paradoks?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

paradoks?

Postautor: św.tomek » 18 wrz 2009, 17:07

Wśród chrześcijan ewangelikalnych bardzo często sie mówi w ostrzegawczym tonie o rozmaitych postaciach wpływów demonicznych, aktywności szatana, takich jak np.
- przypisanie złej mocy do jakichś przedmiotów
- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł (słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)
- otwarcie na działanie szatana (lub duchową rzeczywistość) przez zażywanie pewych środków, trans, medytację itp.

Zawsze traktowałem bardzo poważnie tego typu przestrogi, ale od pewnego czasu mam wątpliwości, czy nie ma w tym pewnej przesady, a ostatnio uświadomiłem sobie, że przyjmowałem tego typu informacje bez poparcia w Piśmie Świętym. Nie przypominam sobie żeby Pismo cokolwiek mówiło o takich formach aktywności złych duchów.
Mówią o tym natomiast okultyści lub sataniści.

Czy to nie jest więc tak, że chrześcijanie przyjmują fakty głoszone przez okultuystów, które niekoniecznie maja potwierdzenie w Biblii? To mi zakrawa na paradoks.


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 18 wrz 2009, 18:48

- przypisanie złej mocy do jakichś przedmiotów

Na przykład? Przedmioty same w sobie nie mają żadnej mocy, ale mogą służyć do niecnych celów. Liczą się intencje jak przedmiot jest wykorzystywany, ale przedmiot sam w sobie nie ma żadnej mocy.
- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł

Dlaczego nie? Muzyka może być tworzona przez ludzi blisko związanych z szatanem, wtedy taka muzyka będzie inspirowana przez szatana. Tak samo jak muzyka tworzona przez ludzi związanych z Bogiem, jest inspirowana przez Boga. Ale jest już temat o okultyzmie w muzyce więc proponuję nie dyskutować w tym topicu na ten temat.
(słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)

Hmm.. myślę, że może tak być np. w przypadku narzędzi tortur. Nie mówię tu o kwestii technicznej, ale o samym pomyśle.
- otwarcie na działanie szatana (lub duchową rzeczywistość) przez zażywanie pewych środków, trans, medytację itp.

To chyba zależy od intencji. Świat duchowy jest rzeczywisty. Środki, trans, medytacja, może pomóc w tym by szatan omotał serce człowieka, jeśli robi to z grzesznych pobudek.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 wrz 2009, 19:21

Przeciwko Jakubowi nie ma żadnego czaru czy zaklęcia. Jeśli Syn nas wyswobodził to prawdziwie wolni jesteśmy :)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 20 wrz 2009, 07:07

Ian pisze:
- przypisanie złej mocy do jakichś przedmiotów

Na przykład? Przedmioty same w sobie nie mają żadnej mocy, ale mogą służyć do niecnych celów. Liczą się intencje jak przedmiot jest wykorzystywany, ale przedmiot sam w sobie nie ma żadnej mocy.

np. różaniec, "święta" ikona, albo z innej beczki: jakiś amulet, akcesoria okultystyczne itp.
kiedyś się nawet zetknąłem z opinią (u zielonoświątkowców), że same karty do gry mogą powodować problemy, bo mogą one służyc do wróżenia

Ian pisze:
- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł

Dlaczego nie? Muzyka może być tworzona przez ludzi blisko związanych z szatanem, wtedy taka muzyka będzie inspirowana przez szatana. Tak samo jak muzyka tworzona przez ludzi związanych z Bogiem, jest inspirowana przez Boga. Ale jest już temat o okultyzmie w muzyce więc proponuję nie dyskutować w tym topicu na ten temat.
(słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)

Hmm.. myślę, że może tak być np. w przypadku narzędzi tortur. Nie mówię tu o kwestii technicznej, ale o samym pomyśle.


nie chodzi mi o inspiracje - że tak powiem - ogólno ideologiczną , w sensie inspiracji do zrobienia czegoś złego - bo to jest zwykłe zwodzenie i kuszenie i to jest oczywiste w świetle Biblii. Chodzi mi raczej o inspirację w sensie bezpośredniego podpowiadania "na ucho" konkretnych rozwiązań, utworów. Wielu twierdzi, że niektórycm muzykom szatan wprost wkłada utwory do głowy. Kiedyś Dave Hunt na wykłądzie opowiadał, że szatan w postaci tzw. "ducha przewodniego" (czy jakoś tak) podawał niektórymludziom rozwiązania wynalazków (niekoniecznie tak makabrycznych jak narzędzia tortur), a z patentów jakieś orgnizacje mają potem środki na swą niecną diałalniosć. Przykłedem ma być ponoć kserokopiarka.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 20 wrz 2009, 19:32

św.tomek pisze: Przykłedem ma być ponoć kserokopiarka.

Jeżeli ktoś dopowadza jakąś tezę do absurdu, to jeszcze nie dowodzi absurdalności całej tezy, niemniej chęci, do wystawienia czegoś w absurdalnym świetle nieco odsłania...


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 20 wrz 2009, 20:52

Axanna pisze:
św.tomek pisze: Przykłedem ma być ponoć kserokopiarka.

Jeżeli ktoś dopowadza jakąś tezę do absurdu, to jeszcze nie dowodzi absurdalności całej tezy, niemniej chęci, do wystawienia czegoś w absurdalnym świetle nieco odsłania...


to może być nawet ciekawe zagadnienie: Czyje chęci nie spowodowały, że Dave Hunt taki przykład podawał klkanaście lat temu?


Ale moje pytanie jest inne, całkiem otwarte:
Czy Biblia potwierdza, że szatan działa w taki sposób?

Bo jeśli nie potwierdza, to może to znaczyć, że przekonamie o takim działaniu szatana chrześcijanie kupują od ...okultystów i satanistów.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 20 wrz 2009, 23:27

św.tomek pisze:Ale moje pytanie jest inne, całkiem otwarte:
Czy Biblia potwierdza, że szatan działa w taki sposób?

Bo jeśli nie potwierdza, to może to znaczyć, że przekonamie o takim działaniu szatana chrześcijanie kupują od ...okultystów i satanistów.

a o jakim "takim działaniu szatana" pytasz?

1. Masz wątpliwości, że szatan może inspirować ludzi w ogóle?

2. Czy nie masz wątpliwości, że szatan może inspirować ludzi w ogóle, ale masz wątpliwości, że szatan może inspirować ludzi do stworzenia czegoś?

3. Czy nie masz wątpliwości, że szatan może inspirować ludzi do stworzenia czegoś w sensie inspiracji "ogólno ideologicznej, w sensie inspiracji do zrobienia czegoś złego", ale masz wątpliwości, że szatan może inspirować ludzi do tworzenia czegoś ponad inspiracją "ogólno ideologiczną, w sensie inspiracji do zrobienia czegoś złego"?


Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 20 wrz 2009, 23:43

św.tomek pisze:- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł (słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)
No, Biblia chyba sama się nie napisała, co nie? Jeśli coś może powstać w wyniuku inspiracji Ducha Bożego, to dlaczego miałoby to nie iść także w drugą stronę?
Większość współczesnych wynalazków to efekt lenistwa, zawiści, egoizmu... - wszystko to pochodzi z ciała. A ciało nie ciągnie za Bogiem. No bo ja rozumiem, że człowiek wynalazł nóż dla ułatwienia i można go użyć w zły i dobry sposób, ale ostatnio na o2 natknęłam się na artykuł promujący "katolickie zabawki erotyczne". Aby używający czuli że mają kontakt z Bogiem i nie obrażają Go są tam napisane piękne wersety z Pnp. Nawet na wibratorach - fajnie?
św.tomek pisze:- otwarcie na działanie szatana (lub duchową rzeczywistość) przez zażywanie pewych środków, trans, medytację itp.
Też nie wiem co myśleć o niektórych rzeczach. Dlaczego np. uważa się że iść do zwykłego lekarza który przepisze jakieś leki to jest w porządku, ale iść do homeopaty, fizykoterapeuty albo na akupunkturę to już beee? A czym w zasadzie różni się jedno od drugiego? Czy obu nie zapoczątkowali poganie...?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: paradoks?

Postautor: KAAN » 21 wrz 2009, 06:43

św.tomek pisze:Wśród chrześcijan ewangelikalnych bardzo często sie mówi w ostrzegawczym tonie o rozmaitych postaciach wpływów demonicznych, aktywności szatana, takich jak np.
- przypisanie złej mocy do jakichś przedmiotów
- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł (słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)
- otwarcie na działanie szatana (lub duchową rzeczywistość) przez zażywanie pewych środków, trans, medytację itp.

Zawsze traktowałem bardzo poważnie tego typu przestrogi, ale od pewnego czasu mam wątpliwości, czy nie ma w tym pewnej przesady, a ostatnio uświadomiłem sobie, że przyjmowałem tego typu informacje bez poparcia w Piśmie Świętym. Nie przypominam sobie żeby Pismo cokolwiek mówiło o takich formach aktywności złych duchów.
Mówią o tym natomiast okultyści lub sataniści.

Czy to nie jest więc tak, że chrześcijanie przyjmują fakty głoszone przez okultuystów, które niekoniecznie maja potwierdzenie w Biblii? To mi zakrawa na paradoks.
Pewne rzeczy maja potwierdzenie w Biblii np. tzw. czary to greckie farmakija - słowo od którego pochodzi farmacja i związki z zażywaniem sustancji zmieniających świadomość. Starożytne i współczesne kulty są często związane z narkotykami. Nie chodzi o to że w narkotyku siedzi diabeł, ale człowiek uczestniczy w rzeczach "sponsorowanych" przez szatana.
Niektóre dzieła są rzeczywiście inspirowane przez szatana, np. filmy, muzyka, ksiązki. Robią je ludzie sterowani przez szatana. Oczywiście nie należy popadać w skrajność i wszystko wrzucać do jednego wora.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: paradoks?

Postautor: Lash » 21 wrz 2009, 09:55

św.tomek pisze:Wśród chrześcijan ewangelikalnych bardzo często sie mówi w ostrzegawczym tonie o rozmaitych postaciach wpływów demonicznych, aktywności szatana, takich jak np.
- przypisanie złej mocy do jakichś przedmiotów
- inspirowanie ludzi przez szatana do tworzenia jakichś dzieł (słyszałem także o demonicznej inspiracji do technicznych wynalazków)
- otwarcie na działanie szatana (lub duchową rzeczywistość) przez zażywanie pewych środków, trans, medytację itp.

Zawsze traktowałem bardzo poważnie tego typu przestrogi, ale od pewnego czasu mam wątpliwości, czy nie ma w tym pewnej przesady, a ostatnio uświadomiłem sobie, że przyjmowałem tego typu informacje bez poparcia w Piśmie Świętym. Nie przypominam sobie żeby Pismo cokolwiek mówiło o takich formach aktywności złych duchów.
Mówią o tym natomiast okultyści lub sataniści.

Czy to nie jest więc tak, że chrześcijanie przyjmują fakty głoszone przez okultuystów, które niekoniecznie maja potwierdzenie w Biblii? To mi zakrawa na paradoks.
O ile dwa pierwsze sá dość dyskusyjne do ostatnie wydaje się całkowicie możliwe.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 05 paź 2009, 22:57

Wiem,że istnieją złe duchy,które atakują różnych ludzi.Mojego znajomego kolegę katolika doprowadziły do samobójstwa.Ja nie wiedziałem dokładnie o jego problemach z opętaniem.Pewnego razu z ciekawości poszedłem na spotkanie do Adwentystów i spotkałem bardzo miłą i religijną katoliczkę,która miała takie same objawy jak mój kolega.Ksiądz kazał jej się modlić do Matki Boskiej,ale to jej nic nie pomagało i dlatego szukała pomocy u Adwentystów.


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości