Zbawienie-dzieci nienarodzone i zmarłe młodo, uposledzeni

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 06 maja 2012, 00:54

Iv pisze:Czy tylko mi przychodzi na myśl, że nie wiemy właśnie dlatego, że prawda by nas nazbyt zabolała i się nie spodobała nam?
Więc lepiej byśmy nie wiedzieli. :/

Takie sobie głupie przemyślunki mam :-?

Z innych "głupich" przemyślunków - moich - może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?
Chyba tylko gdybać można :-P.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 06 maja 2012, 00:58

fauxpas pisze:może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?


I co, śmierć dziecka była niezgodna z wolą Boga, miał dla niego inny plan, który się nie powiódł?


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 06 maja 2012, 01:04

Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?


I co, śmierć dziecka była niezgodna z wolą Boga, miał dla niego inny plan, który się nie powiódł?

Wolą Boga? Plan? Miałem na myśli raczej projekcję "co by było gdyby"... poza tym - spokojnie, przecież napisałem, że to "głupie przemyślunki"... Nie bierz tego serio (ja nie biorę ;-))


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 06 maja 2012, 01:23

fauxpas pisze:
Iv pisze:Czy tylko mi przychodzi na myśl, że nie wiemy właśnie dlatego, że prawda by nas nazbyt zabolała i się nie spodobała nam?
Więc lepiej byśmy nie wiedzieli. :/

Takie sobie głupie przemyślunki mam :-?

Z innych "głupich" przemyślunków - moich - może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?
Chyba tylko gdybać można :-P.


Ja wierze w bezwarunkowe wybranie ;)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 maja 2012, 10:33

fauxpas pisze:
Iv pisze:Czy tylko mi przychodzi na myśl, że nie wiemy właśnie dlatego, że prawda by nas nazbyt zabolała i się nie spodobała nam?
Więc lepiej byśmy nie wiedzieli. :/

Takie sobie głupie przemyślunki mam :-?

Z innych "głupich" przemyślunków - moich - może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?
Chyba tylko gdybać można :-P.

Bóg nie musi używać kryształowej kuli, On wybiera bezwarunkowo, jak to Św. Paweł pod natchnieniem Ducha Świętego napisał -- nie zależy to od woli człowieka, czy starań ale od tego, który powołuje. Tylko wtedy cała chwała rzeczywiście należy do Boga.

PS. Iv, John Piper bardzo ciekawie napisał w tym temacie (ang.) http://www.desiringgod.org/resource-lib ... ts-who-die

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 maja 2012, 12:27

Św. Paweł pod natchnieniem Ducha Świętego napisał, że wybór odpowiednich ludzi do misji czy funkcji w Jego planach (bo nie o wybraniu do zbawienia tam mowa) jest zupełnie bezwarunkowy i niezależny od człowieka, dlatego Słowo Boże zawieść nie może, a Żydzi powinni zaakceptować że Bóg dał swoje nowe przymierze tak Żydom jak i poganom, na podstawie usprawiedliwienia z wiary. Apostoł Paweł polemizował z teologią żydowską a nie bronił kalwinizmu.

Sposób wybrania do zbawienia został opisany jeden rozdział wcześniej i opiera się na Bożej przedwiedzy, (gr. pro-gnosis, czyli przed-wiedza) niepojmowalnej ludzkim umysłem, chociaż niektórzy ludzie, dla których trzeba mieć wyrozumiałość, próbują ją pojąć, a nie pojmując jej sprowadzają Boży atrybut do patrzenia w kulę.

Rz 8,29 "tych, których wcześniej poznał, tych przeznaczył"


1 P 1,2 " do wybranych według uprzedniej wiedzy Boga Ojca " [najlepiej czytać w przekładzie dosłownym lub w interlinii]

Tyle Biblia.

Lash pisze:(...) ale Bóg jest dobry i miłosierny i wie co robi.

Tak, Bóg jest dobry i miłosierny i wie co robi. Mądre słowa, chociaż w ustach kalwinisty zawsze brzmią nieszczerze, nie da się bowiem połączyć znaczenia miłosierdzia, sprawiedliwości i dobroci (które wyprzedzają ludzkie miłosierdzie, sprawiedliwość i dobroć) z obrazem Pana Boga jaki maluje teologia Kalwina i Lutra.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 maja 2012, 12:40

Endejk pisze:Zauważyłem, że "większość cudzołoży" to raczej stereotyp w stylu "nasz świat do reszty upada". Mieszkam na warszawskiej Pradze - Północ gdzie poziom bogobojności jest stosunkowo niski, i nie dostrzegam tego powszechnego cudzołożenia. Ludzie głównie cudzołożą w serialach i American Pie ;). Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

Chęci nie zawsze idą w parze ze sposobnością. Według badań socjologicznych na kierunkach humanistycznych być może aż 20 % studentek, czyli co piąta studentka, w taki czy inny sposób styka się ze zjawiskiem sponsoringu. Takie są możliwości, a jakie chęci?

Nasze obserwacje nie zawsze idą w parze z Bożą perspektywą:
"Kto pożądliwie patrzy na kobietę w swoim sercu już dopuścił się cudzołóstwa"


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 maja 2012, 12:58

fauxpas pisze:Z innych "głupich" przemyślunków - moich - może Bóg wie, jak dane dziecko zachowałoby się w przyszłości i czy przyjęłoby ewangelię i na tej podstawie będzie osądzać?
Chyba tylko gdybać można :-P.

Gdybać można, ale Pismo Święte wyraźnie naucza, że nie może syn brać odpowiedzialności za grzechy ojca (Ez 18,20) więc dzieci nie mogą zostać potępione za cudze grzechy. Apostoł Paweł nauczał, że tam gdzie nie ma prawa, tam grzechu się nie liczy, a on jako cielesny człowiek umarł duchowo dopiero w momencie kiedy zrozumiał przykazanie (Rz 7,9-10).

Gdy jednak zjawiło się przykazanie - grzech ożył, ja zaś umarłem. I przekonałem się, że przykazanie, które miało prowadzić do życia, zawiodło mnie ku śmierci.

Biblia podaje wiele przykładów ukazujących stosunek Boga do dzieci. Dzieci zostały wyłączone z postanowienia Bożego, że pokolenie Hebrajczyków nie zobaczą ziemi obiecanej, ponieważ nie znały jeszcze dobra i zła (Pwt 1,39). Przelaną krew dzieci Bóg nazywa krwią niewinnych (Jer 19,4). Pan Jezus Chrystus nauczał, że do takich jak dzieci należy Królestwo Niebieskie, z czego wynika implikacja, że dzieci są przeznaczone dla Królestwa Bożego.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 14 maja 2012, 14:36

okidoki pisze:Gdybać można, ale Pismo Święte wyraźnie naucza, że nie może syn brać odpowiedzialności za grzechy ojca (Ez 18,20) więc dzieci nie mogą zostać potępione za cudze grzechy.

A tzw. "grzech pierworodny"?
Jak w ogóle wy wszyscy tutaj rozumiecie to pojęcie?


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 maja 2012, 20:53

fauxpas pisze:A tzw. "grzech pierworodny"?

W rozumieniu katolickim wymysł zdaje się Augustyna. Biblia naucza, że człowiek dziedziczy śmiertelność i naturę skłonną do grzechu, ale nie dziedziczy odpowiedzialności za grzech Adama, dlatego ludzie nie rodzą się w stanie niezbawionym. Bóg odda każdemu według jego uczynków, a nie cudzych. Z katolickiego błędnego rozumienia grzechu pierwotnego wziął się absurdalny zwyczaj sakramentalnego chrzczenia dzieci, co nie ma żadnego poparcia w żydowskiej tradycji chrztu i biblijnej nauce o chrzcie.

"Kilka linków o chrzcie w ujęciu hebrajskim (kontekst kulturowy) i związku (a raczej jego braku) chrztu ze zbawieniem.

http://www.remnant.net/baptism.htm

http://jewsforjesus.org/publications/is ... 10/baptism

http://bible-truth.org/Acts2-38.html

http://www.arielm.org/dcs/pdf/mbs109m.pdf "


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 14 maja 2012, 23:45

okidoki pisze:
fauxpas pisze:A tzw. "grzech pierworodny"?

W rozumieniu katolickim wymysł zdaje się Augustyna. Biblia naucza, że człowiek dziedziczy śmiertelność i naturę skłonną do grzechu, ale nie dziedziczy odpowiedzialności za grzech Adama, dlatego ludzie nie rodzą się w stanie niezbawionym. Bóg odda każdemu według jego uczynków, a nie cudzych.

Tak właśnie myślałem. Ciekawi mnie jeszcze "oficjalne" stanowisko mojej denominacji w tej sprawie. Alkhilionie, wiesz coś o tym? ;-)


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 14 maja 2012, 23:54

fauxpas pisze:Alkhilionie, wiesz coś o tym?


HET


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 15 maja 2012, 00:16

Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:Alkhilionie, wiesz coś o tym?


HET

Żeco?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 15 maja 2012, 00:23

fauxpas pisze:
Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:Alkhilionie, wiesz coś o tym?


HET

Żeco?


Nie uczyło się rosyjskiego w szkole, teraz cierp :ok:


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 15 maja 2012, 00:29

Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:
Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:Alkhilionie, wiesz coś o tym?


HET

Żeco?


Nie uczyło się rosyjskiego w szkole, teraz cierp :ok:

Ja w szkole walczyłem z germanizacją! :-D



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości