Dlaczego Bóg zezwolił na poligamię i bigamię?

Jak postrzegamy Boga....
Miriam
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2014, 14:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Dlaczego Bóg zezwolił na poligamię i bigamię?

Postautor: Miriam » 22 gru 2014, 19:26

Jak pewnie wszystkim wiadomo, poligamia współcześnie uznawana jest za grzech - w końcu Nasz Pan powiedział, że mąż musi przylgnąć do żony i oboje będą ciałem - oboje. Od dawna próbuję dowiedzieć się, dlaczego Bóg zezwolił na poligamię?? Lamech, Abraham, Jakub, Salomon i nie tylko, mieli po kilka żon. W księdze Samuela Bóg powiedział Dawidowi, że jeżeli nie wystarczają (?!) mu jego żony i nałożnice, to Bóg podaruje mu ich więcej! Nie można zapominać o Salomonie, który miał 700 żon i 300 nałożnic!
Ciągle sobie zadaję pytanie "dlaczego"? Przypadek Abrahama i Hagar był dla mnie zrozumiały - nie mógł mieć potomstwa, więc dopuścił się bigamii. Problemem jest dla mnie zrozumienie w sposób logiczny przykładu Dawida i Salomona, który był uważany za najmądrzejszego męża ówczesnych czasów!
Błagam o pomoc w zrozumieniu tego. Pytałam się księdza, pytałam się znajomych chrześcijan czy nawet Świadków i wszyscy albo mnie spławiali albo mówili, że zrozumiem z czasem i/lub gdy pomodlę się do Niego :(


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 22 gru 2014, 21:11

Miriam pisze: Problemem jest dla mnie zrozumienie w sposób logiczny przykładu Dawida i Salomona, który był uważany za najmądrzejszego męża ówczesnych czasów!


Może po prostu dlatego, że było to normalne i naturalne w tamtych czasach... Zauważ, że Paweł wspomniał iż biskup ma być mężem jednej żony (mieć jedną żonę, nie kilka). W tamtych czasach poligamia była jeszcze normą, choć nie nie każdy mógł sobie na to pozwolić- wiązało się to z zamożnością.
Ale pewne taka odpowiedź Ciebie nie zadowala?


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 22 gru 2014, 21:54

Miriam,

Jeśli masz z tym naprawdę problem, to czemu - tak najzwyczajniej w świecie, jak dziecko do taty - nie pójdziesz z tym problemem do Niego? Bracia, a nawet nauczyciele nie zawsze będą wiedzieli i znali odpowiedź.

Ja Ci też odpowiedzi nie udzielę na pytanie, dlaczego dziś jest inaczej, a kiedyś było inaczej.

Patrzę jednak na rodziny muzułmańskie. Wolno im mieć cztery żony, rzadko kiedy jednak mężczyzna ma dwie:) Kwestie materialne przede wszystkim. Szaria reguluje to od strony prawnej. Żona ma prawo do osobnego domu, a rodzeństwo przyrodnie nie wychowuje się razem. Poza tym całe rodziny mieszkają w domu matki, to znaczy synowie ze swoimi żonami i dziećmi, synowe obsługują teściową. Tak więc kobiety i dzieci zamieszkują harem, a mężczyźni mają obowiązek przynajmniej raz na pół roku współżyć ze wszystkimi żonami swoimi, by spłodzić potomstwo. Współcześni muzułmanie, zwłaszcza w krajach europejskich, chcą jednak mieć wpływ na wychowanie swoich dzieci, chcą mieszkać z żoną i dziećmi. Przy posiadaniu dwóch czy więcej żon byłoby to niewykonalne.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 23 gru 2014, 00:49

Miriam
Poligamia jest uważana za grzech, ale czy na prawdę JEST grzechem? Poligamia jest z pewnością prawnie zakazana w naszym kraju (i karana) , ale czy jeżeli granicę przekracza ktoś, kto ma 4 żony (dobrze ustawiony muzłumanin - dla przykładu), to od razu spotka go "sprawiedliwość"...? Jeżeli poligamia jest grzechem (jakby chcieli Ci od definiowania co jest grzechem, a co nie), to co zrobić np. z tym Dawidem, któremu Bóg dał żony...? Jeżeli jest grzechem, to nawrócony muzłumanin (ten wymieniony powyżej) powinien natychmiast się rozwieść z 3 żonami - czyli popełnić grzech... :S

Miriam pisze:Od dawna próbuję dowiedzieć się, dlaczego Bóg zezwolił na poligamię??

Ponieważ można zaryzykować stwierdzenie, że poligamia jest dobra. Nie jest doskonała, bo są jednak rzeczy lepsze czy też powiedzielibyśmy doskonalsze - monogamia i obraz tej doskonałości znajdujemy w Biblii w wielu miejscach i do tego mamy dążyć.

Pytanie kluczowe, czy Bóg dopuszcza dzisiaj poligamię u chrześcijan? TAK, ale w określonym przypadku. Jaki to przypadek? Z pomocą przyjdzie nam wymieniany wyżej muzłumanin z 4 żonami - jeżeli się nawróci, NIE MUSI SIĘ ROZWODZIĆ - jeżeli go Bóg powołał w takim stanie, niech tak zostanie - ale szansy na bycie biskupem nie ma, bo ten powinien być mężem jednej żony maksymalnie - inaczej "nie ogarnie" i zamiast pilnować spraw Bożych, będzie latał od żony do żony i "ogarniał"... ;-)

Przykład podobny jak dajmy na to mamy rozwodnika, który wszedł w kolejny związek małżeński. Będąc już 10 lat z druga żoną nagle się nawraca - co teraz? Ma się rozwieść i wracać do pierwszej...?

Miriam pisze:Błagam o pomoc w zrozumieniu tego. Pytałam się księdza, pytałam się znajomych chrześcijan czy nawet Świadków i wszyscy albo mnie spławiali albo mówili, że zrozumiem z czasem i/lub gdy pomodlę się do Niego

Księża to raczej kiepscy spece od małżeństw mono, a co dopiero od poli... XP


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 23 gru 2014, 09:52

MrSponge, dobrze to ująłeś :-)


Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Bóg zezwolił na poligamię i bigamię?

Postautor: Fedorowicz » 23 gru 2014, 12:38

Miriam pisze:Jak pewnie wszystkim wiadomo, poligamia współcześnie uznawana jest za grzech - w końcu Nasz Pan powiedział, że mąż musi przylgnąć do żony i oboje będą ciałem - oboje. Od dawna próbuję dowiedzieć się, dlaczego Bóg zezwolił na poligamię?? Lamech, Abraham, Jakub, Salomon i nie tylko, mieli po kilka żon. W księdze Samuela Bóg powiedział Dawidowi, że jeżeli nie wystarczają (?!) mu jego żony i nałożnice, to Bóg podaruje mu ich więcej! Nie można zapominać o Salomonie, który miał 700 żon i 300 nałożnic!
Ciągle sobie zadaję pytanie "dlaczego"? Przypadek Abrahama i Hagar był dla mnie zrozumiały - nie mógł mieć potomstwa, więc dopuścił się bigamii. Problemem jest dla mnie zrozumienie w sposób logiczny przykładu Dawida i Salomona, który był uważany za najmądrzejszego męża ówczesnych czasów!
Błagam o pomoc w zrozumieniu tego. Pytałam się księdza, pytałam się znajomych chrześcijan czy nawet Świadków i wszyscy albo mnie spławiali albo mówili, że zrozumiem z czasem i/lub gdy pomodlę się do Niego :(


Poligamia była aprobowana w prawie wszystkich kulturach i cywilizacjach i przez większość epok, w których istniała ludzkość. Jednakże związki poligamiczne opisane w Starym Testamencie są nieudane lub co najmniej nieszczęśliwe: Sara i Hagar – żony Abrahama żyją w wieloletnim konflikcie. Konflikty pomiędzy synami Jakuba mają swoje źródło w fakcie, że ich matki są żonami tego samego człowieka. Liczne żony króla Salomona sprowadzają do Izraela idolatrię. Najważniejszym jednak argumentem za monogamią jest fakt, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, a nie mężczyznę i kilka kobiet: „Dlatego zostawi mężczyzna swojego ojca i swoja matkę i zjednoczy się ze swoją żoną, i będą jednym ciałem” (Rodzaju 2, 24).


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 gru 2014, 12:48

Poligamia jest skutkiem ludzkiego grzechu, jak każdy nieporządek wobec Bożego postanowienia. Biblia naucza o monogamii mającej swoje źródło w Edenie i będącej alegorią Chrystusa i Kościoła jak pisał Paweł:

List do Efezjan 5:30 Gdyż członkami ciała jego jesteśmy.
31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
32 Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.

Z tego powodu ci którzy mieli być przed Bogiem i ludźmi doskonali - kapłani w ST i służący w Kościele - presbyteros, mieli być mężami jednej żony.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 24 gru 2014, 13:14

Poligamia sama w sobie nie jest grzechem, jest jednak odchyleniem od pewnej idealnej normy, jaką jest kochające się małżeństwo monogamiczne, które obrazuje stosunek Chrystusa do Kościoła w relacji jednego Oblubieńca do jednej Oblubienicy. Bóg przyzwolił na poligamię w czasach starotestamentowych ze względu na zatwardziałość serc ludzkich, jednak stopniowo - przez Prawo, później przez Krzyż i Ducha Świętego - skłonił Lud Boży do porzucenia poligamii na rzecz monogamii. Bóg jest Bogiem, który wychowuje Swój Lud - stopniowo przeobraża sumienia wierzących, aż do pełni poznania tego, co w Jego oczach dobre i piękne.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 10 sty 2015, 12:02

Myślę, że Bóg wcześniej zezwalał na wielożeństwo ze względów jak wówczas funkcjonował świat. A funkcjonował tak, że było dużo wojen przez co był niedobór mężczyzn.


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 10 sty 2015, 13:16

"Funkcjonowanie świata" nie jest oderwane od bożego zamysłu i nie dostosowuje On swojego Prawa względem tego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 sty 2015, 13:20

Nick pisze:"Funkcjonowanie świata" nie jest oderwane od bożego zamysłu i nie dostosowuje On swojego Prawa względem tego.

A co zrobisz z żoną Kaina?!? Najpierw nie było nic złego w poślubieniu swojej siostry... Z czasem Boże prawo zakazało tego!
Dlaczego?!
Ja mam odpowiedź na to pytanie, ale poczekam na Twoją...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 10 sty 2015, 13:37

Zbyszekg4 pisze:
Nick pisze:"Funkcjonowanie świata" nie jest oderwane od bożego zamysłu i nie dostosowuje On swojego Prawa względem tego.

A co zrobisz z żoną Kaina?!? Najpierw nie było nic złego w poślubieniu swojej siostry... Z czasem Boże prawo zakazało tego!
Dlaczego?!
Ja mam odpowiedź na to pytanie, ale poczekam na Twoją...


Masz na myśli kwestię kazirodztwa czy coś innego?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 sty 2015, 13:42

Mam na myśli kazirodztwo, na które w pewnych okolicznościach była zgoda, ale później już nie... Dlaczego? No właśnie choćby takie okoliczności, jak więcej ludzi z innych rodzin, czy zmiany genetyczne w kolejnych pokoleniach mogące owocować chorobami u spokrewnionyc osób, wg mnie wpłynęły na poźniejszy zakaz kazirodztwa.
A więc okoliczności sie liczą


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 10 sty 2015, 13:57

Zbyszekg4 pisze:Mam na myśli kazirodztwo, na które w pewnych okolicznościach była zgoda, ale później już nie... Dlaczego?


A kiedy zostało zakazane? Pytam z ciekawości bo nie pamiętam.

Zbyszekg4 pisze:A więc okoliczności sie liczą


Tylko, że na małżeństwa w poligamii było stać nielicznych, dobrze sytuowanych materialnie, więc miało to znikomy wpływ na zwiększenie populacji.
Poza tym poligamia nigdy nie została określona jako grzech, a jedynie monogamia przedstawiona jako lepszy model rodziny.
No i gdyby być konsekwentnym to... mamy obecnie w PL niż demograficzny i na dodatek jest znacznie więcej kobiet niż mężczyzn... Czy zatem powinniśmy powrócić do poligamii (pomijając, że prawo państwowe tego zabrania)? ;)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 sty 2015, 14:04

Nick pisze:Zbyszekg4 napisał/a:
Mam na myśli kazirodztwo, na które w pewnych okolicznościach była zgoda, ale później już nie... Dlaczego?


A kiedy zostało zakazane? Pytam z ciekawości bo nie pamiętam.

http://tnij.org/r07mwr5 - seria wersetów zakazujących "odsłaniania nagości", co się rozumie, jako zakaz sexu!
Ten werset: Kpł 18:6 bw "Nikt nie będzie się zbliżał do swojego krewnego, aby odsłaniać jego nagość; Jam jest Pan!" powinien odpowiadać temu, o co pytasz.

Co do poligami, to już na tyle utrwalony jest w kręgach chrześcijańskich model monogamiczny, że chyba tylko glos Boga z nieba: "nakazuję poligamię" mógłby to zmienić... (żart z tym głosem)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości