closed brethren - open brethren - różnice doktrynalne

Jak postrzegamy Boga....
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

closed brethren - open brethren - różnice doktrynalne

Postautor: MMW » 23 sty 2014, 19:53

Szukam, szukam w sieci i nie mogę niczego konkretnego znaleźć. Jakie są różnice doktrynalne między tymi dwoma odłamami? Wiem, że w open jest chyba więcej samodzielności zborów i większy liberalizm w dopuszczaniu do Stołu Pańskiego. Ale jakie precyzyjnie są te różnice i czy poza nimi są jakieś inne? Kościoła Wolnych Chrześcijan [open] nie znam wcale za to Stowarzyszenie Zborów Chrześcijan [closed] znałem 7 lat i znowu z nimi nawiązałem kontakt.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 25 sty 2014, 14:21

Tu znalazłem oś sporu dość szczegółowo opisaną - niestety w języku angielskim. Niezależnie od postaw osobistych, które mogły być i zapewne były naganne po obu stronach sporu, racje doktrynalną przyznaję darbiemu - bardziej za tym przemawia Biblia.

http://www.johndarby.org/difficulties/index.html


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 30 sty 2014, 12:17

Różnice doktrynalne mają znaczenie historyczne, tak na prawdę w Polsce nie ma zborów darbystycznych, a w obrębie KWCh istnieje pewne zróżnicowanie doktrynalne w kwestiach różniących darbystów i braci otwartych. Dzisiejsze zrozumienie doktryny biblijnej jest mieszanką darbyzmu i open brethren. W wielu kwestiach Darby miał rację i dlatego po latach niektóre rzeczy zostały po czasie uznane za właściwe, np. eschatologia, inne pozostały odrzucone np. ekskluzywizm. Z mojego punktu widzenia różnice nie mają większego znaczenia i osobiście nie widzę żadnego problemu w społeczności braci otwartych i ekskluzywnych, problem mają ekskluzywni.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości