Jakie kryteria stosuje Bóg wybierając kogoś

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
bostonski
Posty: 53
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:35
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Poznań
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: bostonski » 22 lip 2015, 15:35

Janku nie będę z tobą dyskutował, bo nie podoba mi się twoja postawa i prześmiewczy sposób pisania. Nie prowadzi to ani ku zbudowaniu, ani ku miłości. Twierdzisz inaczej, ok, nie będę cię przekonywał, tym bardziej, że już kilku próbowało. Chcesz to zostań przy swoim, ale nie pisz do mnie proszę rzeczy w stylu "bredzisz, idź się doucz". Pomimo poróżnienia w pewnych kwestiach powinniśmy dążyć do miłości, a nie do podziałów.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 15:54

Robisz z Boga okrutnego "wladce marionetek" i ignorujesz wersety ktore przecza twojej
teorii wiec co mam ci napisac?oh wspaniale i pieknie nauczasz i dajesz nadzieje
innym?Nigdy w zyciu!Pisze co mysle a to ze ci sie to nie podoba guzik mnie obchodzi.
Tych kilku to nabieralo wody w usta na Biblijne argumenty i forsowli swoje .. intepretacje
ktore byly sprzeczne z reszta Pisma.Nic do nich nie docieralo :wall: :wall: :wall: :wall:
Adios


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 22 lip 2015, 17:32

Janek pisze:Pismo podaje ze mozna wybrac Jezusa.


Wskaż gdzie.

Janek pisze:.Brak wolnej woli to kaliwnski mit


Wskaż w Biblii fragmenty o wolnej woli jak możesz.

Janek pisze:wieksza polowe


Połowy są równe :)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 17:58

Oberyn. pisze:
Janek pisze:Pismo podaje ze mozna wybrac Jezusa.


Wskaż gdzie.

Janek pisze:.Brak wolnej woli to kaliwnski mit


Wskaż w Biblii fragmenty o wolnej woli jak możesz.

Janek pisze:wieksza polowe


Połowy są równe :)


Zanim was rozstrzelam odpowiedz na proste pytanie :)
Skoro Bog CHCE ZBAWIC KAZDEGO CZLOWIEKA
UMARL ZA KAZDEGO CZLOWIEKA
LASKA JEST DLA KAZDEGO.

Dlaczego kazdy czlowiek nie jest zbawiony? 8-)
Bo co Bog jednak nie chce?ta?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 22 lip 2015, 18:11

Nie wyznaję ograniczonego pojednania, więc darujmy sobie wstęp. ;)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 18:19

Mnie guzik obchodzi co ty wyznajesz
Zadalem proste pytanie i czekam na odpowiedz ;)
Dlaczego czlowiek nie jest zbawiony skoro Bog tego chce?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 22 lip 2015, 18:37

To, że Bóg chce zbawienia każdego nie znaczy, że tak uczyni. Dlaczego? Bo swojej nieskończonej miłości tego pragnie, ale w swojej sprawidliwości nie musi zbawić wszystkich przez upadek czlowieka i grzech. I również z tego może odebrać chwałę.

I bez cwaniackich odzywek jak ta na początku bym prosił, bo tego nie cierpię i niezbyt dobrze świadczy o dyskutancie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 18:44

haha teraz to mnie rozbawiles :-D
Czyli Bog chce kazdego zbawic a jednak nie chce :-D bo jest sprawiedliwy? haha
wez przeczytaj co sam napisales :-D Odpowiem za ciebie bo ty nie potrafisz odpowiedziec
szczerze na to pytanie.Bog chce zbawic kazdego i laska jest dla kazdego ale czlowiek tego
nie chce a Bog nie gwalci jego woli.Co to ma byc za sprawiedliwosc?!Przeklamujesz tekst Biblijny. 19 A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 19:02

2kronik
. 13 Nadto zbuntował się przeciw królowi Nabuchodonozorowi, któremu na Boga zaprzysiągł wierność. Uczynił on kark swój twardym, a serce nieustępliwym, aby nie nawrócić się do Pana, Boga Izraela

Jeremiazsa4
Obrzeżcie się ze względu na Pana
i odrzućcie napletki serc waszych,
mężowie Judy i mieszkańcy Jerozolimy
,
bo inaczej gniew mój wybuchnie jak płomień
i będzie płonął, a nikt nie będzie go mógł ugasić

5

24 Nie powiedzieli w swych sercach:
"Chcemy bać się Pana, Boga naszego,

który daje w swoim czasie
deszcz wczesny i późny,
który zapewnia nam ustalone tygodnie żniw".


Lukasza 7
29 I cały lud, który Go słuchał, nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy. 30 Faryzeusze zaś i uczeni w Prawie udaremnili zamiar Boży względem siebie, nie przyjmując chrztu od niego.

Izajasza 3-
Biada synom zbuntowanym! - wyrocznia Pana.
Wykonują zamiary, ale nie moje,
i wiążą się układami, lecz nie z mego natchnienia
,
tak że dodają grzech do grzechu.

ut against my will, adding sin to sin” (Is. 30:1).


MAteusza 23
37 Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. 38 Oto wasz dom zostanie wam pusty. 39 Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie Mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".


To tak na poczatek ;)

Szykuj sie ! bedziesz sie musial mocno gimnastykowac!


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 22 lip 2015, 19:11

Janek, przeczytałem i nie widzę sprzeczności. Tak samo jak w wersetach, które podałeś. Nie wychodzą one poza suwerenność Bożą i nie wskazują jakoby wolna wola istniała, aczkolwiek potwierdzają, że człowiek ma wolę.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 19:43

Przeciez ja nie twierdze ze w Biblii wystepuje jakas sprzecznosc.
Ja twierdze ze czlowiek pomimo woli Bozej moze odrzucic Bozy dar
pomimo tego ze BOG CHCIAL aby go przyjal i to jest wlasnie wolna wola :)
ale spokojnie to jeszcze nie koniec :-P


Jozuego25
v14 Bójcie się więc Pana i służcie Mu w szczerości i prawdzie! Usuńcie bóstwa, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki i w Egipcie, a służcie Panu! 15 Gdyby jednak wam się nie podobało służyć Panu, rozstrzygnijcie dziś, komu służyć chcecie, czy bóstwom, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki, czy też bóstwom Amorytów, w których kraju zamieszkaliście. Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu".

15 And if it seem evil unto you to serve the Lord, choose you this day whom ye will serve; whether the gods which your fathers served that were on the other side of the flood, or the gods of the Amorites, in whose land ye dwell: but as for me and my house, we will serve the Lord.


I co tu widzimy wybor!

Rzymian 12
A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.

Jana 7
[i]Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. 18


powtorzonego prawa 30
19 Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, 20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.

6 Pan zapytał Kaina: "Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? 7 Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować".

Jermiasza 13
23 Czy Etiopczyk może zmienić swoją skórę,
a lampart swoje pręgi?
Tak samo czy możecie czynić dobrze,
wy, którzyście się nauczyli postępować przewrotnie?


Can the Ethiopian change his skin or the leopard his spots? Then also you can do good who are accustomed to do evil.


apokalipsa 22
17 A Duch i Oblubienica mówią:
"Przyjdź!"
A kto słyszy, niech powie:
"Przyjdź!"
I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie,
kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie.



Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć,
wzywajcie Go, dopóki jest blisko!
7 Niechaj bezbożny porzuci swą drogę
i człowiek nieprawy swoje knowania.
Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje,
i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.



[i]Objawienie3
20 Oto stoję u drzwi i kołaczę:
jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy,
wejdę do niego i będę z nim wieczerzał,
a on ze Mną.


hebrajczykow 3
[i]7 Dlatego [postępujcie], jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, 8 nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie


Amen!


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 22 lip 2015, 19:51

Janek popieram ciebie na całej linii , masz zupełną rację.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 22 lip 2015, 20:00

Przeciez ja nie twierdze ze w Biblii wystepuje jakas sprzecznosc.


A ja nie twierdzę, że ty twierdzisz, że w Biblii występuje sprzeczność. :P

Janek pisze:pomimo tego ze BOG CHCIAL aby go przyjal i to jest wlasnie wolna wola


To nie jest wolna wola, a wola, która jest poddana czemuś. Tym czymś jest grzech. Po upadku Adama każdy ma skłonność do grzechu i ta skłonność wpływa na jego wolę, więc moim zdaniem nie możemy mówić o wolnej woli, bo wola jest wtedy, gdy jest niezależna, a z Biblii widzimy, że wpływ na nią (wolę) ma grzeszny stan człowieka.

Czy Bóg mówiąc w Biblii o wyborze nie postępuje tak jak u Izajasza?

A On rzekł:Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie bacznie, lecz nie rozumiejcie, i patrzcie uważnie, lecz nie poznawajcie! (10) Znieczul serce tego ludu i dotknij jego uszy głuchotą, a jego oczy ślepotą, aby nie widział swoimi oczyma i nie słyszał swoimi uszyma, i nie rozumiał swoim sercem, żeby się nie nawrócił i nie ozdrowiał! Iz. 6;9-10

Bóg mówił przez całą księgę do Izraela, ale zatwardził ich, żeby się nie zawrócili! Pewnie powiesz, że Bóg z jednej strony chce, a z drugiej nie chce zbawienia. Tak samo Jezus powoływał się na to, gdy mówił do Żydów w podobieństwach. Bóg jest tym, który może zatwardzić serca całych narodów.

Te fragmnety wcale nie wskazują na wolną wolę i nie muszą wskazywać na wybór.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 22 lip 2015, 20:19

Wykazalem wiele fragmentow ktore mowia o wyborze.Bog nie jest obludnikiem i jesli by tego wyboru nie mieli to by tego nie mowil.Tym sposobem o to stworzyles sprzecznosc ale spokojnie juz tlumacze :-P

cytuje przypis :) z deonu
Iz 6, 10 - To zdanie, zacytowane w Mt 13,14n; Mk 4,12; J 20,40; Dz 28,26n; ma formę i myśl bardzo semicką. Nie znaczy ono, że Bóg wprost chce i sprawia opór (zaślepienie i głuchotę) Judejczyków, stawiany Jego Łasce, lecz że jest on przez Boga przewidziany, wchodzi w jego plany i dlatego nie powinien zniechęcać proroka. Semici przypisują zwykle wszystkie skutki wprost pierwszej przyczynie, Bogu, z pominięciem przyczyn drugorzędnych, które je bezpośrednio sprawiają.

Teraz "ojcow" ktorzy prawidlowo to rozumieli.
Klemens z Aleksandrii:"Nie znaczy to, że Pan spowodował ich niezdolność do pojmowania, ale że ujawnił tylko to, co było już w nich uprzednio, i ocenił, że nie będą w stanie zrozumieć Jego słów" (tamże).

Augustyn:"Swoimi grzechami zasłużyli sobie na to, żeby nie rozumieć, a przecież z Bożego miłosierdzia tak się stało: po to, żeby mogli później poznać swoje grzechy i po nawróceniu zasłużyć na przebaczenie. (...)

Bog chce zbawienia WSZYSTKICH ludzi!To mowi Pismo!KAZDEGO
Pierwszy zatwardza sie zawsze czlowiek!nawet faraon!


Dlatego [postępujcie], jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, 8 nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie

29 I cały lud, który Go słuchał, nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy. 30 Faryzeusze zaś i uczeni w Prawie udaremnili zamiar Boży względem siebie, nie przyjmując chrztu od niego.

"Bóg chce,aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy"1Tym.2,4. 15


Teraz powiedz Amen i przestan kombinowac !


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 22 lip 2015, 20:29

Janek
chcąc udowodnić "wolną wolę" przekonaj nas, że człowiek jest "wolny" od grzechu.
Że ma zdolność sam z siebie "nie grzeszyć", że rodzi się zdolny do samodzielnego wyboru albo zła albo dobra i w wyniku swego własnego działania (całkowicie wolnego) zasługuje na karę bądź nagrodę.
Prawdziwie "wolna wola" musi być zdolna do wyboru zła albo dobra. Człowiek "prawdziwie wolny" musi mieć możliwość samodzielnego wyboru, zatem musi być wolny tak od "dobra", jak i od "zła", w taki sposób, że żadne z nich nie wpływa na "wolny" wybór człowieka.

Chcąc wykazać, że człowiek jest "wolny" musisz nam wykazać, że nie podlega grzechowi, że człowiek jest od grzechu całkowicie wolny, że grzech nie ma żadnego wpływu na człowieka, że człowiek mu w ogóle nie podlega, na tyle, że ma bezwzględną możliwość wyboru albo zła albo dobra i ani dobro, ani zło na jego wybór nie mają wpływu.

do dzieła Janku - trzymam kciuki!



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości