Strona 1 z 1

Trzykrotny upadek Jezusa?

: 25 maja 2016, 12:45
autor: Ufna
W tradycji KK jest coś takiego, że Jezus trzykrotnie upadał pod krzyżem... Przeczytałam opis drogi krzyżowej we wszystkich ewangeliach... NIGDZIE nie ma mowy o tym, żeby Jezus upadł choćby raz. Skąd zatem wzięła się ta tradycja? I jeszcze jedno pytanie, skąd wzięła się legenda o Weronice, która rzekomo otarła twarz Jezusa? Również w Biblii nic o tym nie ma...

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 25 maja 2016, 22:19
autor: Dragonar
Ufna pisze:W tradycji KK jest coś takiego, że Jezus trzykrotnie upadał pod krzyżem... Przeczytałam opis drogi krzyżowej we wszystkich ewangeliach... NIGDZIE nie ma mowy o tym, żeby Jezus upadł choćby raz. Skąd zatem wzięła się ta tradycja? I jeszcze jedno pytanie, skąd wzięła się legenda o Weronice, która rzekomo otarła twarz Jezusa? Również w Biblii nic o tym nie ma...

O św. Weronice nie wiem więcej, niż jest na Wikipedii:

Legenda o niej pojawiła się w IV wieku i rozwijała się w różnych wersjach aż do późnego średniowiecza, wzbogacana coraz to nowymi szczegółami. Zasadniczy wątek tego budującego opowiadania mówi o pewnej matronie jerozolimskiej, która wyszła na ulicę, by zobaczyć niosącego krzyż Jezusa. Widok zbitego, osłabionego skazańca upadającego pod ciężarem krzyża tak ją wzruszył, że przycisnęła się przez tłum i białą chustą otarła Jego twarz. Za ten miłosierny czyn otrzymała na chuście odbicie Jego bolesnego oblicza.

Według średniowiecznej włoskiej legendy Veraicon (chusta z wizerunkiem Jezusa Chrystusa) Weronika uleczyła cesarza Tyberiusza, a później została ofiarowana papieżowi Klemensowi. Podania francuskie opisują życie św. Weroniki, które miało przebiegać u boku nawróconego Zacheusza, a zakończyć się misją przeniesienia relikwii Marii z Nazaretu do Soulac. Natomiast niektóre źródła utożsamiają ją z kobietą uleczoną przez Jezusa Chrystusa z krwotoku.

Źródło: LINK.

Najbardziej problematyczny jest legendarny status św. Weroniki. Jeżeli okazałoby się, że taka święta nigdy nie istniała, do kogo zwracają się i komu oddają cześć niektórzy katolicy, którzy decydują się na prośbę o wstawiennictwo tej świętej?

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 26 maja 2016, 01:04
autor: Samolub
Niestety Dragonar ale nie możesz wykluczyć, że taka historia miejsce mieć mogła. Mimo że nie została zawarta w Piśmie.

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 26 maja 2016, 06:44
autor: konto skasowane
Ciekawe jak to, że legenda pojawia się akurat w IV wieku. Co się wydarzyło w IV wieku?

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 26 maja 2016, 13:58
autor: Dragonar
Samolub pisze:Niestety Dragonar ale nie możesz wykluczyć, że taka historia miejsce mieć mogła. Mimo że nie została zawarta w Piśmie.

Nie wykluczam. Jednak jako ewentualny katolik bałbym się modlić do kogoś i czcić kogoś, jeżeli nie wiedziałbym, czy ta osoba naprawdę istnieje. Bo do kogo trafiałyby te wszystkie modlitwy i cała cześć? Powstanie tej legendy w IV wieku po Chrystusie wskazuje na to, że istnienie św. Weroniki jest raczej wątpliwe, zwłaszcza że opowieść była stopniowo wzbogacana przez kolejne szczegóły.

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 26 maja 2016, 14:12
autor: Kamil M.
Akurat niekoniecznie legenda pochodzi z IV wieku - tekst, z którego pochodzi wzmianka o św. Weronice owszem jest datowany na IV wiek, jednak sam stanowi kompozycję z wcześniejszych tekstów, które są wspominane już w II wieku. Bez zachowanych manuskryptów trudno oczywiście coś stwierdzić na temat dokładnej zawartości tych tekstów, ale to oznacza, że trudno zarówno wykluczyć jak i potwierdzić obecność postaci św. Weroniki w nich.

Interesujące jest to, że identyfikuje się św. Weronikę z kobietą cierpiącą na krwotok. Euzebiusz wspomina, że w mieście, z którego ta niewiasta pochodziła, do jego czasów przechowywano rzeźbę przedstawiającą scenę jej uzdrowienia (z jej postacią i Chrystusa) na pamiątkę. Być może pamięć o tej kobiecie (i o Weronice?) była przechowana w takich miejscach właśnie.

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 26 maja 2016, 14:16
autor: konto skasowane
Być może... Może...

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

: 28 maja 2016, 09:15
autor: Ufna
Jeszcze tak a propos tego trzykrotnego upadku Jezusa to pamiętam, że kiedy przygotowywałam się do matury z polskiego, nawet w literaturze były nawiązania do tego trzykrotnego upadku. A zatem mocno się to w naszej kulturze utrwaliło, chociaż nie wiadomo skąd się to wzięło. Widzę, że na jakimś forum katolickim dziewczyna o to spytała, to dostawała odpowiedzi typu, że to nawiązanie do Trójcy, do trzykrotnego wyparcia się Piotra, albo, że to ma pokazać, jak Jezus miał ciężko, kiedy "dźwigał nasze grzechy", ktoś jeszcze wspomniał, że podczas badania całunu wykryto, że Jezus musiał mieć potłuczone kolana.

pytania pomoc Chrześcijańska Randka Ewangelia w Centrum