ludzka "droga" zbawienia

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 07 mar 2012, 12:41

Hartusz pisze: musiałem przeczytać cały wątek kilka razy zanim zrozumiałem o co w ogóle się spieracie.


... wiec o co sie spieramy? :)


Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 07 mar 2012, 13:17

Hartusz pisze:"Bo wy do wolności powołani zostaliście, bracia; tylko pod pozorem tej wolności nie pobłażajcie ciału, ale służcie jedni drugim w miłości. Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego. Lecz jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie, abyście jedni drugich nie strawili. Mówię więc: Według Ducha postępujcie, a nie będziecie pobłażali żądzy cielesnej. Gdyż ciało pożąda przeciwko Duchowi, a Duch przeciwko ciału, a te są sobie przeciwne, abyście nie czynili tego, co chcecie. A jeśli Duch was prowadzi, nie jesteście pod zakonem. Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą. Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami. Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy. Nie bądźmy chciwi próżnej chwały, jedni drugich drażniąc, jedni drugim zazdroszcząc." (Gal.5:13-26)

W zasadzie uważam, że większość wierzących wypowiadających się w tej sprawie ma rację i temat mógłby zostać z łatwością wyczerpany po kilku najwyżej postach. Dlaczego więc znajdujecie takie upodobanie w słowach, w dzieleniu włosa na czworo? Czy uważacie, że to jest budujące? W/g mnie nawet zrozumiałe nie jest - musiałem przeczytać cały wątek kilka razy zanim zrozumiałem o co w ogóle się spieracie.

"Prawdziwa to mowa i chcę, abyś przy tym obstawał, żeby ci, którzy uwierzyli w Boga, starali się celować w dobrych uczynkach. To jest dobre i użyteczne dla ludzi.A głupich rozpraw i rodowodów, i sporów, i kłótni o zakon unikaj; są bowiem nieużyteczne i próżne. "Tyt.3:8-9
Amen !


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
(Gal.2,20)
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 07 mar 2012, 20:44

to ja powtorze, bo moze przeoczyles. :)

Hartusz napisał/a:
musiałem przeczytać cały wątek kilka razy zanim zrozumiałem o co w ogóle się spieracie.



... wiec o co sie spieramy?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 mar 2012, 22:28

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Bogu podoba się Chrystus i my w Chrytusie a nie nasze uczynki.


Uczynki dokonane zgodnie z wiarą tak, podobają się Bogu.

Kol 3:20 - Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie.
Kol 1:10 - abyście postępowali w sposób godny Pana ku zupełnemu jego upodobaniu, wydając owoc w każdym dobrym uczynku i wzrastając w poznawaniu Boga,
Człowiek w Chrystusie podoba się Bogu.


Człowiek podoba się Bogu Z POWODU CHRYSTUSA, a nie z powodu swoich uczynków!
Uczynki wiary podobają się Bogu nie ze względu na UCZYNEK, ale na WIARĘ w CHRYSTUSIE.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 mar 2012, 08:59

Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Bogu podoba się Chrystus i my w Chrytusie a nie nasze uczynki.


Uczynki dokonane zgodnie z wiarą tak, podobają się Bogu.

Kol 3:20 - Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie.
Kol 1:10 - abyście postępowali w sposób godny Pana ku zupełnemu jego upodobaniu, wydając owoc w każdym dobrym uczynku i wzrastając w poznawaniu Boga,
Człowiek w Chrystusie podoba się Bogu.


Człowiek podoba się Bogu Z POWODU CHRYSTUSA, a nie z powodu swoich uczynków!
Uczynki wiary podobają się Bogu nie ze względu na UCZYNEK, ale na WIARĘ w CHRYSTUSIE.


Ja mówię o uczynkach wiary, że takie podobają się Bogu.

13:16 - A nie zapominajcie dobroczynności i pomocy wzajemnej; takie bowiem ofiary podobają się Bogu.

Bez wiary człowiek i jego uczynki nie mogą podobać się Bogu

Hebr 11:6 - Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 08 mar 2012, 12:29

Chcę wierzyć pisze:Ja mówię o uczynkach wiary, że takie podobają się Bogu.

13:16 - A nie zapominajcie dobroczynności i pomocy wzajemnej; takie bowiem ofiary podobają się Bogu.


Tak jest. :)

Bez wiary człowiek i jego uczynki nie mogą podobać się Bogu

Hebr 11:6 - Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają.


Ten fragment Listu do Hebrajczykow mozna spokojnie odczytac jako uniwersalna nauke, jednak w kwestii szukania, dotyczy specyficznej sytuacji Izraela szukajacego Boga:

(11) Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
(12) Gdy będziecie mnie wzywać i zanosić do mnie modły, wysłucham was.
(13) A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem,
(14) objawię się wam - mówi Pan - odmienię wasz los i zgromadzę was ze wszystkich narodów i ze wszystkich miejsc, do których was rozproszyłem - mówi Pan - i sprowadzę was z powrotem do miejsca, skąd skazałem was na wygnanie.
(Ks. Jeremiasza 29:11-14, Biblia Warszawska)


...lub kazdego, "pociagnietego" juz wczesniej przez Boga, czlowieka:

(44) Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
(Ew. Jana 6:44, Biblia Warszawska)


Nikt inny do Boga nie przychodzi i nie szuka Go:


(10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
(11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga;
(12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.
(List do Rzymian 3:10-12, Biblia Warszawska)


To znaczy, ze nie jest tak, ze ktos szuka Boga czyniac dobre uczynki, a ten nagradza go za to, ze go szuka.

Wiara jest najpierw...

... a jeszcze wczesniej jest Boza Łaska. :)


Czy to jest wazne? Tak, bo sprawa szukania Bozych wzgledow przez czynienie dobrych uczynkow, jest grzechem Galacjan - zwiedzeniem katolickiego nauczania, ze uczynki prowadza do uswiecenia i w zwiazku z tym - do usprawiedliwienia. A tymczasem Panu Bogu wcale sie to nie podoba.
Podoba mu sie natomiast wszystko, co wynika z wiary w Jego Syna. Bez wiary w Syna Bozego nie mozna sie Bogu podobac... niezaleznie od uczynkow.

Jesli chodzi o usprawiedliwienie, to Boza Łaska siega jeszcze dalej:

(20) A zakon wkroczył, aby się upadki pomnożyły; gdzie zaś grzech się rozmnożył, tam łaska bardziej obfitowała,
(List do Rzymian 5:20, Biblia Warszawska)


(28) Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu.
(List do Rzymian 3:28, Biblia Warszawska)


Ale to jest inny temat. :)

... a zeby uprzedzic ewentualne "reakcje", trzeba dodac werset 1, 2 i 3 z Rozdzialu 6 Listu do Rzymian:

(1) Cóż więc powiemy? Czy mamy pozostać w grzechu, aby łaska obfitsza była?
(2) Przenigdy! Jakże my, którzy grzechowi umarliśmy, jeszcze w nim żyć mamy?
(3) Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni?
(List do Rzymian 6:1-3, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 mar 2012, 18:16

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Bogu podoba się Chrystus i my w Chrytusie a nie nasze uczynki.


Uczynki dokonane zgodnie z wiarą tak, podobają się Bogu.

Kol 3:20 - Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie.
Kol 1:10 - abyście postępowali w sposób godny Pana ku zupełnemu jego upodobaniu, wydając owoc w każdym dobrym uczynku i wzrastając w poznawaniu Boga,
Człowiek w Chrystusie podoba się Bogu.


Człowiek podoba się Bogu Z POWODU CHRYSTUSA, a nie z powodu swoich uczynków!
Uczynki wiary podobają się Bogu nie ze względu na UCZYNEK, ale na WIARĘ w CHRYSTUSIE.


Ja mówię o uczynkach wiary, że takie podobają się Bogu.

13:16 - A nie zapominajcie dobroczynności i pomocy wzajemnej; takie bowiem ofiary podobają się Bogu.

Bez wiary człowiek i jego uczynki nie mogą podobać się Bogu

Hebr 11:6 - Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają.


Spoko
PODOBAJĄ się ze wględu na wiarę


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
cezary
Posty: 343
Rejestracja: 03 lip 2011, 15:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: cezary » 08 mar 2012, 18:38

jj pisze:"zakon wolnosci", to zakon Ducha:


Prawo Ducha Życia to nie jest zakon wolności Jakuba, Jakub cytuje z "zakonu wolności" - dokładnie z tablic kamiennych, wzywa do posłuszeństwa Dekalogu, w tym sabatu, który wiernie przestrzegał On, "tysiące wierzących gorliwie trzymających się zakonu" .i wszyscy "z rozproszonych"..

Prawo Ducha Życia w świętych wynika z przyjęcia Jezusa i karmienia się Nim jako chlebem żywym i picia Go jako wody żywej - Prawo Ducha Życia sprawia, że wierzący staje się jak Jezus w Jego ziemskim życiu - Prawo Ducha Życia powoduje przemianę również w działaniu, czyli uczynkach, jest to oczywistym następstwem przyjęcia Pana, jako Ducha ożywiającego, który staje się jedno z naszym duchem, nie ma innej możliwości jak wypływanie Pana ze świętych - m.in. w postaci dobrych uczynków! ALLELUJA :mrgreen:


makesh pisze:Dyscyplina duchowa jest potrzebna, zeby pokazac Bogu ze ty sie starasz ze swojej strony,


wszystko co mogę Bogu pokazać to: "nie czynię dobra, które chcę, tylko popełniam zło, którego nie chcę" (Rz.7.38) :cry:

jj pisze:10) Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
(List do Efezjan 2:7-10, Biblia Warszawska)


stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, które z góry przygotował Bóg - abyśmy w nich chodzili (przekład dosłowny)

różnica drobna może ale istotna...

dobre uczynki są dobre to jasne, wszyscy zachęcają do dobrych uczynków - no może "prawie wszyscy", istotą naszej wiary nie jest jednak DRZEWO POZNANIA DOBRA I ZŁA ale DRZEWO ŻYCIA, bezsprzecznie wynikiem spożywania z drzewa Życia jest Życie - oraz to co Ono ze sobą niesie, np. Owoce Ducha - Życie z Boga KOCHA - Ono jest w nas, wiec kochamy bliźnich i w ten sposób WYPEŁNIAMY ZAKON (Rz. rzdz.13) i nie potrzebujemy - posiadając Życie - Zakonu "wolności" ani żadnego innego, gdyż mamy w sobie PRAWO DUCHA ŻYCIA :-D


Jezus żyje w nas.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 08 mar 2012, 21:03

cezary pisze:
jj pisze:"zakon wolnosci", to zakon Ducha:


Prawo Ducha Życia to nie jest zakon wolności Jakuba, Jakub cytuje z "zakonu wolności" - dokładnie z tablic kamiennych, wzywa do posłuszeństwa Dekalogu, w tym sabatu, który wiernie przestrzegał On, "tysiące wierzących gorliwie trzymających się zakonu" .i wszyscy "z rozproszonych"..


Mam inne zdanie, ale az tak bardzo nie zalezy mi na jego obronie. :)

Prawo Ducha Życia w świętych wynika z przyjęcia Jezusa i karmienia się Nim jako chlebem żywym i picia Go jako wody żywej - Prawo Ducha Życia sprawia, że wierzący staje się jak Jezus w Jego ziemskim życiu - Prawo Ducha Życia powoduje przemianę również w działaniu, czyli uczynkach, jest to oczywistym następstwem przyjęcia Pana, jako Ducha ożywiającego, który staje się jedno z naszym duchem, nie ma innej możliwości jak wypływanie Pana ze świętych - m.in. w postaci dobrych uczynków! ALLELUJA :mrgreen:


Zgoda.



jj pisze:10) Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
(List do Efezjan 2:7-10, Biblia Warszawska)


stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, które z góry przygotował Bóg - abyśmy w nich chodzili (przekład dosłowny)

różnica drobna może ale istotna...

dobre uczynki są dobre to jasne, wszyscy zachęcają do dobrych uczynków - no może "prawie wszyscy", istotą naszej wiary nie jest jednak DRZEWO POZNANIA DOBRA I ZŁA ale DRZEWO ŻYCIA, bezsprzecznie wynikiem spożywania z drzewa Życia jest Życie - oraz to co Ono ze sobą niesie, np. Owoce Ducha - Życie z Boga KOCHA - Ono jest w nas, wiec kochamy bliźnich i w ten sposób WYPEŁNIAMY ZAKON (Rz. rzdz.13) i nie potrzebujemy - posiadając Życie - Zakonu "wolności" ani żadnego innego, gdyż mamy w sobie PRAWO DUCHA ŻYCIA :-D


To mozna wyrazic prosciej. Wlasciwie wystarczyloby zacytowanie z przekladu doslownego. Tak to jest istotna roznica. Ja tez jestem zwolennikiem oddawania calej chwaly i czci Bogu. :)



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości