Czy Duch Święty wprowadza w prawdę

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy Duch Święty wprowadza w prawdę

Postautor: Psrus » 16 paź 2013, 21:24

W recenzji do ESV Study Bible autorstwa Wayne'a Jacksona przeczytałem:

Illumination of the Spirit

The ESVSB teaches the dogma that the Holy Spirit directly operates upon the mind of the Christian, providing special understanding and power.

After the inward renewal that makes someone who has trusted Christ a new creation, the Spirit also brings spiritual understanding, convicts of sin, reveals the truth of the Word, brings assurance of salvation, empowers for holy living, teaches, and comforts (2,521).

The commentators never explain why those “illuminated” are at such terrible odds with one another as to the meaning of Scripture and religious practices.

źródło: https://www.christiancourier.com/articl ... review-the

Dla nierozumiejących po angielsku przetłumaczę (pominąłem cytat z ESVSB):

ESVSB naucza dogmat mówiący o tym że Duch Święty bezpośrednio oddziałuje na umysł chrześcijan, zapewniając specjalne poznanie i moc.

...

Komentatorzy nigdzie nie wyjaśnili dlaczego ci "oświeceni" popadają w tak straszne sprzeczności wobec siebie jeśli chodzi o zrozumienie Słowa i praktyki religijne.


Zastanawia mnie to. Gdyby Duch Święty rzeczywiście "operował" na naszych umysłach, wszyscy powinnibyśmy być jednego wyznania. A tak jest ogrom różnych odłamów, wyznań, teologii i idei. Jedni są zielonoświątkowcami, inni baptystami, adwentystami, katolikami, jedni wierzą w kalwinizm inni a arminianizm, w charyzmaty, inni je odrzucają itp.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 16 paź 2013, 21:32

Może nie wszyscy chrześcijanie są prowadzeni Duchem Świętym?

Zrozumiałem to tak, że Duch Św. sprawuje kontrolę nad naszym umysłem. To nieprawda moim zdaniem, przez ilość wyznań i różne zrozumienie fragmentów Pisma Świętego.

(34) Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. (35) Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową.


Myślę, że ten werset tutaj pasuje.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości