Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Jak postrzegamy Boga....
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 02 sty 2016, 02:19

Cześć!
Nie bardzo wiem czy robię to we właściwy sposób ale tego typu fora są dla mnie czymś kompletnie nowym więc proszę mi wybaczyć.
Jestem protestantem od około siedmiu lat i mieszkam w USA. Zaóważyłem że jest bardzo wiele osób o odmiennym od mojego poglądzie na temat wolnej woli człowieka w zakresie wiary w Boga. Wiem że jest to temat bardzo głęboki więc na grałem moją opinię na ten temat na YouTube i podaję tutaj jego adres. https://www.youtube.com/watch?v=MR0wADIdjT0 Gdyby ktoś z państwa miał czas i ochotę aby mnie obejżeć i posłochać to bardzo zapraszam i czekam na komentarz.
Podaję jeszcze jeden adres do YouTube gdzie mogą państwo znaleść resztę moich nagrań. niestety tylko trzy są po polsku, reszta jest po angielsku, ale wiem że teraz dużo ludzi w Polsce bardzo dobrze zna angielski. Oto jest ten adres
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 7-NfiIC98O
Czekam na komentarz


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 02 sty 2016, 11:17

Przesłuchałam ten film, Ja osobiście nie lubiętego tematu bo jest to kwestia nie do rozwiązania , o tym jak to jest na prawde dowiemy się dopiero wtedy kiedy
1Co 13:12 bw "Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany."
Nie lubię też takiego podejścia ze my to śmiecie bo jesteśmy tylko stworzeniem i że wszystko tą chwałę Bogu odbiera , Nie wolno zapominać ze to ze my nie jesteśmy takim zupełnym zerem wynika z tego że jesteśmy stworzeni na obraz Boga a to nie odbiera chwały bogu ale jej przydaje. Dlatego uważam że człowiek jeśli chodzi o wiarę mamy wolną wolę uwierzyć bo bez tego wołanie Jezusa
Joh 7:37 bw "A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije."
Tu widać ze właśnie daje człowiekowi ten wybór przyjscia do niego. Bogu zależy na dobrowolnym przyjściu człowieka do Jezusa i uwierzeniu. Ojciec owszem ich pociąga do Jezusa ale decyzję podejmuje sam człowiek i widać to z tego że można odpasć od wiery , zdecydować że sie nie chce zbawienia.
1Ti 6:21 bw "do której niejeden przystał i od wiary odpadł. Łaska niech będzie z wami. Amen."
Bogu by nie przyniosło chwały właśnie predestynacja i stworzenie bezwolnych robotów. Właśnie takie myślenie że jesteśmy śmieciami jak to mówisz zerem , szmatą nota bene na obraz i podobieństwo Boże . To wręcz obraża Boga . My na prawde jestesmy na obraz Boży , upadlismy owszem , staliśmy sie grzeszni i neczyści ale mówienie że Bóg stworzył szmaty nic nie warte nie zdolne do samodecydowania to jest umniejszanie chwały Bożej i wrecz obrażanie BOga . bóg nie stworzył kompletnie bezwolnych robotów najlepszy dowód na to jest to że zdecydowaliśmy wolną wolą zgrzeszyć.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 02 sty 2016, 15:28

Cześć Magda!
Dziękuję za krytykę mojego nagrania. Oczywiście że my ludzie mamy ogromną wartość w sobie poprzez to że jesteśmy stworzeni na obray i podobieństwo Boże i ja wcale tego nie podwarzam. Moje stwierdzenie że nie mamy żadnej wartości podobnie jak i brudne szmaty, cytując Izajasza 64:5 (My wszyscy byliśmy skalani, a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata) Odnosi się nie do naszej wartości wewnętrynej tylko do naszych uczynków w porównaniu z uczynkami Boga. Napisałaś że w moim rozumieniu ludzie to bezwolne roboty bez żadnej możliwości decyzji. To nie jest dokadnie tak. Ludzie poprzez gryech umarli duchowo, stając się kompletnie głuchemi i ślepemi na wszystko co pochodzi od Boga. Przypomnij sobie co myślałaś o Bogu i jakie były twoje reakcje na wszelkie wezwania do wiary przed twoim nawróceniem. Bóg był ci całkiem obojętny albo wręcz nie chciałaś o nim słyszeć. Nie stało się to pewnego dnia gdy obudziłaś się rano że zdecydowałaś iż od tej chwili Bóg staje się dla ciebie kimś bardzo ważnym. To właśnie za sprawą siły Ducha świętego zostało ci przywrócone duchowe życie i od tej chwili powoli, lub bardzo gwałtownie zaczęłaś rozwijać się duchowo co spowodowało twoje pożądanie bycia z Bogiem co z kolei doprowadziło cię do nawrócenia. Jeśli jesteś ze sobą całkiem szczera to przyznasz mi w duchu ze to nie ty zdecydowałaś któregoś dnia że powinnaś zacząć poważniej myśleć o Bogu, tylko że to pragnienie zrodziło się w tobie bez twego udziału.To właśnie regenerująca siła Ducha świętego. Jeśli uważasz że nie mam racji to powiedz mi czy kiedy modlisz się do Boga nie dziękujesz Bogu że dał ci wirę która otworzyła ci wrota zbawienia?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 02 sty 2016, 18:19

Powiem szczerze ze dziekuję za wiele rzecy a za wiare nigdy nie dziękowałam bo uważam że jednak to ze mnie pochodzi i uważam że właśnie Bóg chce doprowadzić człowieka właśnie do tego żeby sam z siebie uwierzył i muzaufał. Moje nawrcenie właśnie to potwierdza . Ja owszem nie interesowałam sie wcale Bogiem i wyjeżdżajac do Afryki mój ojciec który też sie nie bardzo tym interesował włożył mi do walizki Biblię która stała u nas nieużywana, I to była jedyna ksieżka po polsku jaką miałam i nie czułam zeby Bóg mnie do jej czytania dał jakaś wiare czy coś , czytałam jak powieść od dech do dechy bo tylko to miałam i pomału rozjaśniało mi się w muzgu aż przyszedł moment ze zdecydowałam ze to właśnie prawda ale po pielu latach bo sprawdzałam i księgi hinduskie i koran dokładnie i wiele ksiąg hisorycznych nie poszło totak jak ty mówisz że hop siup nagle wierzę. I wydaje mi sie ze Bóg tylko mi stwarzał dogodne sytuacje żebym uwierzyła czytała dociekała to że znalazłam sie w kraju muzułmańskim i ze ich religia mi się nie podobała też miało wpływ no długo to trwało kiedy tak zafałam Bogu i powiedziałam ze wierzę i czego innego nie chce. Myśle ze Bogu zależy właśnie żeby człowiek sam wiara odpowiedział a jego miłość. No takie mam zdanie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 02 sty 2016, 19:37

Cześć Magda!
Witaj ponownie!
Wspaniała jest twoja historia przyjścia do Boga, bardzo przypomina mi moje nawrócenie. Ja też nie odrazu uwierzyłem i również jak ty czytałem koran i studiowałem inne religie zanim ujżałem światło prawdy. (Choć znam wiele osób u których proces nawrócenia trwał bardzo krótko.) Ale spójż na to z więkrzego dystansu. Na pewno wiesz co to jest opaczność Boża, napewno też jesteś świadoma tego że od samego początku stworzenia świata wrzystko odbywa się dokładnie według, z góry ustalonego planu Bożego i nigdy jeszcze, w najmniejszym nawet wymiarze, Bóg nie utracił kontroli nad tym światem. Spójż, przyszedł moment w twoim życiu że po raz pierwszy sięgnełaś po Biblię. Nie ważne jakie to były okoliczności, czy nudy, czy brak innej książki, czy jeszcze coś innego. Wszystko to stało się dokładnie tak jak Bóg to zaplanował, nawet to że wylądowałaś w Afryce. Nic w twoim, jak też i w moim życiu nie wydażyło sie bez Bożej wiedzy i opaczności nad nami. To że ty zdecydowałaś oddać się Bogu to był już tylko produkt twojej wewnętrznej przemiany duchowaj która sie w tobie dokonałe, za sprawą Ducha świątego dużo, dużo wcześniej zanim ujżałaś światło prawdy. To Bóg dał ci nowe życie.
Magdo, czy wyobrażasz sobie, że podczas modlitwy do Boga dziękujesz Bogu za to że stworzył ciebie i cały ten wszechświat i że od początku tego świata ma nieograniczoną władzę i kontrolę nad całym swoim stworzeniem i że tylko w tym jednym, jedynym punkcie, w decyzji nad wiarą w niego nie posiada żadnej kontroli, gdyż tę kongtrolę przekazał tobie. Przecież to bluźnierstwo nawet tak pomyśleć.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 02 sty 2016, 23:47

Dziękuję Bogu za wiele rzeczy ale gdyby tak było to ja byłabym robotem a wszelkie straszne zło na tej ziemi byłoby pd kontrolą Boga i to Bóg by dopuszczał do tego zła a człwiek nie mógłby decydować w niczym , Jednak to człowiek decyduje że kogoś zabija , to człowiek knuje wiele złych rzecz i Bóg ma też swoich wrogów i przeciwnika który nie słucha Boga i robi wiele wbrew temu co chciłby Bóg . Nie można mówić ze człowiek nie dostał od Boga wolnej woli bo wtedy nie mógłbyś właśnie z własnej woli kochać Boga a robiłbyś to jak robot bo tak Bog chciał, bo dał ci miłość do siebie a ty nie masz w tym udziału żadnego wiec co warta taka miłość. Czy Bogu sie nie należy miłość , uwielbienie , dziekczynienie i wszystko inne z naszej niczym nieprzymuszonej woli?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Imperator » 02 sty 2016, 23:59

Voytek pisze:Gdyby ktoś z państwa miał czas i ochotę aby mnie obejżeć i posłochać to bardzo zapraszam i czekam na komentarz.


Czesc! Witaj na forum.

Temat wolna wola a predestynacja byl do znudzenia dyskutowany na tym forum. Nie wiem czy cos wiecej mozna w temacie napisac.

Sam zamiescilem na ten temat tekst: viewtopic.php?f=54&t=5400


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: konto skasowane » 03 sty 2016, 11:22

Voytek, przyjmij wskazówki, które mogą przydać się przy następnym nagraniu. Staraj się nie robić wykładów dłuższych niż 30 minut. Najważniejsze rzeczy przedstaw we wstępie, potem rozwinięcie i zakończenie maks 10 minut. Człowiek najlepiej zapamiętuje to co na początku i na końcu. Nie rozdrabniaj się na wątki poboczne. Bo potem nie wiadomo o czym jest nagranie :)


.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Samolub » 03 sty 2016, 11:44

Tak tak Nasz Kochany Doktorek ma rację... temat który poruszyłeś jest obszerny i czasami bardzo męczący, drugo czy trzecio planowy w kwestii Zbawienia. samo to powoduje że osoba taka jak ja wolałaby usłyszeć cos krótkiego aby zapoznać się z argumentacją. Filmik 15-20 min byłby idealny, możesz też stworzyć kilka osobnych odcinków i podzielić tą kwestie, ale zaczynając od wstępu. Reszta dla weteranów- rozwinięcie danych zagadnień i stanowisk


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 03 sty 2016, 18:57

Drodzy Dr. Sky i Samolub!
Bardzo dziękuję za wasze uwagi, postaram się je wykorzystać w przyszłości ale na razie niestety jest to co jest.


Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 03 sty 2016, 19:16

Drogi Samolub!
Niestety uważam że nie masz racji mówiąc że temat jest drugo lub trzecio planowy w kwestji naszego zbawienia, bo chodzi tu o chwałę należącą się Bogu i rzeczą pierwszej wagi jest czy wierzymy że to nasza wiara dała nam zbawienie, czy też że wierzymy w to co mówi św. Paweł w liście do Efezjan 2:8,9 "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę a to pochodzi nie od was (CHODZI TU O WIARę) lecz jest darem Boga, nie z uczynków żeby się nikt nie chlubił."


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Samolub » 03 sty 2016, 19:56

Nasza wiara jest przyczyną, a Zbawienie pochodzi od Boga z Łaski. Tak jak mówi Paweł,
Chodziło mi o wolną wolę: własny wybór czy powołanie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 03 sty 2016, 20:17

Magda!
Magda!
Magda!
Czy ty naprawdę zastanowiłaś się nad tym co piszesz?
Czy ty naprawdę uważasz że Bóg nie decyduje o tym co jest złem na tym świecie? Czy myślisz że to człowiek decyduje o wszystkich morderstwach, gwałtach i wojnach a Pan Bóg siedzi przerażony w niebie i "rwie sobie włosy z głowy z głowy", widząc te nasze wszystkie okrucieństwa?
Magda Bóg jest władcą tego świata i nic nie dzieje się bez jego woli. To co my ludzie, w naszej ziemskiej perspektywie widzimy jako zło oczywiście jest złem ale w perspektywie Boga jest to tylko wypełnianie pewnej części Jego z góry zamierzonego planu.
Pozwól mi na przypomnienie ci tylko dwóch epizodów biblijnych. Pamiętasz jak bracia Józefa, syna Jakuba z nienawiści do niego, sprzedali go chandlarzom i Józef potem wylądawał w egipskim więzieniu, a kiedy po latach jako pierwszy po faraonie władca Egiptu połączył się ponownie z braćmi, powiedział do nich: "nie wy mnie tu przysłaliście lecz Bóg" (Księga Rodzaju 45:8) Albo na przykład nienawiść żydów do Pana naszego Jezusa Chrystusa, ich potworne bicia i znieważania które zakończone były Jego ukrzyżowaniem, czy według ciebie to też była decyzja tylko tych ludzi a Bóg nie miał na to żadnego wpływu?
Magda! Nawróć cię od takiego myślenia. Oddaj całą chwałę Bogu i uwierz w to że twoja wiare jest dana ci przez Boga.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 03 sty 2016, 22:51

Czyli jednym słowem mam uwierzyc ze jestem robotem i co bym nie zdecydowała to i tak nie ja decyduję i moja wola nie jest moją tylko mi się tak wydaje, i mam wierzyć ze Bóg wszechmogący nie jest w stanie Załatwić wielu spraw inaczej tylko mzameczajac zabijając te nędzne małe roboty , które niestety czują? A Bóg chce sie zabawiać tymi robotami i wcale nie chce zeby któryś z nich sam z siebie mu zaufał i sam s siebie go pokochał. Tak ma uwierzyć . Nie umiem w takie cos uwierzyć i nie chcę z resztą. A to raczej ty sie zastanów bo takim czyms robisz z Boga potwora i odpowiedzialnego za całe zło tego swiata.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Oberyn. » 03 sty 2016, 23:56

Magdo, poczytaj i zgódź się z Bożą suwerennością.

Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście, Ja, Pan, czynię to wszystko. Iz. 45;7

Wbrew pozorom ten werset nie jest argumentem na to, ze Bóg jest twórcą zła, ale potwierdzeniem tego, że nawet diabeł nie może przekroczyć granic Bożej suwerenności.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości