Kościoły i dar języków

Jak postrzegamy Boga....
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 09:57

Nie wiem specjalnie kim są prezbiterianie, za wiele nie ma w wikipedii o prezbiterianizmie.


.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 10:14

dr.sky pisze:Nie wiem specjalnie kim są prezbiterianie, za wiele nie ma w wikipedii o prezbiterianizmie.


Kalwinisci. :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 10:21

To Kalwiniście nie uznają działania Ducha Świętego poprzez dary w dzisiejszym ciele Chrystusa? Wydaje mi się, że nie wszyscy. Może jakieś odłamy tylko?


.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 10:26

dr.sky pisze:To Kalwiniście nie uznają działania Ducha Świętego poprzez dary w dzisiejszym ciele Chrystusa? Wydaje mi się, że nie wszyscy. Może jakieś odłamy tylko?


Kalwinisci z rozdwojeniem jazni owszem. Nazywaja sie "Charismatic Calvinists" czy "Reformed Charismatics". Jednakze, oni po prostu lubia kalwinska soteriologie pomijajac calosciowe podejscie do Slowa Bozego jakie my (prezbiterianie, normalni kalwinisci) mamy.

Calvin's Critique of Charismatic Calvinists (Steve Lawson) Strange Fire Conference
https://www.youtube.com/watch?v=tNvSJ9lkt6U


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 10:29

A jeżeli ktoś kto nie identyfikuje się całkowicie z teologią prezbiterian vel normalnych kalwinistów, to należy on dalej do Kościoła Chrystusa i jest bratem w wierze, czy heretykiem, od którego należy się całkowicie odciąć? Z ciekawości pytam.


.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 10:39

dr.sky pisze:A jeżeli ktoś kto nie identyfikuje się całkowicie z teologią prezbiterian vel normalnych kalwinistów, to należy on dalej do Kościoła Chrystusa i jest bratem w wierze, czy heretykiem, od którego należy się całkowicie odciąć? Z ciekawości pytam.


Nawet najczystrze koscioly na ziemi poddane sa bladzeniu. "The purest churches under heaven are subject both to mixture and error" (WCF, XXV:5)

Jak chcesz wiedziec w co dokladniej wierza prezbiterianie, to tutaj masz spis: http://www.reformed.org/documents/wcf_w ... index.html oraz polskie tlumaczenie (srednie miejscami): http://www.teologia.protestanci.org/artykuly/art56.php

Edit:

Tutaj masz wprowadzenie: http://www.opc.org/WhatIsReformedFaith.html


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 10:47

Nie mogę znaleźć adnotacji o Darach Ducha Świętego w dzisiejszym ciele Chrystusa w tłumaczeniu polskim.
Znalazłem za to zdanie:
"Wstrzymuje Swoją łaskę, która mogłaby oświecić ich umysły i skruszyć ich serca. Czasem odbiera dary, których im udzielił."


.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 10:52

dr.sky pisze:Nie mogę znaleźć adnotacji o Darach Ducha Świętego w dzisiejszym ciele Chrystusa w tłumaczeniu polskim.
Znalazłem za to zdanie:
"Wstrzymuje Swoją łaskę, która mogłaby oświecić ich umysły i skruszyć ich serca. Czasem odbiera dary, których im udzielił."


Kluczowe jest to...


Stąd Pismo Święte jest teraz najpotrzebniejsze, kiedy Bóg powstrzymuje się od objawiania swej woli ludowi w sposób onegdaj przyjęty.

...which makes the Holy Scripture to be most necessary; those former ways of God's revealing His will unto His people being now ceased.

WCF 1:1



Nie znajdziesz adnotacji, poniewaz gdy tworzono Westminster Confession of Faith (WCF) w 1646 to darow jezykow i proroctwa nie bylo od jakichs 1,500 lat. I nadal nie ma.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 10:57

Efendi pisze:
dr.sky pisze:A jeżeli ktoś kto nie identyfikuje się całkowicie z teologią prezbiterian vel normalnych kalwinistów, to należy on dalej do Kościoła Chrystusa i jest bratem w wierze, czy heretykiem, od którego należy się całkowicie odciąć? Z ciekawości pytam.


No raczej że heretykiem ;) Zupełnie jak w KRK - Nie jestes prezbiterianinem to jestes zwiedzionym chrzescijaninem, wybrakowanym :mrgreen:


Akurat tak nie jest, ale niech wam bedzie. :-P


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Samolub » 21 sty 2016, 11:34

Filip pisze:Usilnie powątpiewam w prawdziwość większości współczesnych uzdrowień i uważam, że proroctwa zasadniczo nie mają miejsca po zamknięciu się kanonu Nowego Testamentu.



Sprawdzam co rozumiesz przez charyzmatycznych. Nie zgadzanie się czy dystans do wspolnot charyzmatycznych nie jest według mnie rownoznaczne z odrzuceniem pewnych Darów Ducha czy brakiem wiary w taką służbę, dlatego zadałem pytanie


Imperator pisze:Oczywiscie, jest prezbiterianinem.

Pismo Święte jest teraz najpotrzebniejsze, kiedy Bóg powstrzymuje się od objawiania swej woli ludowi w sposób onegdaj przyjęty.


No tak przecież niektórzy mówią,że mają Dary Charyzmatyczne wybiorczo a zaniedbuja wszystko inne... a proste Dary i Owoce Ducha mają jako anty dary i zgniłe owoce, a i charyzmaty zmyślane bądz inny duch :lmao: więc co oni mają? =D


Efendi stosuje biblijnie i nie głosi żadnych herezjii czy obnosi się, wrzucanie go do zgniłych grupek nie jest biblijne ^_^
Spojrz każdy w Dary wierzy tylko nie każdy ma wiare, że to Duch Swięty i slusznie bo jak wierzyć w ludzkie sugestie, chciejstwo i mesjaństwo ;P

Czyli nie odrzucasz Darów tylko odrzucasz ludzi czy Zbory mieniace się charyzmatycznymi.
Bo pewne Dary to podstawa i je od dziecka rozumiesz, używasz. wspomagają Twoje motywacje, wyzwalają bodźce. Ale gdybys nie widzial ich też w ludziach, nie szukał ludzi przejawiajacych je, a innych to nie przyzwyczail się do nich i nie traktował jako stałej w świecie.

Na tym też opiera się Ewangelia i spolecznosc także co do Efendiego to akurat biblijny jest ;P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 11:47

@Imperator
Możliwe, że tak jest jak mówisz, ale to nie zmienia faktu, że Bóg czasem odbiera dary, których im udzielił :D O jakie konkretnie dary chodzi? Czy tylko darów proroctwa i mówienia językami nie ma od 1,5 tys lat, czy jeszcze innych?


.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 21 sty 2016, 11:52

Pewnie chodzi o tzw. dary apostolskie czyli uzdrawianie, języki, wypędzanie demonów, proroctwa, czynienie cudów.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 12:00

Z tego co czytamy w Nowym Testamencie, dary jak wypędzanie demonów, proroctwa etc nie były dane wyłącznie apostołom. Dlaczego zatem ogranicza się je wyłącznie do apostołów i ignoruje fakt, że darami tymi posługiwali się także inni, nawet ci, którzy za nimi nie chodzili?


.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 21 sty 2016, 13:54

Termin ten usłyszałem gdzieś od jednego z cesajonsistów. Nie wiem jak reagują na taki argument. Wygląda to tak, jakby to apostołowie byli dysponentami darów. I na nic ignorowanie faktu, że po ustaleniu kanonu są wzmianki o tych darach. A brak darów jest wskazywany jako wina ludzi, a nie Boga (św. Jan Chryzostom).


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Samolub » 21 sty 2016, 16:11

Więc trzeba brać poprawkę na to, że zależnie od ludzi, wiary i sytuacjii wystepują Dary Ducha te tzw Apostolskie

Czyli ich brak, zanik w pewnych momentach dziejów człowieka np w sredniowieczu spowodowany jest tym że był praktycznie jeden Katolicki Kościół ktory zatail/przekrecil same podstawy Ewangelii co dopiero mówić o Darach czy dzialaniu Ducha w takim Kościele.

Argumentowanie że wygasly, bądz są mniej dostepne lub byc nie moga powszechne jak dla Kościole znanym z Dziejów, Listow jest trochę dziwne.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości