Zbawienie? Nie za samą wiarę...

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 sie 2012, 21:11

markulus pisze:
Kitka pisze:O czym mówi Hbr.10,26-31? Czy nie o porzuceniu Bożego zbawienia?

w jakim kontekście mówi ?
podstawowy błąd to wyrwanie wersetów z kontekstu Słowa i dopasowywanie do własnej tełologii :(
brr

:D
Kiedy wyciągnie się "tekst" ze słowa "kontekst", pozostaje jedynie "kon"! (gra słów w j. angielski - z ang. context = con + text; con z ang. oszustwo, przeciw, przyp. tłum.) Należy uważać, aby nie wierzyć w „con” wyrwane z kontekstu całego przekazu.

Fragment ten jest o Żydach, którzy mieli poznanie Jezusa, ( nie oznacza to, ze byli narodzeni na nowo), ale wrócili do Zakonu.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 29 sie 2012, 22:29

Małgorzata pisze:Fragment ten jest o Żydach, którzy mieli poznanie Jezusa, ( nie oznacza to, ze byli narodzeni na nowo), ale wrócili do Zakonu.

po śmierci Chrystusa mieli 40 lat na to by uwierzyć (tyle samo co Ci którzy wyszli z Egiptu i umarli na pustyni) Słowu Łaski potem Rzymianie zburzyli światynie i została jeno ściana płaczu. Smutne to


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 sie 2012, 23:00

Przesunąłem do działu poświęconego dyskusji, nie nadaje się do działu dla poszukujących.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 sie 2012, 23:27

Kitka pisze:Jednak ten dar może być przez nas zbezczeszczony, porzucony.....czyż nie tracimy wtedy zbawienia na własne zyczenie?

Chyba nie rozumiesz znaczenia słowa "Zbawienie". To nie jest "kremówka". To wybawienie. Od czego?

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 30 sie 2012, 09:24

Tyt. 2:11 - Albowiem objawiła się łaska Boża, zbawienna dla wszystkich ludzi,
2:12 - nauczając nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości i na tym doczesnym świecie wstrzemięźliwie, sprawiedliwie i pobożnie żyli,

Hebr. 10:29 - o ileż sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski!


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 30 sie 2012, 10:53

Małgorzata pisze:
Kitka pisze:On jest właśnie jak sucha woda, jak sól bez smaku. Odrzucił dar zbawienia, choć poznał smak Bożej miłości.


I już utracił zbawienie? A jak opamięta się, to odzyska zbawienie?

A Ty nie grzeszysz?


Grzeszę, Małgosiu, ale Bóg jako wierny swemu słowu, odpuszcza mi grzech, jeśli go przed Nim wyznam.

Odnośnie znajomego...to takie gdybanie, co będzie kiedyś....no ale dobra pogdybajmy......dziś mój znajomy umiera, trwając w grzechu i wyparłszy się Boga....czy jest zbawiony?

Zbawienie dla mnie jest darem, a każdy dar można odrzucić. Czy nie tak robią ci, którzy nie chcą się nawrócić? Czy oni właśnie nie odrzucają daru zbawienia?


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 30 sie 2012, 11:26

markulus pisze:
Kitka pisze:O czym mówi Hbr.10,26-31? Czy nie o porzuceniu Bożego zbawienia?

w jakim kontekście mówi ?
podstawowy błąd to wyrwanie wersetów z kontekstu Słowa i dopasowywanie do własnej tełologii :(
brr


Kontekst jest taki: Paweł pisze list do zboru w Jerozolimie. Zatem pisze do ludzi nawróconych, wierzących w Chrystusa, czyli do zbawionych. Świadczą o tym choćby zwroty typu "bracia". Jak również teksty o samym zbawieniu, o działaniu Ducha Świętego w tym zborze. Paweł wyłuszcza zborownikom - Żydom - wyższość kapłaństwa Chrystusa nad kapłaństwem starotestamentowym, a jednocześnie pokazuje, że obrządek świątynny i prawo były jakby zapowiedzią doskonałej ofiary, jedynej i ostatecznej ofiary przebłagalnej za grzechy ludzi. W Hbr.10 Paweł pokazuje zborowi w Jerozolimie, że stali się uczestnikami nowego przymierza w krwi Chrystusa i ze jest to przymierze ostateczne, nie wymagające powtarzania, że są na nowej drodze, drodze zbawienia. I że mają troszczyć się o to nowe życie w nowej nadziei. A w wersetach 26-31 pokazuje właśnie konsekwencje wyparcia się na własne życzenie Bożej łaski. W kolejnych wersach również stoi: "A mój sprawiedliwy z wiary żyć będzie, jeśli się cofnie, nie upodoba sobie dusza moja w nim" czyli można się wycofać.


Wracając do głównego zapytania w tym temacie: Zbawienie mamy przez wiarę, tak, jak najbardziej. Ale wiara bez uczynków jest bezowocna, jak mówi o tym list Jakuba. Nie można mówić, że się pełni wolę Bożą, jeżeli nie towarzyszy temu konkretne działanie.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 30 sie 2012, 11:29

fantomik pisze:
Kitka pisze:Jednak ten dar może być przez nas zbezczeszczony, porzucony.....czyż nie tracimy wtedy zbawienia na własne zyczenie?

Chyba nie rozumiesz znaczenia słowa "Zbawienie". To nie jest "kremówka". To wybawienie. Od czego?

Pozdrawiam,
f.


Skoro uważasz, że nie rozumiem, proszę wyjaśnij. Pokaż, jak Ty to rozumiesz. Może dowiem się czegoś nowego.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 30 sie 2012, 12:03

Kitka pisze:O czym mówi Hbr.10,26-31? Czy nie o porzuceniu Bożego zbawienia?


Tak ten tekst mówi o porzuceniu Bożej łaski. Łaska prowadzi człowieka do wiary, posłuszeństwa i uświęcenia. Kto nie wierzy, woli żyć w grzechu i za nic ma Słowo Boże ten odrzuca łaskę i zbawienie.

Darem łaski jest wiara człowieka.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 30 sie 2012, 12:39

Kitka pisze:Człowiek zbawiony, żyjący obecnie w grzechu, to mój znajomy. Przyjął zbawienie, dzielił się nim, ja m.in. jestem owocem służby tego człowieka. On jest właśnie jak sucha woda, jak sól bez smaku. Odrzucił dar zbawienia, choć poznał smak Bożej miłości. :-(


Co będzie z twoim znajomym to nie wiem. Miejmy nadzieję, że jeśli już raz zakosztował Słowa to Bóg go jeszcze pociągnie.
Łatwo nam przychodzi osądzanie. Czasami ktoś pali papierosy albo popełnia jakiś inny grzech. Palenie papierosów to nałóg z którym ciężko się rozstać nawet jak ktoś uwierzył. W rezultacie to może być człowiek lepszy od nas. On nie ma obowiązku każdemu z osobna mówić jaki ma problem ale mógł rozmawiać ze starszymi albo z innymi braćmi.
Wiadomo kiedy widzimy że ktoś upada powinniśmy wzajemnie się napominać i trwać w modlitwie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sie 2012, 12:41

Kitka pisze:Skoro uważasz, że nie rozumiem, proszę wyjaśnij. Pokaż, jak Ty to rozumiesz. Może dowiem się czegoś nowego.

Odpowiedz sobie na pytanie "od czego" Bóg Cię wybawia. Wtedy zrozumiesz.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 30 sie 2012, 13:50

Chcę wierzyć pisze:
Kitka pisze:Człowiek zbawiony, żyjący obecnie w grzechu, to mój znajomy. Przyjął zbawienie, dzielił się nim, ja m.in. jestem owocem służby tego człowieka. On jest właśnie jak sucha woda, jak sól bez smaku. Odrzucił dar zbawienia, choć poznał smak Bożej miłości. :-(


Co będzie z twoim znajomym to nie wiem. Miejmy nadzieję, że jeśli już raz zakosztował Słowa to Bóg go jeszcze pociągnie.
Łatwo nam przychodzi osądzanie. Czasami ktoś pali papierosy albo popełnia jakiś inny grzech. Palenie papierosów to nałóg z którym ciężko się rozstać nawet jak ktoś uwierzył. W rezultacie to może być człowiek lepszy od nas. On nie ma obowiązku każdemu z osobna mówić jaki ma problem ale mógł rozmawiać ze starszymi albo z innymi braćmi.
Wiadomo kiedy widzimy że ktoś upada powinniśmy wzajemnie się napominać i trwać w modlitwie.


Modlimy się za niego i też mamy nadzieję, że Bóg pociągnie go znów za sobą. W rozmowie sam opowiedział się po przeciwnej stronie. Nie chce żyć z Bogiem. Jest naprawdę w wielkich tarapatach, bo grzech przyniósł śmierć i zniszczenie w większość sfer jego życia. To smutne, ale jest nadzieja w Bogu.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 30 sie 2012, 13:52

fantomik pisze:
Kitka pisze:Skoro uważasz, że nie rozumiem, proszę wyjaśnij. Pokaż, jak Ty to rozumiesz. Może dowiem się czegoś nowego.

Odpowiedz sobie na pytanie "od czego" Bóg Cię wybawia. Wtedy zrozumiesz.


Ja odpowiedź znam. Dla mnie zbawienie to wybawienie od śmierci. Mimo to proszę rozwiń swoją myśl na ten temat. Chętnie poznam Twoje zdanie. Ale tak szerzej napisz, bez odbijania piłeczki. Z rozmowy chcialabym też coś skorzystać.
Pozdrawiam


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sie 2012, 13:54

Kitka pisze:Modlimy się za niego i też mamy nadzieję, że Bóg pociągnie go znów za sobą. W rozmowie sam opowiedział się po przeciwnej stronie. Nie chce żyć z Bogiem. Jest naprawdę w wielkich tarapatach, bo grzech przyniósł śmierć i zniszczenie w większość sfer jego życia. To smutne, ale jest nadzieja w Bogu.

Zbawieniem po pierwsze nie da się "podzielić". Po drugie Pismo Święte jasno wskazuje, że jeśli ktoś jest Zbawiony to wytrwa. Jeśli nigdy nie był, bez względu na to co mówi, to nie wytrwa nie ważne ile by się samemu za sznurowadła wyciągał. Przerażające? Troszkę, a w sumie to nawet i bardzo.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sie 2012, 13:55

Kitka pisze:Ja odpowiedź znam. Dla mnie zbawienie to wybawienie od śmierci. Mimo to proszę rozwiń swoją myśl na ten temat.

To jak możesz umrzeć skoro Bóg Cię od śmierci wybawił? Jednak nie wybawił?


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości