Kim jest Bog?

Jak postrzegamy Boga....
kowalskil
Posty: 28
Rejestracja: 09 lip 2012, 00:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Fort Lee, NJ, USA
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kim jest Bog?

Postautor: kowalskil » 06 paź 2014, 20:47

Tlumaczenie maszynowe (z moimi poprawkami)

Czym jest Bóg? Według naszych przodków, których przekonania zapisane sa w Biblii, Bóg jest istota wszechmocna i wszechwiedząca, mieszkajaca gdzieś poza stworzonym przez siebie światem. Moj poglad jest nieco inny; mysle ze Bóg nie jest podmiotem poza swiatm--on jest Swiatem, jak postulowal filozof żydowski 17-tego wieku, Baruch Spinoza, w Holandii.

Nasi bardzo odlegli przodkowie byli bałwochwalcami; wymyślili ideę wielu bogów. Nasi mniej odlegli przodkowie zastępili to pojecie obrazem osobistego - wszechmocnego i wszechwiedzącego - władcy. Większość ludzi na ziemi wciąż wierzy w osobowego Boga, ale niektórzy starają się rozwijać bardziej wspolczesne pojęcie władcy, sformułowane przez Spinoze. Wszystkie trzy opisy odnoszą się do tej samej wiecznie-istniejcej postaci, bez względu na to jak ja nazywamy, i jak interpretujemy slowo "istnieje." Moim zdaniem modlenie sie do Boga osobistego, myslac ze jest on calym swiatem, nie jest grzechem. Czy zgadzasz się z tym pogladem?

Ciekawy artykuł o Spinozie, i wiele wnikliwych komentarzy czytelnikow, pojawiło się niedawno w aamerykanskiej gazecie "The New York Times":

http:// opinionator blogs.nytimes.com/2014/05/25/judging-spinoza/

Autorem jest profesor filozofii, Steven Nadler. Jeden z czytelnikow napisał: "Znam wielu chrześcijan i zydów, którzy praktykują swoje tradycje religijne, chociaż ich przekonania są świeckie. Oni wcale nie ukrywają takich pogladow. Spinoza, podobnie jak Galileo, został ekskomunikowany w czasach ortodoksji religijnej. ... Jego rechabilitacja, przez kościół katolicki, to nie tylko zgoda na to że ziemia kręci się wokół słońca. Jest to takze potepienie karania wierzacych za myslenie samodzielne, nie wykluczajac rozwazan nad dogmatami kościoła. ... "

Ludwik Kowalski (patrz Wikipedia)


Ludwik Kowalski (zobacz Wikipedia). Oto link do krotkiego fragmentu zyciorysu:

http://www.twojaeuropa.pl/1829/ludwik-k ... -komunisty

Pisanie go bylo obowiazkem moralnym, wobec rodzicow, wielu innych ofiar Stalinizm, i wobec Polski.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19323
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 07 paź 2014, 11:11

Bóg jest tym który objawił się człowiekowi w takim zakresie jaki wyznaczył i jest w nim poznawalny. To co o Bogu wiedzieć można jest objawione w jego Słowie i w stworzeniu. Bóg to nie jest obiekt filozoficzny, ale jest realny, niedaleko od człowieka dający się poznać, zainteresowany w tym aby go poznawać, a to poznanie jest początkiem mądrości:

Przypowieści Salomona 9:10 Początkiem mądrości jest bojaźń Pana, a poznanie Świętego - to rozum,

W innym wątku napisałem ostrzeżenie, aby nie sprowadzać Pana Boga do poziomu obiektu badań filozoficznych albo naukowych, bo można się narazić na gniew z jego strony; wszelkie fałszywe słowa wobec Boga są obrazą jego świętości i majestatu.
To co przedstawił szanowny kowalskil jest niebezpieczną próbą zabawy majestatem Boga. Przestrzegam przed takim myśleniem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 12 paź 2014, 18:55

To, co zaprezentowałeś, to panteizm. Biblia zaprzecza panteizmowi. Rozum również zdaje się mu zaprzeczać i głosić konieczność oddzielenia dobrego Boga od zbrukanego przez grzech świata. Panteista musi wierzyć, że zarówno przytulające się małżeństwo, jak i psychopata rozbijający głowę dziecku to wyraz tożsamego z wszechświatem Absolutu. Bóg w panteizmie nie jest święty, ponieważ świętość jest oddzieleniem moralnym dobra od zła. Tymczasem panteistyczny Bóg zawiera w sobie wszystkie zjawiska - zarówno te dobre, jak i złe, jest mieszaniną sprzecznych wartości.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
veteran
Posty: 53
Rejestracja: 23 paź 2014, 21:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: veteran » 23 paź 2014, 22:19

Bóg jest TYM, KIM krzyż powiedział, że jest.

Bartosz Sokół


Zapraszam na zdrowy pokarm.
Zapraszam na forum http://dobra-nowina.info.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości