WYBRANIE - pytania do kawinistow

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lash » 25 cze 2008, 23:50

derko pisze: Kilka godzin mnie nie było, a tu taka ilość postów, ojj macie sporo czasu widać. :roll:

Pozwolę sobie zadać kilka pytań, mam nadzieję, ze otrzymam na nie odpowiedz.

1. Odpowiem ci na mieare moich mozliwosci.
2. Jako ze nie czytalem nic Kalwina i niewiele kalwinistow to pracuje na wlasny rachunek
3. Jestesm szczery tez ze moja teologia ewoluuje.

derko pisze: Czy o losie i historii życia człowieka decyduje odgórne przeznaczenie człowieka niezależne od niego samego?


Wedlug mnie tak.
O jego losie wieczym decyduje to w jaki sposob Bog uczynil czlowieka.
Z jednej strony Bog uczynil czlowieka Dobrym ale czlowiek zostal zwiedziony i umarl duchowo.
Pozbawiony dostepu do zycia wiecznego Adam przekazal to co mial swoim dzieciom
Zycie doczesne + niedodrodzenie duchowe.
Zbawienie bowiem i zycie wieczne nie jest przekazywalne. Ale jest indywidualna sprawa.

Bog wiec daje zycie wszystkim jednakowo.
Wszyscy sa w 100% rowni wzgledem Boga.
Nie preferuje on nikogo na podstwie uczynkow czy woli bowiem te nic nie daja a sa pod panowaniem grzechu.

Dlatego Bog w 100% moglby wszystkich skazac calkowicie na pieko. Bylby przy tym w 100% sprawiedliwy i w 100% miloscia. Bowiem Wszyscy sa jednakowo zli wzgledem jego wymagan.

Jednak Bog niekorych wybral w CHRYSTUSIE, aby okazac milosc swiatu.
Mogl wszystkich potepic ale postanowil ze nie ze sie zmiluje nad niektorymi.
Dlatego laska jest nieprawiedliwa bowiem calkowcie niezasluzenie preferuje jednych a innych pomija.
BYC MOZE Bog kierowal sie jakimis wzgledami ale o tym nic nie powiewdzil. Jednoznacznie powiedzial natomiast ze niekieruje sie ludzka wola, dzialaniem, uczynkami.

derko pisze: Jakie czyny człowieka są zdeterminowane Bożym działaniem, a jakie jego decyzjami(o ile o czymś decyduje)?


To pytanie nie jest latwe.
Bowiem
- Bog zdetermninowal nasze nowe narodzenie. Dzieje sie ono tylko i wylacznie z Jego woli. Inny obraz tego to ozywienie na ktore nie milismy wplywu czy nowe stworzenie dokonane prze Jezusa.
- Bog na pewno zdeterminowal niektore wydarzenie z historii
Dzieje 2 (23) gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili;
- Bog napewno zdetrminowal niektor wydarzenia z przyszlosci:
(16) A dziesięć rogów, które widziałeś, i Bestia - ci nienawidzić będą Nierządnicy i sprawią, że będzie spustoszona i naga, i będą jedli jej ciało, i spalą ją ogniem, (17) bo Bóg natchnął ich serca, aby wykonali Jego zamysł i to jeden zamysł wykonali - i dali Bestii królewską swą władzę, aż Boże słowa się spełnią. (18) A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto, mające władzę królewską nad królami ziemi. (Apokalipsa (Objawienie) 17:1-18, Biblia Tysiąclecia)

Jednoczesnie nie wiemy czy kazdy szczegol naszego zycie jest taki. Biblia nie mowi o determinacji. Raczej wlasnie ze Bog moze tak ksztaltowac serca ze osiaga swoje cele tak ze czlowiek SAM TEGO CHCE. jak ci krolowie powyzej. (13) Albowiem Bóg to według upodobania sprawia w was i chcenie i wykonanie. filip 2


derko pisze: Czy człowiek, który przez Ducha Świętego jest uświadomiony o potrzebie pojednania się z Bogiem, ma jakikolwiek na to wpływ? Jaki?
To pytanie jest troche nie jasne.
- Czlowiek sam z siebie nie moze nic pojac z Boga.
- Czlowiek moze gasic Ducha Sw, i go zasmucac, i na inne sposoby okazywac zla wole, czy wplyw grzechu ale gdy Duch zechce go zrodzic to czlowiek ma nowa wole do dobrego. Stara martwa zostaje "ozywiona", "nowonarodzona" , "stworzona" i nie ma jej ale jest wola ku dobremu. Taki czlowiek chce poddwac sie Duchowi jednczesnie grzech nie chce mu na to pozwolic i Daibel robi co moze by go powstrzymac.
derko pisze: Ilu znacie ludzi, którzy zostali zmuszeni do zbawienia i do relacji z Bogiem?
Z jednej strony wszyscy. Jesli patrzymy na WOLE CZLOWIEKA NIEODRODZONEGO.
- Jego wola bowiem jest mowic Bogu nie. oczywiscie moze ustami czy myalami mowic TAK ale prawdzwe tak powiedziane Bogu = bycie sprawiedliwym = 100% + zywot duchowy.
Pawel mowi ze ta wola czynila to:
(3) Między którymi i my wszyscy obcowaliśmy niekiedy w pożądliwościach ciała naszego, czyniąc to, co się podobało ciału i myślom, i byliśmy z przyrodzenia dziećmi gniewu, jako i drudzy. ef 2.3
- Dlatego Chrystus wyzwala niewolnikow. i czyni to niejako "przemoca" (12) dziękując Ojcu, który was zdolnymi uczynił do uczestniczenia w dziedzictwie świętych w światłości, (13) który nas wyrwał z mocy ciemności i przeniósł do Królestwa Syna swego umiłowanego, kol 1.
ta przemoc jednak to moc Boza ktora pobila diabla i dala czlowiekowi nowe serce. Uzdolnila Go do zycia w swietosci i bycia w switlosci. Bowiem jak Jan napisal to nie mozliwe dla tych co nie postepuja w prawdzei.

derko pisze: Na jakiej podstawie kalwinista wie, że jest zbawiony i wie że jest wybrany, a nie tylko powołany, żeby na nim Bóg mógł np.; „jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją,znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę,,a uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale,…”?Pozdrawiam


Kalwinista ma rozterki ak jak kazdy czlowiek. Mysle ze podobnie jak arminianie ustwierdzamy nasz serca.
Jednak Piotr pokazal jak umacniac wybranie. Nie jest to umacnienie w niebie ale w swoim sercu.

A Z jednej strony wybranie potwierdza Duch Sw naszemu duchowi:
(14) Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi. (15) Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze! (16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy. Rzym 8

Z drugiej widzimy nasza wiare i nowe narodzenie.

Z trzeciej wybranie jest uwidaczniane wiara czynna w milosci dlatego je umacniamy w sobie.
Piotr napisal
(3) Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę, (4) przez które darowane nam zostały drogie i największe obietnice, abyście przez nie stali się uczestnikami boskiej natury, uniknąwszy skażenia, jakie na tym świecie pociąga za sobą pożądliwość. (5) I właśnie dlatego dołóżcie wszelkich starań i uzupełniajcie waszą wiarę cnotą, cnotę poznaniem, (6) poznanie powściągliwością, powściągliwość wytrwaniem, wytrwanie pobożnością, (7) pobożność braterstwem, braterstwo miłością. (8) Jeśli je bowiem posiadacie i one się pomnażają, to nie dopuszczą do tego, abyście byli bezczynni i bezużyteczni w poznaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. (9) Kto zaś ich nie ma, ten jest ślepy, krótkowzroczny i zapomniał, że został oczyszczony z dawniejszych swoich grzechów. (10) Dlatego, bracia, tym bardziej dołóżcie starań, aby swoje powołanie i wybranie umocnić; czyniąc to bowiem, nigdy się nie potkniecie.

Slowo "czynic sobie" mocnym wskzuje nie na umocnienie w Bogu Bo tam ono jest mocne ale w sobie jako w czlowieku. /czasownik zwrotny niedokonany/ . Aby wiec posiadac pewnosc tego musimy ogladac owoce Ducha Sw
Wiara ma byc owocna, az do milosci !!!!!

Z checia odpowiem na inne pytania :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 cze 2008, 12:14

CHASIDA pisze: Bardzo proszę o to, żeby nie traktować mnie jak niespełna rozumu i wskazać mi miejsce w Bilii, gdzie jest napisane, że:
1) Adam został stworzony jako "moralnie nieskazitelny",
2) że stracił tę naturę przez zgrzeszenie
3) i że od tego momentu otrzymał nową- "zepsutą" naturę, która była już sprzeczna z możliwością obcowania z Bogiem
4) że taką naturę przekazał swoim potomkom


[myślę, że początkowe rozdziały Starego Testamentu są tutaj najwłaściwsze, żeby mówić o tym fakcie skoro były to wydzrzenie opisane właśnie na początku stworzenia - w Ks. Rodzaju].

Byłabym bardzo wdzięczna za taką odpowiedź, jeżeli oczywiście ktoś takowej potrafi udzielić.


1) Adam został stworzony jako "moralnie nieskazitelny",

1. Nie wiem czy tak jest napisane. Natomiast widac z Pisma ze:

Ad1. Adam zostal stworzony bardzo dobrym. Rodz 1(31) I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre. I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień szósty.(Ks. Rodzaju 1:31, Biblia Warszawska)

Biblia w 1 rozdzile nie opisuje calej "struktury" czlowieka z wola, duchem i wszystkim innym jaki byl itp ale , wiemy ze byl dobry.
Dosc trudno wiec wyznuwac wniosek ze mial zla wole. Albo wole ku zlemu. wszakze nie znal zla! Wiec i wole dobra mial.

2.
2) że stracił tę naturę przez zgrzeszenie

Gen (17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz. To na pewno umrzesz to umierajac umrzecie /albo wczesie /przedwczesnie umrzecie .

Bog Zapowiada wiec ze ludzie umra. Szybko.

Jako ze grzech zabija gdy zostanie popelniony. Adam umarl.
Jednak nie tylko umarl fizycznie po ilusset lastach ale zostal oddzielony od Boga.
Czlowiek z przyjaciela Bozego stal sie obcym
Gen 2 (8) A gdy usłyszeli szelest Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie w powiewie dziennym, skrył się Adam z żoną swoją przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. (9) Lecz Pan Bóg zawołał na Adama i rzekł do niego: Gdzie jesteś? (10) A on odpowiedział: Usłyszałem szelest twój w ogrodzie i zląkłem się, gdyż jestem nagi, dlatego skryłem się.

Dlatego czlowiek nie mial juz wiecej dostepu do zycia wiecznego.
(22) I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki! (23) Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. (24) I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.

3.
3) i że od tego momentu otrzymał nową- "zepsutą" naturę, która była już sprzeczna z możliwością obcowania z Bogiem
4) że taką naturę przekazał swoim potomkom


Pytania te polaczylem:

Pawel poucza ze Grzech spowodowla potepienie WSZYSTKICH Ludzi i uczynienie ich grzesznikami.

(18) A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie. (19) Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi.

Widac wiec ze wg Pawla statut KAZDEGO czlowieka ulegl z mianie z dobrego na potepionego Bo wszyscy sa potepieni.

Pawel podaje potem ze:
(3) Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. (List do Efezjan 2:3, Biblia Tysiąclecia)

Natura ludzka jest byc pod gniewem Bozym. Wiec z natury jestesmy zli.
Dlatego Bog aby uczynic chrzescijanina dokonuje nowego stworzenia.
Stare bowiem jest pod gniewem, ale Bog starym sie nie przejmuje, ale stworza nowe dobre stworzenie ktore juz nie moze zostac zepsute przez grzech....
W ten sposob Bog przywraca nas do czasu przed upadkiem "nowe stworzenie". Jednak tym razem ma ono zycie wieczne zapieczetowane Duchem Sw.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 12:43

Lash pisze:Piotr napisal
(3) Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę, (4) przez które darowane nam zostały drogie i największe obietnice, abyście przez nie stali się uczestnikami boskiej natury, uniknąwszy skażenia, jakie na tym świecie pociąga za sobą pożądliwość. (5) I właśnie dlatego dołóżcie wszelkich starań i uzupełniajcie waszą wiarę cnotą, cnotę poznaniem, (6) poznanie powściągliwością, powściągliwość wytrwaniem, wytrwanie pobożnością, (7) pobożność braterstwem, braterstwo miłością. (8) Jeśli je bowiem posiadacie i one się pomnażają, to nie dopuszczą do tego, abyście byli bezczynni i bezużyteczni w poznaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. (9) Kto zaś ich nie ma, ten jest ślepy, krótkowzroczny i zapomniał, że został oczyszczony z dawniejszych swoich grzechów. (10) Dlatego, bracia, tym bardziej dołóżcie starań, aby swoje powołanie i wybranie umocnić; czyniąc to bowiem, nigdy się nie potkniecie.

Slowo "czynic sobie" mocnym wskzuje nie na umocnienie w Bogu Bo tam ono jest mocne ale w sobie jako w czlowieku. /czasownik zwrotny niedokonany/ . Aby wiec posiadac pewnosc tego musimy ogladac owoce Ducha Sw
Wiara ma byc owocna, az do milosci !!!!!

Widzę, że nasz "nauczyciel" nie tylko ściemnia i wymyśla tak, żeby przypadkiem słowa Piotra nie zachwiały jego doktryną, ale ZAPOMNIAŁ DOKOŃCZYĆ TEGO FRAGMENTU:

"W ten sposób będziecie mieli szeroko otwarte wejście do wiekuistego Królestwa Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa" [II Piotra 1:11]

Aha, jeszcze jedno: Sprawdźcie, co oznacza dokładnie "bedziecie mieli szeroko otwarte wejście":

http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 2023&t=kjv

Już nawet nie chce mi się dyskutować. Sami sobie zobaczcie, jak łatwo można manipulować Pismem, cytując tylko to, co pasuje "nauczającemu".


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: fantomik » 26 cze 2008, 12:51

Lelek pisze:[...]"W ten sposób będziecie mieli szeroko otwarte wejście do wiekuistego Królestwa Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa" [II Piotra 1:11]

Aha, jeszcze jedno: Sprawdźcie, co oznacza dokładnie "bedziecie mieli szeroko otwarte wejście":

http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 2023&t=kjv

Już nawet nie chce mi się dyskutować. Sami sobie zobaczcie, jak łatwo można manipulować Pismem, cytując tylko to, co pasuje "nauczającemu".


Wkleiłeś link do czasownika, ale nie wkleiłeś do określającego go przymiotnika ("szeroko"):
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4146&t=kjv

plousiōs: abundantly, richly

Więc jeśli jesteśmy już w "wymiarze ewentualnych możliwości" -- to, że "nie szeroko/nie bogato", nie musi oznaczać, że będą zamknięte. Czy palą się komuś gdzieś światełka przy wersie mówiącym "o czyśccu" ("jakby przez ogień")? Mi chyba tak... ale ja mam słabą pamięć.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 13:07

fantomik pisze:Wkleiłeś link do czasownika, ale nie wkleiłeś do określającego go przymiotnika ("szeroko"):
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4146&t=kjv

plousiōs: abundantly, richly

Więc jeśli jesteśmy już w "wymiarze ewentualnych możliwości" -- to, że "nie szeroko/nie bogato", nie musi oznaczać, że będą zamknięte. Czy palą się komuś gdzieś światełka przy wersie mówiącym "o czyśccu" ("jakby przez ogień")? Mi chyba tak... ale ja mam słabą pamięć.

Rzeczywiście, masz słaba pamięć. Czyściec dotyczy dusz ludzkich po śmierci, a Piotr pisze do adresatów, którzy żyją. Więc nie próbuj sugerować "katolicyzmu" adwersarza licząc, że jak się coś rzuci w jegi kierunku, to może się coś przyklei.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lash » 26 cze 2008, 13:49

Lelek pisze:
Lash pisze:Piotr napisal
(3) Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę, (4) przez które darowane nam zostały drogie i największe obietnice, abyście przez nie stali się uczestnikami boskiej natury, uniknąwszy skażenia, jakie na tym świecie pociąga za sobą pożądliwość. (5) I właśnie dlatego dołóżcie wszelkich starań i uzupełniajcie waszą wiarę cnotą, cnotę poznaniem, (6) poznanie powściągliwością, powściągliwość wytrwaniem, wytrwanie pobożnością, (7) pobożność braterstwem, braterstwo miłością. (8) Jeśli je bowiem posiadacie i one się pomnażają, to nie dopuszczą do tego, abyście byli bezczynni i bezużyteczni w poznaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. (9) Kto zaś ich nie ma, ten jest ślepy, krótkowzroczny i zapomniał, że został oczyszczony z dawniejszych swoich grzechów. (10) Dlatego, bracia, tym bardziej dołóżcie starań, aby swoje powołanie i wybranie umocnić; czyniąc to bowiem, nigdy się nie potkniecie.

Slowo "czynic sobie" mocnym wskzuje nie na umocnienie w Bogu Bo tam ono jest mocne ale w sobie jako w czlowieku. /czasownik zwrotny niedokonany/ . Aby wiec posiadac pewnosc tego musimy ogladac owoce Ducha Sw
Wiara ma byc owocna, az do milosci !!!!!

Widzę, że nasz "nauczyciel" nie tylko ściemnia i wymyśla tak, żeby przypadkiem słowa Piotra nie zachwiały jego doktryną, ale ZAPOMNIAŁ DOKOŃCZYĆ TEGO FRAGMENTU:

"W ten sposób będziecie mieli szeroko otwarte wejście do wiekuistego Królestwa Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa" [II Piotra 1:11]

Aha, jeszcze jedno: Sprawdźcie, co oznacza dokładnie "bedziecie mieli szeroko otwarte wejście":

http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 2023&t=kjv

Już nawet nie chce mi się dyskutować. Sami sobie zobaczcie, jak łatwo można manipulować Pismem, cytując tylko to, co pasuje "nauczającemu".

Wlasnie widzimy :(
Dobrze ci odpowiedziel Fantomik
CO do szeroko otwartego wejscia tudziez - Bogactwa drogi do krolestwa
Bogactwa - http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 4146&t=kjv
Drogi - http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 1529&t=kjv
nie ma problemow.
Kazdy kto zyje swietym zyciem czerpie pelnie Bogactwa na drodze do krolestwa niebios.

Ma szeroko otwarta brame .....
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 2023&t=kjv

ουτως - byscie
γαρ - bowiem
πλουσιως - Bogate / szerokie
επιχορηγηθησεται - dostawe/umeblowanie/datek/prezent/posluge/asystowanie
υμιν - (dla) was
η - (tej)
εισοδος - droga do/brama/wejscie
εις - ku
την αιωνιον - wiecznemu
βασιλειαν - krolestwu ......”
Ostatnio zmieniony 26 cze 2008, 14:09 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 14:01

Lash pisze:Kazdy kto zyje swietym zyciem czerpie pelnie Bogactwa na drodze do krolestwa niebios.

:O NA DRODZE? Przecież Ty już jesteś w Królestwie i to "nieutracalnie". :mrgreen: A poza tym nie musisz dokładać wszelkich starań, bo łaska działa a nie Ty, a dokładanie wszelkich starań jest "zbawieniem z uczynków", prawda?

Widzę, że jesteś gotów "taktycznie" przyznać rację udając, że sie zgadzasz, byle tylko utopić prawdę w kilku słowach, żeby czytelnicy nie widzieli, jak sam sobie przeczysz i jak przeczysz Słowu Bożemu.

No cóż, sam sobie zbierasz...


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lash » 26 cze 2008, 14:19

Lelek pisze:
Lash pisze:Kazdy kto zyje swietym zyciem czerpie pelnie Bogactwa na drodze do krolestwa niebios.

:O NA DRODZE? Przecież Ty już jesteś w Królestwie i to "nieutracalnie". :mrgreen:

W duchu zbawiony
W umysle odnawiany
W ciele oczekujacy znmarwtychwstania :)

Lelek pisze: A poza tym nie musisz dokładać wszelkich starań, bo łaska działa a nie Ty, a dokładanie wszelkich starań jest "zbawieniem z uczynków", prawda?


Nie wiem kto ci takich bzdur na opowiadal bowiem nie ja!
W sumie moglbym ci powiedziec idz i z nim dyskutuja skoro ze mna nie chcesz ale powiem ci ze JAK NAJBARDZIEJ mamy dokladac wszelakich staran Bo Bog wpsrawi a nas i chcenie i wykonanie! A Ducha mamy nie gasic.
Nie wiem dlaczego stale wciskasz mi ze namawiam do grzechu .... :(

Lelek pisze: Widzę, że jesteś gotów "taktycznie" przyznać rację udając, że sie zgadzasz, byle tylko utopić prawdę w kilku słowach, żeby czytelnicy nie widzieli, jak sam sobie przeczysz i jak przeczysz Słowu Bożemu. No cóż, sam sobie zbierasz...


Nie wiem co ty z ta taktyka? taktycznie niby sie pomylilem
teraz takrycznie sie zgadzam ? : :O :O

To ty jakas wojne ze mna prowadzisz? :O


Wydaje mi sie za masz stek bzdur nakladzione w glowie na temat tego co kto mysli i w co wierzy i z tym stekiem sam polemizujesz :S


Nie wiem w czym dokladanie staran, aby zbawienie w sobie umocnic aby zyc pelani milosci i swietosci przeczy lasce ktora wybrala nas do tego celu: Przeczy temu wybraniu. Wszkze to jest naszym wybraniem. swiecie zyc w zbawieniu!

(4) W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. ef 1.4

(13) My jednak powinniśmy dziękować Bogu zawsze za was, bracia, umiłowani przez Pana, że Bóg wybrał was od początku ku zbawieniu przez Ducha, który uświęca, i przez wiarę w prawdę. 2 tes 2

Wybranie bowiem do zbawienie jest w Duchu uswiecajacym i wierzacym prawdzie.
Dlatego poddajac sie Duchowi dokladamy wszelakich starac aby wola Boza sie stala :)

widzisz wiec jak gleboko sie mylisz mowic ze wierzacy w wybranie nauczaja
Robta co chceta!
Wyrbanie Boze bowiem prowadzi do swietosci


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: fantomik » 26 cze 2008, 14:34

Lelek pisze:[...]Więc nie próbuj sugerować "katolicyzmu" adwersarza licząc, że jak się coś rzuci w jegi kierunku, to może się coś przyklei.

Na prawdę Lelku nie wiem skąd to wziąłeś?

1 Kor. 3:15 (BW)
15. Jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień.

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem w kontekście tego wersu i jego "kalwińskiej" interpretacji, to (możliwe, że) zrozumiesz co miałem na myśli.
Nie warto zakładać Lelku złej woli u swojego adwersarza, a przynajmniej nie na forach internetowych, a to co mi imputujesz jest kompletnie nie w moim stylu, co myślę, że jest dość łatwo zauważalne w innych moich postach np. w polemikach.

edit:
No ale aby nie było -- jeśli to tak odebrałeś, choćc uważam że błędnie, to przepraszam! Moim zamiarem było ukazanie pewnego podobieństwa tej kwestii, z kwestią 1 Kor 3:15 (niestety jak sam napisałem -- moja pamięć tego wersu była "mglista" w tym czasie);

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)
Ostatnio zmieniony 26 cze 2008, 14:43 przez fantomik, łącznie zmieniany 1 raz.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 14:39

Lash pisze:
Lelek pisze:
Lash pisze:Kazdy kto zyje swietym zyciem czerpie pelnie Bogactwa na drodze do krolestwa niebios.

:O NA DRODZE? Przecież Ty już jesteś w Królestwie i to "nieutracalnie". :mrgreen:

W duchu zbawiony
W umysle odnawiany
W ciele oczekujacy znmarwtychwstania :)

To w końcu jesteś zbawiony, czy nie jesteś? W duchu jesteś zbawiony, ale w ciele nie? A czemu Twoje ciało nie jest zbawione? Czyżbyś jednak wierzył w dychotomię?

Lash pisze:JAK NAJBARDZIEJ mamy dokladac wszelakich staran Bo Bog wpsrawi a nas i chcenie i wykonanie!

Ale to MY mamy dokładać starań, prawda? Obrzydliwa uczynkowość - i to po co? Żeby mieć otwarte wejście do Królestwa. To już zupełnie nie brzmi jak raz zbawiony na zawsze zbawiony.

O wybraniu już rozmawialiśmy, więc nie będe się powtarzał. Ściemniasz po prostu.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2008, 15:31 przez Lelek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: fantomik » 26 cze 2008, 14:57

Lelek pisze:[...]Obrzydliwa uczynkowość - i to po co? Żeby mieć otwarte wejście do Królestwa.[...]

Zwróć też dodatkowo uwagę na słowa "I właśnie dlatego" w wersie piątym. Poza tym, nie dlatego aby mieć otwarte ale aby mieć "szeroko otwarte" -- różnicę już powyżej wykazano. Wg. mnie czynienie dobra czy nawet jakieś inne "czynne trwanie" z powodu tego aby "nie odpaść", a nie z powodu Miłości Bożej jaka jest rozlana w naszych sercach jest albo zwykłym grzechem albo bardzo niego bliskie; choć oczywiście to tylko moje prywatne zdanie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lash » 26 cze 2008, 15:22

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze:
Lash pisze:Kazdy kto zyje swietym zyciem czerpie pelnie Bogactwa na drodze do krolestwa niebios.

:O NA DRODZE? Przecież Ty już jesteś w Królestwie i to "nieutracalnie". :mrgreen:

W duchu zbawiony
W umysle odnawiany
W ciele oczekujacy znmarwtychwstania :)

To w końcu jesteś zbawiony, czy nie jesteś? W duchu jesteś zbawiony, ale w ciele nie? A czemu Twoje ciało nie jest zbawione? Czyżbyś jednak wierzył w dychotomię?
Tu masz odpowiedz :)
http://protestanci.forumowisko.net/view ... 1260#11260

Lelek pisze:
Lelek pisze:JAK NAJBARDZIEJ mamy dokladac wszelakich staran Bo Bog wpsrawi a nas i chcenie i wykonanie!

Ale to MY mamy dokładać starań, prawda? Obrzydliwa uczynkowość - i to po co? Żeby mieć otwarte wejście do Królestwa. To już zupełnie nie brzmi jak raz zbawiony na zawsze zbawiony.


Nie nie prawda.
To ty lansujesz zbawienie z wiary nizaleznie czy owocnej czy BEZOWOCNEJ czyli takiej ktora nie wydaje uczynkow milosci.
Ja wierze w zbawenie z laski ktore objaiwa sie wiara czynna wmilosci.
Jego bowiem stworzeniem jestesmy uczynieni do pelnienia dobrych uczynkow ktore Bog z gory dla nas przygotowal :)

Lelek pisze: O wybraniu już rozmawialiśmy, więc nie będe się powtarzał. Ściemniasz po prostu.

Tak o wybraniu rozmawialismy.
Ty wierzyz w wybranie na podstwie uczynkow ... Przeczysz wiec Pismu Sw. powiedz jak to jest trwac w grzechu? Chyba ze przeczenie Pismu to nie jest trwanie w grzechu.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 15:38

Lash pisze:To ty lansujesz zbawienie z wiary nizaleznie czy owocnej czy BEZOWOCNEJ czyli takiej ktora nie wydaje uczynkow milosci.

KŁAMIESZ. Nigdy tak nie twierdziłem.

Lash pisze:
Lelek pisze: O wybraniu już rozmawialiśmy, więc nie będe się powtarzał. Ściemniasz po prostu.

Ty wierzyz w wybranie na podstwie uczynkow ... Przeczysz wiec Pismu Sw. powiedz jak to jest trwac w grzechu? Chyba ze przeczenie Pismu to nie jest trwanie w grzechu.

KŁAMIESZ.

Niestety, z braku argumentów posługujesz się kłamstwem. Sorry, ale ten poziom mi nie odpowiada.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: WYBRANIE - pytania do kawinistow

Postautor: Lash » 26 cze 2008, 15:53

Lelek pisze:
Lash pisze:To ty lansujesz zbawienie z wiary nizaleznie czy owocnej czy BEZOWOCNEJ czyli takiej ktora nie wydaje uczynkow milosci.

KŁAMIESZ. Nigdy tak nie twierdziłem.

NIE POWIEDZIALEM ZE STWIERDZILES ale ze propagujesz, promujesz i reklamujesz.

http://www.sjp.pl/co/lansowa%E6

mowisz ze zbawienie z jest z wiary zpominajac dodac ze tej owocnej.
Dlatego wychdzi ci ze kazdy wierzacy NIEWAZNE czy mial wiare owocna czy nie = zbawiony CZYZ NIE TAK!
Jesli sie myle to przepraszam
Bo dokladnie o tym mowi np Hebr 3.
zaczeli przez wiare isc z Bogiem, ale okazuje sie ona nieowocna....
Ten sam problem mieli zydzi w rozproszeniu 12 plemion do ktorych Jakub napisal .....

Wiec pytam ciebie czy kazdy wierzacy = zbawiony.
A Jesli nie to dlaczego wierzacy z Hebr ....

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: O wybraniu już rozmawialiśmy, więc nie będe się powtarzał. Ściemniasz po prostu.

Ty wierzyz w wybranie na podstwie uczynkow ... Przeczysz wiec Pismu Sw. powiedz jak to jest trwac w grzechu? Chyba ze przeczenie Pismu to nie jest trwanie w grzechu.

KŁAMIESZ. Niestety, z braku argumentów posługujesz się kłamstwem. Sorry, ale ten poziom mi nie odpowiada.


Nie nie klamie
Ty napisales ze BOG WTBRAL EZAWA NA PODSTWIE UCZYNKOW ktore ten dokona bo je przewidzial!
Pismo mowi ze nie napodstawie uczynkow Ezawa sie to dokonalo.
Wiec? jak to jest?
Wybral Go Bog na podstwie uczynkow czy raczej tak:
(11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 cze 2008, 18:11

Niestety, kłamiesz na potęgę. Na szczęście moje wpisy wszyscy moga sprawdzić. Czasem przepraszasz - chyba żeby lepiej wyglądac w oczach ludzi, bo potem znowu kłamiesz, wkładając w moje usta poglądy, których nie wypowiadam.Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości