NIEUTRACALNOSC ZBAWIENIE - Boza milosc

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

NIEUTRACALNOSC ZBAWIENIE - Boza milosc

Postautor: Lash » 16 cze 2008, 10:51

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: Jeśli zło popełniane przez człowieka nie ma żadnego związku z jego wolną wolą, to cała zabawa od początku do końca jest ukartowana, a proces na Sądzie Ostatecznym będzie sfingowany. A potem Pan Bóg wstanie z tronu i powie: "Świetnie się bawiłem!".

A nawet gdyby tak bylo to co ci do tego!

Lash, ja Ci serdecznie współczuję. Twój bóg jest potworem, a nie miłością jak Bóg Biblii.


Wielu ludzi mysli ze Bog kocha wszystkich ludzi jendakowo.
I z jednej strony jest to prawda
Tak jak Prawda jest ze wszyscy jestesmy stworzeni przez tego samego Boga.
Problem pojawia sie wtedy gdy chrzescijnanie zaczynaja nauczac ze Bog kocha dzieci Boze na rowni z dziecmi diabelskimi.
Taki obraz Boga dewastuje obraz Bozej milosci do chrzescijan.

Bilbia pokazuje nam Stworce ktory stworzyl swiat Dla Swojego Syna Kol 1.15-16.
Nie jest tak ze my jestesmy stowrzeni dla siebie i Bog nas ukochal dla nas samych.
Nie!
Bog Stowrzyl swiat dla swojego Syna Jedynego. A na nim stworzyl wszelakie storzenie dla niego i jestesmy jego wlasnoscia. Pomijam kto i jaka role mial w stworzeniu i kto to podtrzymuje bo jako trynitarianin wierze ze Bog to uczynil.

Prolem jest taki ze zloczynca chcial zniszyc ten dar.

Jednak Bog wiedzac co sie stanie przygotowal Ukochana oblubieniece dla swojego Syna. Ktora napewno bedzie Jego.

Wracajac do glownej mysli.
Uwazam ze nauczenie ze kosicol jest tak somo kochany jak reszta swiata jest nieprawdziwy:
1. Nikt nie odpowiedzial mi dotychczas na pytanie:
Jak Pani Ala ze sporzywczego ktora jest po rozwodzie i samotnie wychowuje dzieci za zalosne pieniadze i ma kochanka na boku doswidcza Bozej milosci i wkrotce umrze nie znajac Jezusa.
2. Biblia wiele razy wspomina ze nie mozna nas odlaczyc od milosci Chrystusa - jesli jest ona taka sama dla wszystkich to to zapewnienie traci sens!
(35) Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (List do Rzymian 8:35, Biblia Tysiąclecia)
3. Szczegolna milosc Boza dokosciola dostepna jest w Chrystusie ci poz nim nie doswiadczaja jej.
(39) ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (List do Rzymian 8:39, Biblia Tysiąclecia)
4. Bog niektorymi ludzmi wzgardza na podstawie swojej woli
(13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (List do Rzymian 9:13, Biblia Tysiąclecia)
5. Bog kieruje sie miloscia w wyborze kosciola
(5) Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, (6) ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.
(List do Efezjan 1:5-6, Biblia Tysiąclecia)
6. Bog ma OBLUBIENICE ktora kocha a nieoblubieniece? Czy ktos z was majac narzeczona jednakowo traktuje inne kobiety?
7. Intruguje mnie jeszcze to ze:
- Zwolennicy Wyzszosci wolnosci nad milosia -nie mozna kochac nie bedac wolnym- nie maj anic na poparcie swoich slow w Biblii.
- uwazaja ze chrzescijanom jest gorzej niz niewierzacym - chrzescijanin grzeszac swiadomie nie ma przebaczenia poganin JE MA. Choc swiadomosc grzechu u wierzacego jest wielokrotnie wieksza!
- Ducha Sw traktuje sie jako narzedzie do pokonuwania grzechu ...


. Czy mamy kochac innych ludzi skoro Boza milosc jest szczegolna dla kosciola. Tak bowiem nie jestesmy Bogiem. ktory oprocz milosci jest sprawiedliwy.
to tak w zarysie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 18 cze 2008, 01:19

Lash, to co robisz, to jest prymitywna i wybiórcza egezgeza pojedynczych wersetów wyrwanych z kontekstu, ułożonych pod z góry założonę tezę. Gdyby Bóg stworzył choć jednego człowieka w taki sposób, że nie dając mu możliwości wyboru skazałby go na wieczność w piekle, to Bóg nie byłby miłością. Twój bóg miłością nie jest i tego nie jesteś w stanie obronić. Bóg umiłował wszystkich ludzi, a Jego Syn zakosztował śmierci ZA KAŻDEGO.

Wybranie na podstawie wiedzy uprzedniej zostało Ci już wykazane na podstawie oryginału Rzym. 8:29. Nie przeczy ono wolnej woli człowieka. Każdy ma szansę na zbawienie.

"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" [Jan 3:16]

"(...) widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego" [Hebr. 2:9]

"Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko. Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu. Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych" [Dz. Ap. 17:24-31]


BÓG STWORZYŁ WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY GO SZUKALI I WZYWA WSZĘDZIE WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY SIĘ UPAMIĘTALI. Tak mówi Słowo Boże i żadne Twoje wypaczenia w postaci błędnie rozumianego wybrania na szczęście tego nie zmienią. Twoja teologia zaprzecza wprost Słowu Bożemu. Twój bóg może skazałby panią Alę ze spożywczego na wieczne męki w piekle w ramach "bezwarunkowego wybrania". Mój Bóg wydał za nia swojego Syna, dał jej do wnętrza sumienie i chce ją ratować. A jeśli ona będzie przez nieprawość tłumić prawdę pokazywaną przez Boga w jej sumieniu [Rzym. 1:18], to nie będzie miała żadnej wymówki [Rzym. 1:20]. Ale to będzie jej decyzja. Światłość, która przyszła na świat, oświetla każdego człowieka przychodzącego na świat [Jan 1:9 oryginał]. Każdy ma szansę, ale nie każdy chce. Zanim wyrwiesz z kontekstu słowa "nie masz, kto by szukał Boga", przeczytaj kontekst.

"[Bóg] chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy" [I Tym. 2:4]


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 cze 2008, 16:24

Lelek pisze: Lash, to co robisz, to jest prymitywna i wybiórcza egezgeza pojedynczych wersetów wyrwanych z kontekstu, ułożonych pod z góry założonę tezę. Gdyby Bóg stworzył choć jednego człowieka w taki sposób, że nie dając mu możliwości wyboru skazałby go na wieczność w piekle, to Bóg nie byłby miłością. Twój bóg miłością nie jest i tego nie jesteś w stanie obronić. Bóg umiłował wszystkich ludzi, a Jego Syn zakosztował śmierci ZA KAŻDEGO.

Tak juz odpisalem
Smokowi :)
Lelek pisze: Wybranie na podstawie wiedzy uprzedniej zostało Ci już wykazane na podstawie oryginału Rzym. 8:29. Nie przeczy ono wolnej woli człowieka. Każdy ma szansę na zbawienie.

nie zostalo wykazane zle zostalo pokazne ze Wg ciebi Bog nie jest wszechwiedzacy
Bo niektorych ~ZNA innych nie!
A jesli zna wszystkich to masz uniwersalizm
Lelek pisze: "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" [Jan 3:16]
"(...) widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego" [Hebr. 2:9]

Tak juz odpisalem
Smokowi :)
Lelek pisze: "Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko. Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu. Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych" [Dz. Ap. 17:24-31]

BÓG STWORZYŁ WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY GO SZUKALI I WZYWA WSZĘDZIE WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY SIĘ UPAMIĘTALI. Tak mówi Słowo Boże i żadne Twoje wypaczenia w postaci błędnie rozumianego wybrania na szczęście tego nie zmienią.


Jak najbardziej po to stworzyl Jednoczesnie ty chyba nie zwuwazyles ze natapil upadek wszekiego stworzenie dlatego.
(9) Cóż więc? Przewyższamy ich? Wcale nie! Albowiem już przedtem obwiniliśmy Żydów i Greków o to, że wszyscy są pod wpływem grzechu, (10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego, (11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga; (12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego. Rzym 3

Rzy 10 (18) Ale mówię: Czy nie słyszeli? Ależ tak: Po całej ziemi rozległ się ich głos, a słowa ich dotarły aż do krańców ziemi. (19) Ale mówię: Czy Izrael nie zrozumiał? Jako pierwszy Mojżesz powiada: Przez naród, który nie jest narodem, wzbudzę w was zawiść, przez naród nierozumny przyprowadzę was do gniewu. (20) A Izajasz waży się nawet powiedzieć: Dałem się znaleźć tym, którzy mnie nie szukali, objawiłem się tym, którzy o mnie nie pytali.

Lelek pisze: Twoja teologia zaprzecza wprost Słowu Bożemu.
Ajc kazdy widzi to golym okiem :( wspolczuje zaslepienia :(
Lelek pisze: Twój bóg może skazałby panią Alę ze spożywczego na wieczne męki w piekle w ramach "bezwarunkowego wybrania". Mój Bóg wydał za nia swojego Syna, dał jej do wnętrza sumienie i chce ją ratować.
nadal nie ma odpowiedzi jak ona odczuaw mailosc Boza
Lelek pisze: A jeśli ona będzie przez nieprawość tłumić prawdę pokazywaną przez Boga w jej sumieniu [Rzym. 1:18], to nie będzie miała żadnej wymówki [Rzym. 1:20].
Przeciez nie ma...
Lelek pisze: Ale to będzie jej decyzja.
Tak pewnie ze jej od urodzenia gardzila Bogiem
Lelek pisze: Światłość, która przyszła na świat, oświetla każdego człowieka przychodzącego na świat [Jan 1:9 oryginał]. Każdy ma szansę, ale nie każdy chce.
Jak najbardziej. Swatlosc oswietla. a Zabwiony jest ten w kim Bog ma upodonbanie kazdego
Lelek pisze: Zanim wyrwiesz z kontekstu słowa "nie masz, kto by szukał Boga", przeczytaj kontekst. "[Bóg] chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy" [I Tym. 2:4]
To jest kontekst? :S
:O
Kontekstem ZNACZNIE BLIZSZYM jest
(18) Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce przywodzi do zatwardziałości.
Czy twoj Bog jest takim ?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 18 cze 2008, 17:26

Lash pisze:
Lelek pisze: "Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko. Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu. Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych" [Dz. Ap. 17:24-31][/color]
BÓG STWORZYŁ WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY GO SZUKALI I WZYWA WSZĘDZIE WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY SIĘ UPAMIĘTALI. Tak mówi Słowo Boże i żadne Twoje wypaczenia w postaci błędnie rozumianego wybrania na szczęście tego nie zmienią.

Jak najbardziej po to stworzyl Jednoczesnie ty chyba nie zwuwazyles ze natapil upadek wszekiego stworzenie dlatego.

A nie zauważyłeś, że Bóg wywiódł z jednego pnia wszystkie narody PO UPADKU wszelkiego stworzenia? I tych ludzi czyli wszystkie narody stworzył po to, żeby Go szukały. A teraz wzywa WSZYSTKICH LUDZI, żeby się upamiętali. Nie wybranych, tylko wszystkich. Ponieważ każdy ma szansę.

Lash pisze:(9) Cóż więc? Przewyższamy ich? Wcale nie! Albowiem już przedtem obwiniliśmy Żydów i Greków o to, że wszyscy są pod wpływem grzechu, (10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego, (11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga; (12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego. Rzym 3

Rzy 10 (18) Ale mówię: Czy nie słyszeli? Ależ tak: Po całej ziemi rozległ się ich głos, a słowa ich dotarły aż do krańców ziemi. (19) Ale mówię: Czy Izrael nie zrozumiał? Jako pierwszy Mojżesz powiada: Przez naród, który nie jest narodem, wzbudzę w was zawiść, przez naród nierozumny przyprowadzę was do gniewu. (20) A Izajasz waży się nawet powiedzieć: Dałem się znaleźć tym, którzy mnie nie szukali, objawiłem się tym, którzy o mnie nie pytali.

Twoje mantrowanie nie zmieni faktu, że nie czytasz Listu do Rzymian od początku i wyrywasz z kontekstu fragmenty, które w kółko powtarzasz. Twoja teoria jest sprzeczna nie tylko z Bblią, ale i z rzeczywistością, ponieważ są ludzie, którzy szukają Boga. Ty po prostu nie rozumiesz słów Pawła, ponieważ wyrwałeś je z kontekstu.

Jeśli Bóg wzywa wszystkich do upamiętania, to znaczy, że chce, aby KAŻDY człowiek został zbawiony, co jest napisane JAK BYK:

"[Bóg] chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy" [I Tym. 2:4]

O przywodzeniu do zatwardziałości jest napisane w kontekście wybrania resztki spośród Izraela. Natomiast w jaki sposób Bóg wybiera do zbawienia, i jaki to ma związek z decyzjami człowieka, powinieneś sobie poczytać analizując dokładnie sposób wybrania na podstawie wiedzy uprzedniej, o którym jest napisane w Rzym. 8:29 w interlinii. Który to fragment starasz sie wypaczyć po to, żeby wyjść na swoje.

Szkoda słów.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 cze 2008, 21:23

Lelek pisze:[...]O przywodzeniu do zatwardziałości jest napisane w kontekście wybrania resztki spośród Izraela.

Uchwyćmy się tej myśli chwilkę dłużej (nie ważne czy słusznie czy nie). Jaki wg. Ciebie wpływ ma owa zatwardziałość właśnie na kwestię Zbawienia tych zatwardzonych z resztki Izraela? Czy wg. Ciebie Bóg daje wszystkim szanse, tylko nie tej cząstce konkretnych ludzi (którzy zresztą dawno już pomarli)?

No ale jak już jesteśmy w ~33 AD, to cofnijmy się troszkę w czasie i zobaczmy jak wyglądało Zbawienie takich np. Chińczyków? (tak np. w roku 500 BC) Jaki Oni mięli wolny wybór? Sam jestem tego ogromnie ciekaw.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 18 cze 2008, 22:46

fantomik pisze:
Lelek pisze:[...]O przywodzeniu do zatwardziałości jest napisane w kontekście wybrania resztki spośród Izraela.

Uchwyćmy się tej myśli chwilkę dłużej (nie ważne czy słusznie czy nie). Jaki wg. Ciebie wpływ ma owa zatwardziałość właśnie na kwestię Zbawienia tych zatwardzonych z resztki Izraela? Czy wg. Ciebie Bóg daje wszystkim szanse, tylko nie tej cząstce konkretnych ludzi (którzy zresztą dawno już pomarli)?

Bóg daje wszystkim szanse. Na podstawie swojej wiedzy uprzedniej wie, kto się nawróci, a kto nie. Wiedząc to, przewidział, że będzie wierna resztka w Izraelu. Wiedział również, że pozostali odwrócą się od Niego i zatwardzą swoje serca jak faraon oraz wzgardzą dziedzictwem jak Ezaw. Decyzje faraona poprzedziły fakt wzmożenia jego uporu przez Boga po 5 pladze. Ezaw wzgardził dziedzictwem, a Bóg wiedząc o tym z góry, wzgardził nim jeszcze zanim Ezaw zrobił cokolwiek. Dlatego oni stanowią ilustrację w nauczaniu o wyborze resztki w rozdziałach 9-11. Ogólna zasada wybrania na podstawie wiedzy uprzedniej jest podana wcześniej, w Rzym. 8:29-30 [interlinia].

fantomik pisze:No ale jak już jesteśmy w ~33 AD, to cofnijmy się troszkę w czasie i zobaczmy jak wyglądało Zbawienie takich np. Chińczyków? (tak np. w roku 500 BC) Jaki Oni mięli wolny wybór? Sam jestem tego ogromnie ciekaw.

Na przykład Henoch, Noe i Job szukali Boga i znaleźli u Niego łaskę - to było jeszcze dawniej niż w 500 BC. Ich przykłady obalają tezę, że żaden człowiek nie jest zdolny do szukania Boga i przyjęcia od Boga dostępnego objawienia.

Jeśli chodzi o Chińczyków, to najstarszy chiński alfabet obrazkowy zawiera litery zawierające sceny z Edenu i potopu. Wynika stąd, że Chińczycy mieli jakieś objawienie o Stwórcy i mogli zostać zbawieni na podstawie objawienia, jakie było im dostępne [Rzym. 1:18-20]. Bóg wywiódł z jednego pnia wszystkie narody ABY GO SZUKAŁY i WSZYSTKICH LUDZI wzywa do upamiętania [Dz. Ap. 17:24-36] - jeśli by nie mieli wyboru, to takie słowa Pisma byłyby absurdalne, a Bóg byłby schizofrenikiem.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 cze 2008, 23:04

Lelek pisze:[...]Jeśli chodzi o Chińczyków, to najstarszy chiński alfabet obrazkowy zawiera litery zawierające sceny z Edenu i potopu. Wynika stąd, że Chińczycy mieli jakieś objawienie o Stwórcy i mogli zostać zbawieni na podstawie objawienia, jakie było im dostępne [Rzym. 1:18-20].

A Majowie? Albo Egipcjanie przed poznaniem Izraela? A tybetańczycy? Eskimosi? Plemiona zamieszkałe Australię? Przesłanie "zawierające sceny" niestety nie jest w żadnym stopniu tożsaem z Ewangelią, przez co wątpię że, jeśli ważny do Zbawienia były ludzki wybór dokonany na podstawie posiadanej wiedzy, to obywatele tych grup mięliby jakieś większe szanse, pomijam w ogóle np. Europę w jej ciemniejszych wiekach gdzie prosta ludność czasem nawet nie rozumiała Słowa Bożego, gdyż było ono czytane nie w tym języku który mogli zrozumieć. Albo prości chłopi w krajach muzułmańskich czy nawet jakimś wietnamie, którzy nie mają dostępu do TV czy internetu? Nadal uważasz, że każdy ma w pełni równe szanse? Bo to jest "jak palcem po wodzie pisane" wg. mnie. Chyba, że uważasz, że każdy z tych "bez księgi", że się tak wyrażę, otrzymał takie objawienie Boże jak wymienione przez Ciebie osoby, ale wtedy raczej większość religii światowych była by w przerażający sposób spójna no i te osoby wg. mnie jednak otrzymałyby "fory" przed tymi, którzy Słów Boga bezpośrednio od Niego nie słyszeli (czyli tj. np. Noe).

Do reszty powrócę jeśli zgodzisz się odpowiedzieć na pytania ułatwiające nam ten dialog (w innym wątku zadałem).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 18 cze 2008, 23:39

fantomik pisze:
Lelek pisze:[...]Jeśli chodzi o Chińczyków, to najstarszy chiński alfabet obrazkowy zawiera litery zawierające sceny z Edenu i potopu. Wynika stąd, że Chińczycy mieli jakieś objawienie o Stwórcy i mogli zostać zbawieni na podstawie objawienia, jakie było im dostępne [Rzym. 1:18-20].

A Majowie? Albo Egipcjanie przed poznaniem Izraela? A tybetańczycy? Eskimosi? Plemiona zamieszkałe Australię? Przesłanie "zawierające sceny" niestety nie jest w żadnym stopniu tożsaem z Ewangelią, przez co wątpię że, jeśli ważny do Zbawienia były ludzki wybór dokonany na podstawie posiadanej wiedzy, to obywatele tych grup mięliby jakieś większe szanse, pomijam w ogóle np. Europę w jej ciemniejszych wiekach gdzie prosta ludność czasem nawet nie rozumiała Słowa Bożego, gdyż było ono czytane nie w tym języku który mogli zrozumieć. Albo prości chłopi w krajach muzułmańskich czy nawet jakimś wietnamie, którzy nie mają dostępu do TV czy internetu? Nadal uważasz, że każdy ma w pełni równe szanse? Bo to jest "jak palcem po wodzie pisane" wg. mnie. Chyba, że uważasz, że każdy z tych "bez księgi", że się tak wyrażę, otrzymał takie objawienie Boże jak wymienione przez Ciebie osoby, ale wtedy raczej większość religii światowych była by w przerażający sposób spójna no i te osoby wg. mnie jednak otrzymałyby "fory" przed tymi, którzy Słów Boga bezpośrednio od Niego nie słyszeli (czyli tj. np. Noe).

Może przeczytaj jeszcze raz uważnie Rzym. 1:18-32 zanim odmówisz ludziom możliwości przyjęcia objawienia na podstawie sumienia i tzw. Prawa naturalnego, a Bogu możliwości wychodzenia naprzeciw ich pragnieniom. Nie skazuj tak łatwo na potępienie miliardów ludzi, którzy nie słyszeli Ewangelii, bo nie mogli. Religie światowe są efektem degeneracji całych cywilizacji, co opisuje Paweł. Natomiast są świadectwa ludzi, którzy nawrócili się do Boga na podstawie objawienia, jakie sam Bóg im dał w sumieniach i poprzez stworzenie.

Przypominam Ci, że Noe ZALAZŁ ŁASKĘ u Pana [I Mojż. 6:8]. Czyli musiał jej SZUKAĆ. Henoch chodził z Bogiem, choć był synem Kaina, który został przeklęty [I Mojż. 4:17-5:24]. Job nie był Żydem i nie mieszkał w Izraelu, a jednak znał Boga. Abraham został usprawiedliwiony, bo zaufał Wszechmocnemu Bogu, który mu się objawił. Też nie znał Ewangelii, prawda? Polecam Ci książkę "Wieczność w ich sercach". Bardzo ciekawa lektura.

"Widziałem żmudne zadania, które Bóg zadał ludziom, aby się nimi trudzili. Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie, nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego dokonał Bóg od początku do końca" [Kazn. 3:11].


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 cze 2008, 11:05

Lelek pisze: A nie zauważyłeś, że Bóg wywiódł z jednego pnia wszystkie narody PO UPADKU wszelkiego stworzenia? I tych ludzi czyli wszystkie narody stworzył po to, żeby Go szukały. A teraz wzywa WSZYSTKICH LUDZI, żeby się upamiętali. Nie wybranych, tylko wszystkich. Ponieważ każdy ma szansę.

Myslisz sie poniewaz wywoluje swoj ludz z posrod swiata przewrotneg i wystepnego.
My glosimy wszystkim BO NIE WIMY KTO JEST KTO.
szansa jest slowem CALKOWICIE niebiblijnym
Lelek pisze:
Lash pisze:(9) Cóż więc? Przewyższamy ich? Wcale nie! Albowiem już przedtem obwiniliśmy Żydów i Greków o to, że wszyscy są pod wpływem grzechu, (10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego, (11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga; (12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego. Rzym 3

Rzy 10 (18) Ale mówię: Czy nie słyszeli? Ależ tak: Po całej ziemi rozległ się ich głos, a słowa ich dotarły aż do krańców ziemi. (19) Ale mówię: Czy Izrael nie zrozumiał? Jako pierwszy Mojżesz powiada: Przez naród, który nie jest narodem, wzbudzę w was zawiść, przez naród nierozumny przyprowadzę was do gniewu. (20) A Izajasz waży się nawet powiedzieć: Dałem się znaleźć tym, którzy mnie nie szukali, objawiłem się tym, którzy o mnie nie pytali.

Twoje mantrowanie nie zmieni faktu,
Wole mantrowac Slowme BOga nic mantrujac teksty o matrowaniu nie umiec odpowiedziec na Slowo Boga
Lelek pisze: że nie czytasz Listu do Rzymian od początku i wyrywasz z kontekstu fragmenty, które w kółko powtarzasz.
Niestety kto nie czyta ten nie czyta :(
To ty wpisujesz w dzial 1.18 - 3.20 Mozliwosc ZBAWIENIA Z PRAWA! czy to ST czy to Prawa wpisanego w sercach :(

Lelek pisze: Twoja teoria jest sprzeczna nie tylko z Bblią, ale i z rzeczywistością, ponieważ są ludzie, którzy szukają Boga.
z laski Boga
Lelek pisze: Ty po prostu nie rozumiesz słów Pawła, ponieważ wyrwałeś je z kontekstu.
Jakos nic nie umiejscawiasz w konteskcie Ja dokaldnie z Konteksetem rozumuje!
Lelek pisze: Jeśli Bóg wzywa wszystkich do upamiętania, to znaczy, że chce, aby KAŻDY człowiek został zbawiony, co jest napisane JAK BYK:
"[Bóg] chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy" [I Tym. 2:4]
A jak drugi byk jest napisane
(18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. Rzym 9 tylko ze ten drugi byk nijak ci nie wchodzi do teorii samozbawienia ludzi wiec go ODRZUCASZ.
Lelek pisze: O przywodzeniu do zatwardziałości jest napisane w kontekście wybrania resztki spośród Izraela.


Tak Izrael jest w tym kontekscie. zauwaz jednak ze Pawel rozciaga to na pogan. Rzym 9: (22) Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, (23) i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, (24) względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan ...
jakos znowu nie trzymasz sie tekstu

Lelek pisze: Natomiast w jaki sposób Bóg wybiera do zbawienia, i jaki to ma związek z decyzjami człowieka, powinieneś sobie poczytać analizując dokładnie sposób wybrania na podstawie wiedzy uprzedniej, o którym jest napisane w Rzym. 8:29 w interlinii. Który to fragment starasz sie wypaczyć po to, żeby wyjść na swoje. Szkoda słów.

Nic nie stram sie wypaczyc
Odpowiedz mi na pytania dotyczace rzym 8.29
- Czy Bog ZNAL wszystkich ludzi czy tylo zbwionych
- Jesli Bog ZNAL wszystkich ludzi i ich ZBAWIL to dalczego nie ma uniwersalizmu
- Dlaczego Jezus mowi do ludzi nieprawych
(21) Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. (22) Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? (23) Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem . Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości! Mat 7.21

Odpowiem ci po twojemu.
Bo to burzy twoja swiecka niebiblijna i parapoganska teoryjke o tym ze jestes Panem swojego zycia i zbwienia i smierci, a Jezus jest biernym dawca tego co sie tobie nalezy.
Koniec wypowiedzi w Twoim tonie.

Przeto wzywam cie porzuc zwodnicze myslenie.
Bo to czynienie laski bezczynna...
(4) Zerwaliście więzy /uczyniliscie bezczynna wiez / z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. Gal 5


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 19 cze 2008, 12:30

Lash pisze:Nic nie stram sie wypaczyc
Odpowiedz mi na pytania dotyczace rzym 8.29
- Czy Bog ZNAL wszystkich ludzi czy tylo zbwionych
- Jesli Bog ZNAL wszystkich ludzi i ich ZBAWIL to dalczego nie ma uniwersalizmu

Oczywiście, że starasz się wypaczyć. Przeczytaj ten fragment w interlinii i nie zmieniaj słów "wcześniej poznał" na "znał". Wiadomo, że nie wszyscy sa i będą usprawiedliwieni - to widać i tego Paweł pisać nie musi. Dlatego ci, których Bóg wcześniej poznał to ci, o których Bóg wiedział na podstawie swojej wiedzy uprzedniej, że się nawrócą. Tych, których wcześniej poznał, tych przeznaczył. Tak jest w oryginale. A Ty usiłujesz zrobić z tego uniwersalizm.

Szukasz prawdy, czy tylko sposobu, żeby zwyciężyć przeciwnika w dyskusji i obronić swoja teologię za wszelką cenę?

Lash pisze:
Lelek pisze:A nie zauważyłeś, że Bóg wywiódł z jednego pnia wszystkie narody PO UPADKU wszelkiego stworzenia? I tych ludzi czyli wszystkie narody stworzył po to, żeby Go szukały. A teraz wzywa WSZYSTKICH LUDZI, żeby się upamiętali. Nie wybranych, tylko wszystkich. Ponieważ każdy ma szansę.

Myslisz sie poniewaz wywoluje swoj ludz z posrod swiata przewrotneg i wystepnego.
My glosimy wszystkim BO NIE WIMY KTO JEST KTO.
szansa jest slowem CALKOWICIE niebiblijnym

OBRZYDLIWIE MANIPULUJESZ, KOLEGO. Jest napisane:

"[Bóg] Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu." [Dz. Ap. 17:26-29]

BÓG WZYWA WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY GO SZUKALI. CZYLI MOGĄ SZUKAĆ, BO NIE JEST ON DALEKO OD KAŻDEGO Z NAS. INACZEJ NIE WZYWAŁBY ICH, ŻEBY GO SZUKALI.

"Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych." [Dz. Ap. 17:30-31]

KTO WZYWA WSZYSTKICH LUDZI DO UPAMIĘTANIA? BÓG WZYWA WSZYSTKICH I WSZĘDZIE DO UPAMIĘTANIA. I będzie to robił aż do końca.

Nie ma ludzi, których nie chciałby wezwać, ponieważ chce, aby wszyscy byli zbawieni [I Tym. 2:4]. Dlatego nakazał głosić Ewangelię wszystkim ludziom, a nie tylko wybranym [Mar. 16:15; Kol 1:23]. Wie, kto sie nawróci, a kto nie, ponieważ posiada wiedze uprzednią [Rzym. 8:29-30 interlinia], lecz ponieważ wiedza uprzednia Boga nie determinuje wolnych wyborów człowieka [V Mojż. 30:19], Bóg wzywa wszędzie wszystkich ludzi, żeby się upamiętali [Dz. Ap. 17:30-31].

Niestety, po raz kolejny starasz się przekręcić Pismo, żeby ratowac swoją teologię. To jest jakiś koszmar. Człowieku, czy Ty się Boga nie boisz?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 cze 2008, 14:13

Lelek pisze:
Lash pisze:Nic nie stram sie wypaczyc
Odpowiedz mi na pytania dotyczace rzym 8.29
- Czy Bog ZNAL wszystkich ludzi czy tylo zbwionych
- Jesli Bog ZNAL wszystkich ludzi i ich ZBAWIL to dalczego nie ma uniwersalizmu

Oczywiście, że starasz się wypaczyć. Przeczytaj ten fragment w interlinii i nie zmieniaj słów "wcześniej poznał" na "znał".
Jak znowu nasz lelek sie myli.

greckie zlowo
PROGINOSKO oznacza
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4267&t=kjv
1) to have knowledge before hand
2) to foreknow a) of those whom God elected to salvation
3) to predestinate

sklada zie z z dwoch slow
przed
i poznanie, wiedza ale nie tylko jako wiedze ale obcowanie / doswiadczenie
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 1097&t=kjv
tak zydzi okreslali np stosunek seksualny

Sprowadzanie tego wo naszej wiedzy jest wypaczabniem znaczenia tego slwoa.

Nie zmieniam tez nzaczenia Slow.
Bowiem Albo Bog wie
albo poznaje

Dla ciebie nie ma problemu z Bogiem ktory NIE WIE ale POZNAJE uczy sie.
dla mnie taki Bog jest Bogiem nie WSZECHWIEDZACYCM ale UCZACYM sie od czlowieka jakie bede nasze decyzje!
Taki Bog nie wie wszystkigo a tylko czesc ktora poznal.

Lelek pisze: Wiadomo, że nie wszyscy sa i będą usprawiedliwieni - to widać i tego Paweł pisać nie musi. Dlatego ci, których Bóg wcześniej poznał to ci, o których Bóg wiedział na podstawie swojej wiedzy uprzedniej, że się nawrócą.


Ajc wiec sa to nie wszyscy ludzie?
Jelsi nie to co sie stalo z innymi?
- nie poznal ich?
- czy nie wiedzial ze sie nie nawroca?
- z a moze poznal ze sie nienawroca!

jednak jesil poznal to i wybral usprawiedliwil i uswiecil .... i otoczyl chwala

wiec jak kogo Bog nie zna!
- jest nie wszechwiedzacy bo nie wie co sie stanie z niewierzacym?


Lelek pisze: Tych, których wcześniej poznał, tych przeznaczył. Tak jest w oryginale. A Ty usiłujesz zrobić z tego uniwersalizm.

Nic nie usiluje
Pytam czy twoj Bog jest wszechwiedzacy
czy poznal tylko niektorych a innych nie poznal i dopiero poznaje?

Lelek pisze: Szukasz prawdy, czy tylko sposobu, żeby zwyciężyć przeciwnika w dyskusji i obronić swoja teologię za wszelką cenę?
Lash pisze:
Lelek pisze:A nie zauważyłeś, że Bóg wywiódł z jednego pnia wszystkie narody PO UPADKU wszelkiego stworzenia? I tych ludzi czyli wszystkie narody stworzył po to, żeby Go szukały. A teraz wzywa WSZYSTKICH LUDZI, żeby się upamiętali. Nie wybranych, tylko wszystkich. Ponieważ każdy ma szansę.
Myslisz sie poniewaz wywoluje swoj ludz z posrod swiata przewrotneg i wystepnego.
My glosimy wszystkim BO NIE WIMY KTO JEST KTO.
szansa jest slowem CALKOWICIE niebiblijnym

OBRZYDLIWIE MANIPULUJESZ, KOLEGO. Jest napisane:
"[Bóg] Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu." [Dz. Ap. 17:26-29]
BÓG WZYWA WSZYSTKICH LUDZI, ŻEBY GO SZUKALI. CZYLI MOGĄ SZUKAĆ, BO NIE JEST ON DALEKO OD KAŻDEGO Z NAS. INACZEJ NIE WZYWAŁBY ICH, ŻEBY GO SZUKALI.


No tak MAJA GO SZUKAC ale nie koniecznie jest to mozliwe
Podawlem ci przyklad z prawem
CZY CALY IZRAEL BYL WEZWANY DO WYPELNIANIA PRAWA.
Czy jesty mozliwe wypelnianie prawa!
Rzym 8.7 odpowiada!
A od tego zalezalo zycie i smierc izraela! Od szukania / kochania Bozego Prawa z calego serca i duszy!

Wyj 30 (14) Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić. (15) Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. (16) Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. (17) Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im - (18) oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. (19) Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, (20) miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.

Czy wiec nadal twierdzisz ze Izrael mogl wypelnic Prawo skoro nie jest to mozliwe i cialo nie jest Zdolne by to uczynic!
Rzym 7: (7) Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może. (8) Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą.


Lelek pisze: "Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych." [Dz. Ap. 17:30-31]
KTO WZYWA WSZYSTKICH LUDZI DO UPAMIĘTANIA? BÓG WZYWA WSZYSTKICH I WSZĘDZIE DO UPAMIĘTANIA. I będzie to robił aż do końca.


I co mowa tu o szansie
Ile razy Bog Wzywal Faraona ?
Ile razy ten sie nawrocil?
A jednak Bog go zatwardzil
Powiedz czy kogos Bog nie wzywal do wypelniania PRAWA w izraelu.
Kto osiagnal cel Wybrani!

Lelek pisze: Nie ma ludzi, których nie chciałby wezwać, ponieważ chce, aby wszyscy byli zbawieni [I Tym. 2:4]. Dlatego nakazał głosić Ewangelię wszystkim ludziom, a nie tylko wybranym [Mar. 16:15; Kol 1:23]. Wie, kto sie nawróci, a kto nie, ponieważ posiada wiedze uprzednią [Rzym. 8:29-30 interlinia], lecz ponieważ wiedza uprzednia Boga nie determinuje wolnych wyborów człowieka [V Mojż. 30:19], Bóg wzywa wszędzie wszystkich ludzi, żeby się upamiętali [Dz. Ap. 17:30-31].


Przykro jest poraz kolejny sluchac Mantry faszywej ewangelii ale.
1. Bog che zbawienia wszystkich ludzi 1tym 2.4 - jednczesnie chce niktorych zatwardzic Rzym 9.18-22
2. Bog nakazal glosic dobra nowine wszystkim ludziom PRZEZ LUDZI bowiem oni nie wiedz kto jest wybrany kto nie!
3. Bog Wie bo zaplanowal i wybral w Chyrstuie Kosciol 1.4 przed zalzeniem swiata. Wiedza uprzednia to nie wiedza DOWIEDZIANA i NAUCZONA od czlowieka ale "wiedza przed zdarzeniem". Grecka koine + strong
4. Czlowiek jest wezwany do podejmowania wyborow. Jednoczesnie Biblia pokazuej ze tylo ci ktorym jest to dane od Ojca uwierza.
5. Bog wzywa wszyskich do zmiany myslenia. Jednoeczesnie tylko niektorzy otrzymuja Laske zrozumienia
(27) Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Mat 11
(4) A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu, (5) nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga, (6) który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia.2 kor 3
Zdolnosc zmiany myslenia jest darem Boga nie ludzka przypadloscia.

Lelek pisze: Niestety, po raz kolejny starasz się przekręcić Pismo, żeby ratowac swoją teologię. To jest jakiś koszmar. Człowieku, czy Ty się Boga nie boisz?


Ja sie boje a ty?
Dlatego ze mam od niego taka wole
(12) Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz pod moją nieobecność byliście posłuszni; z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie. (13) Albowiem Bóg to według upodobania sprawia w was i chcenie i wykonanie.

Wiec to czynie?
Czy ty sie boisz z ciala? czy z Woli danaj ci od Boga?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 19 cze 2008, 14:36

Lash pisze:greckie zlowo
PROGINOSKO oznacza
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4267&t=kjv
1) to have knowledge before hand
2) to foreknow a) of those whom God elected to salvation
3) to predestinate

Dziękuję, reszty nie trzeba. :mrgreen:

Foreknow: (v. t.) To have previous knowledge of; to know beforehand.
http://www.ling.pl/foreknow

Foreknow: wiedzieć wcześniej, mieć wiedzę uprzednią.


jj
Posty: 8288
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 19 cze 2008, 14:51

Lelek:
Foreknow: wiedzieć wcześniej, mieć wiedzę uprzednią.

o czym?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 cze 2008, 15:21

Lelek pisze:
Lash pisze:greckie zlowo
PROGINOSKO oznacza
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4267&t=kjv
1) to have knowledge before hand
2) to foreknow a) of those whom God elected to salvation
3) to predestinate

Dziękuję, reszty nie trzeba. :mrgreen:
Foreknow: (v. t.) To have previous knowledge of; to know beforehand.
http://www.ling.pl/foreknow
Foreknow: wiedzieć wcześniej, mieć wiedzę uprzednią.


Wlasnie ze trzeba.
Tylko ludzie ktorzy wyrwyaja z kontekstu ciesza sie z wlasnej niewiedzy.

Czy wierzysz ze Bog wie wszystko?
Czy nie?
Czy wierzysz ze sie UCZY i POZNAJE cos czego nie zna?
Czy jest cos czego NIE WIEDZIAL?

Odpowiedz czy jutro istnieje?!
Jesli tak to nie masz wyboru.
Jesli nie to skad Bog wie kto jutro bedzie zbwiony skoro jutra nie ma i zadna decyzja nie jest podjeta!!
Powiedz?

Nie odpowiesz bo wiesz ze
- Przeczac Bozej wiedzy o wszyskim ZANIM SIE ZDRAZYLO - wyznasz innego Boga.

- Potwierdzajac ze Bog przedwiedzial losy niewierzacych musialbys przyznacz ze wszyskich zbawi /tu masz zbawienie na podstwie przedwiedzy - nie ma nic ze wiedzial ktorzy go wybiora, a ktorzy nie/ tylko tych o ktorych wiedzial - wg twojego tlumaczenia.

- Przed wiedziec to WIEDZEC zanim sie wydarzy / twoja teoria mowi ze Bog DOWIEDZIAL sie po wydarzeniu - po ludzkiej decyzji !!!! ./


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 19 cze 2008, 15:35

jj pisze:Lelek:
Foreknow: wiedzieć wcześniej, mieć wiedzę uprzednią.

o czym?

O czymkolwiek. :mrgreen:Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości