Izrael a kościół

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Izrael a kościół

Postautor: Psrus » 20 wrz 2013, 12:06

Szukałem trochę po starych tematach, ale jest to dość porozwalane, chaotyczne, a chciałbym usłyszeć argumenty obu stron, czy należy oddzielać Izrael i kościół, czy nie należy. Jak obie strony rozumią własne stanowisko - myślę, że od tego należy zacząć. Jeżeli ktoś uzna że jakiś taki temat istniał i omówił sprawę wyczerpująco, a ja go nie znalazłem, to przepraszam.
I bez zbaczania na inne pokrewne tematy proszę.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael a kościół

Postautor: jj » 20 wrz 2013, 13:26

Cosmo pisze:Szukałem trochę po starych tematach, ale jest to dość porozwalane, chaotyczne, a chciałbym usłyszeć argumenty obu stron, czy należy oddzielać Izrael i kościół, czy nie należy. Jak obie strony rozumią własne stanowisko - myślę, że od tego należy zacząć. Jeżeli ktoś uzna że jakiś taki temat istniał i omówił sprawę wyczerpująco, a ja go nie znalazłem, to przepraszam.
I bez zbaczania na inne pokrewne tematy proszę.


Kosciol, to cialo Chrystusowe, ludzie zbawieni przez wiare w zastepcza smierc Jezusa Chrystusa. Izrael, to narod. Kosciol nie jest Izraelem, ani Izrael nie jest Kosciolem.

(24) Teraz raduję się z cierpień, które za was znoszę i dopełniam na ciele moim niedostatku udręk Chrystusowych za ciało jego, którym jest Kościół.
(25) Tego Kościoła sługą zostałem zgodnie z postanowieniem Boga, powziętym co do mnie ze względu na was, abym w pełni rozgłosił Słowo Boże,
(List do Kolosan 1:24-25, Biblia Warszawska)


Jest jeszcze pojecie Izraela Bozego, to znaczy "dzieci obietnicy". Izraelem Bozym sa wierzacy wedlug obietnicy danej Abrahamowi, czyli Kosciol.

(6) Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem;
(7) i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
(8) To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.
(List do Rzymian 9:6-8, Biblia Warszawska)


(16) A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.
(List do Galatów 6:16, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 20 wrz 2013, 13:35

Kosciol, to cialo Chrystusowe, ludzie zbawieni przez wiare w zastepcza smierc Jezusa Chrystusa. Izrael, to narod. Kosciol nie jest Izraelem, ani Izrael nie jest Kosciolem.

(24) Teraz raduję się z cierpień, które za was znoszę i dopełniam na ciele moim niedostatku udręk Chrystusowych za ciało jego, którym jest Kościół.
(25) Tego Kościoła sługą zostałem zgodnie z postanowieniem Boga, powziętym co do mnie ze względu na was, abym w pełni rozgłosił Słowo Boże,
(List do Kolosan 1:24-25, Biblia Warszawska)


Czyli Izrael to naród, ale zbawieni izraelici i poganie tworza kościół?
Czyli Izrael należy do kościoła.

Jest jeszcze pojecie Izraela Bozego, to znaczy "dzieci obietnicy". Izraelem Bozym sa wierzacy wedlug obietnicy danej Abrahamowi, czyli Kosciol.

(6) Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem;
(7) i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
(8) To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.
(List do Rzymian 9:6-8, Biblia Warszawska)

(16) A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.
(List do Galatów 6:16, Biblia Warszawska)

Dlaczego więc ten izrael ma być pojęciem innym niż tamten Izrael? Może to po prostu... "przedłużenie"... Izraela. :roll:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 20 wrz 2013, 15:02

Cosmo pisze:Czyli Izrael to naród, ale zbawieni izraelici i poganie tworza kościół?
Czyli Izrael należy do kościoła.
Nie, naród Izraela nie należy do Kościoła, tylko zbawieni z Izraela, tak jak zbawieni z Polski, Niemiec, Rosji należą do Koscioła. Nikt nie mówi że Rosja należy do Kościoła, ale zbawieni Rosjanie należą do Kościoła.
Jest jeszcze pojecie Izraela Bozego, to znaczy "dzieci obietnicy". Izraelem Bozym sa wierzacy wedlug obietnicy danej Abrahamowi, czyli Kosciol.

(6) Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem;
(7) i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
(8) To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.
(List do Rzymian 9:6-8, Biblia Warszawska)

(16) A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.
(List do Galatów 6:16, Biblia Warszawska)

Dlaczego więc ten izrael ma być pojęciem innym niż tamten Izrael? Może to po prostu... "przedłużenie"... Izraela. :roll:
Bo z punktu widzenia czasów ostatecznych cały Izrael (w sensie wszystkich plemion) nawróci się wtedy gdy na ziemi Kościoła już nie będzie. Nawróci się w innych warunkach, w zakresie czasu wypełnienia się obietnicy danej tylko Izraelowi.

Rz 11:25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 20 wrz 2013, 15:28

KAAN i jj prezentuja tylko jeden punkt widzenia: dyspensacjonalizm.

Inny...

Jezus Chrystus jest prawdziwym Izraelem Bozym i kazdy kto jest z nim zjednoczony z samej laski, przez sama wiare, staje sie - przez znaczenie tej unii - prawdziwym Izraelem Bozym.

Argument tu: http://clark.wscal.edu/israel.php


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 20 wrz 2013, 17:29

Dziękuję za odpowiedzi.

Nie, naród Izraela nie należy do Kościoła, tylko zbawieni z Izraela, tak jak zbawieni z Polski, Niemiec, Rosji należą do Koscioła. Nikt nie mówi że Rosja należy do Kościoła, ale zbawieni Rosjanie należą do Kościoła.

Ok, rozumiem, faktycznie źle się wyraziłem.

KAAN i jj prezentuja tylko jeden punkt widzenia: dyspensacjonalizm.

Inny...

Jezus Chrystus jest prawdziwym Izraelem Bozym i kazdy kto jest z nim zjednoczony z samej laski, przez sama wiare, staje sie - przez znaczenie tej unii - prawdziwym Izraelem Bozym.

Czyli?...
Jak Jezus może być Izraelem.
Czyli rozumiem, że wg punktu widzenia jj i KAANa Izrael oznacza naród (jak np. Polak, Polska), a kościół to kościół.
A wg rozumienia Imperatora "przedłużeniem" Izraela są dzisiejsi wierzący (podejrzewam że na podstawie Rz.9 - jako "dzieci obietnicy" Abrahama)

Czy są jakieś wskazówki, wersety, pozwalające jednoznacznie rozróżnić, który punkt widzenia jest poprawny?


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 wrz 2013, 09:14

Cosmo pisze:Czy są jakieś wskazówki, wersety, pozwalające jednoznacznie rozróżnić, który punkt widzenia jest poprawny?


Cosmo, zobacz dowod przeprowadzony w artykule jaki podalem: http://clark.wscal.edu/israel.php


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 21 wrz 2013, 09:54

Nie chcę mi się tego wszystkiego czytać i to po angielsku.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 wrz 2013, 08:39

Czy ten fragment z Izajasza 43 nie mówi o tym, jakoby wierzący poganie też mieliby należeć do Izraela?

(1) Lecz teraz - tak mówi Pan - który cię stworzył, Jakubie, i który cię ukształtował, Izraelu: Nie bój się, bo cię wykupiłem, nazwałem cię twoim imieniem - moim jesteś! (2) Gdy będziesz przechodził przez wody, będę z tobą, a gdy przez rzeki, nie zaleją cię; gdy pójdziesz przez ogień nie spłoniesz, a płomień nie spali cię. (3) Bo Ja, Pan, jestem twoim Bogiem, Ja, Święty Izraelski, twoim wybawicielem; daję Egipt na okup za ciebie, Etiopię i Sabę zamiast ciebie. (4) Dlatego że jesteś w moich oczach drogi, cenny i Ja cię miłuję, więc daję ludzi za ciebie i narody za twoje życie. (5) Nie bój się, bo Ja jestem z tobą. Ze Wschodu przywiodę twoje potomstwo i z Zachodu zgromadzę cię. (6) Do Północy powiem: Wydaj! A do Południa: Nie zatrzymuj! Przyprowadź moich synów z daleka i moje córki z krańców ziemi! (7) Wszystkich, którzy są nazwani moim imieniem i których ku swojej chwale stworzyłem, których ukształtowałem i uczyniłem.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 25 wrz 2013, 10:14

Podkreślony przez ciebie fragment ja odnoszę do zgromadzenia rozproszonych po świecie Izraelitów. Mają powrócić do swojej ziemi,co obecnie ma miejsce.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 wrz 2013, 10:33

Ten fragment jest jakby cytowany przez Jezusa:

(11) A powiadam wam, że wielu przybędzie ze wschodu i zachodu, i zasiądą do stołu z Abrahamem i z Izaakiem, i z Jakubem w Królestwie Niebios.
Mat 8

A chyba ten werset ogólnie jest rozumiany jako o wierzących na całym świecie.
Może się ktoś wypowiedzieć na ten temat???


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 wrz 2013, 13:09

Izrael i Kościół czy oddzielac :)

To trochę pytanie w stylu
czy oddzielać Polaków od narodu :O - Polacy są narodem ale nie kazdy naród jest zbiorem polaków :D .
Izrael jest okreslany mianem kościoła w Biblii. Kościoł to poprostu zgromadzenie...


Tak naprawdę chyba pytasz o to czy:
Izrael i Kościół to JEDEN LUD BOGA.
I myslę że to pytanie jest o wiele ciekawsze, Jeśli tak się zgodzisz zformuować je to odpowiem :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 30 wrz 2013, 13:25

Lash pisze:Izrael i Kościół czy oddzielac :)

To trochę pytanie w stylu
czy oddzielać Polaków od narodu :O - Polacy są narodem ale nie kazdy naród jest zbiorem polaków :D .
Izrael jest okreslany mianem kościoła w Biblii. Kościoł to poprostu zgromadzenie...


Tak naprawdę chyba pytasz o to czy:
Izrael i Kościół to JEDEN LUD BOGA.
I myslę że to pytanie jest o wiele ciekawsze, Jeśli tak się zgodzisz zformuować je to odpowiem :)

Nie wiem, to wy się tu często o coś takiego spieraliście, więc mnie zaciekawiło i założyłem temat. Formuuj sobie jak chcesz.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 wrz 2013, 13:33

Cosmo pisze:
Lash pisze:Izrael i Kościół czy oddzielac :)

To trochę pytanie w stylu
czy oddzielać Polaków od narodu :O - Polacy są narodem ale nie kazdy naród jest zbiorem polaków :D .
Izrael jest okreslany mianem kościoła w Biblii. Kościoł to poprostu zgromadzenie...


Tak naprawdę chyba pytasz o to czy:
Izrael i Kościół to JEDEN LUD BOGA.
I myslę że to pytanie jest o wiele ciekawsze, Jeśli tak się zgodzisz zformuować je to odpowiem :)

Nie wiem, to wy się tu często o coś takiego spieraliście, więc mnie zaciekawiło i założyłem temat. Formuuj sobie jak chcesz.


Ok :)

Bóg ma JEDEN swój lud. Ten lud ksztatował sie na przestrzeni wieków.
Na początku był to Henoh ale to byli nieliczni.
Potem Bóg miał CAŁY ŚWIAT Swojego ludu ... była o rodzina Noego - tylko bozy lud. ale byli oni wg ciała i ich potomstwo nie było ludem.
Bóg więc ustanawia lud który jest przez WIARĘ Abrahama, z Abrahama powstaje wg ciała lud który ma chodzić za nim. Jendak nie kazdy jest jak Abraham nie każdy ma wiarę bowiem grzech ich pokonuje. Dlatego Bóg czyni lud przez wiarę ale usuwa Grzech w Chrytsuie.


Bóg ma więc Jeden Lud ale nie każdy kto jest w widocznym przejawie tego ludu jest prawdziwym ludem
Dlatego mamy cześciowy Izreal zbawiony i częściowy Kościół zbawiony

Stary testament zapowaida poszerzenie ludu Izraelskiego o pogan.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 30 wrz 2013, 15:05

To jak Bóg mówił do Mojżesza:

(6) A wy będziecie mi królestwem kapłańskim i narodem świętym. Takie są słowa, które powiesz synom izraelskim.
Wyjścia 19

To mówił do całego narodu Izraelskiego, czy do narodu Izraelskiego wg wiary, czy o narodzie Izraelskim plus wierzacych poganach.



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości