JHWH a Jahwe

Jak postrzegamy Boga....
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

JHWH a Jahwe

Postautor: Pankracy » 07 wrz 2021, 20:18

Ostatnio mnie zastanawia pewna kwestia. Otoż JHWH ktore zostalo objawione Mojżeszowi i oznacza Jestem który jestem. Żydzi zastepuja je zwykle zwrotem Adonai albo Elohim

Natomiast w Chrzescijanstwie przerodzilo się ono w Jahwe które mam wrażenje że bywa traktowane na tej zasadzie jak Mojżesz, Jan, Jezus czyli poprostu imię własne. W tym przypadku imię Boga ojca.

Zastanawia mnie skąd to się wzięło i jak to się ma do " Jestem który jestem"


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: KAAN » 07 wrz 2021, 22:20

To jakaś ideologia mająca swoje korzenie w okultyzmie. Okultyzm cechuje wiara w moc słowa wypowiadanego przez człowieka które to słowo może wpływać na świat duchowy i na rzeczywistość. Okultyści szukają imion demonów, aby nad nini panować, używają słów do kreowania rzeczywistości. To przeniknęło do niektórych religii i kultów w postaci np. poszukiwania prawdziwego imienia Pana Boga w jego pierwotnym brzmieniu. My mamy Pana Boga objawionego w imieniu Jezus które oznacza że Pan Bóg jest naszym zbawicielem. Imię Boże coś oznacza, to imię ma wiele brzmień i znaczeń. W ST objawione zostało jako Boga który istnienie ma sam w sobie i jest źródłem istnienia wszystkiego. W NT już pisałem o imieniu Jezus.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
ch_kamil
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2012, 20:29
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Gliwice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: ch_kamil » 07 wrz 2021, 22:40

Pankracy pisze:Zastanawia mnie skąd to się wzięło i jak to się ma do " Jestem który jestem"

Wymowa imienia Bożego nie jest znana, w zależności jakie wstawisz samogłoski to takie otrzymasz znaczenie.

Jeżeli wstawisz "e-o-a" to otrzymasz JeHoWaH, wówczas będzie znaczyło ono "On będzie, On jest, On był", czyli Wieczny. Natomiast "JaHWeH" reprezentuje formę przyczynową w gramatyce hebrajskiej i będzie wówczas oznaczało "powodujący istnienie", czyli Stwórca.

Dziś jednak wymowa Bożego imienia nie jest znana, więc nie wiadomo, która wersja jest poprawna. Imię Boże nie było wypowiadane przez Izraelitów. Posługiwano się innym formami jak choćby El Szaddaj, czyli Bóg wszechmogący lub Haszem. Natomiast imię Boże JHWH (czy jakkolwiek je transliterujemy z języka hebrajskiego) było wypowiadane tylko raz w roku przez najwyższego kapłana, który wchodził do świątyni. Więc lud słyszał wymowę tego imienia właśnie wtedy. Jednak znaczenie imienia zatarło się po zburzeniu świątyni, kiedy kapłani przestali pełnić służbę, a zatem imię to nie było wypowiadane i po kilku pokoleniach zapomniano o wymowie, a przynajmniej takimi dysponuje informacjami pisząc teraz z głowy. Była jeszcze kwestia związana z linią kapłańską, bo choć imienia nie wypowiadano w świątyni to wymowa mogła być zachowywana wśród samych kapłanów ale znowu był problem z uprowadzeniem do niewoli. Suma summarum poprawna wymowa została zapomniana.

W Biblii Gdańskiej Wj. 3:14-15 czytamy tak:

"Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę. I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę posłał mię do was. I mówił jeszcze Bóg do Mojżesza: Tak rzeczesz do synów Izraelskich: Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahamów, Bóg Izaaków, i Bóg Jakóbów posłał mię do was; toć imię moje na wieki, i to pamiętne moje od narodu do narodu;

Co jest tutaj ciekawe to to, że Bóg przedstawia się tutaj jako JHWH (Będę który Będę - w staropolszczyźnie używało się formy Jehowa, dziś to się zmieniło) jednak to imię "Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba" miało być (i jest) imieniem, które miało być zapamiętane na wieki. Tego generalnie bym się trzymał jeżeli już, natomiast tym imieniem jakie powinno przykuwać uwagę uczniów jest przede wszystkim Jezus, czyli hebrajskie Jeszua, będące skróconą wersją imienia Jehoszua, czyli "JHWH jest zbawieniem". Więc wypowiadając imię Jezus wymawiamy imię, w którego członie zawarte jest imię JHWH i generalnie nie ma potrzeby wiedzieć jakie samogłoski powinny być w imieniu JHWH. A jeżeli chcemy odwołać się do imienia danego Izraelowi to tym imieniem, które miało być wieczne jest "Bóg Abrahama (...)", notabene również naszego ojca według wiary.


TEDI.
Posty: 52
Rejestracja: 20 lis 2019, 13:18
wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
O mnie: przyiołem hrzest w kosciele Babtystów w grudniu 2016r-otrzymałem dar Ducha Bożego co do poznania i zrozumienia Słowa Bożego zapisanego w Biblii.Mam obowiązek podzielić sie z tymi,którzy nie znają prawdy o Słowie Bożym.Jestem emerytem mam 67 lat.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: TEDI. » 26 wrz 2021, 16:35

Autor TEDI.26.09.2021. WITAM I POZDRAWIAM LUDZI MYŚLĄCYCH KIEDY CZYTAJĄ BIBLIE.Jak można używać imienia JHWH W JĘZYKU Staropols-
kim jako jehowa???IMIĘ JHWH nie może mieć innego przekładu ponieważ ma Ono swój rdzeń zgodny z alfabetem hebrajskim i składa się z czt-
erech znaków alfabetu >JHWH<WYMOWA nie może być inna jak:JHWH.KOD GRAMATYCZNY RDZENIA TO 1160,NATOMIAST indeks wyrazów hbr.>
arm.to:3530.Natomiast nie ma indeksu wrazów hbr.arm.boga o kodzie gramatycznym 171.elohim jest to imię boga pogańskiego który nie ma>
prawidłowego rdzenia ponieważ występuje pod tym samym rdzeniem w nazwach różnych innych bogów jak też pod kodem gramatycznym481.
jako bóg w liczbie pojedynczej jako elohe i w liczbie mnogiej elohim[bogowie, boginie]itd.Żródła Prawdy należy szukać w Biblii hbr.TORA ufo-
rmowanej z starych manuskryptów między V-III WIEKIEM PRZED Jezusem. W tej występuje IMIĘ JHWH W oryginale i tu poszukajmy prawdy o s-
potkaniu ABRAMA Z JHWH A NIE Z bogiem jakiejkolwiek narracji.Podaję z jakich żródeł przedstawiam te dowody:Prymasowska Seria Biblijna>>
hbr.pol.ST.Pięcioksiag Ks.Rdz.1.26.I powiedział bóg:Uczyńmy ludzi na obraz nasz podobnych NAM.Podaję werset zaprzeczajacy tej wersji:Iz.44
6-7.<BT.2.<Tak mówi JHWE Król Izraela i odkupiciel jego JHWE Zastępów:JA jestem pierwszy i Ja ostatni i NIE MA POZA MNĄ boga!wr.7.KTÓŻ>
JEST DO MNIE PODOBNY?--NIECH woła niech to ogłosi i NIECH MI DOWIEDZIE!!wr.8.skr.Wy jesteście moimi świadkami:CZY JEST JAKI bóg oprócz
MNIE? ALBO JAKA SKAŁA? JA NIE ZNAM TAKIEGO!odn.Iz.43.11.JA JHWE TYLKO JA ISTNIEJĘ I POZA MNĄ NIE MA ŻADNEGO ZBAWCY!Kaan ten wer-
set dedykuję TOBIE abyś nie KŁAMAŁ co do okultyzmu i ideologii i nie obrażał majestatu IMIENIA JHWH PANA! OTO DOWODY:Rdz.12.1.I powie-
dział JHWH DO ABRAMA:Idżże ty z ziemi twojej i z pokolenia twego z domu ojca twego do ziemi którą wskażę ci.wr.7.I ukazał się JHWH Abra-
mowi i powiedział:Potomstwu twojemu dam tę ziemię tę tutaj i zbudował tam ołtarz DLA JHWH który sie ukazał mu.wr.8.skr.I zbudował tam
ołtarz DLA JHWH I WZYWAŁ>>IMIENIA JHWH<< boga nie wzywał więc dlaczego ten bóg w nastepnych wersetach staje się jako jhwh bóg:Rdz.14
22.a w rdz.15.2. I powiedział ABRAM PANIE mój JHWH CÓZ DASZ MI--.Rdz.15.8.I POWIEDZIAŁ: PANIE MÓJ JHWH PRZEZ CO POZNAM że wezmę
w posiadanie ją.ML.3.6.PONIEWAŻ JA JHWE NIE ODMIENIAM SIĘ więc dlatego wy synowie JAKUBA NIE PRZESTAJECIE BYĆ SYNAMI JAKUBA! TAK
WIĘC IMIĘ JHWH NIE ZMIENIA SIE I NIE MOŻNA GO ŁĄCZYĆ Z pogańskimi bogami bo TO IMIĘ JEST JEDYNE I NIE ZMIENNE.TEDI.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: KAAN » 26 wrz 2021, 17:43

TEDI nie piszemy tekstu wielkimi literami bo to oznacza w internecie krzyk, proszę też abyś staranniej formatował tekst, bo twoje posty są nieczytelne. A poza tym wątpię żebyś maił jakikolwiek dar w rozumieniu Słowa, bo ciągle kwestionujesz autorytet Biblii w swoich postach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
TEDI.
Posty: 52
Rejestracja: 20 lis 2019, 13:18
wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
O mnie: przyiołem hrzest w kosciele Babtystów w grudniu 2016r-otrzymałem dar Ducha Bożego co do poznania i zrozumienia Słowa Bożego zapisanego w Biblii.Mam obowiązek podzielić sie z tymi,którzy nie znają prawdy o Słowie Bożym.Jestem emerytem mam 67 lat.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: TEDI. » 27 wrz 2021, 14:42

Autor TEDI.27.09.2021.Witam tak ja to postrzegam ,należy płakać nie tylko krzyczeć dlatego należy pisac wielkimi literam bo nie wszyscy rozumieją słowa wersetów biblijnych a być może też nie widzą a to jest za sprawą Stwórcy.To On decyduje komu udzielić swojego błogosł-
awieństwa i wybaczenia oto przykład z biblii.Wj.32.31.{hbr.pol.ST.Pięcioksiąg} I wrócił Mojżesz do JHWH i powiedział:O zgrzeszył lud ten grzechem wielkim i zrobili sobie bogów ze złota.wr.32.A teraz czy możesz odpuścić grzech ich? A jeśli nie wymaż mnie z księgi Twojej którą napisałeś.wr.33.I powiedział JHWH do Mojżesza:Tego który zgrzeszył wobec MNIE wymażę go z ks.wr.34.A teraz idż prowadż ten lud dokąd
mówiłem ci.Oto anioł Mój pójdzie przed tobą a w dniu kary Mojej ukarzę ich za grzech ich.wr.35.I poraził JHWH lud za to że zrobili cielca,
którego wykonał Aron.Wj.34.9.I powiedział:Jeżeli znalazłem łaskę w oczach Twoich PANIE niech pójdzie PAN pośród nas gdyż ludem o twar
-dym karku on ale przebaczysz winy nasze i grzechy nasze.Wj.22.19.Składający ofiary bogom zostanie wyklęty tylko dla JHWH dla niego sa-
mego Wj.23.17. Trzy razy w roku pokaże się cały ród męski twój przed obliczem PANA JHWH!!Dalej ten sam pięcioksiąg i Wj.34.23.zaprze:
tekstowi Wj.23.17.Dowód:Wj.34.23.Trzy razy w roku pojawi się każdy mężczyzna twój przed obliczem Pana JHWH,Boga Izraela.Skąd ten
bóg Izraela?Oto odpowiedż na te zapytanie.Wj,32.8.Zboczyli szybko z drogi,którą nakazałem im zrobili sobie cielca odlanego i oddawali po-
kłon mu składali ofiary mu i powiedzieli:Oto bóg twój Izraelu który wyprowadził cię z ziemi egipskiej.od.1.Krl.12.28-29.BT.2Dlatego po zas-
tanowieniu się król sporządził dwa złote cielce i ogłosił ludowi:Zbyteczne jest abyście chodzili do Jerozolimy:Izraelu oto bog twój,ktory cię
wyprowadził z ziemi egipskiej.Postawił zatem jednego w Betel a drugiego umieścił w Dan.Jeszcze tylko wyjaśnienie co do złotych cielców:
słownik biblijny,cielec to:święty byk--symbol boga baala bóstwa płodności którego czcili kaananejczycy.odn.Wj.32.1-6.Ps.106.19-20.odn.Jr.
11.13.Bo ile masz miast tyle też bogów Judo Ile ma ulic Jerozolima tyle wznieśliscie ołtarzy hańbie,ołtarzy kadzielnych dla baala!!Wj.20.24
skr.wersetu.Na każde miejsce którym nakażę wspominać imię MOJE--Przyjdę do ciebie i będę Błogosławił ci.Pwp.32.39-40.Patrzcie teraz że
JA,JA i nie ma bogów ze MNĄ .JA zabijam ożywiam i ranię i JA leczę i nikt z ręki MEJ wyrwać się nie może.Bo podniosę ku niebu rękę Moją
i powiem:Żyię JA na Wieki.Wj.9.16.Ale właśnie przez to zachowam ciebie aby okazać ci siłę Moją i aby rozgłoszono Imię Mje na całej ziemi
Wj.28.3.Porozmawiaj z mądrymi których napełniłem Duchem Mądrosci--.Iz.44.24.Tak mówi JHWH twój odkupiciel.Twórca twój jeszcze w łonie matki JAM JEST JHWH uczyniłem wszystko SAM rozpiąłem niebiosa rozpostarłem ziemię:A któż był ze MNĄ? Iz.45.JA jestem JHWE i nie
ma inego poza Mną nie ma boga.Przypaszę ci broń chociaz Mnie nie znałeś aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu że beze Mnie ni
-ma niczego JA jestem JHWE i nie ma Innego.Teraz co do twoich uwag Kaan:Tekst piszę tak jaki wystepuje w orginale Pięcioksiegu i ja nie mam problemu z jego zrozumieniem co akurat mi zarzucasz.Co do kwestionowania treści wersetów biblijnych tu też podałem ci przykład niezgodności tresci wersetów,czy ty to prawidłowo odczytasz to twój problem,ja wiem gdzie jest prawda a gdzie kłamstwa i nie trylko ja tak to rozumiem.Recenzje do wstępu ks.Rdz.piszą też inni wydawcy Biblii.wyd.Św.Pawła,Bi.dla rodziny tak pisze:Najwiecej tekstów w Biblii ma charakter narracji a inne mają harakter [fabularny] i podałem na to przykłady:rdz.1.26.i zaprzeczenie Iz.44.7.itd.TEDI.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: KAAN » 27 wrz 2021, 16:19

TEDI. pisze:Teraz co do twoich uwag Kaan:Tekst piszę tak jaki wystepuje w orginale Pięcioksiegu i ja nie mam problemu z jego zrozumieniem co akurat mi zarzucasz..
Właśnie masz problem, bo piszesz własne wyobrażenia o tekście Biblii; dowolnie sobie zmieniasz tekst, a Pan Bóg ostrzegał żeby nic nie zmieniać:

V Księga Mojżeszowa 4:2 Niczego nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i niczego z tego nie ujmiecie, przestrzegając przykazań Pana, waszego Boga, które ja wam nakazuję.


Podobnie Pan Jezus dając objawienie Janowi mówił tak:

Ap 22:18 Co do mnie, to świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;
19 A jeśli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.


Jak widzisz Słowo jest niezmienne, będziesz miał kłopoty na sądzie Bożym.

podałem ci przykład niezgodności tresci wersetów
To są twoje fantazje a nie rzeczywistość, nic nie mogłeś podać dobrego bo nie znasz prawdy.

ja wiem gdzie jest prawda a gdzie kłamstwa
Nie wiesz, ty tworzysz fałszywe informacje.

i nie trylko ja tak to rozumiem.Recenzje do wstępu ks.Rdz.piszą też inni wydawcy Biblii.wyd.Św.Pawła,Bi.dla rodziny tak pisze:Najwiecej tekstów w Biblii ma charakter narracji a inne mają harakter [fabularny] i podałem na to przykłady:rdz.1.26.i zaprzeczenie Iz.44.7.itd.TEDI.
Podałeś przykład uwag ludzi nieznających prawdy; różnego rodzaju krytycy Biblii upadli duchowo na tyle że dla nich ważniejszy jest autorytet tzw nauki niż autorytet samego Słowa. Idziesz za ich odstępstwem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
TEDI.
Posty: 52
Rejestracja: 20 lis 2019, 13:18
wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
O mnie: przyiołem hrzest w kosciele Babtystów w grudniu 2016r-otrzymałem dar Ducha Bożego co do poznania i zrozumienia Słowa Bożego zapisanego w Biblii.Mam obowiązek podzielić sie z tymi,którzy nie znają prawdy o Słowie Bożym.Jestem emerytem mam 67 lat.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: TEDI. » 29 wrz 2021, 12:46

Autor TEDI.Kaan ty naprawdę nie rozumiesz tego co zapisano w Biblii,ona opisuje historię przedstawionych w niej wydarzeń i napisali ją ludz-ie nie tak jak to rozumiesz.Nie napisał jej bóg a ni bogowie bo oni nie istnieją napisał człowiek na przestrzeni opisanej w niej histori i dlateg-
o znajdujemy sprzeczne zapisy zaprzeczjacych sobie wersetów.Przykład:Ks.Wj.6.3.I objawiłem się Abrachamowi,Izaakowi i Jakubowi jako b-
óg wszechmogący a Imię Moje JHWH nie dałem się poznać im.Teraz przedstawiam wersety kóre zaprzeczają temu wersetowi co do słów[obja-
wiłem się jako bóg].Nadal żródłem tych wersetów jest ST.Pięcioksiąg Prymasowskiej Seri Biblijnej.Ks.Rdz.12.1.I powiedział JHWH do Abrama:
Idżże ty z ziemi twojej i z pokolenia twego z domu ojca twego do ziemi którą wskażę ci.KTO przemawia do Abrama?JHWH --czy bóg?Wj.12.4.
I poszedł Abram jak rozkazał mu JHWH i poszedł z nim Lot.Wj.12.6-8.I poszedł Abram w tym kraju aż do miejsca Sychem,aż do dębu More,a>
Kananejczycy mieszkali w tym kraju.I ukazał się JHWH Abramowi i powiedział: potomstwu twojemu dam tę ziemię tę tutaj.I zbudował tam o-
łtarz dla JHWH który ukazał się mu.I przeniósł się stamtąd na wzgórze na wschód do Bet-EL i rozbił namiot swój Bet-EL na zachód I Aj na ws-
chód i zbudował tam ołtarz dla JHWH i wzywał Imienia JHWH.Przedstawiłem dowody zaprzeczające z Wj.6.3.Ja wiem że do ciebie Kaan nic
nie dociera i tego też nie rozumiesz bo ja sobie zmyślam a ja takie zaprzeczenia nazywam po imieniu> KŁAMSTWO<bo gdyby Duch JHWH miał
pieczę nad ta księgą to nie było by tutaj kłamstw.Kaan sam podałeś przykład z Ap.22.19.oraz V Ks.Moj.Nie czyń ze mnie kłamcy bo to co pisz-
esz pod moim adresem tylko świadczy o tobie i twojej wiedzy.Najpierw sprawdż żródło z którego podaję wersety ja ich nie napisałem w tej>
księdze a jeśli uważasz że napisal je sam Stwórca zaprzeczajac swoim Słowom to czynisz z Niego Kłamcę choć napisałes że Jego Słowo jest >
nie omylne.Odpowiedz sobie sam na to zagadnienie a jeśli uznałeś ze ja jestem kłamcą to dlaczego odpowiadasz na moje posty.W ten sposób
według twojego rozumowania TY jestes mądry wszystko rozumiesz a ja dowolnie zmieniam sobie tekst--proszę udowodnij mi że tak postap-
iłem na przykładzie tekstu Biblijnego a ja przedstawię dalszy ciag ich kłamliwych zapisów.Pozdrawiam tych co szukaja prawdy.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: JHWH a Jahwe

Postautor: KAAN » 29 wrz 2021, 15:10

TEDI. pisze:Autor TEDI.Kaan ty naprawdę nie rozumiesz tego co zapisano w Biblii,ona opisuje historię przedstawionych w niej wydarzeń i napisali ją ludz-ie nie tak jak to rozumiesz. Nie napisał jej bóg...
TEDI naprawdę nie rozumiesz co piszesz, całe Pismo przez Boga jest natchnione, jest święte i niepodważalne. Ponieważ kwestionujesz Biblię nie jesteś chrześcijaninem, głosisz herezje i nie pisz w działach dla protestantów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości