Jan 3 - czy chrzest jest "nowym narodzeniem"?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 05 lut 2012, 12:56

(38) A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego. (39) Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła.


Obietnica...czego?
Że j e ś l i się upamiętamy, damy ochrzcić w imię Jezusa- otrzymamy dar Ducha.
Dzieci obietnica ta też dotyczy. I wszystkich, którzy są z dala. Nasze dzieci też będą się mogły upamiętać, dać ochrzcić i otrzyma dar Ducha...


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 05 lut 2012, 13:46

Obietnica jest daru Ducha. Upamiętanie, o jakim mówi Piotr dotyczy przede wszystkim tego: Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście. Chodziło o uznanie, że ukrzyżowanie było błędem (pożałowanie, zmianę zdania) i poddanie się wywyższonemu Panu i Mesjaszowi całymi rodzinami.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 05 lut 2012, 13:58

Łuk.24.47

I że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów"

Tym, którzy są z dala. Wszystkim narodom. Nie tylko waszym dzieciom. I to jest ta obietnica- zbawienie, odpuszczenie grzechów. A na znak odpuszczenia otrzymujemy pieczęć Ducha Świętego, Jego dar.
Mamy przyjąć Słowo i dać się ochrzcić.

Zresztą, w tym wszystkim Piotr mówił jedynie o dzieciach żydowskich. Jeszcze mu go głowy nie przyszło, że Duch zostanie wylany i na pogan w tym momencie.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 05 lut 2012, 14:04

Oczywiście :) W czym problem?

Swoją drogą: interesujące jest, że chrzest, Duch i odpuszczenie grzechów są tak ciągle łączone ze sobą... ;-)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lut 2012, 14:04

Kamil M. pisze:Oczywiście :) W czym problem?

Swoją drogą: interesujące jest, że chrzest, Duch i odpuszczenie grzechów są tak ciągle łączone ze sobą... ;-)
Dlatego że
Chrzest to prosba do BOGA o dobre sumienie
Dobre sumienie otrymujemy Przez Ducha Św po odpuszczniu nam grzechów


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 07 lut 2012, 12:42

“Why baptize if you’re not Elijah?”

Tuesday in Septuagesima Week: John 1:19-34.

John the Baptist is questioned by “Jews from Jerusalem and Levites” (1:19) concerning his identity. He denies being the Messiah, Elijah, and the Prophet. All three of these are figures of Jewish eschatological expectation. Elijah was thought to be coming to turn the hearts of fathers to children, “lest I come and strike the land with a curse” — in other words, he is the herald of YHWH who is coming to be King. “The Prophet” is “the prophet like Moses” predicted in Dt. 18:15.

It is in light of these expectations that the Phrarisees ask (1:25), τί οὖν βαπτίζεις εἰ σὺ οὐκ εἶ ὁ χριστός οὐδὲ Ἠλίας οὐδὲ ὁ προφήτης — “Why then do you baptize if you are not the Messiah, nor Elijah (the herald of the Messiah), nor the Prophet (predicted by Moses)?”

Note well: baptism is an eschatological act. It is something Jews expected to be done in preparation for the imminent kingdom of God.

I submit that all this had better be in our mind when Nicodemus, on being told that “Ye must be born again” asks, “How can these things be?” Jesus’ reply is clear enough: “You are Israel’s teacher, and you do not understand these things?” In other words: “This is Jewish eschatology 101: the nation must be made new before the coming of the kingdom. You’re a good Jew, you ought to know this stuff!”

Źródło: fantastyczny blog Matta Colvina


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości