Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 04 sty 2016, 04:30

Przeczytaj moje argumenty , Bóg dał nam cos a mianowicie wolna wolę decydowania to jest też jego dar, dlaczego tego daru nie widzisz, Gdybyś nie mógł sam zdecydować czy ufasz Bogu i wierzysz mu i tej woli nie miał i wszystko sprawiałby Bóg to to że np poszedłes zdradzic żone , czy stałeś sie pedofilem i gwałciłeś dziecko to byłaby decyzja Boga i jego wola , nie mógłbyś też pokutować i żałować za swoje decyzje bo nie byłyby twoje tylko Boga . Niestety mylicie sie Bóg dał nam w darze wolna wolę , my nie możemy sami dostąpić łaski zbawienie i nc w tej mateii zrobić ale mozemy przyjać to zbawienie z własnej woli naszą wiarą ono dzieki naszej wierze jest w ogóle skuteczne , Bóg oferuje zbawienie z łaski całkowicie jezus stoi u dżwi i kołacze ale to ty mu musisz otworzyć drzwi żeby wszedł i ty musisz mu uwierzyć. Inacze byłoby tak ze Bóg we wszystkim decyduje i nie dał nam żadnej woli w niczym i jesteśmy marionetkami nie wiedząc o tym . Nie możecie wszystkich naszych grzechów przypisać Bogu ani całego zła które jest , Bóg sam tworząc nas oddał nam tą mozliwość decydowania w jakimś zakresie . Oberyn czy ty też uważasz ze Bóg we wszystkim decyduje za człowieka i cały ogrom zła który był i jet na świecie to jest zgodny z wolą Boga . niestety to nie jest prawda.Człowiek ma wolna wolę i sam decyduje co zrobi tak Bóg postanowił juz jak nas stworzył , jesteśmy na jego podobieństwo a nie bezwolni

Jak wytłumaczysz w takim razie ten fragment gdzie bóg nawet nie pomyślał o czyms takim:

Jer 7:31 bw "Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło."

Czyli człowiek sam decyzje podejmuje, i robi rzeczy wbrew woli Bozej, Tak samo jest z Wiarą i poprzez nia przyjeecie zbawienia , które Bóg dał nam z łaski. Na pewno mamy wolę decydować i na pewno wierzymy Bogu sami z własnej woli lub mu nie wierzymy i zbawienie odrzucamy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 04 sty 2016, 04:37

Cześć Oberyn!
Dzięki Bogu że mine poparłeś. Mam nadzieję że chociaż ty tutaj rozumiesz i wierzysz w doktrynę predestynacji.

Dla przypomnienia podaję adres mojego nagrania w YouTubie od którego zaczołem ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=MR0wADIdjT0


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 04 sty 2016, 05:24

Voytek czy to chodzi o to żeby twoja koncepcaj była góra czy o pradę. Dlaczegonie odpowiadasz na to co pisze, przecież tłumaczę dlaczego tak myślę . Czy zależy ci na rawdzie czy na predestynacji. predestyncja jest ale nie całkowit Bóg ma plan i go realizuje ale nie stworzył robotów tylko istoty na swoje podobieństwo.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 04 sty 2016, 07:11

Droga Magdo!
Całkowicie rozumiem twoją frustrację, gdyż wielu przez to przechodzi zanim ujży "światło w tunelu".
Oczywiście że nie jesteś robotem i Bóg nie ponasi winy za zło jakie jest na tym świecie i oczywiście że ty w pewnym sensie masz wolną wolę. Powiedziałem w pewnym sensie poniewarz to i tak Bóg o tym decyduje, postaram ci się to wytłomaczyć.Otóż kiedy Bóg stworzył Adama to stworzył go nieskazitelnego, bez jednego nawet grzechu, ale dał mu, w pewnym sensie, wolną wolę czyli prawo wyboru do bycia posłusznym lub do zgrzeszenia niposłuszeństwem. Mowię w pewnym sensie gdyż Bóg będąc wszech wiedzącym, suwerennym Bogiem z góry wiedział jaki będzie wybór Adama. Kiedy Adam wybrał nieposłuszeństwo na świecie zrodził się grzech i następstwem tego są wojny, morderstwa okrucieństwa, choroby i wszelkie inne zło. Więc to nie Bóg stworzył grzech tylko grzech narodził się dzięki Adamowi. Wynikiem tego czynu Adama, Adam wraz z Ewą umarli duchowo, czyli ich dusze zostały całkowicie zdepraywowane przez grzech, czyli niemogące nigdy zawierzyć Bogu.To z kolei spowodowało że my wrzyscy ludzie odziedziczyliśmy od nich tą zdeprawowaną naturę naszych dusz. Dlatego też natura człowieka jest martwa duchowo co całkowicie uniemożliwia nam, ludziom dokonania jakiego kolwiek wyboru który miał by związek z zawierzeniem Bogu. Jedyny wybór jakiego możemy dokonać jest wyborem rzeczy ziemskich nie związanych z Bogiem lub wyboru sposobu ucieczki od Boga gdyż nie jesteśmy w stanie mu zawierzyć. Tak mniej więcej w paru słowach wygląda stan zdeprawowanej natury duszy człowieka. Dlatego też tylko w tedy kiedy dojdzie do zregenerowania naszych dusz poprzez siłę Ducha świętego nasze dusze powracają do życia i zaczynają same szukać Boga, czego wynikiem jest nasze nawrócenie. Jak już wspomniałem Bóg decyduje o wszastkim poniewarz jest Bogiem więc logiczne jest że Bóg zanim nas stworzył wiedział kto w niego uwierzy a kto nie logicznym jest również że skoro to Bóg o wszystkim decyduje ponieważ jest suwerennym Bogiem to znaczy zanim Bóg nas stworzył wyznaczył tych którzy w niego uwierzą, czyli członków kożcioła Jezusa, jak również wyznaczył tych którzy nie uwierzą.
Widzisz Magdo, pragnieniem zdeprawowanej natury duszy człowieka jest ucieczka przed Bogiem a to owocuje grzechem i złem na tym świecie. To nie Bóg jest winien tego ziemskiego okrucieństwa tylko sam człowiek. Bóg wręcz przeciwnie, poprzez swoją miłość do nas ludzi osłania nas i powstrzymuje przed nami to zło ale kiedy człowiek zatwardzi swoje serce przed Bogiem i za wszelką cenę z Nim walczy wtedy Bóg daje człowiekowi to czego człowiek sie od niego domaga, to znaczy że Bóg odwraca się od człowieka i zdejmuje z niego tą Bożą osłonę przed złem. Człowiek pozostawiony jest wtedy sam na sam ze zdeprawowanymon jak on sam światem.
Dam ci jeszcze Magdo obrazowy przykład na to co to jest Boża opacznaść i na to jak działa to co ludzie nazywają wolną wolą człowieka.
Wyobraź sobie że mieszkasz gdzieś na wsi i zauważyłaś że u twojego dobrego sąsiada, na podwórku, chodzi sobie kura, kwoka z gromadką malutkich pisklaków. nagle ujżałaś że na szczycie jego stodoły usiadł ogromny jastrząb i zaczął czaić się na te biedne małe kurczątka. Nie wiele myśląc otworzyłaś furtkę sąsiada, szabko weszłaś do jego ogrodu i rospościerając szeroko ramiona zaczełaś zaganiać kwokę wraz z pisklętami ku wejściu do kurnika, aby je ukryć. Nato kwoka myśląc że ty ją atakujesz i że chcesz zabrać je dzieci, nie przeczuwając żadnego niebespieczeństwa ze strony jastrzębia, rozłożyła na bok swoje wielkie skrzydła i zasłaniając niemi, przed tobą, swoje pociechy pośpiesznie zapędziła je do kurnika, gdyż wiedziała że tam będzie bezpieczna. W kurniku kwoka zagoniła pod siebie pisklęta okryła je skrzydłami, usiadła i myśli: Co to za okropna istota. Ona chciała mi ukraść mije małe dzieci, dobrze że podjełam szybką decyzję na walkęz nią, mojemi skrzydłami i że dokonałam właściwego wyboru uciekając do kurnika w którym jesteśmy teraz bezpieczne.
Ta krutka hiostoryjka obrazuje jak w podobny sposób człowiek mylnie ocenia sytuację i jak myśli że ma wolną wolę w podejmowaniu decyzji i nie widząc całości obrazu nie rozumie że wszystko to co robi jest z góry kierowane przez Boga i że plan Boży jest taki by przyniósł człowiekowi korzyść.
Droga Magdo, przemyśl to wszystko jeszcze raz, może jeszcze raz obejżyj moje video, https://www.youtube.com/watch?v=MR0wADIdjT0
P.S. Nie jesteś robotem bo to dzięki twojej "wolnej woli" podjełać tę dyskusję ze mną i nie byłaś do tego zmuszona, ale pamiętaj że i tak tylko dzięki Bożej "predestynacji" uczyniłaś ten krok, gdyż taki był plan Boży.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: konto skasowane » 04 sty 2016, 08:08

Magda, posiadając wolną wolę, nie stoi nic na przeszkodzie by wierzyć w predystynację. Na takiej zasadzie mniej więcej jak: ludzkie serce obmyśla drogę, lecz to Pan kieruje jego krokami.
Oznacza mniej więcej to, że człowiek podejmując decyzję lub wybory, ostatecznie i tak zostanie doprowadzony do swojego przeznaczenia. Kiedy Bóg wybiera kogoś na własność, nie można już od tego uciec. To jest łaska wybrania.


.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Samolub » 04 sty 2016, 08:49

No to taka predestynacja w rozumieniu, że Bóg prowadzi do celu, do określonych sytuacji, zdarzeń jest faktem bo na tym polega nasza wiara, Proroctwa, Obietnice etc. to się nazywa w Biblii "wola Boga" czy prowadzenie przez Ducha Świętego
Człowiek posiada osobną i niezależną wolę to znaczy, że Bóg czy inne istoty mogą na nią wpływać, ale nie mogą jej zastąpić.
No chyba, że osoba zdecyduje się oddać jej część na chwałę Bożą to wtedy naturalnie Bóg może wpływać na Nasze Życie by uchronić Nas przed zagrożeniami, poprowadzić etc.

Mówię to z własnych doświadczeń i poparcia Pismem, temat jest tak skomplikowany że słowami czy dogmatami nigdy go nie zrozumiesz, ani nie uściślisz. Ja jestem za tym co powiedziała Magda, że to co uważa Wojtek jako stałą, to jeden tylko aspekt Planu Bożego który raz jest bardziej wydatny, raz mniej... wole to pozostawić Bogu, widać że dobrze wie co jest najlepsze i co prowadzi do lepszego, szczęściem jest to że mamy Ojca i tyle w temacie.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: konto skasowane » 04 sty 2016, 09:03

Nie zupełnie zawsze musi być tak być. Bóg na pewno nikogo nie prowadzi do grzechu. Człowiek przez nieposłuszeństwo sam się na grzech decyduje, w konsekwencji czego ponosi konsekwencje. Dzięki wybraniu natomiast, człowiek zaczyna rozumieć, że Bóg ma dla niego plan, ale wymaga od niego pokory. To ziarno wybrania zawsze mu przypomina że jest dzieckiem Boga a to co go spotkało stało się po to, aby się czegoś nauczył. Ostatecznie Bogu zależy na duszy człowieka, a nie na tym żeby żył dostatnio - to jest łaska przez posłuszeństwo.


.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Samolub » 04 sty 2016, 09:50

Amen :lmao:


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 04 sty 2016, 11:28

Ja nie neguję całkiem predestynacji bo Bóg wiele dla nas robi i tez ma plan który realizuje natomiast nie wierze w to że człowiek nie może sam z siebie kochać Boga , wierzyć w niego , pokutować za grzechy i żałować za nie , Skoro może popełnić grzech do którego Bóg go nie nakłoił to też moze tego grzechu nie popełnić z własnej woli , tak jka moze aboga odrzucić z własnej woli tak też może w niego uwierzyć. Dałam powyżej przykład z Biblii że człowiek moze robić nawet rzeczy które Bogu przez myśl nie przeszły

Jer 7:31 bw "Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło."

Jak widzisz Bóg jest świety i nie rozmysla pewnych rzeczach np o paleniu ludzi o takich okrutnych rzeczach co nie znaczy że nie jest wszechmogący i nie może o tym rozmyślać sam nie chce i na tej samej zasadzie na której Bóg sam nie chce na tej samej zasadzie bo sam chce dał człowiekowi wolny wybór czy mu uwierzy czy nie.
Rom 5:2 bw "dzięki któremu też mamy dostęp przez wiarę do tej łaski, w której stoimy, i chlubimy się nadzieją chwały Bożej."
Łaska jest dana darmo od Boga ale dostęp mamy do niej bo uwierzymy sami z siebie.
Voytek piszesz ze Przez Ducha dopiero dostajemy wierę od Boga a jest wręcz odwrotnie to dzięki naszej wierze dostajemy Ducha.
Gal 3:14 bw "aby błogosławieństwo Abrahamowe przeszło na pogan w Jezusie Chrystusie, my zaś, abyśmy obiecanego Ducha otrzymali przez wiarę."
wierzysz dostajesz ducha nie wirzysz Ducha nie dostajesz.
Eph 2:8 bw "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;"
Łaska jest darem od Boga ale jest skuteczna przez nasza wiarę
2Ti 2:18 bw "którzy z drogi prawdy zboczyli, powiadając, że zmartwychwstanie już się dokonało, przez co podważają wiarę niektórych."
Wiare można utracić i nie Bóg ją daje i odbiera ale człowiek sam z siebie decyduje pod wpływem róznych rzeczy czy wierzy czy nie.
Heb 6:12 bw "abyście się nie stali ociężałymi, ale byli naśladowcami tych, którzy przez wiarę i cierpliwość dziedziczą obietnice."
Wszelkie obietnice Boga i zabawienie doztajesz przez to że uwierzysz co wiecej i przez to że ciepliwie na to czekasz,
Heb 11:5 bw "Przez wiarę zabrany został Henoch, aby nie oglądał śmierci i nie znaleziono go, gdyż zabrał go Bóg. Zanim jednak został zabrany, otrzymał świadectwo, że się podobał Bogu."
Zobacz że przez to że Henoch wierzył Bogu to on sie Bogu podobał to było kryterium wyboru i dania mu ngrody , Bóg nie wybiera ludzi w ciemno , człowiek musi sie Bogu podobać i waśnie to czy człowiek bogu zaufa i uwierzy to się właśnie bogu podoba.
A tu na prykład Sara sama decyduje że Bóg jest godn zaufania i wierzy dlatego dostaje to co chce czyli dziecko. Dostaje dar poczecia dziecka dlatego że uwierzyła .
Heb 11:11 bw "Przez wiarę również sama Sara otrzymała moc poczęcia i to mimo podeszłego wieku, ponieważ uważała za godnego zaufania tego, który dał obietnicę."
Tu wyraxnie jet napsne ze nie wiare otrzymała a dzieki jej wierze i zaufaniu otrzymała dziecko.
Mimo że Bóg z góry przewidział wszystko , znał przyszłosć tak jak i teraz wie że dziecko które się urodzi za 10 lat będzie wierzyć ale to ono będzie wierzyć i dlatego dostanie łaskę zbawienia tak jak Sara dostała dziecko bo uważała Boga za godnego zaufania i w niego wierzyła . czy widzicie że przyczyną jest to uwierzenie a skutkiem dar od Boga?
Heb 11:17 bw "Przez wiarę Abraham przyniósł na ofiarę Izaaka, gdy był wystawiony na próbę, i ofiarował jednorodzonego, on, który otrzymał obietnicę,"

Popatrzcie wystawiony na próbe czyli Bóg chce zeby Abracham sam zdecydował czy Bogu wierzy czy nie, jak sens byłby próby gdyby Bóg z góry dał mu wiarę, byłoby to bez sensu, Mimo że Bóg wiedział co nastąpi ale musiał to przeprowadzić ta próbę właśnie po to żeby Abracham miał okazję zdecydować sam.
Heb 11:33 bw "którzy przez wiarę podbili królestwa, zaprowadzili sprawiedliwość, otrzymali obietnice, zamknęli paszcze lwom,"
To właśnie dzieki wierze człowiek coś od Boga dostaje.

Heb 11:6 bw "Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają."
Wiara jest warunkiem podobania sie Bogu i otrzymania od niego cokolwiek . chodzi o twoją wiare a nie daną ci przez Boga wiara jest przyczyną że cos dostajesz od Boga np łaske , Ducha Bozego Że sie podobas Bogu i cię do siebie dopuszcza i wybiera.
Jezus wielokrotnie mówi ze wiara człowieka jest przyczyną otrzymnia czegos od Boga
Mat 15:28 bw "Wtedy Jezus, odpowiadając, rzekł do niej: Niewiasto, wielka jest wiara twoja; niechaj ci się stanie, jak chcesz. I uleczona została jej córka od tej godziny."
Mar 5:34 bw "A On jej rzekł: Córko, wiara twoja uzdrowiła cię, idź w pokoju i bądź uleczona z dolegliwości swojej."
Rom 10:17 bw "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe."
Wiarę masz jeśli słuchasz słow Bozych i zaczynasz w nie wierzyc
Jam 4:6 bw "Owszem, większą jeszcze okazuje łaskę, gdyż mówi: Bóg się pysznym przeciwstawia, a pokornym łaskę daje."
Bóg jednak patrzy na człowieka jaki on jest np pokorny i wybiera takiego i daje mu łaskę czy w takim razie pokoręteż daje Bóg a potem na pdstawie tego co sam dał wybiera człowieka , zastanówcie sie.
Jak widac z tych wersetów żeby dostac coś od Boga npDucha , Łaskę itp to człowiek sam musi mu się podobać i sam Bóg pokazuje kto mu sie podoba a mianowicie ten co jest pokorny i co mu ufa wierzy, Czyli wiara nie jest skutkiem otrzymania czegos od Boga a Przyczyną.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 04 sty 2016, 12:55

dodam jeszcze ten werset

Jam 2:19 bw "Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą."

Pytanie zatem czy Bóg daje wiare demonom też jako łaskę????????


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Oberyn. » 04 sty 2016, 23:16

magda pisze:Przeczytaj moje argumenty , Bóg dał nam cos a mianowicie wolna wolę decydowania to jest też jego dar, dlaczego tego daru nie widzisz, Gdybyś nie mógł sam zdecydować czy ufasz Bogu i wierzysz mu i tej woli nie miał i wszystko sprawiałby Bóg to to że np poszedłes zdradzic żone , czy stałeś sie pedofilem i gwałciłeś dziecko to byłaby decyzja Boga i jego wola , nie mógłbyś też pokutować i żałować za swoje decyzje bo nie byłyby twoje tylko Boga .


Przeczytałem Twoje argumenty. Wola człowieka jest ograniczona przez grzech. Przez grzech Adama jesteśmy duchowo martwi, a nasze zamysły dążą do złego od naszej młodości. Wraz z upadkiem utraciliśmy wolność woli, ale nie zdolność podejmowania decyzji i ponoszenia konsekwencji za nie. Kiedy byłaś niewierząca właśnie grzech powodował to, że nie przychodziłaś do Boga, martwa i grzeszna natura powodowała to, że żyłaś dla siebie, nie szukałaś Go. Każdy z nas był na tyle zepsuty i zły, że Go nie szukał i nie chciał znać. Dopiero, gdy On dotknął Ciebie i mnie zdaliśmy sobie sprawę z naszego stanu, w innym sposób jest niemożliwe Boga szukać, bo to On daje pragnienie i daje nam impuls do szuakania. Wraz z przyjęciem go nasza wola staje się wolna tzn. Tak jak wcześniej służyliśmy sobie ochotnie i szczerze przynaglani przez nasze pożądliwości, tak teraz wolni od tego nasza wyzwolona wola pragnie i chce złączyć się z Jego wolą i z Nim, stąd możemy powiedzieć, że pełnimy wolę Bożą. Oczywiście nasze ciało nie zostało odnowione i dalej borykamy się z naszymi pożądliwościami, różnica jest taka, że nasz ożywiony duch z pomocą Ducha Bożeg w nas ma siłę przeciwstawić się ciało. Ciało pożąda przeciw duchowi i będzie tak do przyjścia, aż to, co śmiertelne przyoblecze się w to, co nieśmiertelne. Tak to rozumiem.

magda pisze:Oberyn czy ty też uważasz ze Bóg we wszystkim decyduje za człowieka i cały ogrom zła który był i jet na świecie to jest zgodny z wolą Boga .


Nie uważam, że Bóg decyduje za człowieka i na forum raczej nikogo takiego nie ma. Natomiast zło na świecie w pewien sposób znajduje się w Bożym planie, ale jest ono winą człowieka. W ogrodzie Eden odpowiedzialność za zjedzenie owocu spadła na Adama i Ewe, Bóg jednak w swojej przedwiedzy już przed założeniem świata przygotował zbawienie w Jezusie. Dlaczego? Dlatego, że uznał, że w ten sposób się uwielbi On i Syn.

Większą polemikę może budzić nie sama wolna wola, a doktryna nieodpartej łaski, tj. czy można ją odrzucić czy nie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Oberyn. » 04 sty 2016, 23:23

Voytek pisze: Mam nadzieję że chociaż ty tutaj rozumiesz i wierzysz w doktrynę predestynacji.


Ufff... Predestynacja, TULIP, kalwinizm, arminianizm. Rzeczy, które kiedyś spędzały mi sen z powiek. :-) Na forum to odwieczna dyskusja. Osobiście wierzę w predestynację, wierzę, że Bóg wybrał swoich przed założeniem świata do zbawienia. Czy zrobił źle? Nie, bo czy ktoś się spiera, gdy krół ułaskawi dwóch z czterech skazańców? Nie. Zrobił to na podstawie swojej suwerenności. Tak samo Bóg na podstaiwe swojej suwerennej decyzji ułaskawił przez krew Swojego Syna niektórych i wybrał ich. Dlaczego? Na Ziemi nigdy się tego nie dowiemy. W wieczności? Na pewno.

Ale nie określam się jako kalwinista w 100% są podstawy, z którymi się nie zgadzam.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: Voytek » 05 sty 2016, 03:00

Droga Magdo!
Jersteś moją siostrą W JEZUSIE CHRYSTUSIE więc kocham cię jak siostrę, moją bratnią miłością do ciebie i nie zamierzam walczyć z tobą na słowa próbując przeciągnąć cię na moją stronę, w sposobie myślenia na temat czy można odrzucić łaskę danom nam przez Boga albo na temat predestynacji. To nie jest moje zadanie tylko Ducha świętego który prowadzi nas ku prawdzie. Moim pragnieniem jako twego brata w Chrystusie jest tylko pobudzić cię do głębrzych przemyśleń nad doktrynami twojej wiary, Pragnę pomóc tobie i wszystkim innym na tym forum w głębokkim zrozumieniu Boga i w umocnieniu się w wierze.
Magdo, napisałaś że nie wierzysz w to że człowiek nie może sam z siebie kochać Boga i w niego uwierzyć, więc spójż co pisze święty Paweł w liście do Rzymian 3:10,11 "Nie ma sprawiedliwego, nawet ani jednego, nie ma rozumnego, nie ma kto by szukał Boga".
Albo w pierwszym liście do Koryntians 2:14 "Człowiek zmysłowy (czyli nie natchniony) nie pojmuje tego co jest z Bożego Ducha, Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić."
Widzisz Magdo, poniewarz dusza człowieka została całkowicie zdeprawowana przez grzech, człowiek został zupełnie przez ten grzech zniewolony. To znaczy że człowiek stał się niewolnikiem grzechu. Dla tego też podobnie jak szatan kiedy był jeszcze w niebie, poprzez swoją pychę, zapragnął zająć miejsce Boga tak też i my, poprzez naszą pychę która jest w nas, co jest wynikiem grzechu, za żadną cenę nie chcemy oddać Bogu należnej mu chwały tylko na wszelke możliwe sposoby próbujemy zatrzymać, chociaż by troszeczkę tej Bożej chwały dla siebie. To jest właśnie powód dla którego tak wielu z nas ma tak wielki problem z całkowitym wyzbyciem się pychy i pochyleniem się przed Bogiem w pełnej pokorze. Uwierz mi Magdo Bóg oczekuje od nas całkowitej pokory przed nim i niema wiekrzego uniżenia się przed Bogiem jak tylko poprzez zaakceptowanie jego wyłączności w łasce zbawienia którą Bóg nas obdarza. Przypisywanie sobie najmniejszej nawet roli w naszym zbawieniu jest obrazą dla Boga.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 05 sty 2016, 10:24

Ja równiez uważam że jest predestynacja w pewnym zakresie , że istnieje plan Boży i że wszystko musi się do tego planu dostosować . Tylko że Bóg w swoim planie stworzył istoty które nie są bezwolne a mają swoja własną wolę i mogą decydowac . Te wersety które podałam pokazuja ze Bóg jednych rzyciaga do siebie do Jezusa innych nie i wyglada to na predestynacje taka bez żadnego powodu a jednak człowiek musisie Bogu podobać zeby go Bóg wybrał. Sa tam właśnie wersety które mówią ze to czy tamto się Bogu w człowieku podoba i miedzy innymi takie cechy jak pokora i wiara czyli te cechy są ludzkie człowiek decyduje że tak sie zachowuje . Nawet człowiek grzeszny potrafi być ufny i wierzyć a też być człowiekiem pkornym czy miłosiernym. Ja tych rzeczy nie wyssałam z palca tylko podałam do tego wersety . Jak ja byłam jeszcze bardzo grzeszna i nic mnie Bóg nie obchodził to czułam ze Bóg mnie w pewnym momęcie pociagnął do siebie , zaczęłam sie bardzo Bogiem interesować , Biblia i też wtedy nie wierzyłam sprawdzałam to z nauką ewolucją, historią sensownoscia tej ksiażki , porównywałam z innymi świetymi ksiegami nawet czytałam mahbharate czy upaniszady. i co znalazłam, wtedy jeszcze ani nie wierzyłam ani nie znałam Jezusa tyle co z dzieciństwa z jak myślałam bajki o 3 królach i żłóbku. Ale Bóg juz działał nie dostałam wiary sama po tych wieloletnich poszukiwaniach zdecydowałam ze Biblia jest ty co jest rawdziwe i ze wierze w Boga ateżze wierzę Bogu w tewszystkie rzeczy o których czytaałam. Co wiecej Bóg działał na mnie jeszcze gróbo wcześniej niz zaczęłam tą Biblie czytać bo sprawił ze Biblia była jedyna książką jaką miałam w Afryce po polsku , nie był to zbieg okoliczności że tak sie stało teraz jak patrze z perspektywy czasu to to wiem. Bóg chciał żebym sama z siebie mu zaufała uwierzyła i go pokochała. A takie cechy jak wiera, czy pokora czy miłosierdzoe sa powodem dla którego człowiek sie Bogu podoba. I nie wmawiajcie mi ze takich cech człowiek nie może miec bedąc upadłym i grzesznym bo moze . Kiedysś dawno jeszcze przed wyjazdem do Afrki wracałam póxnym wieczorem do domu a ze jz nic nie jeździło to chciałam jechać taksówka i stanęłam na postoju w kolejce , postój był koł dużego hotelu i podeszła na pstój prostytutka , wyzywajaco ubrana , zaczęła zaczepiacć facetów i oczywiscie wulgarnym językiem i w pewnym momęcie przechodziła tam starusszka zgarbiona taka chudziuteńka nędzna i sprzedawała w kawiarni hotelowej bukieciki kwiatków , jko że była zima i zimno to i kwiatki były drogo ,podeszła i zapytała facetó czy dla zony nie kupią ale nikt nie chciał babina trzesła sie z zimna a ta orostytutka powidziała . Babciu po ile te kwiatki , babcie podała na prawde wysoka cene jak dla cudzoziemców a ta prostytutka na to daj mi babciu wszystkie i idź do domu bo zimno i się rozchorujesz i zapłaciła słoną cene . Wtedy sobie pomyślałam że taka kobieta niby nic nie warta a takie ma serce dla obcego człowieka , każdemu tam była obojętana ta staruszka a jej nie mimo że grzeszna i nieznajaca Boga , I ta kobieta wtedy zainspirowalła nie do zwracania uwagi na innych ludzi a nie była to ani osoba mająca Duchca ani wierząca a za to bardzo grzeszna. Dlatego do dziś jak jest fatalna pogoda a idę i widze gdzieć staruszka sprzedajaca w taka pogodę natkę od pietruszki np to podchodze i kupuję wszystko żeby nie marzła, nawet stworzyłam specjalna potrawe na wielka ilość natki "rizotto z natką" i to dzieki takiej grzesznej kobiecie pamiętam zeby być miłosiernym. Tak ze uwazam ze Bóg wybiera rózne osoby i do ciebie pociaga ze względu na ich cechy , tak jak wybrał Mojrzesza bo jak pisze był skromny i pokorny , ze nie godził się na zło . Nam sie zdaje ze Boze wybranie jet bez powodu a jednak Bóg nas wybiera ze wzgledu na nasze cechy, Tak jak wybrał Jakuba a odrzucił Ezawa bo wiedził i znał już ich zanim sie urodzili wiedział ze Ezaw oleje pierworódzwo, a jakub będzie pokorny ci cierpliwie bedzie pracował za żony tyle lat. Bóg zna przysłość i też cechy człowika którego stworzył , zna nas genetycznie . Nie myślę jak to powiedział Einstein Bóg nie gra w kosci. i nie wybiera przypadkowo. A też wiara jest cechaą na podstawie której Bóg wybiera człowieka Jam 2:23 bw "I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga."
Po uwierzeniu został nazwany przyjacielem Boga nie przed i po uwierzeniu został usprawiedliwiony nie przed i nie Bóg dał mu wiare i na podstawie tego ze mu ją dał uspraiedliwia bo nie miałoby to sensu a Abraham miał wiarę i to sie Bogu podobało i go usprawiedliwił
Heb 11:17 bw "Przez wiarę Abraham przyniósł na ofiarę Izaaka, gdy był wystawiony na próbę, i ofiarował jednorodzonego, on, który otrzymał obietnicę,"
Jak Bóg moze dać komuś wielka wiarę i wystawić tą wiare na próbę to nie ma sensu bo z góry wiadomo co będzie . Bóg wystawił na próbę wiarę która Abraham miał sam z siebie i to dopiero ma jakiś sens.
Więc Bóg nie daje nam wiar, nie daje nam pokory , ne daje nam miłosierdzia tworzy nas z takimi możliwosciami posiadania takich cech ale to w jakim stopniu my to w sobie rozwiniemy to juz nasza rzecz Bóg nas po tym ocenia, usprawiedliwia np z wiary i mu sie podobamy lub nie . Te wersety co podaję o tym świadczą. Wiara to cecha którą posiadaja wszystkie istoty rozumne dlatego i demony wierza a Bóg im tej cechy nie dał w darze . My dostajemy w darze Łaskę i dostajemy ją na podstawie naszej własnej wiary.
2Ti 2:20-21 bw "(20) W wielkim zaś domu są nie tylko naczynia złote i srebrne, ale też drewniane i gliniane; jedne służą do celów zaszczytnych, a drugie pospolitych. (21) Jeśli tedy kto siebie czystym zachowa od tych rzeczy pospolitych, będzie naczyniem do celów zaszczytnych, poświęconym i przydatnym dla Pana, nadającym się do wszelkiego dzieła dobrego."
Ten werset pokazuje że to co pisze o predestynacji w liście do Rzymian w 9 rozdziale mozna zmienić właśnie majaci rozwijajac w sobie cechy jakie się Bogu podobają. Czyli naczynie do celów pospolitych czyli odrzucone jeśli wykarze zże jest niepospolite i spodoba sie Bogu stanie sie naczyniem do celów zaszczytnych wybranym bożym. Jak widzisz predestynacja jest ale w pewnym zakresie i Bóg nie jest bezwzgędny nie odzrzuca bezwzgędnie naczyń pospolitych ale daje im szansę na podstawie tego wersetu


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola człowieka do uwierzenia w Boga

Postautor: magda » 05 sty 2016, 12:08

Dodam jeszcze werset na dowód że taka całkowita predestynacja to fałszywa nauka

Mojżeszowa.30.15.19-20.15.Patrz!Kładę dziś przed tobą życie i dobro oraz śmierć i zło.19.Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię.Połóżyłem dziś przed Tobą życie i śmierć,błogosławieństwo i przekleństwo.Wybierz przeto życie,abyś żył,ty i twoje potomstwo.20.Miłując Pana, Boga twego,słuchając Jego głosu i lgnąc do Niego ,gdyż w tym jest twoje życie i przedłużenie twoich dni,abyś mieszkał na ziemi,którą Pan przysiągł dać twoim ojcom,Abrahamowi,Izaakowi i Jakubowi.


Mamy wbór i wolna wolę to właśnie ten dar od Boga.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości