Rzecz o obcowaniu świętych

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Imperator » 22 sty 2016, 14:36

Gregusek pisze:Ten katechizm który mi wysłałeś mówi o obcowaniu świętych. To nie nauka protestancka


Wyslalem swiezemu protestantowi lekture Katechizmu Heidelberskiego (http://www.cprf.co.uk/languages/heidelberg_polish.htm) ktory zostal napisany specjalnie z mysla o osobach wychodzacych z nauki rzymskiego katolicymu. Kilka godzin pozniej uzytkownik napisal do mnie to co powyzej.

Oto co rzeczony katechizm wspomina o obcowaniu swietych:

Pytanie 22: W co musi wierzyć chrześcijanin?

We wszystkie obietnice Ewangelii zwięźle wyrażone w sformułowaniach powszechnej niezachwianej wiary chrześcijańskiej (czyli w tzw. Apostolskim Wyznaniu Wiary).


Pytanie 23: Jak brzmi Apostolskie Wyznanie Wiary?

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Marii Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł; trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, skąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, Święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny.


Nastepnie katechizm opisuje jak rozumiec poszczegolne stwierdzenia, dochodzac do...

Pytanie 55: Jak rozumiesz słowa: "świętych obcowanie"?

Wyrażają one myśl, że wszyscy wierzący - jako całość i jako jednostki - tworzą społeczność w Jezusie Chrystusie, gdyż są członkami Jego ciała. Dlatego dzielą z Nim wszystkie jego bogactwa i dary. Mają też obowiązek chętnego i radosnego służenia nimi innym członkom dla ich pożytku i zbawienia.


Jak Wy, jesli wogole, rozumiecie pojecie "świętych obcowanie". Czy zgadzacie sie czy nie z katechizmowa definicja?

Na koniec slowo do tych ktorzy chca napisac ze po co nam wyznania wiary i katechizmy:

"Jeżeli człowiek odrzuca pomoc oferowaną w postaci doktryn sukcesywnie opracowywanych i definiowanych przez kościół, musi indywidualnie wypracować swoje własne wyznanie wiary korzystając tylko ze swojego własnego rozeznania. Prawdziwy wybór pomiędzy kościołem, a odrzucającymi wyznania wiary, nie jest, jak Ci ostatni zwykle sugerują, pomiędzy Słowem Bożym, a ludzkimi wyznaniami wiary ale jest to wybór pomiędzy wypróbowaną i sprawdzoną wiarą bożego ludu, a prywatnym osądem i mądrością jednostki stającej do niego w opozycji."
- A.A. Hodge, Creeds and Confessions


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Samolub » 22 sty 2016, 16:04

Ta definicja jest wpożądku. Katolicy Swiętych rozumieja jako zmarłych wyswieconych przez Krk
Wierzac w społeczność Chrystusową na Ziemi wierzymy w obcowanie Swiętych to znaczy Kościół Boży i tak wierzą chyba wszyscy Protestanci

Także definicja z Katechizmu Heidelberskiego jest poprawna i zgodna z Pismem


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Gregusek
Posty: 56
Rejestracja: 21 sty 2016, 17:10
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Gregusek » 22 sty 2016, 16:12

Szkoda, że bez mojej zgody i bez pytania umieszczasz na forum moje PRYWATNE wiadomości, ale spoko. Świętych obcowanie w pojęciu KRK, to obcowanie "świętych" po śmierci. Ze wsłuchują modlitw itp. Święci są za życia, Bóg jest Bogiem żywych a nie umarłych. Świętym jest ten kto uwierzy w Jezusa. Lecz być może chodzi tu o obcowanie świetych (żywych) na ziemi. Nie wiem, zagłębie się w temat.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Samolub » 22 sty 2016, 16:22

Gregusek pisze:Świętych obcowanie w pojęciu KRK, to obcowanie "świętych" po śmierci. Ze wsłuchują modlitw itp. Święci są za życia, Bóg jest Bogiem żywych a nie umarłych. Świętym jest ten kto uwierzy w Jezusa. Lecz być może chodzi tu o obcowanie świetych (żywych) na ziemi. Nie wiem, zagłębie się w temat.


Zgadzam się
Ten Katechizmu Heidelberski właśnie o tym mówi. Wcześniej go nie czytałem więc też skojarzyłbym obcowanie Swietych z KRK i nauce o posrednictwie zmarłych. A tu proszę mozna to rozumiec poprawnie i po Biblijnemu także bardzo przydatne


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Oberyn. » 22 sty 2016, 17:21

W pełni zgadzam się z definicją Katechizmu Heidelberskiego. I rzeczywiście nazwa może być myląca dla, bo obcowanie świętych w KRK obejmuje również dusze w czyściu i w niebie tj. Kościół pielgrzymujący (ziemski), zadośćcierpiący (czyśćcowy) i niebiański (w niebie).


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: fantomik » 23 sty 2016, 00:48

Nikogo raczej nie zdziwi, że się zgadzam :) Osobiście wolę mówić o "społeczności świętych", nie przywołuje tych rzymsko katolickich skojarzeń.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Filip » 23 sty 2016, 01:36

Pytanie 55 jest piękne :-) Nie tak dawno zakuwałem je na pamięć, zresztą wraz z resztą katechizmu.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Samolub » 23 sty 2016, 01:48

Filip to jest myśl... czytam i strasznie ładnie zwieźle przedstawia kwestie zawarte w Piśmie. Rzeczywiście warto to zakuć


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rzecz o obcowaniu świętych

Postautor: Filip » 23 sty 2016, 04:50

Polecam ;-) Katechizm Heidelberski jest bardzo piękny, a przy tym jasno napisany. Ja znam na pamięć około połowy (pominąłem tu i uwdzie parę pytań), ale do połowy lutego nauczę się drugiej części.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości