Karl Barth (1886-1968)

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Włodzimierz Zuzga
Posty: 13
Rejestracja: 23 wrz 2017, 14:46
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Reformowany
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: fizyk, wydawca
Gender: Male
Kontaktowanie:

Karl Barth (1886-1968)

Postautor: Włodzimierz Zuzga » 15 maja 2019, 14:47

Mark Galli
Karl Barth
Szkic biograficzny

przekład: Klementyna Dec i Weronika Mincer

Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2019
ISBN 978-83-7507-274-7
format B5, 166 s., bibliografia, indeks osób


stosowny link

Opiniodawca przedsięwzięcia wydawniczego:
prof. dr hab. Rafał M. Leszczyński (Chrześcijańska Akademia Teologiczna)

Współpraca przy edycji polskiej:
Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu

Tytuł oryginału: Karl Barth. An Introductory Biography for Evangelicals
Wydawca oryginału: Wm. B. Eerdmans Publishing Co., Grand Rapids 2017

Karl Barth (1886-1968) nie jest postacią znaną w Polsce. Za swojego życia był w naszych zborach albo zupełnie niezauważony, albo niezrozumiany. W czasie gdy jego teologia prawie dosłownie „wybuchła” na zachodzie Europy i w Ameryce Północnej, po wschodniej stronie Odry słyszano tylko jej słabe pomruki. Z wyjątkiem kilku teologów wiedza o słynnym teologu często sprowadza się do tego, że wie się, że istniał i że był postacią ważną.

Pierwszym polskim duchownym ewangelickim, który zauważył Bartha i jego teologię, był Bogdan Tranda (1929-1996), w latach 1969-1993 redaktor „Jednoty”. Dzięki niemu do 1982 roku na łamach tego miesięcznika ukazało się prawie 30 tekstów szwajcarskiego teologa i dziewięć tekstów o nim samym. To także dzięki ówczesnej „Jednocie” teologią dialektyczną Bartha i jego ewangelikalizmem zaczęli interesować się inni polscy teolodzy protestanccy (Witold Benedyktowicz, Mieczysław Kwiecień).

Bartha słusznie zwykło się określać mianem: „Kanta i Einsteina teologii”, „największego teologa XX wieku”, „najbardziej znaczącego teologa ewangelickiego od czasów Lutra i Kalwina”. Niejednokrotnie nazywano go nawet „ojcem Kościoła XX wieku” oraz „ojcem Kościoła dwu konfesji”. W swoim teologicznym myśleniu Barth wychodził z założenia, że chrześcijaństwo nie jest religią, choćby nawet najszlachetniej pojmowaną, gdyż jego istota wyraża się nie w oddolnym podejściu do Boga, ale w tym, że ukazuje „Boga dla nas” i „Boga z nami” (podejście odgórne). Barth wychodził z założenia, że cała nasza wiedza o Bogu jest wiedzą przez Boga. Dlatego — zdaniem Bartha — chrześcijaństwo jest „radosnym odwróceniem się od religii i przezwyciężeniem każdej religii”. Cechą takiego myślenia jest radykalna koncentracja chrystologiczna.

Obrazek

Mark Galli napisał książkę, w której analizuje rozwój poglądów teologicznych, filozoficznych i politycznych Bartha, ukazuje trwały wkład jego dzieł na myśl Zachodu. Dzięki lekturze tej książki czytelnik zapozna się również ze szczegółami życiorysu Szwajcara, w tym z jego działalnością na niwie chrześcijańskiego oporu wobec ideologii i działań nazistów.

Mark Galli (ur. 1952) — amerykański teolog i publicysta, redaktor naczelny magazynu „Christianity Today”, autor głośnych książek, m.in. Jesus Mean and Wild: The Unexpected Love of an Untamable God (2006), Beyond Smells and Bells: The Wonder and Power of Christian Liturgy (2008), God Wins: Heaven, Hell, and Why the Good News is Better than Love Wins (2011), Chaos and Grace: Discovering the Liberating Work of the Holy Spirit (2011).

Spis treści

Alfons Nossol, Karl Barth (1886-1968)
Kazimierz Bem, Karl Barth w Polsce
Wojciech Szczerba, Karl Barth a ewangelikalizm

Uwagi do polskiego wydania

Wprowadzenie
1. Niełatwa relacja
2. Bojowy Barth
3. Niszczycielska siła teologii liberalnej
4. Konwersja
5. List do Rzymian — boskość Boga
6. List do Rzymian — koniec religii
7. Profesor Barth
8. Ruch oporu
9. Barmen
10. Bazylea
11. Dogmatyka kościelna — Słowo Boże
12. Dogmatyka kościelna — powszechne pojednanie
13. Kaznodzieja i pastor
14. „Liberalny” ewangelikalizm?

Przypisy
Bibliografia
Dodatek 1 . Deklaracja z Barmen
Dodatek 2 . Tezy z Pomeyrol
Indeks osób

Obrazek


Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości