Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: fauxpas » 02 lut 2016, 13:59

Zbyszekg4 pisze:Grzeszną naturę ma każdy. Lecz nie każdy jest w stanie:
* zdać sobie z tego sprawy
* odpowiadać za "narzucony" mu stan

"Narzucony" mu stan? Co to znaczy? Czy Bóg jest odpowiedzialny za nasz grzech?

OK. Lepiej powinienem napisać o braku miłosierdzi niż o braku sprawiedliwości. (dla mnie oba pojęcia są bliskie, ale dla precyzji trzeba to wysławiać dokładnie).
No wiec odp. na pyt.: To nie jest niesprawiedliwość Boża, jeśli wszystkich potępi. Potępienie jest nam, ludziom - potomkom Adama - zapisane "w spadku" po nim!
Czy jednak tak sprawiedliwy Bóg nie ma innych cech? Ma: łaskawość, miłosierdzie, współczucie, dobroć...
Boży charakter to nie jest jedna cecha: sprawiedliwość - ale ich mnogość!

Jeśli tak, to się zgadzamy. O tym też zresztą napisałem:
Moglibyśmy wtedy co najwyżej dyskutować o Jego nie-miłosierdziu (choć i tak z dużą ostrożnością, bo samo życie już jest łaską), ale nie o niesprawiedliwości.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Zbyszekg4 » 02 lut 2016, 14:08

fauxpas pisze: Zbyszekg4 pisze:
Grzeszną naturę ma każdy. Lecz nie każdy jest w stanie:
* zdać sobie z tego sprawy
* odpowiadać za "narzucony" mu stan


"Narzucony" mu stan? Co to znaczy? Czy Bóg jest odpowiedzialny za nasz grzech?

No przecież wiesz, że nie jest odpowiedzialny Bóg, ale człowiek!
"Narzucony stan" to to:
Gen 5:3 bw "(3) Adam żył sto trzydzieści lat i zrodził syna na podobieństwo swoje, na obraz swój, i nazwał go Set."

bo miało być to:
Gen 5:1-2 bw "(1) To jest księga potomków Adama: Kiedy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boże uczynił go. (2) Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich oraz błogosławił im i nazwał ich ludźmi, gdy zostali stworzeni."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Zbyszekg4 » 02 lut 2016, 14:30

Fopa, czy uwzględniając CAŁOŚĆ Bożego charakteru - całość Jego osobowości i natury (podkreślam: CAŁOŚĆ) - możesz się ze mną zgodzić, że Bóg o TAKIM charakterze, TAKIEJ osobowości, TAKIEJ naturze, nie potępi nienarodzonych dzieci, zmarłych niemowląt i dzieci oraz dorosłych niesprawnych na umyśle?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Janek » 03 lut 2016, 02:51

Gen 5:3 bw "(3) Adam żył sto trzydzieści lat i zrodził syna na podobieństwo swoje, na obraz swój, i nazwał go Set."

Genezis 9:6,1Koryn 11:7.Jakub 3:9

Zbyszku po co ty sie wdajesz w dyskusje z kalwinem?
Szkoda czasu jak i na katolika :D
Grzeszną naturę

14 Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą3, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. 15
Co dzieje śię z ich duszami, czy są zbawione i idą do nieba?

ich "dusze spia" ale powstana do zycia wiecznego jak dziecko Dawida.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: fauxpas » 03 lut 2016, 10:12

Zbyszekg4 pisze:Fopa, czy uwzględniając CAŁOŚĆ Bożego charakteru - całość Jego osobowości i natury (podkreślam: CAŁOŚĆ) - możesz się ze mną zgodzić, że Bóg o TAKIM charakterze, TAKIEJ osobowości, TAKIEJ naturze, nie potępi nienarodzonych dzieci, zmarłych niemowląt i dzieci oraz dorosłych niesprawnych na umyśle?

A o tym nie mam ochoty i siły dyskutować. Pierwszy post napisałem tylko ze względu na sprawiedliwość, a nie całość Bożego charakteru.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Zbyszekg4 » 03 lut 2016, 10:46

To ja od wczoraj czekam na cd ważkiej rozmowy, a Ty mi komunikujesz: "A o tym nie mam ochoty i siły dyskutować."
Miej chociaż ochotę... - siły się znajdą! [jakiś energetyczny napój zapodaj sobie ;) ]

fauxpas, jeśli całość Bożego charakteru Cię nie interesuje w kontekście tego tematu, to doprawdy trudno o jakieś wnioski z niego - bo wyrywając brutalnie tylko jedną cechę Jego charakteru (sprawiedliwość), nie można nic sensownego powiedzieć [bo na charakter osoby składa się więcej cech niż jedna, prawda?].

Rozczarowałeś mnie [uwzględnię to w kolejnych możliwych dyskusjach- czy warto je z Tobą zaczynać, skoro tej kontynuować nie masz chęci. Czyżby było tu coś niewygodnego dla kalwinisty, hmmm...??]
Miłego dnia :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: fauxpas » 03 lut 2016, 10:58

Zbyszku, komunikowałem to na samym początku: viewtopic.php?p=485789#p485789.
Chciałem odnieść się jedynie do wątku sprawiedliwości Boga, gdyż napisałeś, że któraś z opcji wskazywałaby na Jego niesprawiedliwość. Nigdzie nie pisałem, że mam zamiar zabierać głos bezpośrednio w dyskusji. W interesującym mnie wątku doszliśmy do zgody i to tyle. Czy jestem Ci winny dalszą rozmowę?

Nie bądź natrętny, proszę. I nie uprawiaj gdy na emocjach / ambicjach / dumie. Twoje "Miłego dnia" wygląda przy tym bardzo złośliwie, a za pewne nie masz takich intencji ;-).


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Zbyszekg4 » 03 lut 2016, 12:14

Nooo, nie dąsaj się, stary! :letssin:
Lubię czasem podyskutować, a ponieważ nie ma chętnych, to myślałem, że z Tobą; ale nic nie szkodzi.
Szczerego: Miłego dnia :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Voytek
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 01:55
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Voytek » 04 lut 2016, 05:26

Wspaniale!
Zagorzała dyskusja, raczej nie na temat a dotego przepychanki słowne.
Miałem wrażenie że na tym forum panuje miłość między braćmi w Jezusie.
Przecież temat jest bardzo poważny i dobrze by było gdyby keżdy z was zastanowił się nad tym głęboko i podzielił się z innemi swoim zrozumieniem zagadnienia oraz doradził jak na przykład pomuc komuś kogo dotkneła taka śmierć a także jak na podstawie Pisma świętego wytłomaczyć takiej osobie gdzie jego lub jej dziecko spędzi całą wieczność.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy dusze dzieci i nienarodzonych niemowląt idą do nieba?

Postautor: Filip » 06 lut 2016, 04:02

Myślę, że uczciwa odpowiedź na pytanie zadane w wątku jest taka, że nie wiemy. Wszyscy ludzie bez względu na swój wiek i świadomość są "w Adamie" i potrzebują znaleźć się "w Chrystusie" aby być zbawieni. Normalną drogą do znalezienia się "w Chrystusie" jest wiara, którą Pan Bóg wzbudza w wybranych. Trudno powiedzieć jak Pan Bóg postępuje z tymi, którzy odeszli zanim mogli odpowiedzieć wiarą na Ewangelię. Jakkolwiek jednak postępuje, niewątpliwie jest to dobre i sprawiedliwe.

Przy okazji chciałbym przytoczyć słowa starego reformowanego wyznania wiary:

Ponieważ mamy czerpać swe osądy odnośnie woli Bożej z Pisma Świętego, które poświadcza, że dzieci wierzących są święte, nie z natury lecz z mocy przymierza łaski w którym są wraz ze swymi rodzicami, pobożni rodzice nie powinni wątpić w wybranie i zbawienie swych dzieci, których upodobało się Bogu powołać z tego życia w ich niemowlęctwie (1 Moj 17:7; Dz 2:39; 1 Kor 7:14). Kanony z Dort, I.17


Jak słusznie zauważył Imperator wybrane dzieci z pewnością będą zbawione. Wierzący rodzice nie powinni powątpiewać w wybranie swoich przedwcześnie zmarłych dzieci, bo Pan Bóg zawiera przymierze z wierzącymi i ich potomstwem.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości