Dwie ewangelie?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 cze 2011, 13:24

Kamil M. pisze:
Lash pisze:- Paweł Gal 4,22 to interpetacaja i wykładnia pisma.

Akurat tego nie nazwałbym interpretacją i wykładnią - raczej alegorią (midraszem) na potrzeby danej sytuacji.

Może lepszym określeniem byłoby "wytłumaczeniem typu, który Bóg zawarł w historii"? :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 cze 2011, 14:17

Kamil M. pisze:Chodziło mi o to, że nie pisali komentarzy w rodzaju Turkanika :)
Lash pisze:- Paweł Gal 4,22 to interpetacaja i wykładnia pisma.

Akurat tego nie nazwałbym interpretacją i wykładnią - raczej alegorią (midraszem) na potrzeby danej sytuacji.

A czym sie to rózni?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Midrasz


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 30 cze 2011, 14:30

fantomik pisze:Może lepszym określeniem byłoby "wytłumaczeniem typu, który Bóg zawarł w historii"? :)

Może tak. Chodzi mi o to, żeby nie mylić pewnych określeń, ponieważ potem ludzie znajdują w Biblii "typy" uważając te swoje odkrycia za pewne i obowiązujące interpretacje oraz wykładnie danych tekstów, podczas gdy są to np. wymówki do wczytywania w Słowo jakichś swoich poglądów. Z alegorią i typami trzeba ostrożnie.
Lash pisze:A czym sie to rózni?

Wykład fragmentu to wyjaśnienie, co fragment mówi sam w sobie. Alegoria (midrasz) szuka znaczeń albo raczej wczytuje je we fragment, by coś zilustrować. Powiedziałbym, że alegoria ze zwykłego tekstu robi przypowieść, a midrasz komentuje i nieco naciąga tekst.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 cze 2011, 15:58

Kamil M. pisze:Wykład fragmentu to wyjaśnienie, co fragment mówi sam w sobie. Alegoria (midrasz) szuka znaczeń albo raczej wczytuje je we fragment, by coś zilustrować. Powiedziałbym, że alegoria ze zwykłego tekstu robi przypowieść, a midrasz komentuje i nieco naciąga tekst.

A odnajdowanie typów nie jest ani jednym ani drugim :) Dajmy na to przykład małżeństwa, który wykłada Św. Paweł -- to nie jest alegoria ale ukazanie jak Bóg w rzeczywistość wplótł elementy, które wskazują na Jego Syna i Dzieło Zbawienia, które planował jeszcze przed założeniem Świata :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 cze 2011, 16:04

Kamil M. pisze: a midrasz komentuje i nieco naciąga tekst.
A czy może nie naciągać?
\


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 30 cze 2011, 16:26

Lash pisze:A czy może nie naciągać?

Raczej nie, ponieważ midrasze z natury starają się wiązać tekst z aktualnymi okolicznościami tak, żeby jakoś go zastosować i przy tej operacji podkreślają jedne rzeczy w tekście, bagatelizują inne, czasem ignorują kontekst.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 cze 2011, 16:42

Kamil M. pisze:
Lash pisze:A czy może nie naciągać?

Raczej nie, ponieważ midrasze z natury starają się wiązać tekst z aktualnymi okolicznościami tak, żeby jakoś go zastosować i przy tej operacji podkreślają jedne rzeczy w tekście, bagatelizują inne, czasem ignorują kontekst.
Czy to cecha wszystkich apostolskich "midraszy"?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 30 cze 2011, 16:54

Czy to cecha wszystkich apostolskich "midraszy"?

Jak się zastanowię to tak, w mniejszym lub większym stopniu.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 30 cze 2011, 19:15

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:Ja nie widzę w stwierdzeniu że coś wypełniło się jakiegoś klucza interpretacyjnego
No tak, "coś" się wypełniło. Przyszedł Mesjasz i założył Królestwo, ale to tylko takie tam...
Rozmawiamy o kluczu,a nie o wadze spraw helou ...
KAAN pisze:Tu Pan Jezus przerwał czytanie na łasce, nie czytał o dniu pomsty która dopiero nadejdzie w dniu sądu. Pomiędzy Golgotą, która była sądem nad grzechem i przelaniem krwi nowego przymierza, a sądem wielkiego ucisku jest czas łaski.

Jest taki problem, iż nowe, wieczne przymierze miało zostać zawarte (według proroków) po powrocie Izraela z wygnania wraz z odnowieniem państwowości, przywróceniem królestwa itd. Apostołowie rozumowali tak, że jeśli nowe przymierze zostało zawarte, Duch został wylany na wszelkie ciało, a poganie przychodzą by wierzyć w Boga Izraela, to powrót, odnowienie i przywrócenie królestwa musiało się dokonać w Chrystusie. I tak czytali pisma - jak np. Gal. 4:27 cytujący Iz. 54:1.[/quote]Kiedy niby miało być zawarte? O czym ty piszesz, przed chwilą cytowałem ci słowa o odrzuceniu Izraela, o zawarciu przymierza krzyża, a ty chcesz to łączyć z powrotem 500 lat wcze4sniejszym ... nie rozumiem co chcesz przekazać. Uściślij.
KAAN pisze:Nie.
Taki Król Izraela nie jest dobrą nowiną dla Izraela? :cry:
??? znowu nie wiem o czym piszesz, uściślij.
KAAN pisze:I co się stało? Dokładnie 70 lat trwała niewola Izraela i powrócili do swojej ziemi w wyznaczonym czasie.

I nic znaczącego się wtedy nie stało. Właśnie dlatego Danielowi powiedziano - nie 70, ale 70 razy 7.
Nie rozumiesz proroctwa Daniela... Wróć do archiwum forum gdzie pisałem o proroctwie 70 tygodni.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 30 cze 2011, 19:55

KAAN pisze:Rozmawiamy o kluczu,a nie o wadze spraw helou ...

Ależ to jest ściśle powiązane - kluczem apostolskim dla interpretacji pism była śmierć i zmartwychwstanie Mesjasza. Właśnie dlatego, że to były doniosłe wydarzenia, w ich świetle trzeba było rozumieć proroctwa. I to widzimy w wypowiedziach apostołów, jak cytują teksty prorockie, które w normalnym odczytaniu rozumielibyśmy jako odnoszące do jakiegoś przyszłego, być może politycznego, odnowienia Izraela, tymczasem oni odnoszą je do Chrystusa.
KAAN pisze:Kiedy niby miało być zawarte? O czym ty piszesz, przed chwilą cytowałem ci słowa o odrzuceniu Izraela, o zawarciu przymierza krzyża, a ty chcesz to łączyć z powrotem 500 lat wcze4sniejszym ... nie rozumiem co chcesz przekazać. Uściślij.

Miało być zawarte przy powrocie z wygnania, miało być wielkie odnowienie, obrzezanie serc, obiecany król, potęga polityczna i ekonomiczna, podległość obcych narodów, powszechność poznania Pana. O tym mówią prorocy, o tym mówi Jeremiasz - zobacz, gdzie umiejscowiony jest 31 rozdział z nowym przymierzem, jakie obietnice są dookoła; o tym mówi Izajasz - wieczne przymierze w jego proroctwach Bóg zawiera z ludem w kontekście odnowy (55:3, 61:8); o tym mówi wreszcie Ezechiel w rozdz. 36-37.
Kiedy Izrael został wygnany, na podstawie słowa prorockiego tak sobie wyobrażał powrót, ale po 70 latach wrócili i nic takiego się nie stało. Zbudowali świątynię, ale nie było chwały Pańskiej, Pan nie powrócił na Syjon.
Po niemal 500 latach Pan jednak nagle przyszedł do świątyni i Go zabili - i zmartwychwstał. Nowe, Wieczne Przymierze zostało zawarte w Jego krwi, odnowienie narodu i odpuszczenie jego grzechów dokonało się w Chrystusie. Konsekwentnie Duch został wylany na lud Boży, prawdziwą Świątynię, a skoro Izrael został odkupiony przyszedł czas, by narody przyszły do jego światłości - i to jest przesłanie Dziejów 8 (nie tylko Samarytanie, ale i eunuch-Etiopczyk - por. Iz. 56 i 60) i 10-11. Wydarzenia same narzuciły apostołom interpretację Pism - w Chrystusie, Jego śmierci i zmartwychwstaniu, odnowa narodu się dokonała.
??? znowu nie wiem o czym piszesz, uściślij.

Jezus Król-Mesjasz, potomek Dawida według ciała i Syn Boga według Ducha uświęcenia w mocy przez zmartwychwstanie usadowiony po prawicy samego Boga Izraela to nie jest dobra nowina dla Izraela? Czyż to nie jest właśnie Królowanie Boże?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 lip 2011, 09:16

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:Rozmawiamy o kluczu,a nie o wadze spraw helou ...

Ależ to jest ściśle powiązane - kluczem apostolskim dla interpretacji pism była śmierć i zmartwychwstanie Mesjasza.
Ależ piszesz nielogiczne tezy, śmierć i zmartwychwstanie nie jest kluczem, ale treścią proroctw. Klucz to przyjęte metody hermeneutyki i powiązanie wydarzeń historycznych z proroctwem w celu poznania rzeczywistego znaczenia proroctwa.
KAAN pisze:Kiedy niby miało być zawarte? O czym ty piszesz, przed chwilą cytowałem ci słowa o odrzuceniu Izraela, o zawarciu przymierza krzyża, a ty chcesz to łączyć z powrotem 500 lat wcze4sniejszym ... nie rozumiem co chcesz przekazać. Uściślij.

Miało być zawarte przy powrocie z wygnania, miało być wielkie odnowienie, obrzezanie serc, obiecany król, potęga polityczna i ekonomiczna, podległość obcych narodów, powszechność poznania Pana....
I tu właśnie wychodzi to w co wierzyli Żydzi w czasach NT, popełniali ten sam błąd który ty popełniasz. Nie widzisz perspektywy prorockiej, którą pokazałem ci już w proroctwie Izajasza o przyjściu dnia łaski i sądu. Te dwa wydarzenia są rozsunięte w czasie o ponad 2000 lat a występują w jednym wersecie, podobmie jest z innymi proroctwami które obejmują szerszą perspektywę. Metoda historyczna zawiera błąd nieuwzględnienia perspektywy prorockiej i zawęża czas jaki obejmuje proroctwo. Jak już wielokrotnie pisałem podstawowym błędem większości chrześcijan chcących zrozumieć proroctwo biblijne jest nieuwzględnienie czasu i czasów (chodzi o okresy dyspensacyjne). Zła perspektywa czasowa powoduje fałszywe powiązanie proroctwa z historią i przyszłością. Żeby to zrozumieć przeanalizuj dokładnie historię Izraela i dowiesz się że nie było w jego historii wydarzeń zapowiadanych w proroctwach, a apostoł Paweł pisze już po ustanowieniu nowego przymierza o przyszłych wydarzeniach powrotu Jakuba do wiary. Pomyśl nad tą sprawą.
??? znowu nie wiem o czym piszesz, uściślij.

Jezus Król-Mesjasz, potomek Dawida według ciała i Syn Boga według Ducha uświęcenia w mocy przez zmartwychwstanie usadowiony po prawicy samego Boga Izraela to nie jest dobra nowina dla Izraela? Czyż to nie jest właśnie Królowanie Boże?
[/quote]Jest, dobra nowina i jest królestwo, tyle że Izrael nie przyjął Mesjasza i nie wypełniły się obietnice dotyczące królestwa w odniesienu do Izraela. Teraz nie ma jeszcze tej ewangelii ponieważ ona powstanie, właściwie zacznie dotyczyć ludzi w czasie wielkiego ucisku, dzisiaj tamta ewangelia nie funkcjonuje. Dziś jest ewangelia którą wszyscy znamy o zbawieniu w Panu Jezusie dla każdego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2011, 09:09

Jeżeli ma być inne królestwo to co oznaczają słowa Jezusa z Ew. Mateusza "Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata"?

28:19 - Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,
28:20 - ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 12 lip 2011, 19:25

Kamil M. pisze:
KAAN pisze:Rozmawiamy o kluczu,a nie o wadze spraw helou ...

Ależ to jest ściśle powiązane - kluczem apostolskim dla interpretacji pism była śmierć i zmartwychwstanie Mesjasza.
Nie ma takiego klucza w Biblii, śmierć i zmartwychwstanie jest faktem a nie kluczem do zrozumienia faktu. Kluczem są konkretne, jasno dające się określić powiązania pomiędzy wydarzeniami historycznymi i proroctwami. Mylisz fakty, z zależnościami.
Kamil M. pisze:
KAAN pisze:??? znowu nie wiem o czym piszesz, uściślij.

Jezus Król-Mesjasz, potomek Dawida według ciała i Syn Boga według Ducha uświęcenia w mocy przez zmartwychwstanie usadowiony po prawicy samego Boga Izraela to nie jest dobra nowina dla Izraela?
Na tym nie polega dobra nowina, to jest fakt dotyczący przymiotów Króla-Mesjasza, dobrą nowiną jest odkupienie przez krew Pańską.
Kamil M. pisze:Czyż to nie jest właśnie Królowanie Boże?
Nie, to przygotowanie i proroctwo panowania Bożego w przyszłości w obiecanym Królestwie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości