Czy można modlić się do Jezusa ?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy można modlić się do Jezusa ?

Postautor: Quster » 02 mar 2008, 12:13

Komentarz Żydowski do NT D.H. Sterna cały, do wersetu z Jana 14:14

Jeśli poprosicie mnie o coś w moim imieniu, uczynię to. W pierwszych trzech wydaniach angielskojęzycznych NTPŻ brakowało słowa „mnie”, jednakże dowody w postaci materiału tekstowego na korzyść zawarcia tego słowa są przekonujące, mimo że pewna liczba późniejszychmanuskryptów, wśród nich i te, na których opiera się KJV, pomijają je.

Zamieszczenie tego słowa rodzi „problem żydowski”, ponieważ sugeruje, że według Nowego Testamentu należy modlić się do Jezusa, a nie do Boga, co przeczy słusznej nauce judaizmu, według której modlić można się tylko do samego Boga.

Tymczasem nie ma tutaj sprzeczności. W innym miejscu Jeszua uczy swoich naśladowców aby modlili się do Ojca (16,23; Mt 6,9). Tutaj jednakże Jeszua dopiero co wyjaśnił, że jest jedno z Ojcem, który mieszka w Nim i przez Niego dokonuje swoich własnych dzieł (w. 10-11; także 10,30; 17,2 1 -23); wiemy też, że Jeszua czyni dokładnie to, co Ojciec nakazuje Mu czynić (5,17-30). Proszenie zatem Jeszui jest równoznaczne z proszeniem Ojca. Jeszua, Boski Syn, jest Boskim pośrednikiem Ojca, w nie mniejszym stopniu Bogiem niż Ojciec, słusznie zatem może być adresatem modlitw

Mamy zgłaszać nasze prośby w imię Jeszui, tzn. jako Jego wyznawcy z Jego polecenia. Jest to konieczne, gdyż tylko On jeden jest bez grzechu (Rz 3,23), a — jeśli nie liczyć modlitw nawrócenia — Bóg nie zobowiązał się, że będzie wysłuchiwał modlitw grzeszników (Izajasz 59,1-2, cyt. w Rz 3,23K).

W końcu na podstawie 1 J 5,14 wiadomo, że wypełnienie naszych próśb zależy od tego, czy to coś, o co prosimy, jest zgodne z Bożą wolą.

Sens zatem in toto tych słów skierowanych przez Jeszuę do uczniów jest taki: „Jesteście moimi wyznawcami, a Ojciec dał mi władzę wysłuchiwania waszych próśb, które są od razu przekazywane Jemu. Dał mi również władzę spełniania waszych próśb bez konieczności formalnego przedstawiania ich Jemu. Prosić mnie to to samo, co prosić Jego. Jeśli wasze prośby są zbożne, to w zgodzie z planem Bożym nie potrzebuję żadnej dodatkowej władzy od Ojca, aby je spełnić, i spełnię je”.

Aby uzasadnić na podstawie tego wersetu chrześcijański zwyczaj modlenia się do Jeszui, trzeba zrozumieć, że w chwili gdy Jeszua, wieczny Syn Boga, mieszczący się w Adonai, słyszy modlitwę, słyszy tę modlitwę i Ojciec, który także mieści się w Adonai. W ten sposób werset ten pozostaje w zgodzie z żydowską ideą, że modlitwę wolno kierować tylko do samego Adonai.

Być może jednak cała ta kwestia jest bezprzedmiotowa, ponieważ niżej, w 16,23, Jeszua mowi, że nadejdzie dzień, gdy talmidim nie będą już prosić Jeszui, ale Ojca, jak tego wcześniej uczył w Modlitwie Pańskiej (Mt 6,9zK). Można by dowodzić, że dzień ten nastał, gdy Jeszua zmartwychwstał albo gdy zesłał Ducha Świętego (zob. 16,20-22; 14,26; 15,25-26). Jeśli tak, to modlenie się do Jeszui straciło już aktualność, a problem żydowski w niniejszym wersecie przestał być tak zapalny. Być może zachowanie tych, którzy nadal modlą się do Jeszui, należałoby tłumaczyć ich przekonaniem, że dzień ten jeszcze nie nadszedł.


Gdyby nawet przyjąć, spełnienie tego co pisze w ostatnim akapicie ( chociaż to jest kontrowersyjne) to sam fakt modlenia się do Jeszui nie jest niczym złym, a nawet pożądanym. Świadczyć może o naszym zrozumieniu istoty Pośrednika jakim jest Syn Boży i przede wszystkim zrozumieniem Kim Był i Jest.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy można modlić się do Jezusa ?

Postautor: jj » 02 mar 2008, 15:35

O cokolwiek Mnie poprosicie w imię moje, Ja to spełnię.
J.14,14, BP


Takze BT i wiele innych tlumaczen. Oryginal pozwala na takie tlumaczenie.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 mar 2008, 10:03

Zydowskie nauki czesto psuly kosciol. Nalezy z nimi uwazac....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
__ngr_
Gender: None specified

Postautor: __ngr_ » 19 mar 2008, 19:03

Lash pisze:Zydowskie nauki czesto psuly kosciol. Nalezy z nimi uwazac....

Lash na jakiej podstawie tak stwierdzasz? Ja o ile pamiętam to Jezus stwierdził że "zbawienie pochodzi od żydów". Jeśli chodzi o żydów mesjańskich mają IMHO dziś najlepsze objawienie Biblii.
A "Komentarz Żydowski do NT D.H. Sterna " jest OK. I również polecam ponieważ Dawid Stern jest mesjańskim żydem


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 mar 2008, 13:58

hungry pisze:
Lash pisze:Zydowskie nauki czesto psuly kosciol. Nalezy z nimi uwazac....

Lash na jakiej podstawie tak stwierdzasz? Ja o ile pamiętam to Jezus stwierdził że "zbawienie pochodzi od żydów". Jeśli chodzi o żydów mesjańskich mają IMHO dziś najlepsze objawienie Biblii.
A "Komentarz Żydowski do NT D.H. Sterna " jest OK. I również polecam ponieważ Dawid Stern jest mesjańskim żydem

Na podstawie Listow apostolskich.
Poczytaj je pod katem tego ile w nich ostrzezen przedz zydowskimi naukami ktore Pawel prostowal.
Widac je w
Dziejach Ap. 15 - 1 sobor
Rzymian - 7.
Gal 2 - Piotr
Ef 3 - jednosc kosciola
Filip - 3 - wszystko smiecie - przyszly psy
Kolosan 2 - osadzanie z powodu dni,
gdzies - o rodowodach
i wiele innych te wymienilem z pamieci. Pobadaj pewnie bedzie ich ponad 20 - 25 :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości