Zbawienie niewierzących

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
hagios
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2012, 13:08
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zbawienie niewierzących

Postautor: hagios » 20 wrz 2012, 13:13

"położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących (1 Tym. 4:10)

Mam pytanie do powyższego wersetu, jak go rozumieć w kontekście teorii, że zbawiony będzie tylko ten, kto uwierzy dzisiaj, skoro werset sugeruje, że niewierzący też będzie zbawiony?


Awatar użytkownika
Ślązak
Posty: 253
Rejestracja: 04 sie 2012, 15:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczerbice
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ślązak » 20 wrz 2012, 21:14

Niewierzący nie będzie zbawiony. Biblia mówi o tym wiele razy.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie niewierzących

Postautor: fantomik » 21 wrz 2012, 09:40

hagios pisze:"położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących (1 Tym. 4:10)

Mam pytanie do powyższego wersetu, jak go rozumieć w kontekście teorii, że zbawiony będzie tylko ten, kto uwierzy dzisiaj, skoro werset sugeruje, że niewierzący też będzie zbawiony?

Pismo zaprzecza jasno uniwersalizmowi, ten werset jest interpretowany na jeden z kilku sposobów (za ESV SB):
a. Słowo Zbawiciel w tym wystąpieniu oznacza Wybawiciela w rozumieniu powszechnej łaski (doczesnej), czyli wyraża prawdę, że Bóg wspomaga i dba o wszystkich ludzi tutaj w doczesnym świecie, w szczególności jednak dba o Kościół (zobacz Rzym 8)
b. poza biblijne źródła wskazują też na to, że greckie słowo "malista" można przetłumaczyć inaczej i wers ten brzmiałby wtedy "... jest Zbawicielem wszystkich ludzi, [czyli] tych co uwierzą".
c. oznacza to, że Bóg nie tylko zbawia ludzi z Izraela ale również ludzi z innych narodowości, plemion, języków etc. (zobacz Dzieje Apostolskie oraz Objawienie Jana)
d. oznacza, że Chrystus umarł za wszystkich ludzi ale tylko Ci co uwierzą będą zbawieni
e. oznacza, że Chrystus jest oferowany wszystkim ludziom ale nie wszyscy go przyjmą.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2012, 11:04 przez fantomik, łącznie zmieniany 1 raz.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
cezary
Posty: 343
Rejestracja: 03 lip 2011, 15:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: cezary » 21 wrz 2012, 18:43

fantomik pisze:Bóg wspomaga i dba o wszystkich ludzi tutaj w doczesnym świecie, w szczególności jednak dba o Kościół


Który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy [1tym.2.4] co może stanąć na drodze Bożej Woli?


Jezus żyje w nas.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 21 wrz 2012, 19:45

fantomik pisze:c. oznacza to, że Bóg nie tylko zbawia ludzi z Izraela ale również ludzi z innych narodowości, plemion, języków etc. (zobacz Dzieje Apostolskie oraz Objawienie Jana)

Ja bym stawiał na to wytłumaczenie wersetu.



edit: Poprawiłem cytowanie - Lash
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2012, 10:10 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Grzegorz97
Posty: 163
Rejestracja: 15 cze 2012, 20:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Grzegorz97 » 21 wrz 2012, 21:14

Ja natomiast obstaje przy wariancie D :)


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 21 wrz 2012, 21:42

Grzegorz97 pisze:Ja natomiast obstaje przy wariancie D

Czyli krew Jezusa się zmarnowała częściowo? :)


Awatar użytkownika
Ślązak
Posty: 253
Rejestracja: 04 sie 2012, 15:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczerbice
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ślązak » 21 wrz 2012, 23:31

Nie. Jest skuteczna dla każdego, kto uwierzy.
Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony, kto zaś nie uwierzy, będzie potępiony


Kinia
Posty: 898
Rejestracja: 18 wrz 2011, 19:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kinia » 22 wrz 2012, 09:45

hagios pisze:"położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących (1 Tym. 4:10)

Mam pytanie do powyższego wersetu, jak go rozumieć w kontekście teorii, że zbawiony będzie tylko ten, kto uwierzy dzisiaj, skoro werset sugeruje, że niewierzący też będzie zbawiony?


to proste..ludzie wierzacy sa zbawieni z góry przez wiare i nie podlegaja sadowi, natomiast sad bedzie odbywal sie nad niewierzacymi..dlatego najpierw zmartwychwstana ci, ktorzy umarli w Bogu

Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim. (15) To bowiem głosimy wam jako słowo Pańskie, że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy pomarli. (16) Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi. (17) Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem. (18) Przeto wzajemnie się pocieszajcie tymi słowami!
tes4:13

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. (32) I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. (33) Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. (34) Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! (35) Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; (36) byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. (37) Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? (38) Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? (39) Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? (40) A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. (41) Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (42) Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; (43) byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. (44) Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? (45) Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. (46) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego. mt25

wierzacy zbawieni przez wiare :
Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: (9) nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. efez2:8

niewierzacy sadzeni sa wedlug czynow
(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. Obj 20:12


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 22 wrz 2012, 15:39

Ślązak pisze:Nie. Jest skuteczna dla każdego, kto uwierzy.

1. Zmarnowała się. Skoro Jezus umarł za wszystkich a tylko część uwierzy. Więc jak umarł za pana X a pan X nie uwierzył to krew zmarnowała się.
Musisz to przyznać.

2. Co sprawia, że jest skuteczna? Jak to rozumiesz?


Awatar użytkownika
Ślązak
Posty: 253
Rejestracja: 04 sie 2012, 15:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczerbice
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ślązak » 22 wrz 2012, 21:53

Biblia wyraźnie mówi o wielu cechach boskich Jezusa, i nazywa Go Bogiem.


Awatar użytkownika
Ślązak
Posty: 253
Rejestracja: 04 sie 2012, 15:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczerbice
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ślązak » 22 wrz 2012, 21:55

Dawid pisze:
Ślązak pisze:Nie. Jest skuteczna dla każdego, kto uwierzy.

1. Zmarnowała się. Skoro Jezus umarł za wszystkich a tylko część uwierzy. Więc jak umarł za pana X a pan X nie uwierzył to krew zmarnowała się.
Musisz to przyznać.

2. Co sprawia, że jest skuteczna? Jak to rozumiesz?

1. Jeśli tak, to masz rację. Jedyne co mogę zaproponować to prosić cię by również krew Jezusa przelana za ciebie nie została zmarnowana.
2. Wiara. Dzięki niej jesteśmy zbawieni.


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 22 wrz 2012, 23:02

Ślązak pisze:1. Jeśli tak, to masz rację. Jedyne co mogę zaproponować to prosić cię by również krew Jezusa przelana za ciebie nie została zmarnowana.

Nie wydaje Ci się to trochę dziwne, że krew Boga została zmarnowana. Wylana na ziemie bez jakiejkolwiek przyczyny.
Jak to wyjaśnisz?

O krew Jezusa się nie martw. Nie została Ona zmarnowana. Jezus przelał Ją za tych kogo wcześniej wybrał Ojciec.

Ślązak pisze:2. Wiara. Dzięki niej jesteśmy zbawieni.

Właśnie. I jak to się dzieje, że ktoś uwierzy?

Wszakże jest napisane " Nie ma ma ani jednego sprawiedliwego, nie masz kto by szukał Boga "

Jak to wyjaśnisz?


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 22 wrz 2012, 23:03

Myślę, że napiszesz, że to zależy od łaski Boga.

Więc dlaczego jednym udziela tej łaski, żeby pan x zaczął go szukać, a potem uwierzy?


hagios
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2012, 13:08
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hagios » 24 wrz 2012, 00:05

Proszę aby trzymano się tematu. W Piśnie napisane jest "Bóg jest zbawicielem wszystkich". Czy to prawda? Jak rozumieć te słowa w kontekście innych wersetów mówiących o zatraceniu i pomście.

PS. Jak chcecie mówić o zmarnowanej/niezmarnowanej krwi Jezusa to załóżcie sobie nowy wątek.



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości