NIEUTRACALNOŚĆ ZBAWIENIA - zagadnienia ogólne

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

NIEUTRACALNOŚĆ ZBAWIENIA - zagadnienia ogólne

Postautor: Soul Winner » 12 sty 2008, 10:31

Na temat nieutracalności zbawienia można długo dyskutować i przytaczać różne fragmenty z Biblii. Ale poniższy fragment niezbicie udowadnia, że NIE WYSTĘPUJE POJĘCIE utracalności zbawienia.

"Każdy, kto w nim mieszka, nie grzeszy; każdy, kto grzeszy, nie widział go ani go nie poznał." (1J 3:6 Biblia Warszawska).

Tak więc, każdy kto "grzeszy" (jest w stanie duchowym, który posiadają wszyscy ludzie zmierzający do piekła) nigdy nie poznał Boga - nigdy nie było w jego życiu momentu nawrócenia.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2008, 11:38 przez Soul Winner, łącznie zmieniany 1 raz.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 sty 2008, 13:45

Haereticus:
Są ludzie, którzy naprawdę szczerze się nawrócili, a potem upadli...


... a pasterz zostawil owcę wilkowi na pożarcie, bo przeciez nie bedzie ryzykowal calego stada dla jednej glupiej owcy.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 12 sty 2008, 14:19

Myślę, że wieczne bezpieczeństwo wierzących jest tak fundamentalną kwestią, że chyba nikt nie ma wątpliwości. Jak można być bowiem pewnym zbawienia, jeśli przyjmuje się, że można je utracić? Ja mam pewność tego, że będę zbawiony od momentu nawrócenia. Nie oznacza to, że teraz sobie grzeszę ile wlezie. Tym bardziej obliguje mnie ta pewność Bożej miłości i nieutracalność Bożych darów do tego, aby za łaską Bożą zachowywać przykazania Boże i prowadzić życie zgodne z wolą Boga. To Jezus Chrystus wypełnia w moim życiu swoją sprawiedliwością przykazania Boże i dzięki Niemu moje życie się zmieniło. To, że jesteśmy zbawieni i bezpieczni jest tak samo pewne, jak to, że Chrystus za nas umarł. To się stało i nic nie może sprawić, by się odstało. W Biblii znajdujemy piękne obietnice dla prawdziwych dzieci Bożych, że są one na wieki bezpieczne:

"I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wydrze ich z ręki mojej" (J. 10:28)

Skoro nikt, to nikt - nawet Ty. Kolejna obietnica jest jeszcze dobitniejsza:

"Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym" (Rz. 8:38.39).

Jeżeli uważasz, że jesteś Bożym stworzeniem, to powyższe słowa tyczą się również Ciebie. Nie możesz spowodować, że stracisz zbawienie. No chyba, że nie jesteś stworzeniem, tylko powstałeś od australopiteków ;-)

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Salinger
Gender: None specified

Postautor: Salinger » 12 sty 2008, 14:25

A co ze słowami : W nim, bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego; w miłości. (List do Efezjan 1,4)

Czy Bóg mógł wybrać kogoś przed stworzeniem świata a później zmienić zdanie?


Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Soul Winner » 12 sty 2008, 14:37

"Jestem pewien, że ani śmierć, ani życie ([shadow=darkred]dwa możliwe stany duszy człowieka[/shadow]), ani aniołowie ([shadow=darkred]dobrzy lub źli[/shadow])... ani żadna inna stworzona rzecz nie będzie w stanie oddzielić nas od miłości Chrystusa." (Rz. 8:38.39)

Nie, stanowczo nic nie może nas oddzielić od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie. Anioł przynoszący inną ewangelię (Galacjan 1, 18) nie może spowodować, że będziemy oddzieleni od miłości Chrystusa. Żadna moc nie może spowodować, żeby miłość Boża odeszła od Jego umiłowanych świętych.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 sty 2008, 15:00

Haereticus pisze:A jaki to ma związek z tym faktem? Bo jakoś żadnego nie widzę...


taki:

(7) Lecz ja będę wypatrywał Pana, będę wyczekiwał Boga mojego zbawienia. Mój Bóg mnie wysłucha!
(8) Nie ciesz się z mojej niedoli, moja nieprzyjaciółko! Chociaż upadłem, jednak wstanę, chociaż siedzę w ciemności, jednak Pan jest moją światłością.
Ks. Micheasza 7:7-8

(11) Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce.
(12) Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza;
(13) /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
(14) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają,
(15) podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce.


(27) Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną
(28) i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.
(29) Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.
(30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
Ew. Jana 10:11-15, 27-30


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 sty 2008, 15:21

Haereticus:
To też nie ma żadnego zwiazku z tym, co cytował Soul Winner, więc zupełnie spudłował facet... A czy mówi coś o utracalności, nieutracalności zbawienia?


Ale ma zwiazek z twoim "upadaniem" i o to chodzilo.

A co z ludźmi, którzy byli bardzo gorliwi, ukochali Pana, nawrócili sie i upadli, odeszli gdzieś?


Pan ich podniesie. Nie przestali byc Jego dziecmi.


Wiesz, w ten sposób - manipulując cytatami - można wiele rzeczy "wyjaśniać" i tak naprawdę nic nie wyjaśnić. jak dla mnie to ta teoryjka, że jesli ktoś upadł, to nigdy naprawdę się nie nawrócił, jest funta kłaków nie warta.


A co to za teoryjka, jakas nowa?
Oczywiscie, ze czlowiek zbawiony upada, a Bog go podnosi. Smiem twierdzic, ze jest to jedyna droga uswiecania.


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 12 sty 2008, 15:55

nie jestem ekspertem, ale dla mnie wyjscia sa nastepujace:

a) wierzy i wytrwa w wierze - jest zbawiony i tego zbawienia nie utraci
b) wierzy*, ale nie wytrwa - nigdy nie byl zbawiony, wiec nie ma czego utracac

* a przynajmnije tak mu sie goraco wydaje

pytanie tylko: skad kazdy z nas ma wiedziec, czy nalezy do przypadku pierwszego, czy tez drugiego.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 12 sty 2008, 16:33

julaine pisze:pytanie tylko: skad kazdy z nas ma wiedziec, czy nalezy do przypadku pierwszego, czy tez drugiego.


Musimy poddawać siebie próbie

"Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli." (2 Kor 13:5)

polecam też ciekawy artykuł mówiący o tej kwestii:
http://chrzescijanin.googlepages.com/razzbawiony
Ostatnio zmieniony 12 sty 2008, 16:42 przez Ian, łącznie zmieniany 1 raz.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 sty 2008, 16:40

Janoff pisze:
julaine pisze:pytanie tylko: skad kazdy z nas ma wiedziec, czy nalezy do przypadku pierwszego, czy tez drugiego.

Musimy poddawać siebie próbie
"Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli." (2 Kor 13:5)
Nie mozen utracic czegos co jest wiecznie nasze. a takie jest zycie wieczne.
Jesli ktos ZYJE w Jezusie to zyje wiecznie... zaczya sie to tu konczy .... nigdy


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 12 sty 2008, 16:46

Nie mozen utracic czegos co jest wiecznie nasze. a takie jest zycie wieczne.
Jesli ktos ZYJE w Jezusie to zyje wiecznie... zaczya sie to tu konczy .... nigdy

Tak, zgadzam się. Ale ja pisałem o czym innym. Komuś może się wydawać, że jest zbawiony, a w rzeczywistości nie być zbawionym. Dlatego Słowo Boże w 2Kor 13:5 mówi byśmy poddawali próbie swoją wiarę (by nie okazało się, że tak naprawdę jej nie posiadamy)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2008, 16:47 przez Ian, łącznie zmieniany 1 raz.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości