Baptyści - Luteranie

Jak postrzegamy Boga....
jazzy+
Posty: 56
Rejestracja: 01 kwie 2014, 21:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Baptyści - Luteranie

Postautor: jazzy+ » 14 maja 2014, 11:14

Jaka jest różnica między kościołem Luterańskim a Baptystycznym?

Fajnie jak ktoś by wymienił od myślników :)


don't be afraid ever.
Akceptuje to, że nie mogę zaakceptować rzeczywistości.
jazzy+
Posty: 56
Rejestracja: 01 kwie 2014, 21:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jazzy+ » 15 maja 2014, 19:14

-chrzest dzieci (niemowląt)
-wieczerza (rozumiana jako prawdziwa krew i ciało Jezusa)


don't be afraid ever.

Akceptuje to, że nie mogę zaakceptować rzeczywistości.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 15 maja 2014, 20:19



"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 16 maja 2014, 11:57

Ja wymienię to co wiem i co zauważyłem:
Luteranie starsze wyznanie od baptystów, nabożeństwo z liturgią, niektóre kościoły bogato wyposażone tj. często pomalowane na biało, złote zdobienia, organy, występują obrazy, krucyfiksy, nie oddaje im się czci, chrzest dzieci przez polanie, może być dorosły ochrzczony, który wcześniej nigdy nie był ochrzczony. Pastor w stroju liturgicznym w takiej czarnej todze i białe befki, często używa się tytułu ksiądz, stosuje sie określenie parafia jak w KK, kobieta może nauczać jeśli zdobędzie tytuł diakona, też występują w czarnych w togach. Wieczerza w 2 postaciach opłatek i wino, wierzą w realną obecność ale nie oddają czci, nie klękają przed chlebem i winem. Nauka ta sama co u baptystów jeśli chodzi o autorytet czyli Pismo, zbawienie tyko z łaski, tylko Chrystus, tylko wiara, inne nauczanie jest na temat chrztu. Luteranie oprócz Biblii mają tzw. Księgi symboliczne np. Katechizmy Lutra, w których wyłożone jest ich zrozumienie Pisma. Występuje obrzęd konfirmacji podobny trochę do bierzmowania w KK, baptyści nie mają odpowiednika tego obrzędu. Spotkałem się z używaniem znaku krzyża na Śląsku Cieszyńskim. Baptyści też czasem mają chóry, kaplice mają przeważnie z późniejszych czasów niż luteranie kościoły i raczej nowocześniejsze, czasem tez muzyka organowa ale występuje tez młodzieżowe uwielbienie podobne do zielonoświątkowców. Zbory mają zróżnicowany charakter: kalwińskie i niekalwińskie, charyzmatyczne i niecharyzmatyczne, bardziej i mniej młodzieżowe. Nie ma liturgii, nabożeństwo prostsze: śpiew, modlitwa, najczęściej pojedyncza, po kolei, własnymi słowami, kazanie, wieczerza 2 postacie: chleb i wino, pojmowane symbolicznie, do wieczerzy najczęściej dopuszcza się osoby po chrzcie przez zanurzenie. Nie stosuje się chrztu dzieci i chrztu przez pokropienie i polewanie. Pastor nie ma stroju liturgicznego ale spotkałem się z koloratkami jak w KK. No można by jeszcze wiele pisać na ten temat...zależy co Cię interesuje najbardziej.


jazzy+
Posty: 56
Rejestracja: 01 kwie 2014, 21:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jazzy+ » 16 maja 2014, 15:13

Chciałbym przejść na Luteranizm, no ale chrzest niemowląt i wieczerzy nie mogę zaakceptować. Szkoda, że niema takiego kościoła do którego mógłbym się zakwalifikować.


don't be afraid ever.

Akceptuje to, że nie mogę zaakceptować rzeczywistości.
jazzy+
Posty: 56
Rejestracja: 01 kwie 2014, 21:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jazzy+ » 16 maja 2014, 20:33

Ja bym chciał chodzić do kościoła, który wygląda jak luterański tylko zasady wiary były by baptystyczne a uwielbienie wyglądało tak jak jest tylko z dyrygentem jak u mormonów.


don't be afraid ever.

Akceptuje to, że nie mogę zaakceptować rzeczywistości.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości