Czy wolno nam spozywac mieso halal (ofiarowane dla Allaha)?

Jak postrzegamy Boga....
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czy wolno nam spozywac mieso halal (ofiarowane dla Allaha)?

Postautor: Ariela » 09 lis 2014, 19:19

Czesc,

Mam trudnosc ze zrozumieniem wersow ks. Objawienia na temat miesa ofiarowanego bozkom. W listach Pawla sa pewne na pozor sprzeczne fragmenty ktore mowia ze nie powinnismy spozywac miesa ofiarowanego bozkom a jednoczesnie ze nie ma to znaczenia i mozemy jesc wszystko co sprzedaje sie na rynku nie wnikajac w to skad pochodzi. Natomiast w ks. Objawienia Pan Jezus, jak ja to rozumiem, potepia w dwoch fargmentach koscioly ktore mialy u siebie ludzi ktorzy spozywali mieso ofiarnicze:

Ks. Obj. 2:14
14 Ale mam nieco przeciw tobie,
bo masz tam takich, co się trzymają nauki Balaama,
który pouczył Balaka, jak podsunąć synom Izraela sposobność do grzechu
przez spożycie ofiar składanych bożkom i uprawianie rozpusty.


Ks. Obj. 2:20
20 ale mam przeciw tobie to,
że pozwalasz działać niewieście Jezabel,
która nazywa siebie prorokinią,
a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę
i spożywali ofiary składane bożkom.


Jak rozumiecie te wersy?


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 09 lis 2014, 20:20

PanJestMocaMoja pisze:przez spożycie ofiar składanych bożkom i uprawianie rozpusty


W tych dwóch przypadkach obie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane "i" Prawdopodobnie chodziło o to, że niektórzy chrześcijanie brali udział w ceremoniach na cześć innego boga.


.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 09 lis 2014, 21:44

Dzieki za odpowiedz. No wlasnie tez mi sie tak wydaje. Dzisiaj bylam w sklepie arabskim i sie tak nad tym zastanawialam. Bo co na przyklad z chrzescijanami zyjacymi w muzulmanskich krajach? To co? Maja jesc warzywa i czy Pan odrzuci ich za jedzenie miesa halal? No to bylo by bezsensu.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 09 lis 2014, 22:09

Zgodnie ze słowami Pawła, to jeśli chrześcijanina nie oskarża o to sumienie i wie, że nikogo nie zgorszy, to może jeść takie mięso. Ja jednak nie kupowałbym mięsa halal, bo pewnie część zysków trafia do muzułmanów lub do organizacji wspierających ich religię. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 09 lis 2014, 22:19

Dragonar pisze:Zgodnie ze słowami Pawła, to jeśli chrześcijanina nie oskarża o to sumienie i wie, że nikogo nie zgorszy, to może jeść takie mięso. Ja jednak nie kupowałbym mięsa halal, bo pewnie część zysków trafia do muzułmanów lub do organizacji wspierających ich religię. ;)


Wiesz, ja kiedys tez tak myslalam zeby bojkotowac muzulmanskie produkty a nawet cale sklepy ale wtedy Pan wlozyl mi takie pytanie do glowy: A co jesli ty bys otworzyla sklep a ludzie by zaczeli go bojkotowac ze wzgledu na twoja religie i nie mialabys za co utrzymac rodziny? My jestesmy chrzescijanami, idziemy za slowami Pana Jezusa: Robcie ludziom wszystko to co sami chcecie aby wam robili. Wiec, nie patrze juz skad co pochodzi, bo to co robimy innym Pan nam zwroci, wiec lepiej czynic kazdemu dobrze i nie miec wzgledu na osobe jak nasz Pan Jezus :)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 09 lis 2014, 22:34

PanJestMocaMoja pisze:Wiesz, ja kiedys tez tak myslalam zeby bojkotowac muzulmanskie produkty a nawet cale sklepy ale wtedy Pan wlozyl mi takie pytanie do glowy: A co jesli ty bys otworzyla sklep a ludzie by zaczeli go bojkotowac ze wzgledu na twoja religie i nie mialabys za co utrzymac rodziny? My jestesmy chrzescijanami, idziemy za slowami Pana Jezusa: Robcie ludziom wszystko to co sami chcecie aby wam robili. Wiec, nie patrze juz skad co pochodzi, bo to co robimy innym Pan nam zwroci, wiec lepiej czynic kazdemu dobrze i nie miec wzgledu na osobe jak nasz Pan Jezus :)

Można też tak do tego podejść. Z drugiej strony wyobrażam sobie czasem, że szefem pewnej firmy z kebabami, która posiada zasięg ogólnopolski, może być bogaty zwolennik kalifatu, a moje pieniądze mogą trafić do IS. Dla pewności unikam kebabów, po których zresztą i tak chce mi się pić. :P


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 16 lis 2014, 04:22

halal to nie mięso ofiarowane dla Allaha... więc twój problem się rozwiązał ;) mięso halal to jedynie mięso zwierzęcia zabitego w określony sposób i nic ponad tym :) ja nie jestem okultystą więc nie przejmuje się takimi sprawami, ty również się nie przejmuj, bo to czy zwierze stało skierowane na wschód czy zachód nie ma dla nas żadnego znaczenia, to są bredni zwiedzionych ludzi... aczkolwiek ja bym nie kupił mięsa halal ponieważ nie ma zamiaru wspierać finansowo muzułmanów, już wystarczy, że z moich podatków są wspierani, to i tak za dużo, gdyby ode mnie zależało to nie dostaliby nic ;)


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 lis 2014, 09:43

Muzułmanie mają całą siatkę gospodarczą z której się finansują. To tak samo jakby powiedzieć "Nie kupię polskiej wódki, bo nie będę finansował rosyjskiego przemysłu, kiedy w tym samym czasie kupuje sie inne produkty pochodzenia rosyjskiego, jak ubrania, sprzęt komputerowy, etc"


.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 16 lis 2014, 15:06

dr.sky pisze:Muzułmanie mają całą siatkę gospodarczą z której się finansują. To tak samo jakby powiedzieć "Nie kupię polskiej wódki, bo nie będę finansował rosyjskiego przemysłu, kiedy w tym samym czasie kupuje sie inne produkty pochodzenia rosyjskiego, jak ubrania, sprzęt komputerowy, etc"

Okej, w takim razie - które znane firmy są muzułmańskie, według Ciebie?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 lis 2014, 15:53

Ciężko powiedzieć. W tej chwili firmy nie muszą być nawet stricte rosyjskie czy muzułmańskie. Żeby sie zabezpieczyć przed ewentualnymi sankcjami przedstawiciele tych firm otwierają filie w państwach unii europejskiej i robią swoje. Prosty przykład z terminalem LNG w Świnoujściu. Terminal buduje włoska firma, której właścicielem de facto są Rosjanie. Jakie towary są sprowadzane z Państw muzułmańskich przez firmy pośrednie trzeba by było zagłębić się bardziej w rynek importu towarów.


.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 16 lis 2014, 20:17

Nie istnieją znaczące muzułmańskie firmy, ponieważ nacja ta nie potrafi być przedsiębiorcza, a raczej cechuje ją pasożytniczy tryb życia...


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 lis 2014, 20:27

Z tego co wiem Polska gospodarczo współpracuje gospodarczo z państwami muzułmańskimi: http://wgospodarce.pl/informacje/13558-sawicki


.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 16 lis 2014, 20:43

W artykule zasadniczo mowa o eksporcie do Iranu i ewentualnym imporcie jakichś ich plonów rolnych...


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 lis 2014, 20:51

Być może, bo wziąłem jeden z pierwszych lepszych wyników z google. Jakby dobrze przegrzebać to by sie pewnie znalazło czym handlujemy z nimi albo oni z nami. Całkiem możliwe że surowcami, ubraniami etc Taka Zara na przykład :) Patrze na metke a tam Iran ;-)


.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 16 lis 2014, 20:58

dr.sky pisze:Taka Zara na przykład Patrze na metke a tam Iran


Wyprodukowane w Iranie (w Azji powstaje 1/4 produkcji) lecz Zara jest flagową marką hiszpańskiej firmy Inditex Group :)



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości