Jakie kryteria stosuje Bóg wybierając kogoś

Jak postrzegamy Boga....
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 23 lip 2015, 22:43

WYBOR.Bog chcial ich zbawic a oni nie chcieli to mowi Pismo.
Udaremnili Bozy plan wzgledem siebie.Mam ci kolejny raz zacytowac?
Z tym pociagnieciem to juz udowodnilem ze nie masz pojecia
co cytujesz.Mam sie powtarzac w nieskonczonosc?Czy w koncu sie pochylisz nad tym
co ci cytuje i tlumacze?ja sie odnoszcze do kazdego wersetu wyrwanego przez ciebie
z kontesktu


Udowodniłeś? Sorry, ale nie wierzę stronie podawanej przez kogoś w internetach. Dodatkowo swoimi przekonaniami nt. poligamii czy innych rzeczy jesteś wątpliwy dla mnie. Nic nie udowodniłeś.

Jezus powiedzial ze czlowieka Go MOZE WYBRAC


Nigdzie tak nie powiedział. Takie samo gdybanie jak nt. wolnej woli. Twoje widzimisę.

Janek pisze:Twoja logika jest beznadziejna bo ja jestem zdania ze Bog jesli by
chcial to by pociagnal wszystkich ale pozwolil czlowieku wybrac.


Tak samo mogę powiedzieć o Twojej logice odnośnie kalwinizmu. Specjalnie wyjaskrawiłem, żeby pokazać Ci, że myślenie nt. arminianizmu jak i kalwinizmu może być (i często jest) przeinaczone z punktu widzenia drugiej strony.

Janek pisze:Kazdy jest grzesznikiem i jest niesprawiedliwy w oczach Boga.
Tu nie napisano ze czlowiek nie moze odrzucic lub wybrac laski!
A poza tym Pawel tutaj poniekad odnosi sie do psalmu no ale co ciebie to obchodzi.
Ten cytat jest o zakonie!Moze bys tak zacytowal na drugi raz wersety 19 i 20!
Ze juz nie wspomne o dalszych wersetach!


Nie zmieniają one (weresty 19 i 20) kontekstu wypowiedzi, który mówi o powszechnym zepsuci i deprswacji ludzkości. Poza tym nie cytowałem tego wersetu na argument o odrzuceniu czy wybraniu łaski, więc nie wiem po co o tym wspominasz. Przeczytaj o czym pisałem cytując ten werset linijka po linijce.

Ty chyba nie cytujesz z biblii tylko z jakis "katechizmow" kalwiniskich
Dramat


Dramatem jestm Twoja arogancja i jeśli tak dalej pójdzie to skończymy dyskusję. Nie lubię takich odzywek, a u Ciebie jest to na porządku dziennym.

Janek pisze:Piszesz ze nie jestes kalwinem ale twoja teologia to kawlinizm i to hard
Do tego nie przyjmujesz a raczej udajesz ze nie widzisz argumentow drugiej strony.


Kalwinizm to nie tylko predestynacja czy wytrwanie świętych, a cała teologia, z którą dopiero się zaznajamiam i badam, więc nie nazywam siebie kalwinistą choć bliżej mi jak widać poglądsmi do kalwinizmu niż arminianizmu. Choć jeszcze niedawno byłem takim wolnościowcem jak Ty i myślałem tak samo i używałem tych samych wersetów, dlatego nie robią na mnie wrażenia te argumenty i wydają się być w świetle całej Biblii, która wręcz trąbi o wybraniu (szczególnie NT) być słabe i często interpretujemy je ze strony ludzkiej. Do zgody w tym temacie nigdy nie dojdziemy.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 23 lip 2015, 22:58

]
Udowodniłeś? Sorry, ale nie wierzę stronie podawanej przez kogoś w internetach. Dodatkowo swoimi przekonaniami nt. poligamii czy innych rzeczy jesteś wątpliwy dla mnie. Nic nie udowodniłeś.

Sorry ale nie cytowalem CI ZADNEJ STRONY tylko wersety :)
A co ma poligamia do rzeczy?!tonacy brzytwy sie chwyta :-D
A co do poligami to tez mozemy "zatanczyc" :->
Nigdzie tak nie powiedział. Takie samo gdybanie jak nt. wolnej woli. Twoje widzimisę.

Podalem pelno wersetow ktore mowia ze czlowiek moze wybrac(will)na ktore to nabrales wody w usta :-P
Nie zmieniają one (weresty 19 i 20) kontekstu wypowiedzi, który mówi o powszechnym zepsuci i deprswacji ludzkości. Poza tym nie cytowałem tego wersetu na argument o odrzuceniu czy wybraniu łaski, więc nie wiem po co o tym wspominasz. Przeczytaj o czym pisałem cytując ten werset linijka po linijce.

Tak czlowiek ma grzeszna nature ale jak podaje Pismo moze wybrac Jezusa lub nie.
Przez grzech pierworodny przyszla smierc na wszystkich a przez smierc Jezusa
laska na wszystkich Amen.I jak udowodnilem czlowiek zawsze mogl wybrac.
Dlatego Bog posylal swoich prorokow a pomimo to ludzie zatwardzali swoje serca.
Nie ty nic nie robiles...nie jestes kawlinem ale poniekad jestes :roll: nie bronisz
kawlinizmu ale go bronisz.I jak tu z toba rozmawiac?moze faktycznie lepiej to zakonczmy
bo w sumie to chyba sam nie wiesz kim jestes i o co ci chodzi :roll:
Oczywiscie nastepnych postwo nie pozostawie bez komentarza.No poza P.P i Nickiem :-D
Dramatem jestm Twoja arogancja i jeśli tak dalej pójdzie to skończymy dyskusję. Nie lubię takich odzywek, a u Ciebie jest to na porządku dziennym.

Nudzisz ;-)
Do zgody w tym temacie nigdy nie dojdziemy.

Ja juz o tym pisalem dawno! :-D
Jak sie ignoruje wersety o wyborze to jak mozemy dojsc :roll:
Ostatnio zmieniony 23 lip 2015, 23:05 przez Janek, łącznie zmieniany 1 raz.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 23 lip 2015, 23:03

magda pisze:Tak by było gdyby zawsze wybierał grzech ale nie zwsze ten grzech wybiera czyli nie jest zniewolony w tym sensie z e nie ma wolnej woli, człowiek ma wolną wolę bo gdyby jej nie miał i gdyby nie był w stanie nigdy się przeciwstawić grzechowi to nie istniał by grzech i człowiek nie mógłby byc winiony za to co nie ze swojej woli robi, Wy zakładacie ze skoro człowiek lubi grzech i lubi folgować ciału to oznacza że nie jest w stanie nigdy postąpić dobrze i wybrać dobra a to fałszywe założenie. Człowiek wybiera czasem dobro a czasem zło wedłóg właśnie włsnej woli.
Oberyn. napisał/a:


Tego nie będę tłumaczył, mysłę, że Pan Piernik wystarczająco dobrze przedstawił zależność dobrych uczynków od Boga.

Czyli człowiek jest zniewolony i zmuszany do złego wiec jest niewinny????
Czy nigdy jak jeszcze nie byłeś nawrócony i robiłes złe rzeczy nie zdarzyło ci sie zrobić czegos dobrego z własnej woli, albo zrezygnować z popełnienia zła????


Czlowiek czyni grzech z własnej woli, czyli posiada grzeszną naturę więc cala osoba człowieka tj. duch, dusza i ciało są skażone grzechem. Fakt, robiłem dobre rzeczy i rezygnowałem ze zła, ale moja grzeszna natura cały czas nią była i się nie zmieniła. Moje dobre uczynki przed Bogiem nie miały żadnej wartości jak i nie uczynienie złej rzeczy też, bo byłem duchowo martwy i Jego gniew ciążył nade mną. Nic mi to nie dawało.

magda pisze:Owszem naturę człowiek ma złego drzewa i lubi źle robić ale ponieważ nie jest tylko bezwolnym drzewem a człowiekie i ma swoją wolną wole to nawet w najgorszym okresie robienia złych rzeczy bywa że postapi dobrze bywa ze zrezygnuje z wydania złego owpocu, na prawde nie jesteśmy zniewoleni całkiem i na prawde Bóg nie stworzył nas robotami bez własnej woli, mamy ją


Oczywiście, że czlowiek ma swoją wolę.Gdy upadł Adam wszyscy stali się upadli i wolna wola stała się grzeszną. Już początkowe rozdziały Księgi Rodzaju o tym mówią. Nasza wolna została skażona a nasz duch stał się martwy. Po to przyszedł Chrystus, żeby ożywić naszego ducha, by nas zbawić i odnowić naszą wolę, by stała się ona zbieżna z wolą Bożą.

Kalwinizm to nie fatalizm. Nie ma stricte określonego zakresu woli człowieka, natomiast możemy wnioskować, że nigdy nie przekroczy ona suwerennego planu Bożego.

owszem nie liczą sie przed Bogiem to i owszem ale pokazują to że mamy swoja wolę i decydujemy inaczej Bóg który jest sprawiedliwy nie mógłby nas potępiać bo jak potępić kogos bez własnej woli ? jeśli działa to wykonuje cudzą wolę nie swoja i nie może sie tej cudzej woli przeciwstawić. Niestety mamy wolę, decyzje i za nie odpowiadamy,


Gdybyśmy byli robotami, to Bóg nie miałby prawa nas potępić, ale upadliśmy każdy przez własny grzech. Wbrew obiegowym opiniom "znafcuw" Bóg nie jest ani źródłem ani twórcą zła. Nie jest też ani przyczyną ani inicjatorem upadku człowieka. Jest On tym, który dopuścił to, by okazać jeszcze większą swoją chwałę przez odkupienie w Synu.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 23 lip 2015, 23:13

http://apologetyka.com/teologia/predestynacja/js-predestynacja


Większych głupot nie czytałem, serio.

Sorry ale nie cytowalem CI ZADNEJ STRONY tylko wersety


Miałem na myśli linki do tłumaczeń wersetów.

Podalem pelno wersetow ktore mowia ze czlowiek moze wybrac(will)na ktore to nabrales wody w usta


"Will", a bo Biblia została napisana po angielsku :roll: tymi wersetami nie udowodniłeś wolnej woli. W każdym z przypadków widzimy, ze ludzie wybierali zło i wskazuje to na grzeszną naturę i skażoną grzechem wolę.

Tak czlowiek ma grzeszna nature ale jak podaje Pismo moze wybrac Jezusa lub nie.


Nigdzie tak nie jest napisane. To ty wyczytujesz, to czego nie ma.
Janek pisze:Dlatego Bog posylal swoich prorokow a pomimo to ludzie zatwardzali swoje serca.


Na przykładzie faraona widzimy, że to Bóg zatwardza serca . Nie będę wchodził w ten temat, bo zdaje mi się ze fauxpas próbował Ci to wyjaśnić, ale szedłeś w zaparte.

Janek pisze:A co ma poligamia do rzeczy?!tonacy brzytwy sie chwyta
A co do poligami to tez mozemy "zatanczyc"


Dla mnie wątpliwa jest osoba, która uznaje poligamię za coś normalnego, tylko tyle i aż tyle. W tę polemikę również nie wejdę, bo i tak złamałem zasadę, że z ludźmi posługującymi się arogancją lub sofizmatami (jak np. ty czy Rembov) nie dyskutuję.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 23 lip 2015, 23:16

Nie ty nic nie robiles...nie jestes kawlinem ale poniekad jestes nie bronisz
kawlinizmu ale go bronisz.I jak tu z toba rozmawiac?moze faktycznie lepiej to zakonczmy
bo w sumie to chyba sam nie wiesz kim jestes i o co ci chodzi O


Bronię to, co znam z kalwinizmu i rozumiem. Jak ktoś pisze nt. podstaw kalwinizmu takie głuooty jak na stronie, którą podałeś to śmiech na sali. Gdyby ktos pisał głupoty nt. innych tematów reagowałbym podobnie, więc nie doszukuj się niewiadomo czego :-)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 23 lip 2015, 23:19

Większych głupot nie czytałem, serio.

golslowne zarzuty i nie podawalem tego w rozmowie z toba.
Ty nabrales wody w usta na czysta tresc pisma.
Miałem na myśli linki do tłumaczeń wersetów.

acha czyli nie wierzysz co napisano w oryginale (grece).
Nawet w polskich przekladach jest PRAGNIE :-D
Na to tez nabrales wody w usta :roll: jak i na reszte wersidlel.
"Will", a bo Biblia została napisana po angielsku :roll: tymi wersetami nie udowodniłeś wolnej woli. W każdym z przypadków widzimy, ze ludzie wybierali zło i wskazuje to na grzeszną naturę i skażoną grzechem wolę.

nie po grecku i slownik jasno stwierdz.Chce,pragnie,wybierze.
i tu robisz bul bul bul Nie w kazdym bo sa ludzie zbawieni ktorzy wybrali Chrystusa.
Ty czytales jakas inna Biblie :lol:
Nigdzie tak nie jest napisane. To ty wyczytujesz, to czego nie ma.

JW
Na przykładzie faraona widzimy, że to Bóg zatwardza serca . Nie będę wchodził w ten temat, bo zdaje mi się ze fauxpas próbował Ci to wyjaśnić, ale szedłeś w zaparte.

FARAON PIERWSZY SIE ZACIAL,BOG SPOTEGOWAL JEGO ZATWARDZENIE.
Dla mnie wątpliwa jest osoba, która uznaje poligamię za coś normalnego, tylko tyle i aż tyle. W tę polemikę również nie wejdę, bo i tak złamałem zasadę, że z ludźmi posługującymi się arogancją lub sofizmatami (jak np. ty czy Rembov) nie dyskutuję.

bredzisz :roll: Bog nigdzie nie potepil poligami to ja tez.
teraz jeszcze rembowa w to mieszasz hahahahahhahah
zalosne


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 24 lip 2015, 07:05

Problemem - wbrew temu co pisze Janek - nie są wyciągnięte przez Niego wersety, a teologia, która stoi "obok" przesłania Pisma Świętego, a która jest wynikiem nieumiejętnego tłumaczenia Pisma. Po prostu Janek za nic ma zasady hermeneutyki czy egzegezy. Dlatego w Jego "teologii" zbawienie nie jest z łaski, człowiek współdziała przy swoim zbawieniu, Bóg nie jest wszechmogący, Ofiara Chrystusa jest niewystarczająca i daremna, losy świata niepewne, za to zasługi człowieka zapewniają jemu samemu zbawienie...

Kościół już w 6 wieku odpowiedział na tę pelegiańską herezję podczas synodu w Orange:

do poczytania:
http://www.literatura.hg.pl/orange.htm


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 24 lip 2015, 14:24

Oberyn. pisze: ale moja grzeszna natura cały czas nią była i się nie zmieniła. Moje dobre uczynki przed Bogiem nie miały żadnej wartości jak i nie uczynienie złej rzeczy też, bo byłem duchowo martwy i Jego gniew ciążył nade mną. Nic mi to nie dawało.


No i masz w tym racje to ze te dobre uczynki nie maja znaczenia z tym przecież sie zgadzam czyli masz wolną wole i możesz robić dober uczynki które dla Boga nic nie znacza bo i tak jestes grzeszny, one nie zmieniają nic w twojej grzesznej naturze to fakt ale mozesz je robic nie jesteś zniewolony i możesz robic co chcesz, Czy to takie dla was niepojete juzż to piszę 3-ci raz ze mnie nie chodzi o to czy dobre uczynki człowieka przed nawrceniem w czyms zmieniaja jego stan nie o tym zupełnie mowa mówię o mozliwosci decydowania co zrobic przez człowieka. CZŁOWIEK MOZE ZDECYDOWAĆ CO ZROBIC I MOŻE ZROBIC COŚ DOBREGO LECZ TO DOBRO NIE ZMIENI NIC W JEGO GRZESZNEJ NATURZE czy to takie trudne zrozumieć ze mi chodzi wyłacznie o wolę.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości