NIEUTRACALNOSC ZBAWIENIA - pytania do Arminian utracalnikow

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 sie 2008, 00:18

ann_in_grace pisze:ze nie wiesz, kiedy zyl Kalvin i Arminius

Ty tez nie wiesz - ale ja sie do tego otwarcie juz przyznalem kilka postow temu: ani jednemu ani drugiemu pieluch nie zmienialem i ani jednego ani drugiego nie chowalem.
Malo tego - biorac pod uwage jakie "fakty" historia prezentowala - nie zdziwilbym sie gdyby koniec koncow okazalo sie ze ani jeden z obu kolesi nie istnial nigdy w historii. Mam po prostu otwarty umysl - i nic mnie nie dziwi.

ann_in_grace pisze:Nie mowiac juz o zupelnym zignorowaniu informacji o Middle Knowledge

A co to jest - nie wiem, nawet nie wiem czy chce wiedziec.

ann_in_grace pisze:Po drugie - jesli chcesz bronic sekty

Nie chce bronic - jesli takiej terminologii uzywasz. Ale to nie zmienia ze Twoje linki byly nierzetelne w temacie ktory latwo bylo zweryfikowac przez klikniecie na nie - hucpa jaka podniecaly sie cale Czechy no i Ty - okazala sie nie dotyczyc danej grupy, po drugie nie wierze nikomu kto zachwyca sie klamczuszkiem Sienkiewiczem. Wyjasnilem dlaczego. Wole wierzyc Mazierskiemu w tym wzgledzie (opisu reformacji i kontrreformacji w Polsce, roli Radziwilla - ktory byl dla mnie polskim i litewskim bohaterem - a nie zdrajca jak to twierdzi promowany przez Ciebie klamczuszek H.Sienkiewicz).
Mam swoje powody - i nie wstydze sie ich tylko je jawnie podaje. Jak sie ktos nie zgadza - mozna polemizowac. Natomiast podawanie oczywistych klamstw - jak to uczynilas z linkami na temat strasznej sekty Gralla - wiazac ich z inna straszna sekta - to nierzetelnosc i dzialanie typowe dla jezuicko-dominikanskich pieskow inkwizycji. Zamiast przeprosic - brniesz dalej. OK - dla mnie nawet podane z Twojego zrodla daty urodzin przestaja miec najmniejsza wartosc poznawcza - bo tamtego nie sprostowalas. Czy z tego samego zrodla wyplywa prawda i falsz? czasem wyplywa prawda - ale tylko po to by zwodzic sluchaczy. Powody znasz. Po prostu dyskusja nie ma szans nam wyjsc poki nie poprawisz zalozen.

ann_in_grace pisze:A po trzecie - z niecheci do historii biora sie spiralne nawroty bledow, tragedii i wojen

Znam i uzywam historii biblijnej. Kain zabil Abla za to ze Abel byl Bogu wierny - a Kaina uczynki niesprawiedliwe. Inna uzurpatorka do bycia "historia" - to belkot, bo w koncu nie wiadomo z niej czy Katyn byl zly czy dobry i czy wogole byl w takim rozmiarze i znaczeniu jak przedstawiaja go historycy Ukrainscy Rosyjscy i Bialoruscy, czy tez moze bylo tak jak opisali go hitlerowscy propagandzisci niemieccy. Podobno zginal w nim moj pradziadek - ale poniewaz niemieccy propagandzisci nie raz klamali na rowni z rosyjskimi i polskimi (bo to nie 'historycy' a propagandzisci), to mam dysonans poznawczy - i decyzji tej nie rozstrzygne z takiego samego powodu jak nie wierze w fakty zapodawane przez ann_in_grace w jakiejkolwiek kwestii - bo pisala 2 krotnie nieprawde o sekcie wprowadzajac w blad czytelnikow - podajac nieprawde - swiadomie - mimo naprostowania - typowa propaganda. A milosc do klamczuszka Sienkiewicza - paszkwilanta katolickiego oczerniajacego protestantyzm - jest dodatkowym elementem pomagajacym ze sceptycyzmem podchodzic do jakichkolwiek danych generowanych przez Ciebie. Za kazdym razem mowie "sprawdzam" i zbyt czesto wychodzi ze blefujesz.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 sie 2008, 00:28

ann_in_grace pisze:Ostatnie pytanie: jesli nie wierzysz historii, to dlaczego wierzysz Biblii? Tam jest mnostwo historii


Wierze Biblii - bo dal ja Ten ktory NIE KLAMIE - i fakty tam opisane sa prawdziwe - bo tak mowi Pismo:
Kto wstąpił na niebiosa i zstąpił? Kto zebrał wiatr w swoje dłonie? Kto owinął wody płaszczem? Kto stworzył wszystkie krańce ziemi? Jakie jest jego imię? I jakie jest imię jego syna? Czy wiesz?
Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają.
Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę.
(Przyp. 30:4-6)

nie bede do Pisma dodawal historii swieckiej - aby nie mieszac plew z ziarnem.
tzw. historia powszechna - swiecka - jest nierzetelna chocby dlatego ze w wielu miejscach nie zgadza sie ani z Biblijnym datowaniem ani z zapisanymi przez Biblie faktami. Swiecka historia to po prostu nauka - a nauka zawsze sie myli - to jej zadanie aby poszukiwac a nie aby znalezc.
A Biblii mozna wierzyc - bo to pochodnia swiecaca w ciemnym miejscu - oswietla kroki jakie mamy stawiac wsrod klamstwa i oszustw zaciemniajacych kierunek - jednym z takich oszustw jest to czego ucza w szkolach jako "historii" a co jest propaganda systemu a nie rzetelnym opisem przeszlosci. Wedlug historii powszechnej - Biblia to stek bzdur. Nie da sie wierzyc rownoczesnie swieckiej historii powszechnej i Biblii. Ja wybralem Biblie. A spostrzezenia z historia w mojej rodzinie - dodatkowo moj wybor uwiarygodniaja.
Ufanie swieckiej historii - ktora jak kobieta lekkich obyczajow sluzy temu kto wiecej zaplacil - to szkoda dla kazdego kogo ojczyzna jest w niebie skad tez Zbawiciela oczekujemy - ktory przemieni ciala nasze w postac podobna do uwielbionego ciala swego.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

free-willers know not themselves, and they know not God

Postautor: chrześcijanin » 03 sie 2008, 00:53

ann_in_grace pisze:Molinizm - albo Middle Knowledge: http://en.wikipedia.org/wiki/Molinism


Na Twoje wyrazne zyczenie - cytat z Twojego linku:
a religious doctrine which attempts to reconcile the omniscience of God with human free will

no i wyszlo szydlo z worka ze po raz kolejny mijasz sie z prawda - tym razem na moj temat - a to juz 3 przegiecie po Grallu / Joannitach i Sienkiewiczu. Jestes dla mnie osoba niewiarygodna ktora do tego probuje mnie oczernic przezywajac od molinistow. Ale i tak Cie kocham (z obowiazku).
Wedlug Twojego linka Molina wierzyl w "wolna wole" czlowieka. Ja natomiast w Biblii nie znajduje terminu "wolna wola" - za Johnem Nelsonem Darbym powtorze:

a jako uzupelnienie zapodam link do Spurgeona artykul "wolna wola - niewolnika" - kiedys mialem go przygotowany do wydania polskiego jako broszure ale 'wzielo i wcielo' (spalenie twardego dysku w 2002r) dlatego zapodaje angielski oryginal.
No ale - jak zwykle moich wypowiedzi nie czytasz - wiec pewnie znowu dowiem, sie zem Molinita :-). ann_ Masz ciagle klopoty z percepcja faktow - linki do stron to nie jest Twoja mocna strona, bo ciagle trafiasz kula w plot. Nie mozna byc molinita nie wierzac w free-will.
[quote="Darby John Nelson]Free-will is a state of sin...
Man was free in paradise, but then he was in the enjoyment of good. He made use of his free-will, and consequently he is a sinner. To leave him to his free-will, now that he is disposed to do evil, would be cruelty...[/quote]

Reszta tu:
http://www.inthebeloved.org/letterfreewill.htm
A Letter On Free-will
-- J.N.Darby (Elberfeld, October 23rd, 1861)
http://www.biblecentre.org/topics/jnd_free_will.htm


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 sie 2008, 02:13



WOW. czytam i czytam - to co zapodalas - i uszom i oczom nie wierze :-|
z linku ann pisze:Taking after Luis de Molina, Molinists divide God's knowledge into three separate categories. The first is God's knowledge of necessary truths. These truths are independent of God's will and have no possibility to be false. Examples include statements like, "All bachelors are unmarried" or "X cannot be A and non-A at the same time, in the same way, at the same place". The third kind of knowledge is God's free knowledge. This type of knowledge consists of contingent truths that are dependent upon God's will; or truths that God brings about, that He does not have to bring about. Examples might include statements like "God created the earth" or something particular about this world which God has actualized. The second kind of knowledge is middle knowledge (or scientia media) and describes things that are contingently true, but are independent of God's will.


Wynika z tego, ze jesli ktos jest Molinista na tym forum, to jest to osoba, ktora ukrywa sie pod loginem: ann_in_grace, dlatego ze Twoje twierdzenia nt. Logiki i innych takich - pasuja jak ulal do bajdurzen Moliny: These truths are independent of God's will and have no possibility to be false. Examples include statements like, "All bachelors are unmarried" or "X cannot be A and non-A at the same time, in the same way, at the same place". - ja natomiast nie dziele wiedzy Bozej na 3 - ani na 2. Jahweh jest Bogiem ktory wszystko wie:
1 Sam. 2:3 pisze:...Gdyż Jehowa jest Bogiem, który wszystko wie...


Zgodnie z tym co o Bogu wiedziec mozna z Biblii - nie jest prawda ze jakakolwiek wiedza jest niezalezna od tego co Bog postanowil. X jest A tylko wtedy gdy Bog postanowil, ze jest A i jest nie-A wtedy gdy Bog tak postanowil.
X - Swiatlo - ktore stworzyl Bog jest A: jest fotonem i jest nie-A jest fala.
I to tylko Boza decyzja i wyrok wszystko ksztaltuja i zawsze sa zalezne od Jego wyboru i wiedzy. Juz to kilkakroc potwierdzalem - i niepotrzebnie prowokuje sie mnie do powtarzania w kolko tych samych stwierdzen, trollerskie praktyki ann_ doprowadzaja do tego ze w kolko trzeba udowadniac ze nie jest sie wielbladem*.

*jest to z dowcipu: 'zajaczek szybko biegnie co sil w nogach, i dopiero niedzwiadkowi udalo sie go zatrzymac, ktory zajaczka spytal: "gdzie tak biegniesz?" "uciekam, bo na granicy radziecko-chinskiej kastruja wielblady", "ale ty nie jestes wielbladem", "a kto to bedzie sprawdzal?"


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 04 sie 2008, 09:06

chrzescijanin pisze:[...]Bog zna wszystko i zna wszelkie alternatywy od zawsze - jeszcze przed poczatkiem wszystko wiedzial - znal wszystkie alternatywy[...]

Ale czy to Bóg wybrał (czy też wybiera jeśli wolisz) tą, która jest tą historią, która zachodzi (tzn. ma miejsce)? Czy też może Bóg się dostosowuje (albo wręcz się dostosował) do każdej z możliwych alternatyw, a coś innego jest elementem decydującym, która z alternatyw zajdzie/zachodzi? A jeśli tak to cóż jest tym elementem decydującym? Gdyż jeśli to Bóg suwerennie kształtuje historię to w rzeczywistości nie ma mowy o alternatywach.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 11:04

fantomik pisze:czy to Bóg wybrał

Bóg wybrał mnie - przed zalozeniem swiata - a stad wnosze, ze Wiedzial ze bede (inaczej wybor bylby nieosobisty - budyniowaty)
A skoro tak - to widzial zarowno alternetywy - kiedy moja idaca do piekla prawoslawna prababcia zdazyla na tramwaj i poznala pradziadka - bo usiadla kolo niego - kiedy jeden jedyny raz byl w Moskwie - wysiadl z pociagu, zalatwil interesy, i w drodze powrotnej na dworzec kolejowy poznal Olge, z ktora jechal kilka przystankow i wymienil sie adresami. Niemoralne i nieslychane jak na tamte czasy (ok. 1860).
Potem na dyskotece w Pilchowicach (1971) uczestnik leczenia sanatoryjnego, zamiast wybrac sie w srode na dyskoteke - wybral sie w czwartek - i poznal studentke, ktora normalnie nigdy w czwartki nie byla w domu - a raz na 4-5 tygodni w sobote i niedziele. Znowu - ciagle niewierzacy. Dopiero ich dzieci (ja i moja siostra) naleza do wybranych.
Albo trzeba wybrnac z tego w taki sposob jak czyni to Rodzina Milosci - ktora wierzy w wybranie przed zalozeniem swiata - ale ma pewien trick. Dzieci wybrane przed zalozeniem swiata - sa wysylane z nieba, i rodza sie i potem w doroslosci sie nawracaja - wiec cos prawie jak mormonizm (gdzie bogowie wcielaja sie w ludzi i musza iswiadomic sobie ze 'kim oni sa - bog byl i ze kim bog jest oni beda') znany zreszta Bergowi - bo hipisi znali prawdopodobnie wszystkie poglady religijne USA bo tez do ich komun uciekala dziatwa ze wszystkich mozliwych srodowisk rodzinnych USA.

Wiem ze:
W Chrystusie wybrał mnie przed założeniem świata, abym byl święty i nienaganny przed obliczem jego; w miłości przeznaczył mnie dla Siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli Jego za Efez. 1

Polecam znowu Pinka, tym razem 3 i 4 rozdzial z jego ksiazki: "atrybuty Boga":
Bóg jest Wszechwiedzący. On wie wszystko: wszystko co jest możliwe, wszystko co jest rzeczywiste; zna wszystkie wydarzenia i wszystkie stworzenia, w przeszłości , teraźniejszości i w przyszłości. On jest w sposób doskonały zaznajomiony z każdym szczegółem życia, każdej istoty w niebiosach, na ziemi i w piekle. „On odsłania to, co głębokie i ukryte; wie, co jest w ciemnościach, u niego mieszka światłość” (Dan. 2,22). Nic nie umyka Jego uwadze nic nie może się ukryć przed Nim, nic nie jest zapomniane przez Niego. Tak iż możemy powiedzieć z psalmistą: „Zbyt cudowna jest dla mnie ta wiedza, zbyt wzniosła, bym ją pojął” (Ps. 139,6). Jego wiedza jest doskonała. On nigdy się nie myli, nigdy się nie zmienia, nigdy niczego nie przeacza. „I nie ma stworzenia, które by się mogło ukryć przed nim, przeciwnie, wszystko jest obnażone i odsłonięte przed oczami tego, przed którym musimy zdać sprawę” (Hebr. 4,13). Takim właśnie jest Bóg „przed którym musimy zdać sprawę”.
„Ty wiesz, kiedy siedzę i kiedy wstaję, rozumiesz myśl moją z daleka. Ty wyznaczasz mi drogę i spoczynek, wiesz dobrze o wszystkich ścieżkach moich. Jeszcze bowiem nie ma słowa na języku moim, a Ty Panie, już znasz je całe” (Ps. 139,2-4). Jak cudowną istotą jest Bóg Pisma Świętego! Za każdy z Jego chwalebnych atrybutów, powinniśmy złożyć mu hołd i cenić Go w taki sposób, który należy się wyłącznie Jego osobie. Zrozumienie Jego wszechwiedzy, powinno prowadzić nas do tego iż skłonimy się przed Nim w uwielbieniu. Jakże niewiele zastanawiamy się nad zagadnieniem Bożej doskonałości! Czy jest tak dlatego, że już sama myśl o tym napełnia nas niepokojem?
Jak poważny jest ten fakt: Nic nie może się ukryć przed Bogiem! „I przypadł na mnie Duch Pana, a Pan rzekł do mnie: Mów: Tak mówi Pan: Tak myśleliście, domu Izraela, i Ja wiem, co wam na myśl przychodzi” (Ez. 11,5). Chociaż On jest niewidzialny dla nas, to my nie jesteśmy niewidzialni dla Niego. Nawet najciemniejsza noc, najszczelniejsze zasłony, ani najgłębszy loch, nie może ukryć żadnego grzesznika przed oczami Wszechmogącego. Drzewa ogrodu Eden nie były w stanie ukryć naszych pierwszych rodziców, żadne ludzkie oko nie widziało Kaina mordującego swego brata, lecz jego Stwórca był świadkiem jego zbrodni. Sara mogła się ironicznie śmiać w zaciszu swego namiotu, jednakże była słyszana przez Jahwe. Achan ukradł sztabę złota i potajemnie ukrył ją w ziemi lecz Bóg ujawnił to. Dawid zadał sobie wiele trudu, aby ukryć swoją nikczemność, lecz niebawem wszystko widzący Bóg posłał jednego ze swoich sług, aby mu powiedział: „Ty jesteś tym mężem” (2 Sam. 12,7). Pisarzowi jak i czytelnikowi, jest powiedziane: „Lecz jeżeli tak nie postąpicie, wtedy zgrzeszycie przed Panem, a wiedzcie, że kara za wasz grzech was spotka” (4 Mojż. 32,23).
Ludzie odarli by Boskość z Jego wszechwiedzy gdyby tylko mogli - czego dowodzi List do Rzymian: „Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może” (Rzym. 8,7). Człowiek grzeszny w sposób naturalny nienawidzi Bożej doskonałości, w takim stopniu, w jakim w sposób naturalny jest zmuszony do jej uznania. Oni życzyli by sobie, aby nie było Świadka ich grzechów, nie było tego, który bada ich serca, Sędziego ich czynów. Usiłują usunąć takiego Boga z ich myśli: „Nie myślą w swoim sercu, że Ja pamiętam o każdym ich złym czynie. Teraz osaczyły ich uczynki ich i są przede mną” (Oz. 7,2). Jakim ostrzeżeniem jest Psalm 90,8, jest to dobry powód, aby każdy odrzucający Chrystusa zadrżał przed tym: „Położyłeś winy nasze przed sobą, tajne grzechy nasze w świetle oblicza swego” (Ps. 90,8).
Lecz dla wierzącego, ten fakt, że Bóg jest wszechwiedzący, jest prawdą pełną pociechy. W czasach zamieszania, On mówi wraz z Jobem: „Zna bowiem drogę, którą postępuję” (Joba 23,10). Dla mnie może ona być głęboko tajemnicza, całkowicie niepojęta dla moich przyjaciół, lecz On „zna bowiem drogę”! W czasach znużenia i słabości wierzący może upewnić się o tym, że „On wie, jakim tworem jesteśmy, pamięta żeśmy prochem” (Ps. 103,14). W czasach wątpliwości i podejrzeń mogą odwoływać się właśnie do tego atrybutu mówiąc: „Badaj mnie, Boże, i poznaj serce moje, doświadcz mnie i poznaj myśli moje! I zobacz, czy nie kroczę drogą zagłady, a prowadź mnie drogą odwieczną!” (Ps. 139,23-24). W czasie smutnego niepowodzenia , gdy nasze działania sprawiły zawód naszym sercom, gdy nasze czyny, rozminęły się z naszą pobożnością, rodzi się w nas przenikliwe pytanie: „Czy miłujesz mnie?” możemy odpowiedzieć, tak jak Piotr: „Panie! Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że cię miłuję” (Jana 21,17).
W tym znajduje się zachęta do modlitwy. Nie ma powodów, by obawiać się, że prośby ludzi prawych nie będą wysłuchane, lub, że ich westchnienia i łzy umkną Bożej uwadze skoro On zna myśli i intencje serca. Nie ma również niebezpieczeństwa, że pojedynczy święty może zostać przeoczony w śród tłumu błagających, którzy codziennie w każdej godzinie przedstawiają wszelkiego rodzaju prośby, gdyż nieskończony Umysł jest zdolny do tego, by poświęcić taką samą uwagę milionom jak gdyby tylko jedna osoba szukała Jego uwagi. Zarówno brak odpowiedniego języka, brak zdolności by dać wyraz najgłębszym pragnieniom duszy nie narażają na niebezpieczeństwo naszych modlitw, gdyż: „I zanim zawołają, odpowiem im, i podczas gdy jeszcze będą mówić, Ja już ich wysłucham” (Izaj. 65,24).
„Wielki jest Pan nasz i potężny w mocy, mądrość jego jest niezmierzona” (Ps. 147,5). Bóg nie tylko zna to, co się wydarzyło w przeszłości, w każdej części Jego rozległych posiadłości i On jest nie tylko na wskroś zaznajomiony ze wszystkim, co obecnie dzieje się w całym wszechświecie, lecz On jest również doskonale zaznajomiony z każdym wydarzeniem, zaczynając od najmniejszych do największych, które kiedykolwiek się wydarzą w przyszłych wiekach. Boża wiedza odnośnie przyszłości jest tak pełna, jak Jego wiedza odnośnie przeszłości i teraźniejszości, jest tak, ponieważ przyszłość zależy całkowicie od Niego. Gdyby w jakikolwiek sposób było możliwe, aby coś wydarzyło się w sposób niezależny od Boga działający jako bezpośredni czynnik lub Jego przyzwolenia, to znaczy, że coś byłoby niezależne od Niego, to znaczy, że przestałby być od razu Doskonałym i Ostatecznym Autorytetem.
Zatem Boże poznanie przyszłości nie jest li tylko abstrakcyjne, lecz jest czymś, co jest w sposób nierozdzielny związane i połączone z Jego celem. Bóg sam zaplanował wszystko, co się jeszcze wydarzy i wszystko co On zaplanował musi się dokonać. Jest tak, jak Jego najbardziej niezawodne wypowiedzi Pisma zaręczają: „A wszyscy mieszkańcy ziemi uważani są za nic, według swojej woli postępuje z wojskiem niebieskim i z mieszkańcami ziemi. Nie ma takiego, kto by powstrzymał jego rękę i powiedział mu: Co czynisz?” (Dan. 4,32). I znowu: „Wiele zamysłów jest w sercu człowieka, lecz dzieje się wola Pana” (Przyp. 19,21). Mądrość i moc Istoty Boga są w równym stopniu nieskończone, zatem realizacja wszystkiego co On zamierzył, jest całkowicie pewna. Nie jest rzeczą bardziej możliwą by realizacja Bożych zamiarów zawiodła, niż to, by po trzykroć święty Bóg kłamał.
Nic w wypowiedziach dotyczących przyszłości nie jest w jakikolwiek sposób niepewne, dopóki dotyczą one wypełnia niania się Bożych zamysłów. Żaden z Bożych dekretów, nie jest pozostawiony przypadkowi lub też stworzeniom bądź też drugorzędnym przyczynom. Nie ma żadnego przyszłego wydarzenia, które jest li tylko możliwością, to znaczy czymś, co może lub nie musi się wydarzyć. „Znajomeć są Bogu od wieku wszystkie sprawy jego” (Dz. Ap. 15,18 B.G.).Cokolwiek Bóg zadekretował jest nieubłaganie pewne, gdyż w Bogu nie ma żadnej odmiany ni cienia wątpliwości. „Wszelki datek dobry i wszelki dar doskonały zstępuje z góry od Ojca światłości; u niego nie ma żadnej odmiany ani nawet chwilowego zaćmienia” (Jak. 1,17). Dla tego jest powiedziane na samym początku księgi, która odsłania nam tak wiele przyszłości: „Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać sługom swoim to, co ma się stać wkrótce; to też wyjawił On za pośrednictwem zesłanego anioła swojego słudze swemu Janowi (Obj. 1,1).
Doskonała wiedza Boga jest zademonstrowana i z ilustrowana w każdym proroctwie zapisanym w Jego Słowie. W Starym Testamencie zapisanych jest wiele proroctw dotyczących historii Izraela, które wypełniły się w każdym szczególe i w ściśle określonym czasie wieki później po tym, jak zostały ogłoszone. W nich znajdują się również zapisy zapowiadające ziemską służbę Chrystusa i one również wypełniły się literalnie i w sposób doskonały. Takie proroctwa mogły być dane jedynie przez Tego, który znał koniec od początku i którego wiedza spoczywa na bezwarunkowej pewności wypełnienia wszystkiego, co zostało zapowiedziane. W podobny sposób, zarówno Stary jak i Nowy Testament, zawierają wiele innych zapowiedzi dotyczących przyszłości i one również się wypełnią, dlatego, że są zapowiedziane przez Tego, który je zadekretował. „Potem rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach” (Łuk. 24,44).
Jakkolwiek powinno się uwypuklić albo podkreślić, że Boża wiedza ani Jego poznanie przyszłości, nie powinny być rozpatrywane jako przyczyna sama w sobie. Nic nigdy się nie wydarzyło ani nie wydarzy tylko dla tego, że Bóg wie o tym. Przyczyną zaistnienia wszystkiego jest wola Boga. Człowiek, który rzeczywiście wierzy Pismu Świętemu, wie wcześniej, że pory roku będą ciągle następowały jedna po drugiej z niezmienną regularnością aż do końca ziemskiej historii, lecz jego wiedza nie jest przyczyną ich takiego obrotu zdarzeń. „Dopóki ziemia istnieć będzie, nie ustaną siew i żniwo, zimno i gorąco, lato i zima, dzień i noc” (1 Mojż. 8,22). Boża wiedza nie wynika z istniejących już rzeczy lub tych, które zaistnieją lecz z tego, że On zarządził ich zaistnienie. Bóg wiedział i ogłosił ukrzyżowanie swego Syna wiele stuleci wcześniej, niż miało miejsce Jego wcielenie; uczynił tak dla tego, iż Bożym zamiarem było aby Jezus był Barankiem przeznaczonym na ofiarę przed założeniem świata - dlatego czytamy o Jego istocie. „Gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili” (Dz. Ap. 2,23).
Słowo lub dwa o praktycznym zastosowaniu tej doktryny. Nieskończona wiedza Boga powinna wprawić nas w zdumienie. Jak dalece wywyższony jest Pan ponad najmądrzejszego z ludzi! Nikt z nas nie wie co dzień może mu przynieść, lecz cała przyszłość jest odkryta dla wzroku Wszechmogącego. Nieskończona wiedza Boga powinna wypełnić nas świętą bojaźnią. Nic co czynimy, mówimy lub tylko myślimy nie może uciec przed wiedzą Tego, w obecności którego istniejemy: „Oczy Pana są na każdym miejscu i śledzą złych i dobrych” (Przyp. 15,3). Jakim byłoby to hamulcem, gdybyśmy częściej nad tym rozmyślali. Zamiast działać nierozważnie, powinniśmy powiedzieć za Hagar „...Tyś Bóg, który mnie widzi” (1 Mojż. 16,13). Zrozumienie Bożej nieskończonej wiedzy, powinno napełnić chrześcijan uwielbieniem. Całe moje życie jest odkryte przed Nim od samego początku. Bóg przewidział każdy mój upadek, każdy mój grzech, każde moje zbłądzenie, lecz mimo to Jego serce przylgnęło do mnie. O jak bardzo świadomość tego faktu powinna wpływać na mnie, na to abym skłonił się przed Nim w podziwie i uwielbieniu!
4. Wiedza Uprzednia Boga
Jakież kontrowersje wywoływał ten temat w przeszłości? Lecz jakaż prawda Pisma Świętego, nie była okazją do teologicznych i eklezyjnych bitew? Bóstwo Chrystusa, Jego narodzenie z dziewicy, Jego przebłagalna śmierć, Jego powtórne przyjście; usprawiedliwienie wierzącego, uświęcenie, bezpieczeństwo; kościół, jego organizacja, służby, dyscyplina; chrzest, wieczerza Pańska i szereg innych drogocennych prawd można by jeszcze wymienić. Kontrowersje, które te tematy wzbudziły, nie zamknęły ust wiernych sług Bożych; dlaczego zatem mielibyśmy unikać drażliwej kwestii dotyczącej wiedzy uprzedniej Boga, świadomi tego, że będą tacy, którzy niewątpliwie zaatakują nas z pianą na ustach? Niech się kłócą ci, którzy chcą, naszym obowiązkiem jest, wydać świadectwo zgodne z tym światłem, które łaskawie zostało nam udzielone.
Istnieją dwie rzeczy odnośnie wiedzy uprzedniej Boga, co do których wielu jest nieświadomych: znaczenie tego terminu i jego Biblijny zakres. Ponieważ ignorancja co do tych rzeczy, jest tak szeroko rozpowszechniona, to jest rzeczą bardzo łatwą dla kaznodziei i nauczycieli wciskać ciemnotę odnośnie tego tematu nawet Bożym ludziom. Istnieje tylko jedno zabezpieczenie przed błędem, jest nim ugruntowanie w wierze; z tego powodu należy przeprowadzić wnikliwe studium Biblii wraz z modlitwą i z łagodnością przyjmować wszczepione w nas Słowo Boże. Tylko wtedy jesteśmy zabezpieczeni przeciwko atakom, tych, którzy zasypują nas pytaniami. Są dzisiaj tacy, którzy błędnie używają tej prawdy z zamiarem dyskredytowania i zaprzeczania, absolutnej suwerenności Boga w zbawianiu grzeszników. Właśnie tak jak wyższy krytycyzm1 odrzuca Boże natchnienie Pisma Świętego; ewolucjonizm pracę Boga w stworzeniu, pewni pseudobiblijni nauczyciele, przekręcają naukę o Bożej wiedzy uprzedniej, po to, aby unicestwić Jego bezwarunkowe wybranie do życia wiecznego.
Wtedy gdy doniosły i błogosławiony temat Bożego z góry powziętego postanowienia, jest przedstawiany, gdy jest przedkładany Boży wieczny wybór pewnych osób, do tego aby były upodobnione do wzoru jakim jest Jego Syn, przeciwnik posyła od razu, takich, którzy argumentują, że wybranie jest osadzone na wiedzy uprzedniej Boga i ta „wiedza uprzednia” jest interpretowana tak, że oznacza iż Bóg przewidział, że niektórzy będą bardziej podatni niż inni, że chętniej odpowiedzą na starania Ducha Świętego i ponieważ Bóg wiedział, że oni uwierzą, więc zgodnie z tym przeznaczył ich do zbawienia. Taka wypowiedź jest całkowicie błędna. Odrzuca prawdę o całkowitym upadku w grzech, dowodząc, że w ludziach jest coś dobrego. Usuwa niezależność Boga, sprawiając, że Jego dekrety opierają się na tym, co On odkrył w stworzeniu. To całkowicie stawia sprawy na głowie, gdyż twierdzenie, że Bóg przewidział iż pewni grzesznicy uwierzą w Chrystusa i z tego powodu przeznaczył ich do zbawienia jest całkowitym odwróceniem prawdy. Pismo Święte twierdzi, że Bóg w swej wzniosłej suwerenności, wyszczególnił pewne osoby do tego aby były odbiorcami Jego różnorodnej łaski i dlatego wyznaczył ich do tego, by udzielić im daru wiary: „Poganie słysząc to, radowali się i wielbili Słowo Pańskie, a wszyscy ci, którzy byli przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli” (Dz.Ap. 13,48). Fałszywa teologia, czyni Bożą wiedzę uprzednią o naszym uwierzeniu, powodem Jego wybrania do zbawienia; podczas gdy Boże wybranie jest przyczyną, a nasza wiara w Chrystusa skutkiem.
Wcześniej niż będziemy kontynuowali naszą dyskusję, dotyczącą tego błędnie rozumianego tematu, zatrzymajmy się by zdefiniować naszą terminologię. Co rozumiemy przez „wiedzę uprzednią?” „Wiedzieć coś wcześniej” to jest gotowa odpowiedź wielu. Lecz nie wolno nam przeskakiwać do konkluzji, ani nie musimy się zwracać do słownika Webstera, jako ostatecznego sądu apelacyjnego, gdyż użyty termin nie jest sprawą etymologii. To co jest potrzebne to zapoznać się z tym jak to słowo jest użyte w Piśmie Świętym. Sposób w jaki Duch Święty używa jakiegoś wyrażenia, zawsze określa jego znaczenie i zakres. Brak stosowania tej prostej reguły, powoduje wiele zamieszania i błędów. Tak wielu ludzi zakłada, że już zna znaczenie pewnych słów używanych w Piśmie Świętym, w związku z tym są oni zbyt opieszali aby sprawdzić ich założenia, przy pomocy konkordancji. Rozwińmy ten punkt.
Weźmy na przykład słowo „ciało”, którego znaczenie wydaje się być tak oczywiste, że wielu uważa za stratę czasu prześledzić jego różne związki znaczeniowe. Jest rzeczą pośpieszną zakładać, że to słowo jest synonimem fizycznego ciała i nie zasięgać dalszych informacji. W rzeczywistości „ciało” w Piśmie Świętym od czasu do czasu zawiera dużo więcej niż to co jest fizyczne; wszystko co obejmuje ten termin, może zostać stwierdzone, jedynie przez pilne porównywanie ze sobą wszystkich miejsc, w których się ono pojawia i przez rozważanie kontekstu każdego z nich. Weźmy na przykład słowo „świat”. Przeciętny czytelnik Biblii, wyobraża sobie, że to słowo jest reprezentatywne dla całej ludzkiej rasy i na skutek tego, wiele fragmentów gdzie ten termin występuje, jest błędnie interpretowanych. Weźmy na przykład słowo „nieśmiertelność”. Nie wymaga ono szczególnego studiowania! Oczywiście odnosi się ono do niezniszczalności duszy. Drogi czytelniku, jest rzeczą nierozumną i złą zakładać z góry, że zna się znaczenie wyrażeń ze Słowa Bożego. jeżeli czytelnik podejmie trud, aby z uwagą sprawdzić każdy fragment, gdzie „śmiertelny” i „nieśmiertelny” się znajdują, to zobaczy, że te słowa nie są nigdy zastosowane do duszy, lecz zawsze wobec ciała.
Zatem wszystko, co zostało powiedziane odnośnie „ciała”, „świata”, „nieśmiertelności”, należy zastosować z równą siłą w stosunku do wyrażeń „wiedza” i „wiedza uprzednia”. Zamiast wyobrażania sobie, że te słowa nie znaczą nic więcej, jak tylko proste poznanie, należy pilnie rozważyć wszystkie te fragmenty, w których one występują. Pojęcie „wiedza uprzednia” nie znajduje się w Starym Testamencie. Pojęcie „wiedzy” natomiast, pojawia się tam od czasu do czasu. Gdy ten termin jest użyty w związku z Bogiem -często oznacza łaskawe postrzeganie - wskazując nie tylko na zwykłą percepcję, lecz także na uczucie względem obiektu, który On ma na myśli. „I rzekł Pan do Mojżesza: Także tę rzecz, o której mówiłeś, spełnię, gdyż znalazłeś łaskę w oczach moich i znam cię po imieniu” (2 Mojż. 33,17). „Byliście krnąbrni wobec Pana od dnia, w którym was poznałem” (5 Mojż. 9,24). „Pierwej niżelim cię utworzył w żywocie, znałem cię” (Jer. 1,5 B. G.). „...książąt obierają, do których się Ja nie znam” (Oz. 8,4 B. G.). „Tylkom was samych poznał ze wszystkich rodzajów ziemi” (Am. 3,2 B. G.). W tych wierszach „poznać”, oznacza zarówno kochać jak i wyznaczyć.
W podobny sposób słowo „znać” jest od czasu do czasu używane w Nowym Testamencie w taki samym znaczeniu jak w Starym Testamencie. „A wtedy im powie: Nigdy was nie znałem” (Mat. 7,23). „Ja jestem dobry pasterz i znam swoje owce i moje mnie znają” (Jana 10,14). „Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje2 się Bóg" (1 Kor. 8,3). „Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma tę pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego” (2 Tym. 2,19).
Zajmijmy się teraz pojęciem „wiedza uprzednia”. W taki sposób, w jaki jest ono użyte w Nowym Testamencie, jest mniej zagadkowe niż jego bezosobowa forma „wiedzieć”. Jeżeli każdy fragment, w którym to pojęcie występuje zostanie uważnie przestudiowany, to odkryjemy, że jest kwestią sporną odnoszenie go jedynie do poznania tych wydarzeń, które jeszcze trwają. Prawda jest taka: „wiedza uprzednia” nigdy nie jest używana w Piśmie Świętym w związku z wydarzeniami lub działaniami; zamiast tego, zawsze odnosi się do osób. To o osobach Bóg mówi, że „poznał je wcześniej”, nie czyny tych osób. Na dowód tego zacytujmy wszystkie fragmenty, gdzie to wyrażenie się znajduje.
Pierwszy raz pojawia się księdze Dziejów Apostolskich. Gdzie czytamy: „Gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili” (Dz.Ap. 2,23). Jeśli z dbałością zwróci się uwagę na słowa tego wiersza, to od razu stanie się jasne, że apostoł nie mówi tutaj o Bożej wiedzy uprzedniej, dotyczącej czynu ukrzyżowania a osoby, która została ukrzyżowana: „został (Chrystus) wydany.”
Drugi raz pojawia się w Liście do Rzymian: „Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci; A który przeznaczył, tych i powołał, a których powołał, tych i usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych i uwielbił” (Rzym. 8,29.30). Rozważ dobrze przedimek, który jest tu użyty. Chodzi nie o to, co on wcześniej wiedział, ale kogo On wcześniej znał. Nie chodzi tu o poddanie ich woli ani o wiarę ich serc, lecz dotyczy jedynie samych osób.
„Nie odrzucił Bóg swego ludu, który uprzednio sobie upatrzył” (Rzym. 11,2). Kolejne wyraźne odniesienie do osób i wyłącznie do nich.
Ostatnia wzmianka znajduje się w Pierwszym Liście Piotra: „Wybranych według powziętego z góry postanowienia Boga, Ojca, poświęconych przez Ducha ku posłuszeństwu i pokropieniu krwią Jezusa Chrystusa: Laska i pokój niech się wam rozmnożą” (1 Piotra 1,2). Którzy to są ci „wybrani według powziętego z góry postanowienia Boga Ojca?” Wcześniejszy wiersz mówi nam, że odnosi się to do rozproszonych wychodźców, to znaczy Diaspory, rozproszonych wierzących Żydów. Zatem również tutaj zastosowane jest to do osób a nie do ich przewidzianych czynów.
Teraz w świetle tych wierszy (a są one jedynymi) jaką Biblijną podstawę ma ktokolwiek by móc powiedzieć: Bóg „przewidział” czyny pewnych osób, to znaczy ich „pokutę i wiarę” i z tego powodu wybrał ich do zbawienia? Odpowiedź brzmi, nie ma żadnej. Pismo Święte nigdy nie mówi o pokucie i wierze, które są Boga przewidziane lub uprzednio Mu znane. Z pewnością wiedział przez całą wieczność, że niektórzy będą pokutować i wierzyć, lecz to nie jest to, co Pismo Święte przedstawia nam jako przedmiot Bożej „wiedzy uprzednie”. To pojęcie w sposób jednoznaczny odnosi się do Bożego uprzedniego poznania osób; a zatem „Wzoruj się na zdrowej nauce, którą usłyszałeś ode mnie, żyjąc w wierze i miłości, która jest w Chrystusie Jezusie” (2 Tym. 1,13).
Jeszcze jedną rzeczą, na którą pragnę zwrócić szczególną uwagę, jest to, że pierwsze dwa fragmenty cytowane powyżej, pokazują jasno i uczą w sposób nie budzący żadnej wątpliwości, że Boża „wiedza uprzednia” nie jest pierwotną przyczyną, jest coś innego zamiast niej, co leży poza nią i ją poprzedza, tym czymś jest Jego własny suwerenny dekret. Chrystus został wydany (1) z woli, postanowienia (2) i przewidzenia Bożego (Dz..Ap. 2,23 B.T.). Jego „postanowienie” lub dekret był podstawą jego wiedzy uprzedniej. Podobnie w Liście do Rzymian 8,29. Wiersz ten zaczyna się słowem „bo”, które każe nam spojrzeć wstecz na to co ten wiersz bezpośrednio poprzedza. Cóż zatem ten wcześniejszy wiersz mówi. Mówi to: „Wiemy, że Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani” (Rzym. 8,28). Zatem Boża „wiedza uprzednia” opiera się na Jego „postanowieniu” lub dekrecie. „Ogłoszę postanowienie Pana: Powiedział do mnie: Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem” (Ps. 2,7 B.T.).
Bóg wiedział wcześniej co się stanie ponieważ zadekretował to co ma się stać. Zatem jest odwracaniem porządku Pisma Świętego, umieszczaniem powozu przed koniem, utrzymywać, że Bóg wybrał ludzi, ponieważ wcześniej wiedział co oni uczynią. Prawda jest taka On „wiedział wcześniej” ponieważ On wybrał. To odbiera podstawę bądź powód wybrania stworzeniu i umieszcza je w Bożej suwerennej woli. Bóg postanowił w sobie samym, wybrać pewnych ludzi, nie z powodu jakiegokolwiek dobra w ich wnętrzu lub postępowaniu, zarówno teraźniejszym lub przewidywanym, lecz wyłącznie ze względu na swoje własne upodobanie. Powód dlaczego wybrał, tych których wybrał, nie jest nam znany i możemy jedynie powiedzieć: „Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom; zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało” (Łuk. 10,21). Oczywistą prawdą zawartą w wierszu 29 ósmego rozdziału Listu do Rzymian jest to, że Bóg przed założeniem świata wyszczególnił pewnych grzeszników i wyznaczył ich do zbawienia („My jednak powinniśmy dziękować Bogu zawsze za was, bracia, umiłowani przez Pana, że Bóg wybrał was od początku ku zbawieniu przez Ducha, który uświęca, i przez wiarę w prawdę.” 2 Tes 2,13). Taki jest jasny wniosek, który można wyciągnąć z tych wierszy: przeznaczeni do tego, aby być upodobnionymi do obrazu jego Syna. Bóg nie przeznaczył tych, o których wcześniej wiedział, że będą „upodobnieni” lecz przeciwnie, tych, których „przewidział” (umiłował i wybrał) przeznaczył „aby byli upodobnieni”. Ich upodobnienie do Chrystusa nie jest przyczyną, lecz skutkiem Bożej wiedzy uprzedniej i wybrania.
Bóg nie wybrał żadnego grzesznika, z tego powodu, że przewidział, że ten uwierzy z prostego lecz wystarczającego powodu, mianowicie żaden grzesznik nie uwierzy tak długo, aż Bóg udzieli mu wiary; tak samo jak żaden człowiek nie będzie widział tak długi, aż Bóg nie da mu wzroku. Wzrok jest Bożym darem, a widzenie jest skutkiem używania jego daru. Tak samo wiara jest Bożym darem, a wierzenie jest skutkiem używania jego daru. „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,8.9). Gdyby to było prawdą, że Bóg wybrał pewnych aby byli zbawieni, ponieważ w odpowiednim czasie mieliby uwierzyć, wtedy uczyniłby wiarę chwalebnym czynem i w takim wypadku zbawiony grzesznik miałby podstawę do chlubienia się, czemu Pismo Święte z naciskiem zaprzecza. „Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,9).
Z pewnością Boże Słowo dostatecznie jasno uczy, że wiara nie jest chwalebnym czynem. Ono twierdzi, że chrześcijanie są ludźmi, „którzy dzięki łasce uwierzyli” (Dz.Ap. 18,27). Jeśli zatem oni uwierzyli „dzięki łasce”, to nie ma absolutnie nic chwalebnego w ich wierze, jeśli więc nie ma nic w tym chwalebnego, to nie może ona być podstawą lub powodem, który poruszył by Boga do wybrania ich. Nie, Boży wybór, nie wywodzi się z niczego, co byłoby w nas lub czegokolwiek z nas, lecz wyłącznie z jego suwerennego upodobania. Jeszcze jeden przykład jest w Liście do Rzymian, gdzie czytamy: „Podobnie i obecnie pozostała resztka według wyboru łaski” (Rzym. 11,5). To jest dostatecznie jasne że; wybranie same w sobie jest z łaski a łaska jest niezasłużoną przychylnością, czymś czegośmy w żaden sposób nie żądali od Boga.
Staje się zatem zrozumiałe, że bardzo ważną rzeczą dla nas jest abyśmy mieli bardzo jasne i biblijne poglądy odnośnie „wiedzy uprzedniej” Boga. Błędne koncepcje odnośnie tego pojęcia prowadzą w sposób nieunikniony do poglądów, które całkowicie pozbawiają go honoru. Popularna idea Bożej wiedzy uprzedniej jest całkowicie nieodpowiednia. Bóg nie tylko zna koniec od początku, lecz On również zaplanował, ustalił i przeznaczył wszystko od początku. Tak jak ma się przyczyna do skutku, tak Boże postanowienie jest podstawą Jego wcześniejszej wiedzy. Jeśli zatem czytelnik jest prawdziwym chrześcijaninem i jest nim ponieważ Bóg wybrał go w Chrystusie przed założeniem świata i wybrał nie dlatego, że przewidział, że uwierzysz, lecz wybrał dlatego, że upodobało mu się by wybrać; wybrać ciebie, pomimo twojej naturalnej niewiary. Jest zatem tak, wszelka chwała i cześć należy wyłącznie do Niego. Ty nie masz żadnej podstawy, aby przyznać jakąkolwiek zasługę sobie samemu. Ty „uwierzyłeś dzięki łasce”(Dz. Ap. 18,27) i ponadto twoje własne wybranie było „według wyboru łaski”(Rzym. 11,5).


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 11:29

Polecam to - ten wycinek - ann_in_grace - moze wreszcie zacznie 'lapac' <choc szczerze - trace ufnosc iz to kiedykolwiek nastapi>
Pink by chrzescijanin pisze:Bóg nie wybrał żadnego grzesznika, z tego powodu, że przewidział, że ten uwierzy z prostego lecz wystarczającego powodu, mianowicie żaden grzesznik nie uwierzy tak długo, aż Bóg udzieli mu wiary; tak samo jak żaden człowiek nie będzie widział tak długi, aż Bóg nie da mu wzroku. Wzrok jest Bożym darem, a widzenie jest skutkiem używania jego daru. Tak samo wiara jest Bożym darem, a wierzenie jest skutkiem używania jego daru. „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,8.9). Gdyby to było prawdą, że Bóg wybrał pewnych aby byli zbawieni, ponieważ w odpowiednim czasie mieliby uwierzyć, wtedy uczyniłby wiarę chwalebnym czynem i w takim wypadku zbawiony grzesznik miałby podstawę do chlubienia się, czemu Pismo Święte z naciskiem zaprzecza. „Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,9).


A poza tym powtorzeniem - uzupelnie tekstem goodmana /takze z nadzieja pozyskania tych najbardziej potrzebujacych pozyskania/:

Ten który wszystko stworzył i wszystko utrzymuje.
I. Tekst: „Lecz do Syna [Bóg Ojciec powiedział]: ... Tyś, Jahweh, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk Twoich; (Hebrajczyków 1:8-10)
II. Główna lekcja: Tekst ten pokazuje nam wielki majestat i chwałę Pana Jezusa Chrystusa jako Stworzyciela wszystkich rzeczy i jako Tego który wszystkie rzeczy utrzymuje. Gdy dobrze to zrozumiemy – wtedy nasza wiara w Niego jako Pana i Zbawiciela będzie wzmocniona.
III. Wiersze Biblijne do studium: Izajasza 40:25-31. W świetle tego czego uczymy się ze Słowa Bożego widzimy, że ten tekst odnosi się do Pana Jezusa Chrystusa, Świętego Bożego.
w. 25. Pana Jezusa Chrystusa nie można z nikim innym porównać: „Z kim więc Mnie porównacie, że mam mu być równy? - mówi Święty”.
w. 26. Kieruje nasze oczy na niebiosa: „Podnieście ku górze wasze oczy i patrzcie: Kto to stworzył? Ten, który wyprowadza ich wojsko w pełnej liczbie”.
w. 26. Pan Jezus Chrystus ma nieskończoną i nieograniczoną wiedzę: „na wszystkich woła po imieniu”.
w. 26. Pan Jezus Chrystus jest Wielki w Swej mocy: „Wobec takiego ogromu siły i potężnej mocy”
w. 26. Pan Jezus Chrystus wszystko utrzymuje: „nikogo nie brak”.
w. 27. Ci którzy Panu Jezusowi Chrystusowi nie ufają, są przez Niego napominani: „Czemu więc mówisz, Jakubie, ... Zakryta jest moja droga przed Panem ... ?”
w. 28. Pan Jezus Chrystus nigdy się nie męczy: „Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś? Bogiem wiecznym jest Jahweh, Stwórcą krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje”
w. 28. Panu Jezusowi Chrystusowi nigdy nie brak mądrości: „niezgłębiona jest Jego mądrość”.
w. 29-31. Jego wielka Moc jest dostępna dla każdego kto Jemu ufa i na Niego czeka: „Zmęczonemu daje siłę, a bezsilnemu moc w obfitości. Młodzieńcy ustają i mdleją, a pacholęta potykają się i upadają. Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają”.

Dla tych którzy czekają na Pana Jezusa Chrystusa i chcą pełnić tylko i wyłącznie Jego wolę
jest darowana moc w obfitości. On ma tę moc ponieważ jest nieskończenie wielkim Stworzycielem.

IV. Osiem miejsc ze Słowa Bożego które pokazują że Chrystus Jezus nasz Pan jest Stworzycielem utrzymującym wszystkie rzeczy.
(i) Hebrajczyków 1:10
(ii) Jana 1:1-3: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało”. (Jana 1:1-3) Jana 1:14: „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas” (Jana 1:14).
(iii) Hebrajczyków 1:2-3: „... przez [Swojego] Syna, ... przez Którego także wszechświat stworzył. On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem Swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach” (Hebrajczyków 1:2-3)
(iv) Kolosan 1:15-17: „On jest obrazem Boga niewidzialnego, Pierworodnym (PORÓWNAJ Psalm 89:27) wszelkiego stworzenia, Ponieważ w Nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez Niego i dla niego zostało stworzone. On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko przez Niego jest ugruntowane,” (Kolosan 1:15-17).
(v) Efezjan 3:9 [BG]: „Abym objaśnił wszystkim, jaka by była społeczność tej tajemnicy zakrytej od wieków w Bogu, który wszystko stworzył przez Jezusa Chrystusa;” (BG= Efezjan 3:9).
(vi) 1 Koryntian 8:6: „Ale my mamy ... jednego Pana Jezusa Chrystusa, przez Którego wszystko, a my przez Niego”. (1 Koryntian 8:6)
(vii) Objawienie 3:14: „ ... Ten, który jest Amen, Świadek Wierny i Prawdziwy, Początek (autor) stworzenia Bożego” (Objawienie 3:14)
(viii) Objawienie 14:1,7: „... Baranek stał na górze Syjon, ... oddajcie pokłon Temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód. (Objawienie 14:1,7)

Do tych miejsc należy dodać jeszcze jedno ważne miejsce w którym Pan Jezus Chrystus Sam o Sobie twierdzi, że Jest jedno z Bogiem Ojcem w dokonanym Stworzeniu i w ciągłym utrzymywaniu wszystkich rzeczy: Jana 5:17: „... Mój Ojciec aż dotąd działa i Ja działam. Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu”. (Jana 5:17-18).

Odpoczynek Boży po dokonaniu stworzenia nie był skutkiem zmęczenia i brakiem aktywności ze strony Boga – lecz skutkiem satysfakcji i upodobania w tym co zostało dokonane. Pan Jezus Chrystus dalej działa i pracuje – razem z Ojcem cały czas utrzymuje wszystkie rzeczy.
Żydzi bardzo dobrze zrozumieli tę wypowiedź Pana Jezusa Chrystusa – ponieważ faktycznie On Sam czynił się równym Bogu Ojcu.

V. Inne lekcje dotyczące tego tematu.
1. OGROMNE ROZMIARY STWORZENIA. Rozmiar wszechświata jest tak ogromny, że gdy jakiś czas temu zaobserwowano wybuch gwiazdy – to astronomowie powiedzieli że wybuch miał miejsce w 17 wieku, a teraz dopiero doleciało do nas światło wyemitowane podczas tego wydarzenia.
Wszechświat jest ogromnych rozmiarów. Psalm 8:4-5 „Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich, Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeś: Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz, Lub syn człowieczy, że go nawiedzasz?”

2. PIĘKNO STWORZENIA. Kaznodziei 3:11 mówi nam, że Bóg: „Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie”. To piękno jest odbiciem piękna charakteru Samego Pana Jezusa Chrystusa.
Zarówno w duchowej rzeczywistości, jak i w materialnym stworzeniu Bóg ma upodobanie w dwóch: „światłości” i „miłości”, uczy nas o tym 1 Jana 1:5 „... Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności”, oraz 1 Jana 4:16 „A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, którą Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto mieszka w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w Nim”.

3. CEL STWORZENIA. W Słowie Bożym wymienione 4 powody dla którego Pan Jezus Chrystus dokonał stworzenia.
(i) Dla upodobania Bożego. „... Tyś [Boże] stworzył wszystkie rzeczy i za wolą Twoją trwają, i stworzone są” (Objawienie 4:11).

(ii) Do objawiania chwały Bożej. Niebiosa ogłaszają chwałę Bożą. Bóg ma upodobanie w objawianiu Swojego własnego charakteru synom ludzkim. Ludzie sami z siebie nie mogliby Go poznać i dlatego Bóg w nieskończonej mądrości i doskonałej miłości dał się poznać we wszystkich dziełach Swoich, i w doskonałym Słowie Bożym – Biblii. Człowiek tylko wtedy może być szczęśliwy, gdy żyje w pełnej zgodności z Bożymi myślami, Pan Jezus Chrystus wie o tym i dlatego pokazuje nam Swój charakter przez swoje stworzenie i w spisanym Słowie Bożym (Jana 17:3).

(iii) Pan Jezus Chrystus już przed początkiem rozkoszował się ludźmi, w wyniku stworzenia stało się możliwe aby objawić miłość Pana Jezusa Chrystusa do Jego wybranych przed założeniem świata ludzi. Jak mówi list do Hebrajczyków 2:10, „Przystało bowiem, aby Ten, dla Którego i przez Którego istnieje wszystko, który przywiódł do chwały wielu synów, Sprawcę ich zbawienia uczynił doskonałym przez cierpienia”.

(iv) Pan Jezus Chrystus pragnie przez całą wieczność swoich ludzi, jako towarzyszy. Odkupieni, uświęceni przez Jego drogocenną krew, oraz przemienieni na Jego obraz, tak, że On jest pierworodnym między wielu braćmi.
Boże postanowienie uczynienia ludzi na Jego własny Obraz i Podobieństwo, zostanie zrealizowane przez Chrystusa Jezusa Pana Naszego.

4. UTRZYMYWANIE WSZYSTKIEGO SŁOWEM PANA JEZUSA CHRYSTUSA. Często da się słyszeć opinię, że wszechświat jest rządzony przez prawa natury. Jest to tylko pośrednio prawda. Wszechświat jest rządzony przez Osobę – Wiecznego i zawsze Błogosławionego Syna Bożego. Jego metody jakimi najczęściej się On posługuje, nazywamy w uproszczeniu „prawami”, jednakże wszystko, co do najmniejszego szczegółu jest kierowane i utrzymywane przez Niego, przez Jego nieskończoną mądrość, wielką moc, i doskonałą miłość. Nawet włosy na głowie każdego z nas są policzone, a najmniejszy wróbelek nie spada na ziemię bez woli Ojca!
Jeśli będziemy o tym pamiętać, pokój Boży który przewyższa wszelkie zrozumienie będzie naszym udziałem.

DLATEGO
(i) jeśli w wierze będziemy trzymać się faktu, że światy zostały utworzone Słowem Bożym (Hebrajczyków 11:3), będziemy mogli z pełną ufnością polegać na Panu Jezusie Chrystusie, Którego moc jest tak wielka.
(ii) Jeśli będziemy rozważać piękno stworzenia Bożego, będziemy odkrywać piękno, dobroć i łaskę Pana Jezusa Chrystusa, Który to wszystko stworzył.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 12:07

Polecam to - ten wycinek - ann_in_grace - moze wreszcie zacznie 'lapac' <choc szczerze - trace ufnosc iz to kiedykolwiek nastapi>
Pink by chrzescijanin pisze:Bóg nie wybrał żadnego grzesznika, z tego powodu, że przewidział, że ten uwierzy z prostego lecz wystarczającego powodu, mianowicie żaden grzesznik nie uwierzy tak długo, aż Bóg udzieli mu wiary; tak samo jak żaden człowiek nie będzie widział tak długi, aż Bóg nie da mu wzroku. Wzrok jest Bożym darem, a widzenie jest skutkiem używania jego daru. Tak samo wiara jest Bożym darem, a wierzenie jest skutkiem używania jego daru. „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,8.9). Gdyby to było prawdą, że Bóg wybrał pewnych aby byli zbawieni, ponieważ w odpowiednim czasie mieliby uwierzyć, wtedy uczyniłby wiarę chwalebnym czynem i w takim wypadku zbawiony grzesznik miałby podstawę do chlubienia się, czemu Pismo Święte z naciskiem zaprzecza. „Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efez. 2,9).


A poza tym powtorzeniem - uzupelnie tekstem goodmana /takze z nadzieja pozyskania tych najbardziej potrzebujacych pozyskania/:

Ten który wszystko stworzył i wszystko utrzymuje.
I. Tekst: „Lecz do Syna [Bóg Ojciec powiedział]: ... Tyś, Jahweh, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk Twoich; (Hebrajczyków 1:8-10)
II. Główna lekcja: Tekst ten pokazuje nam wielki majestat i chwałę Pana Jezusa Chrystusa jako Stworzyciela wszystkich rzeczy i jako Tego który wszystkie rzeczy utrzymuje. Gdy dobrze to zrozumiemy – wtedy nasza wiara w Niego jako Pana i Zbawiciela będzie wzmocniona.
III. Wiersze Biblijne do studium: Izajasza 40:25-31. W świetle tego czego uczymy się ze Słowa Bożego widzimy, że ten tekst odnosi się do Pana Jezusa Chrystusa, Świętego Bożego.
w. 25. Pana Jezusa Chrystusa nie można z nikim innym porównać: „Z kim więc Mnie porównacie, że mam mu być równy? - mówi Święty”.
w. 26. Kieruje nasze oczy na niebiosa: „Podnieście ku górze wasze oczy i patrzcie: Kto to stworzył? Ten, który wyprowadza ich wojsko w pełnej liczbie”.
w. 26. Pan Jezus Chrystus ma nieskończoną i nieograniczoną wiedzę: „na wszystkich woła po imieniu”.
w. 26. Pan Jezus Chrystus jest Wielki w Swej mocy: „Wobec takiego ogromu siły i potężnej mocy”
w. 26. Pan Jezus Chrystus wszystko utrzymuje: „nikogo nie brak”.
w. 27. Ci którzy Panu Jezusowi Chrystusowi nie ufają, są przez Niego napominani: „Czemu więc mówisz, Jakubie, ... Zakryta jest moja droga przed Panem ... ?”
w. 28. Pan Jezus Chrystus nigdy się nie męczy: „Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś? Bogiem wiecznym jest Jahweh, Stwórcą krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje”
w. 28. Panu Jezusowi Chrystusowi nigdy nie brak mądrości: „niezgłębiona jest Jego mądrość”.
w. 29-31. Jego wielka Moc jest dostępna dla każdego kto Jemu ufa i na Niego czeka: „Zmęczonemu daje siłę, a bezsilnemu moc w obfitości. Młodzieńcy ustają i mdleją, a pacholęta potykają się i upadają. Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają”.

Dla tych którzy czekają na Pana Jezusa Chrystusa i chcą pełnić tylko i wyłącznie Jego wolę
jest darowana moc w obfitości. On ma tę moc ponieważ jest nieskończenie wielkim Stworzycielem.

IV. Osiem miejsc ze Słowa Bożego które pokazują że Chrystus Jezus nasz Pan jest Stworzycielem utrzymującym wszystkie rzeczy.
(i) Hebrajczyków 1:10
(ii) Jana 1:1-3: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało”. (Jana 1:1-3) Jana 1:14: „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas” (Jana 1:14).
(iii) Hebrajczyków 1:2-3: „... przez [Swojego] Syna, ... przez Którego także wszechświat stworzył. On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem Swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach” (Hebrajczyków 1:2-3)
(iv) Kolosan 1:15-17: „On jest obrazem Boga niewidzialnego, Pierworodnym (PORÓWNAJ Psalm 89:27) wszelkiego stworzenia, Ponieważ w Nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez Niego i dla niego zostało stworzone. On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko przez Niego jest ugruntowane,” (Kolosan 1:15-17).
(v) Efezjan 3:9 [BG]: „Abym objaśnił wszystkim, jaka by była społeczność tej tajemnicy zakrytej od wieków w Bogu, który wszystko stworzył przez Jezusa Chrystusa;” (BG= Efezjan 3:9).
(vi) 1 Koryntian 8:6: „Ale my mamy ... jednego Pana Jezusa Chrystusa, przez Którego wszystko, a my przez Niego”. (1 Koryntian 8:6)
(vii) Objawienie 3:14: „ ... Ten, który jest Amen, Świadek Wierny i Prawdziwy, Początek (autor) stworzenia Bożego” (Objawienie 3:14)
(viii) Objawienie 14:1,7: „... Baranek stał na górze Syjon, ... oddajcie pokłon Temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód. (Objawienie 14:1,7)

Do tych miejsc należy dodać jeszcze jedno ważne miejsce w którym Pan Jezus Chrystus Sam o Sobie twierdzi, że Jest jedno z Bogiem Ojcem w dokonanym Stworzeniu i w ciągłym utrzymywaniu wszystkich rzeczy: Jana 5:17: „... Mój Ojciec aż dotąd działa i Ja działam. Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu”. (Jana 5:17-18).

Odpoczynek Boży po dokonaniu stworzenia nie był skutkiem zmęczenia i brakiem aktywności ze strony Boga – lecz skutkiem satysfakcji i upodobania w tym co zostało dokonane. Pan Jezus Chrystus dalej działa i pracuje – razem z Ojcem cały czas utrzymuje wszystkie rzeczy.
Żydzi bardzo dobrze zrozumieli tę wypowiedź Pana Jezusa Chrystusa – ponieważ faktycznie On Sam czynił się równym Bogu Ojcu.

V. Inne lekcje dotyczące tego tematu.
1. OGROMNE ROZMIARY STWORZENIA. Rozmiar wszechświata jest tak ogromny, że gdy jakiś czas temu zaobserwowano wybuch gwiazdy – to astronomowie powiedzieli że wybuch miał miejsce w 17 wieku, a teraz dopiero doleciało do nas światło wyemitowane podczas tego wydarzenia.
Wszechświat jest ogromnych rozmiarów. Psalm 8:4-5 „Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich, Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeś: Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz, Lub syn człowieczy, że go nawiedzasz?”

2. PIĘKNO STWORZENIA. Kaznodziei 3:11 mówi nam, że Bóg: „Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie”. To piękno jest odbiciem piękna charakteru Samego Pana Jezusa Chrystusa.
Zarówno w duchowej rzeczywistości, jak i w materialnym stworzeniu Bóg ma upodobanie w dwóch: „światłości” i „miłości”, uczy nas o tym 1 Jana 1:5 „... Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności”, oraz 1 Jana 4:16 „A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, którą Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto mieszka w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w Nim”.

3. CEL STWORZENIA. W Słowie Bożym wymienione 4 powody dla którego Pan Jezus Chrystus dokonał stworzenia.
(i) Dla upodobania Bożego. „... Tyś [Boże] stworzył wszystkie rzeczy i za wolą Twoją trwają, i stworzone są” (Objawienie 4:11).

(ii) Do objawiania chwały Bożej. Niebiosa ogłaszają chwałę Bożą. Bóg ma upodobanie w objawianiu Swojego własnego charakteru synom ludzkim. Ludzie sami z siebie nie mogliby Go poznać i dlatego Bóg w nieskończonej mądrości i doskonałej miłości dał się poznać we wszystkich dziełach Swoich, i w doskonałym Słowie Bożym – Biblii. Człowiek tylko wtedy może być szczęśliwy, gdy żyje w pełnej zgodności z Bożymi myślami, Pan Jezus Chrystus wie o tym i dlatego pokazuje nam Swój charakter przez swoje stworzenie i w spisanym Słowie Bożym (Jana 17:3).

(iii) Pan Jezus Chrystus już przed początkiem rozkoszował się ludźmi, w wyniku stworzenia stało się możliwe aby objawić miłość Pana Jezusa Chrystusa do Jego wybranych przed założeniem świata ludzi. Jak mówi list do Hebrajczyków 2:10, „Przystało bowiem, aby Ten, dla Którego i przez Którego istnieje wszystko, który przywiódł do chwały wielu synów, Sprawcę ich zbawienia uczynił doskonałym przez cierpienia”.

(iv) Pan Jezus Chrystus pragnie przez całą wieczność swoich ludzi, jako towarzyszy. Odkupieni, uświęceni przez Jego drogocenną krew, oraz przemienieni na Jego obraz, tak, że On jest pierworodnym między wielu braćmi.
Boże postanowienie uczynienia ludzi na Jego własny Obraz i Podobieństwo, zostanie zrealizowane przez Chrystusa Jezusa Pana Naszego.

4. UTRZYMYWANIE WSZYSTKIEGO SŁOWEM PANA JEZUSA CHRYSTUSA. Często da się słyszeć opinię, że wszechświat jest rządzony przez prawa natury. Jest to tylko pośrednio prawda. Wszechświat jest rządzony przez Osobę – Wiecznego i zawsze Błogosławionego Syna Bożego. Jego metody jakimi najczęściej się On posługuje, nazywamy w uproszczeniu „prawami”, jednakże wszystko, co do najmniejszego szczegółu jest kierowane i utrzymywane przez Niego, przez Jego nieskończoną mądrość, wielką moc, i doskonałą miłość. Nawet włosy na głowie każdego z nas są policzone, a najmniejszy wróbelek nie spada na ziemię bez woli Ojca!
Jeśli będziemy o tym pamiętać, pokój Boży który przewyższa wszelkie zrozumienie będzie naszym udziałem.

DLATEGO
(i) jeśli w wierze będziemy trzymać się faktu, że światy zostały utworzone Słowem Bożym (Hebrajczyków 11:3), będziemy mogli z pełną ufnością polegać na Panu Jezusie Chrystusie, Którego moc jest tak wielka.
(ii) Jeśli będziemy rozważać piękno stworzenia Bożego, będziemy odkrywać piękno, dobroć i łaskę Pana Jezusa Chrystusa, Który to wszystko stworzył.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 12:09

No i kolejny goodman:

„Zanim świat był”

I. Tekst „... a wyjścia Jego są z dawna, od dni wiecznych”. (Micheasza 5:2)

II. Główna lekcja: Że Chrystus Jezus nie jest stworzeniem, nie jest ograniczony czasem, lecz, że jest od wieczności Prawdziwym Bogiem – Wiecznym Synem Bożym.

III. Wiersze Biblijne do studium: Przypowieści 8:22-36. Chrystus Który jest tu przedstawiony jako Mądrość mówi do nas że:
w. 22 jest Jedno z Ojcem [porównaj Jana 1:1+38; 14:9-12]. „Jahweh miał Mnie na początku Swojej drogi, przed wszystkimi Swoimi dziełami”
w. 23. Był „na początku” [porównaj: Jana 1:1 i 1 Jana 1:1;] „Byłam od zawsze, od początku, zanim ziemia była”.
ww. 24-27. Był przed stworzeniem. „Kiedy jeszcze nie było przepaści”. ... „gdy jeszcze nie było źródeł opływających wodami” ... „pierwej niż góry założone były” ... „gdy jeszcze nie Uczynił ziemi”. ...
ww. 28-29. Był w trakcie stwarzania „Kiedy Przygotowywał niebiosa byłam tam” ... „obłoki” ... „potężne źródła”, ... „Gdy morzu wyznaczał granice, aby wody nie przekraczały Jego rozkazu” ... „gdy kładł podwaliny ziemi”.
w. 30. Był Bożym „Towarzyszem” i „Rozkoszą” [porównaj Zachariasza 13:7, Jana 3:16] „byłam u Jego ... mistrzynią Jego miłości, byłam Jego rozkoszą dzień w dzień, radując się przed Nim zawsze”.
w. 31. Rozkoszował się ludźmi „... rozkoszą Moją jest, mieszkać z synami ludzkimi.”
ww. 32-35. Jego Wezwanie skierowane do ludzi aby słuchali Go i aby znaleźli życie w Nim [porównaj: Jana 1:4 + 14:6] „Słuchajcie Mnie ..., synowie!” ... „Błogosławiony człowiek, który Mnie słucha,” ... „kto mnie znajduje, znajduje życie”.
w. 36. Niebezpieczeństwo odrzucenia Go „kto grzeszy przeciwko Mnie, krzywdę czyni duszy swojej; wszyscy, którzy Mnie nienawidzą, miłują śmierć”.

IV. Zanim świat był [przed założeniem świata]. Te miejsca Biblijne doprowadziły nas do zrozumienia faktu, że Pan Jezus Chrystus Był z Ojcem na początku [czyli, że On Sam nie miał początku]. Innymi słowy, jest On Odwiecznym Synem Bożym.
Widzimy także z Pisma wspaniałą prawdę że Wszystkie wielkie dzieło naszego zbawienia było przygotowane i zaplanowane już w wieczności zanim jeszcze świat był.
Grzech nie zaskoczył Boga. On w doskonały sposób przewidział to, że człowiek po otrzymaniu wolnej woli użyje jej do zbuntowania się przeciwko Bogu, i dlatego Bóg już przed stworzeniem czegokolwiek wyznaczył Odkupiciela i zaplanował dokonanie zbawienia.
Siedem rzeczy, o których zostało powiedziane że zostały dokonane przed tym jak świat był.
1. CHWAŁA SYNA Z OJCEM. W Swojej modlitwie [Jana 17:5] Pan Jezus Chrystus powiedział o chwale którą ... „Miałem u Ciebie pierwej zanim świat był”,
2. MIŁOŚĆ OJCA DO SYNA. W tej samej modlitwie Pan Jezus Chrystus powiedział: „Umiłowałeś Mnie przed założeniem świata” [Jana 17:24].
3. POSTANOWIENIE ABY Z ŁASKI ZBAWIĆ GRZESZNEGO CZŁOWIEKA. Czytamy w 2 liście do Tymoteusza 1:9, że Bóg nas „zbawił i powołał ... według postanowienia Swego i łaski, która nam jest dana w Chrystusie Jezusie przed [tym jak świat powstał = KJV] czasy wiecznymi”.
4. MĄDROŚĆ TEGO PLANU była już przeznaczona przed tym jak świat był [1 Koryntian 2:7].
Nic zatem dziwnego, że apostoł Paweł stwierdza w liście do Rzymian 11:33: „O głębokości bogactwa i mądrości, i znajomości Bożej! Jak są niewybadane sądy Jego i niedoścignione drogi Jego!”
5. OBIETNICA ŻYCIA WIECZNEGO została uczyniona i dana przez Boga, Który nie może kłamać, „przed początkiem świata” [Tytusa 1:2].
6. BARANEK BYŁ PRZEZNACZONY NA ZABICIE według postanowienia Bożego „przed założeniem świata” [1 Piotra 1:20]; dlatego w Objawieniu 13:8 o Nim jest powiedziane, że Jest „Barankiem zabitym od założenia świata”.
7. WYBRANIE zostało dokonane jako efekt wspaniałej i doskonałej wiedzy uprzedniej Boga „przed założeniem świata” [Efezjan 1:4].
Na jakie wielkie dostojeństwo i majestat naszego zbawienia wskazuje tych siedem faktów! Nie było tu żadnego zaskoczenia dla planów Bożych. Grzech nie zakłócił Jego doskonałych planów w taki sposób aby nie można było oczekiwać naprawy. Było to postanowienie Wiecznej Mądrości i Doskonałej Miłości która zna koniec od samego początku.

V. Inne lekcje dotyczące tego tematu.
1. „MĄDROŚĆ” I „SŁOWO”. Można zauważyć wielkie podobieństwo Przypowieści 8:22-36 do Jana 1:1-5. W Ewangelii Jana 1:1-5 Chrystus Jezus jest przedstawiony jako Słowo, Które było na początku z Bogiem, i było Samym Bogiem, działającym w trakcie stwarzania i obdarzania Życiem i będącym Światłością dla synów ludzkich.
Mądrość może być zakryta, ale Słowo jest wypowiadane i jawne.
Jest możliwe aby ktoś był mądry, ale nikt o tym nie wie, ale jeśli taka osoba się odezwie jego mądrość staje się znana i możliwa do przyjęcia.
Podobnie jest z Chrystusem. W Starym Testamencie Jest On Mądrością Boga [która nie jest jeszcze objawiona] natomiast w Nowym Testamencie Jest On Słowem Bożym, ponieważ w tych dniach Bóg przemówił do nas w Swoim Synu [Hebrajczyków 1:2]. Słowo ciałem się stało. Mądrość Boża została zamanifestowana w Słowie Bożym.
2. NASZ ZBAWICIEL JEST NASZYM BOGIEM I STWORZYCIELEM. Jest to zbyt słabo podkreślane w trakcie zwiastowania Ewangelii. „24 Potem Go ukrzyżowali ... 25 A była godzina trzecia {nasza: 9 rano}, kiedy Go ukrzyżowali. 27 Ukrzyżowali też z Nim złoczyńców, 28I wypełniło się Pismo, które mówi: Zaliczono go w poczet bezbożników. 29 A ci, którzy obok przechodzili, bluźnili Mu, kiwali głowami swymi ... 32 ... Także i ci, co z Nim byli ukrzyżowani, urągali mu. 33 A o godzinie szóstej {nasza: 12 w południe} ciemność zaległa całą ziemię, do godziny dziewiątej {nasza: 15}. 34 O godzinie dziewiątej {nasza: 15} zawołał Jezus donośnym głosem: Eloi, Eloi, lama sabachtani? Co się wykłada: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? ... 37 Jezus ... zawołał donośnym głosem i oddał ducha. 38 Wtedy zasłona świątyni rozdarła się na dwoje, od góry aż do dołu”. (Marka 15:24-46)
Z miejsca tego widzimy, że kiedy Chrystus Jezus, Nasz Pan, Wszechmocny Stwórca umierał na krzyżu z powodu grzechu Swojego stworzenia – słońce ukryło swoją chwałę w czasie kiedy najczęściej w pełni ją objawia. ... 25 była godzina 9 rano, kiedy Pana Jezusa ukrzyżowali. 33 o godzinie 12 w południe ciemność zaległa całą ziemię, do godziny 15. 34 O godzinie 15 Pan Jezus Chrystus zawołał ... 37 ... donośnym głosem i oddał ducha.

3. UPRZEDNIA WIEDZA BOGA. Nasze skończone umysły są ograniczone do myślenia w kategoriach przeszłości i teraźniejszości. Przyszłość jest całkowicie zakryta przed nami. Ludzie próbują w jakiś sposób dociec co będzie potem, często robią to w sposób niewłaściwy. Ale nic – oprócz tego co Bóg objawił w Swoim Świętym Słowie nie może być znane ludziom.
Bóg natomiast nie jest ograniczony w taki sposób. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w zupełności przed Nim są w doskonały sposób jawne, tak jak określił to Dawid „Wiesz dobrze o wszystkich ścieżkach moich” (Psalm 139:3).
Jak wielkie pocieszenie przynosi taka świadomość naszym sercom!
4. ŚMIERĆ PANA JEZUSA CHRYSTUSA BYŁA PRZEWIDZIANA OD WIECZNOŚCI. Jest to pokazane w Piśmie Świętym:
(i) przez Samego Pana: W Jana 10:17 Pan Jezus powiedział: „kładę życie Swoje, aby je znowu wziąć. ... kładę je z własnej woli. Mam moc dać je i mam moc znowu je odzyskać; taki rozkaz wziąłem od Ojca mego (Jana 10:17-18).
(ii) Przez Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy [Dzieje 2:23] „według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu {Chrystus Jezus} został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili”.
(iii) i znowu w Dziejach 4:28. „Aby uczynić wszystko, co Twoja ręka i twój wyrok przedtem ustaliły, żeby się stało.” A więc Baranek był zabity od założenia świata.

VI. Wnioski.
(i) Temu JEDYNEMU Którego dotyczą te wszystkie rzeczy w prawdziwy sposób należy się wszelka uwielbienie, cześć i chwała. Podążmy zatem za przykładem jednego z uczniów, który wpierw wątpił – lecz potem uwierzył – Tomasz, który upadł u stóp Pana Jezusa mówiąc: „Mój Pan i Mój Bóg”.
(ii) Nie jest możliwe aby ktokolwiek mógł myśleć o uniknięciu wiecznej kary jeśli zlekceważy tak wielkie zbawienie – postanowione od wieczności, dokonane przez Pana Jezusa Chrystusa – naszego Stworzyciela, i objawione ludziom w Ewangelii.

Na zakończenie przeczytajmy jeszcze raz kilka miejsc z Pisma, które dotyczyły naszego dzisiejszego tematu:
(i) Pan Jezus jest Panem Chwały: Jana 17:5.
(ii) Pan Jezus jest umiłowanym Ojca: Jana 17:14.
(iii) Pan Jezus Chrystus jest Światłością świata: 2 Tymoteusza 1:9 + 1 Koryntian 2:7.
(iv) Pan Jezus Chrystus jest dawcą życia: Tytusa 1:2.
(v) Pan Jezus Chrystus jest Barankiem zabitym od założenia świata: 1 Piotra 1:20 + Objawienie 13:8.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

uscislenie

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 12:12

Atrybuty - ksiazke mozna kupic wydana przez Horn (tlumaczenie Marek Handrysik lub ktos z jego wspolpracownikow)
teksty - Goodmana - tlumaczenie moje.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 04 sie 2008, 13:10

ann_in_grace pisze:dlaczego upierasz sie przy Bogu, ktory wybiera najlepsza z opcji.

A jaka niby opcje mialby wybrac? najgorsza?
Bo najgorsza z mozliwych opcji wybiera wrog Bozy.

A moze nie mial wyboru? Mial i wybral.
Uwazam, ze lepiej ze wybral mnie niz Judasza - choc wcale nie jestem lepszy od Judasza w niczym - to jednak wole ze wybral te opcje. Nieskromnie powiem, ze to z mej perspektywy (i obiektywnie!) lepsza opcja niz wybor Judasza - choc od Judasza pewnie jestem mniej wrazliwy spolecznie.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 04 sie 2008, 15:43

chrzescijanin pisze:[...]A jaka niby opcje mialby wybrac?

Moim zdaniem Bóg nie musi wybierać z wielu (nieskończoności?) opcji, gdyż to On je tworzy. Inaczej mówiąc -- to opcje są zależne od Boga, a nie Bóg od zaistniałych opcji (tych, które się wydarzyły). To On kieruje historią, a nie historia Jego poczynaniami.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości