdza tą ewangelię o Królestwie :

Ewangelia św. Mateusza 24:14 I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec.

Koniec to przyjście Pańskie na sąd na koniec wielkiego ucisku po którym nastanie milenium. Wtedy to wypełni się każde z proroctw dotyczących pokoju i panowania Izraela.

23 Tak mówi Pan Zastępów: Stanie się w owych dniach, że dziesięciu mężów ze wszystkich języków narodów odważy się i uchwyci się rąbka szaty jednego Judejczyka, mówiąc: Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg.


Księga Micheasza 4:1 I stanie się w dniach ostatecznych, że góra ze świątynią Pana będzie stać mocno jako najwyższa z gór i będzie wyniesiona ponad pagórki, a ludy tłumnie będą do niej zdążać.
2 I pójdzie wiele narodów, mówiąc: Pójdźmy w pielgrzymce na górę Pana i do świątyni Boga Jakuba, i będzie nas uczył swoich dróg, abyśmy mogli chodzić jego ścieżkami, gdyż z Syjonu wyjdzie zakon i słowo Pana z Jeruzalemu!
3 Wtedy rozsądzać będzie liczne ludy i rozstrzygać sprawy wielu narodów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej.
4 I będzie siedział każdy pod swoim szczepem winnym i pod drzewem figowym, i nikt nie będzie szerzył popłochu. Zaiste, usta Pana Zastępów to powiedziały.


To wszystko się stanie jedynie dlatego ze Bóg zadziała i uwierzą w Pana Jezusa w odpowiednim czasie :

List do Rzymian 11:26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.

To jest właśnie Ewangelia Królestwa dla Izraela.

Dla okresu łaski, okresu Kościoła jest jedna Ewangelia, tamta ewangelia jest teraz nieobecna, jakby uśpiona, bo działa Duch Święty i mamy zbawienie dla wszystkich w Panu Jezusie, niezależnie od pochodzenia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 26 cze 2011, 00:29

Czyli uważasz, że Kościół nie jest założony na ewangelii o Królestwie? Przecież zostaliśmy przeniesieni do Królestwa Syna [Kol. 1:13], żyjemy w Królestwie Bożym, które jest sprawiedliwością, pokojem i radością w Duchu Świętym itd. To nie jest przecież inne Królestwo niż to, które zapanuje na całej ziemi. Poza tym od śmierci i zmartwychwstania Jezusa zbawienie jest dla wszystkich:
Ef 1:9-10
Oznajmiwszy nam według upodobania swego, którym go uprzednio obdarzył, tajemnicę woli swojej, aby z nastaniem pełni czasów wykonać ją i w Chrystusie połączyć w jedną całość wszystko, i to, co jest na niebiosach, i to, co jest na ziemi w nim

Czy w Królestwie Izraela Duch Święty ma przestać działać a zbawienie ma nie być dla wszystkich?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 26 cze 2011, 10:01

Kamil M. pisze:Czyli uważasz, że Kościół nie jest założony na ewangelii o Królestwie? Przecież zostaliśmy przeniesieni do Królestwa Syna [Kol. 1:13], żyjemy w Królestwie Bożym, które jest sprawiedliwością, pokojem i radością w Duchu Świętym itd. To nie jest przecież inne Królestwo niż to, które zapanuje na całej ziemi. Poza tym od śmierci i zmartwychwstania Jezusa zbawienie jest dla wszystkich:
Ef 1:9-10
Oznajmiwszy nam według upodobania swego, którym go uprzednio obdarzył, tajemnicę woli swojej, aby z nastaniem pełni czasów wykonać ją i w Chrystusie połączyć w jedną całość wszystko, i to, co jest na niebiosach, i to, co jest na ziemi w nim

Czy w Królestwie Izraela Duch Święty ma przestać działać a zbawienie ma nie być dla wszystkich?
Są różne królestwa w Bożym planie co obserwujemy w Biblii i historii. Czym innym jest obiecane królestwo Izraelowi, a innym jest królestwo Pana Jezusa. Obietnice dla Izraela są związane z ziemią, obietnice dla Kościoła są związane z niebem. Izrael dostał obietnicę dziedzictwa Syjonu - Dawida i potomka według ciała Pana Jezusa. Nasze dziedzictwo jest w niebie. Nigdzie do Izraela Bóg nie wypowiedział słów takich jak Pan Jezus:

Ewangelia św. Jana 14:3 A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.

Pan Bóg obiecywał przebywać z Izraelem, ale poza Jego miejscem - niebem.

Jest jeszcze wiele różnic.
Duch Święty jest działającym Bogiem i działa zawsze, ale w inny sposób w różnych czasach i miejscach. W Kościele Duch Święty przebywa jak w świątyni, czego nie można powiedzieć o Izraelu, poza Kościoiłem Duch Święty działa jakby z zewnątrz inaczej niż w wierzących okresu Kościoła. To są wnioski wynikające z całego przekazu biblinego od początku do końca.
Problem ze zrozumieniem działania Pana Boga wynika z przyjęcia błędnej tezy że Bóg postepuje z człowiekiem zawsze tak samo, zamykania Pana Boga w schematach ludzkich. Bóg działa suwerennie i dlatego widać różnice w jego postępowaniu z czlowiekiem na przestrzeni tysiącleci.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 26 cze 2011, 18:17

Obietnica ziemi została złożona Abrahamowi i jego potomkowi - list do Galacjan głosi, że potomkiem jest Chrystus i ci, którzy są w Chrystusie dziedziczą obietnice Abrahama. Podobnie list do Rzymian:
Rz 4:13-16
Albowiem nie na podstawie zakonu była dana obietnica Abrahamowi bądź jego potomstwu, że ma być dziedzicem świata, lecz na podstawie usprawiedliwienia z wiary. Bo jeśli dziedzicami są tylko ci, którzy polegają na zakonie, tedy wiara jest daremna i obietnica wniwecz się obróciła; Gdyż zakon pociąga za sobą gniew; gdzie bowiem nie ma zakonu, nie ma też przestępstwa. Przeto obietnica została dana na podstawie wiary, aby była z łaski i aby była zapewniona całemu potomstwu, nie tylko temu, które polega na zakonie, ale i temu, które ma wiarę Abrahama, ojca nas wszystkich.

Jak widać obietnica dla Kościoła jest obietnicą Abrahama - obietnicą ziemi, świata.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 cze 2011, 08:25

Kamil M. pisze:Obietnica ziemi została złożona Abrahamowi i jego potomkowi - list do Galacjan głosi, że potomkiem jest Chrystus i ci, którzy są w Chrystusie dziedziczą obietnice Abrahama. Podobnie list do Rzymian:
Rz 4:13-16
Albowiem nie na podstawie zakonu była dana obietnica Abrahamowi bądź jego potomstwu, że ma być dziedzicem świata, lecz na podstawie usprawiedliwienia z wiary. Bo jeśli dziedzicami są tylko ci, którzy polegają na zakonie, tedy wiara jest daremna i obietnica wniwecz się obróciła; Gdyż zakon pociąga za sobą gniew; gdzie bowiem nie ma zakonu, nie ma też przestępstwa. Przeto obietnica została dana na podstawie wiary, aby była z łaski i aby była zapewniona całemu potomstwu, nie tylko temu, które polega na zakonie, ale i temu, które ma wiarę Abrahama, ojca nas wszystkich.

Jak widać obietnica dla Kościoła jest obietnicą Abrahama - obietnicą ziemi, świata.
Tak Abrahama, ale nie Jakuba. Abraham dostał inne obietnice niż Izrael, dostał obietnicę dziedzictwa wiary:

I Księga Mojżeszowa 15:4 Wówczas doszło go słowo Pana: Nie ten będzie dziedzicem twoim, lecz ten, który będzie pochodził z wnętrzności twoich, będzie dziedzicem twoim.
5 Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje.
6 Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu.
7 Potem rzekł do niego: Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie.

I Księga Mojżeszowa 22:18 I w potomstwie twoim błogosławione będą wszystkie narody ziemi za to, że usłuchałeś głosu mego.

I tutaj jest zawarty pewien kruczek:

List do Rzymian 9:7 I nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
8 To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

List do Galacjan 3:29 A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy.

I jeszcze bardzo ważny werset

List do Galacjan 3:16 Otóż, obietnice dane były Abrahamowi i potomkowi jego. Pismo nie mówi: I potomkom - jako o wielu, lecz jako o jednym: I potomkowi twemu, a tym jest Chrystus.

Tak więc w Panu Jezusie spełniają się obietnice dla Abrahama, nie spełniają się jednak dla Izraela, ponieważ odrzucili Mesjasza i obietnice ich ominęły. Muszą czekać teraz na osądzenie ich odrzucenia, odwrócenie bezbożności, przywrócenie społeczności i realizację obietnic.

List do Rzymian 11:26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.

Słowo wskazuje, że to właśnie Kościół jest potomstwem Abrahamowym według obietnicy, ale Kościół nie jest potomstwem Jakuba, który ma inne obietnice niż Abraham. Przymierzem z Izraelem był zakon Mojżeszowy, a potem obietnice związane z ziemią i królestwem. Abraham nigdy nie otrzymał takich obietnic jak Izrael.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 27 cze 2011, 11:38

Hebr 11,9-10 i wszystko jasne.
Obietnica Abrahama i Jakuba była ta sama-a było nią Miasto zbudowane przez Boga.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 27 cze 2011, 12:28

KAAN pisze:I Księga Mojżeszowa 15:4 Wówczas doszło go słowo Pana: Nie ten będzie dziedzicem twoim, lecz ten, który będzie pochodził z wnętrzności twoich, będzie dziedzicem twoim.
5 Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje.
6 Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu.
7 Potem rzekł do niego: Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie.

Czemu nie cytujesz wszystkiego?
Rdz. 15:18 W dniu tym zawarł Pan przymierze z Abramem, mówiąc: Potomstwu twemu daję tę ziemię, od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat

Rdz 17:4-9
Oto przymierze moje z tobą jest takie: Staniesz się ojcem wielu narodów. Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów. Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie. I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami [dosłownie - potomstwem, l.poj.] twoim i po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie. Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich. Nadto rzekł Bóg do Abrahama: Ty zaś, a po tobie wszystkie pokolenia, dochowujcie przymierza mego.

Werset ósmy jest przytaczany w Gal 3:16
Otóż, obietnice dane były Abrahamowi i potomkowi jego. Pismo nie mówi: I potomkom - jako o wielu, lecz jako o jednym: I potomkowi twemu, a tym jest Chrystus.

Co ma być dla potomka Abrahama? Ziemia! I te obietnice spełniają się dla Izraela - w Chrystusie, w Potomku Abrahama, razem z wiernymi poganami.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 cze 2011, 13:43

agent terenowy pisze:Hebr 11,9-10 i wszystko jasne.
Obietnica Abrahama i Jakuba była ta sama-a było nią Miasto zbudowane przez Boga.
Miasto jest w dalekiej perspektywie, dalszej niż królestwo w milenium. Pewne elementy obietnic Abrahama i Izraela mogą się zazębiać ale nie są tymi samymi, poza tym chodzi w tych wersetach o konkretne miejsce - ziemię, która to obietnica została spełniona, natomiast sa inne obietnice jeszcze nie spełnione, a które osobno dotyczą Kościoła i Izraela.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 cze 2011, 13:51

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:I Księga Mojżeszowa 15:4 Wówczas doszło go słowo Pana: Nie ten będzie dziedzicem twoim, lecz ten, który będzie pochodził z wnętrzności twoich, będzie dziedzicem twoim.
5 Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje.
6 Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu.
7 Potem rzekł do niego: Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie.

Czemu nie cytujesz wszystkiego?
Rdz. 15:18 W dniu tym zawarł Pan przymierze z Abramem, mówiąc: Potomstwu twemu daję tę ziemię, od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat
Nie cytuję bo to nie jest tematem naszej dyskusji, obietnica w tym wersecie została spełniona w czasach Dawida i Salomona, a dotyczyła ziemi. Ani Salomon , ani Dawid nie mieli czasu w którym nie uczyło się sztuki wojennej i przekuwało miecze na lemiesze.
Kamil M. pisze:Rdz 17:4-9
Oto przymierze moje z tobą jest takie: Staniesz się ojcem wielu narodów. Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów. Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie. I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami [dosłownie - potomstwem, l.poj.] twoim i po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie. Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich. Nadto rzekł Bóg do Abrahama: Ty zaś, a po tobie wszystkie pokolenia, dochowujcie przymierza mego.

Werset ósmy jest przytaczany w Gal 3:16
Otóż, obietnice dane były Abrahamowi i potomkowi jego. Pismo nie mówi: I potomkom - jako o wielu, lecz jako o jednym: I potomkowi twemu, a tym jest Chrystus.

Co ma być dla potomka Abrahama? Ziemia! I te obietnice spełniają się dla Izraela - w Chrystusie, w Potomku Abrahama, razem z wiernymi poganami.
I znowu mieszasz obietnice, było kilka obietnic; ziemi, potomka i narodów... Obietnica potomka spełniła się w Kościele, bo Abraham, ojciec wiary jest ojcem duchowym wielu narodów, które w Panu Jezusie mają błogosławieństwo. Natomiast nie ma w tym błogosławieństwie Izraela jako narodu, bo w Chrystusie nie masz żyda ani greka, ani niewolnika, ani wolnego, niewiasty, ani mężczyzny, wszyscy są jednym w Panu Jezusie.
Jeszcze raz podkreślam, są proroctwa np. te które przytoczyłem wcześniej, które nie spełnily się dla Izraela i Boblia mówi o wypełnieniu ich w milenium.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 27 cze 2011, 16:37

KAAN pisze:Natomiast nie ma w tym błogosławieństwie Izraela jako narodu, bo w Chrystusie nie masz żyda ani greka, ani niewolnika, ani wolnego, niewiasty, ani mężczyzny, wszyscy są jednym w Panu Jezusie.

Ależ właśnie Chrystus jest prawdziwym, odnowionym i wiernym Izraelem, a wraz z Nim ci którzy są w Nim - Żydzi i poganie, wszyscy przez wiarę. O tym mówi np. Ewangelia Mateusza od początku do końca: Jezus jest pierworodnym Synem Boga powołanym z Egiptu, jest Jego umiłowanym Synem, w którym ma upodobanie. To wszystko jest język Księgi Wyjścia i proroka Izajasza, który osiąga swoją kulminację w męce - sprawiedliwy Mesjasz reprezentuje i zastępuje Izrael, by ponieść Jego grzechy, a potem zmartwychwstaje. Nie ma już tak naprawdę Izraela poza Chrystusem, bo tylko ci, którzy są w Nim, w Jego Ciele, doświadczą spełnienia obietnic, z których pierwszą jest zmartwychwstanie, aby to było mozliwe.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 cze 2011, 10:01

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:Natomiast nie ma w tym błogosławieństwie Izraela jako narodu, bo w Chrystusie nie masz żyda ani greka, ani niewolnika, ani wolnego, niewiasty, ani mężczyzny, wszyscy są jednym w Panu Jezusie.

Ależ właśnie Chrystus jest prawdziwym, odnowionym i wiernym Izraelem, a wraz z Nim ci którzy są w Nim - Żydzi i poganie, wszyscy przez wiarę.
O tym mówi np. Ewangelia Mateusza od początku do końca: Jezus jest pierworodnym Synem Boga powołanym z Egiptu, jest Jego umiłowanym Synem, w którym ma upodobanie. To wszystko jest język Księgi Wyjścia i proroka Izajasza, który osiąga swoją kulminację w męce - sprawiedliwy Mesjasz reprezentuje i zastępuje Izrael, by ponieść Jego grzechy, a potem zmartwychwstaje. Nie ma już tak naprawdę Izraela poza Chrystusem, bo tylko ci, którzy są w Nim, w Jego Ciele, doświadczą spełnienia obietnic, z których pierwszą jest zmartwychwstanie, aby to było mozliwe.
Fantazje religijne Kamilu, Słowo Boże mówi coś innego, wskazuje że Izrael nie przestał być wybranym narodem. Dobitnie pisze o tym Paweł:

Rz11:25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.


Jak widzisz, kiedy poganie w pełni wejdą, tzn dopełni się liczba zbawionych z pogan, wypełnią się obietnice dane Izraelowi, ten czas jeszcze nie nastapił, bo Kościół jeszcze rośnie. Nadejdzie czas kiedy dopełni się liczba zbawionych, a wtedy rozpoczną się czasy wielkich zmian, sądu i wypełniania obietnic.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 cze 2011, 12:05

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:Natomiast nie ma w tym błogosławieństwie Izraela jako narodu, bo w Chrystusie nie masz żyda ani greka, ani niewolnika, ani wolnego, niewiasty, ani mężczyzny, wszyscy są jednym w Panu Jezusie.

Ależ właśnie Chrystus jest prawdziwym, odnowionym i wiernym Izraelem, a wraz z Nim ci którzy są w Nim - Żydzi i poganie, wszyscy przez wiarę. O tym mówi np. Ewangelia Mateusza od początku do końca[...]

Ale wpierw należy odrzucić presupozycje i hermeneutykę dyspensacjonalistyczną i przyjąć tą bardziej zgodną z Pismem Bracie. Wtedy rzeczywiście całe Pismo świadczy o Mesjaszu (nawet gdy mówi o Słudze Umiłowanym, o synu powołanym z Egiptu, o Baranku Paschalnym, o Świątyni, o Izraelu, ...).

Romans 11:1: Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Bynajmniej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina.
Romans 11:2: Nie odrzucił Bóg swego ludu, który uprzednio sobie upatrzył. Albo czy nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu jak się uskarża przed Bogiem na Izraela:
Romans 11:3: Panie, proroków twoich pozabijali, ołtarze twoje poburzyli; i zostałem tylko ja sam, lecz i na moje życie nastają.
Romans 11:4: Ale co mu mówi wyrocznia Boża? Zostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem.
Romans 11:5: Podobnie i obecnie pozostała resztka według wyboru łaski.
Romans 11:6: A jeśli z łaski, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.
Romans 11:7: Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości,
Romans 11:8: Jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, Dał im oczy, które nie widzą, I uszy, które nie słyszą, Aż do dnia dzisiejszego.
Romans 11:9: A Dawid powiada: Niechaj stół ich stanie się dla nich sidłem i siecią, I zgorszeniem, i zapłatą;
Romans 11:10: Niech zaćmią się ich oczy, Aby nie widzieli, A grzbiet ich pochyl na zawsze.
Romans 11:11: Mówię tedy: Czy się potknęli, aby upaść? Bynajmniej. Wszak wskutek ich upadku zbawienie doszło do pogan, aby w nich wzbudzić zawiść.
Romans 11:12: Bo jeśli ich upadek stał się bogactwem świata, a ich porażka bogactwem pogan, to o ileż bardziej ich pełnia?
Romans 11:13: Do was zaś, którzy jesteście z pogan, mówię: Skoro już jestem apostołem pogan, służbę moją chlubnie wykonuję;
Romans 11:14: Może w ten sposób pobudzę do zawiści rodaków moich i zbawię niektórych z nich.
Romans 11:15: Jeśli bowiem odrzucenie ich jest pojednaniem świata, to czym będzie przyjęcie ich, jeśli nie powstaniem do życia z martwych?
Romans 11:16: A jeśli zaczyn jest święty, to i ciasto; a jeśli korzeń jest święty, to i gałęzie.
Romans 11:17: Jeśli zaś niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, zostałeś na ich miejsce wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia i tłuszczu oliwnego,
Romans 11:18: To nie wynoś się nad gałęzie; a jeśli się chełpisz, to pamiętaj, że nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie.
Romans 11:19: Powiesz tedy: Odłamane zostały gałęzie, abym ja był wszczepiony.
Romans 11:20: Słusznie! Odłamane zostały z powodu niewiary, ty zaś trwasz dzięki wierze; wzbijaj się w pychę, ale się strzeż.
Romans 11:21: Jeśli bowiem Bóg nie oszczędził gałęzi naturalnych, nie oszczędził też ciebie.
Romans 11:22: Zważ tedy na dobrotliwość i surowość Bożą surowość dla tych, którzy upadli, a dobrotliwość Bożą względem ciebie, o ile wytrwasz w dobroci, bo inaczej i ty będziesz odcięty.
Romans 11:23: Ale i oni, jeżeli nie będą trwali w niewierze, zostaną wszczepieni, gdyż Bóg ma moc wszczepić ich ponownie.
Romans 11:24: Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą.
Romans 11:25: A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
Romans 11:26: I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
Romans 11:27: A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
Romans 11:28: Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
Romans 11:29: Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.
Romans 11:30: Bo jak i wy byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich nieposłuszeństwa
Romans 11:31: Tak i oni teraz, gdy wy dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili.
Romans 11:32: Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować.

Owe dary i obietnice, które Paweł wspomina to ta sama Ewangelia Zbawienia z Łaski przez Wiarę, która jest również i dla Pogan. W rozdziale 11 Listu do Rzymian nie ma mowy o żadnym innym darze czy obietnicy jak Ewangelia Jezusa Chrystusa i Jego Nowe Przymierze. A w Chrystusie wszystkie inne obietnice mają swoje "Tak" dla każdego kto w Nim jest, bez względu na to kim się urodził.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 28 cze 2011, 13:38

KAAN pisze:Fantazje religijne Kamilu, Słowo Boże mówi coś innego, wskazuje że Izrael nie przestał być wybranym narodem. Dobitnie pisze o tym Paweł:

Rz11:25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.

Jak widzisz, kiedy poganie w pełni wejdą, tzn dopełni się liczba zbawionych z pogan, wypełnią się obietnice dane Izraelowi, ten czas jeszcze nie nastapił, bo Kościół jeszcze rośnie. Nadejdzie czas kiedy dopełni się liczba zbawionych, a wtedy rozpoczną się czasy wielkich zmian, sądu i wypełniania obietnic.

Izrael jest narodem wybranym, Kaan. Ale chodzi mi o coś takiego - nie ma takiego Izraela, który dostąpi wypełnienia obietnic poza Chrystusem, tzn.:
Rz 9:6 Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem.
Rz 9:27-29 A Izajasz woła nad Izraelem: Choćby liczba synów Izraela była jak piasek morski, tylko resztka ocalona będzie; Bo Pan wykona wyrok, rychło i w krótkim czasie na ziemi. I jak przepowiedział Izajasz: Gdyby Pan Zastępów Nie pozostawił nam zarodzi [gr. sperma - nasienie, potomek!], Stalibyśmy się jak Sodoma I bylibyśmy podobni do Gomory.
Rz 9:32-33 Dlaczego? Dlatego, że było to nie z wiary, lecz jakby z uczynków; potknęli się oni o kamień obrazy, Jak napisano: Oto kładę na Syjonie Kamień obrazy i skałę zgorszenia, A kto w niego uwierzy, Nie będzie zawstydzony.

Obietnice wypełniają się tylko w Chrystusie i tylko dla tych, którzy w Niego wierzą, którzy są w Nim - w Potomku Abrahama. A ponieważ wypełniają się dla tych, którzy wierzą, a nie dla tych, którzy przez obrzezanie należą do wybranego narodu - obrzezanie ani nieobrzezanie w Chrystusie nic nie znaczy i poganie przez wiarę stają się z Izraelem uczestnikami obietnic w Chrystusie. O tym mówi list do Rzymian, do Galacjan, do Efezjan, do Kolosan, po części do Filipian, o tym mówią Dzieje. Usprawiedliwienie, czyli sprawiedliwe działanie Boga wobec swego ludu, rehabilitacja tego ludu w Chrystusie jest dostępna dla każdego przez wiarę, nie ma różnicy z tą tylko różnicą, że Żydzi pozostają naturalnymi gałązkami, a poganie wszczepionymi dzikimi. To jest dobra nowina! :)
fantomik pisze:Ale wpierw należy odrzucić presupozycje i hermeneutykę dyspensacjonalistyczną i przyjąć tą bardziej zgodną z Pismem Bracie. Wtedy rzeczywiście całe Pismo świadczy o Mesjaszu (nawet gdy mówi o Słudze Umiłowanym, o synu powołanym z Egiptu, o Baranku Paschalnym, o Świątyni, o Izraelu, ...).

Jakkolwiek może to być kontrowersyjne to do tego się właśnie skłaniam, Bracie :) Presupozycje i hermeneutyka same sobie poszły im bardziej zaczynałem dostrzegać o czym naprawdę jest orędzie apostołów i że nie mówi o żadnych nawiasach, w które jest wstawiony jakiś dziwny Kościół, osobne od ludu Bożego Ciało Chrystusa ni stąd ni zowąd. Kościół (Społeczność, Ekklesia) w Chrystusie jest właśnie tym o co chodzi, odkupionym Bożym ludem, odnowionym i powiększonym Izraelem tak, jak Bóg odkupił i powiększył Izraela o cudzoziemców, którzy uwierzyli w Pana, przy wyjściu z Egiptu. Tyle, że to co dokonało się w Chrystusie jest o wiele większe tak, jak sama rzecz jest większa od cienia.
fantomik pisze:Owe dary i obietnice, które Paweł wspomina to ta sama Ewangelia Zbawienia z Łaski przez Wiarę, która jest również i dla Pogan. W rozdziale 11 Listu do Rzymian nie ma mowy o żadnym innym darze czy obietnicy jak Ewangelia Jezusa Chrystusa i Jego Nowe Przymierze. A w Chrystusie wszystkie inne obietnice mają swoje "Tak" dla każdego kto w Nim jest, bez względu na to kim się urodził.

Powiem amen, choć może trochę inaczej do tego dochodzę i ujmuję. :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 cze 2011, 14:14

Kamil M. pisze:Jakkolwiek może to być kontrowersyjne to do tego się właśnie skłaniam, Bracie :) Presupozycje i hermeneutyka same sobie poszły im bardziej zaczynałem dostrzegać o czym naprawdę jest orędzie apostołów i że nie mówi o żadnych nawiasach, w które jest wstawiony jakiś dziwny Kościół, osobne od ludu Bożego Ciało Chrystusa ni stąd ni zowąd.

Podobnie było ze mną (KZ, mój pierwszy zbór, którego byłem "sympatykiem" jest czysto dyspensacjonalistyczny). Ale nie jest to wcale kontrowersyjne bo żyjący przed nami Protestanci w tym Reformatorzy tak samo uważali :) (co najwyżej jest dla naszych dyspensacjonalistycznych zborów, a przynajmniej dla mojego, bo jest dyspensacjonalistyczny, Twojego nie znam :))
Kamil M. pisze:Kościół (Społeczność, Ekklesia) w Chrystusie jest właśnie tym o co chodzi, odkupionym Bożym ludem, odnowionym i powiększonym Izraelem tak, jak Bóg odkupił i powiększył Izraela o cudzoziemców, którzy uwierzyli w Pana, przy wyjściu z Egiptu. Tyle, że to co dokonało się w Chrystusie jest o wiele większe tak, jak sama rzecz jest większa od cienia.

Dokładnie :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości