Duch Pański (Pana) = Duch Święty?

Jak postrzegamy Boga....
treewood
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2009, 23:14
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Duch Pański (Pana) = Duch Święty?

Postautor: treewood » 10 wrz 2011, 16:51

Czy okreslany w ST i NT Duch Pana to Duch Święty?

Przykłady:
Sdz 6:34 - "Lecz Gedeona ogarnął Duch Pański ..."
1Sm 16:13 - "Od tego dnia Duch Pański spoczął na Dawidzie i pozostał na nim nadal"
Iz 11:2 - "I spocznie na nim Duch Pana, Duch mądrości i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaźni Pana"
Łuk 4:18 - "Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność,"
Dz Ap 8:39 - "Gdy zaś wyszli z wody, Duch Pański porwał Filipa i eunuch nie ujrzał go więcej"
2 List do Koryntian 3:14 - "A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność."

Moja wątpliwość wynika z tego, że Duch Święty ma swoje określenie w ST i w NT. Przykładowo w ST "ruach hakodesz"
Ps 51:13 - "Nie odrzucaj mnie od oblicza swego I nie odbieraj mi swego Ducha świętego!"
Iz 63:10-11 - "Lecz oni byli przekorni i zasmucili Ducha jego Świętego; wtedy przemienił się w ich nieprzyjaciela, sam przeciwko nim walczył. I wspominali dawne dni, Mojżesza i jego lud: Gdzież jest Ten, który go wyprowadził z morza, gdzie pasterz jego trzody? Gdzież jest Ten, który włożył Ducha swego Świętego do ich serc?"

W NT oczywiscie Duch Święty wymieniany jest n-razy.

Więc pytanie czy Duch Pana/Pański wymieniany w ST i NT to to samo co Duch Święty?
Jeśli tak/nie to jakie jest tego potwierdzenie w Biblii ...


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 23 wrz 2011, 06:45

(Dz 2:17) (...) ‚„A w dniach ostatnich — mówi Bóg — wyleję mego ducha na wszelkie ciało i wasi synowie oraz wasze córki będą prorokować i wasi młodzieńcy będą mieć wizje, a waszym starcom śnić się będą sny;

(Dz 2:1-4) (...) A gdy jeszcze trwał dzień święta Pięćdziesiątnicy, wszyscy byli razem na tym samym miejscu 2 i nagle z nieba dobiegł szum jakby pędzącego gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym siedzieli. 3 I ukazały się im jakby języki ognia, i się porozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden, 4 a wszyscy zostali napełnieni duchem świętym i zaczęli mówić różnymi językami, tak jak duch dawał im się wypowiadać.

Prorok Joel zapowiedział wylanie Ducha Bożego a wypełniło się to wylaniem Ducha Świętego.
Czyli Duch Pana/Jahwe/Boga to po prostu Duch Święty.

(Ps 51:11) (...)Nie odrzucaj mnie sprzed swojego oblicza i racz mi nie odbierać swego świętego ducha.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 03 mar 2013, 20:45

agent terenowy pisze:(Dz 2:17) (...) ‚„A w dniach ostatnich — mówi Bóg — wyleję mego ducha na wszelkie ciało i wasi synowie oraz wasze córki będą prorokować i wasi młodzieńcy będą mieć wizje, a waszym starcom śnić się będą sny;

(Dz 2:1-4) (...) A gdy jeszcze trwał dzień święta Pięćdziesiątnicy, wszyscy byli razem na tym samym miejscu 2 i nagle z nieba dobiegł szum jakby pędzącego gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym siedzieli. 3 I ukazały się im jakby języki ognia, i się porozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden, 4 a wszyscy zostali napełnieni duchem świętym i zaczęli mówić różnymi językami, tak jak duch dawał im się wypowiadać.

Prorok Joel zapowiedział wylanie Ducha Bożego a wypełniło się to wylaniem Ducha Świętego.
Czyli Duch Pana/Jahwe/Boga to po prostu Duch Święty.

(Ps 51:11) (...)Nie odrzucaj mnie sprzed swojego oblicza i racz mi nie odbierać swego świętego ducha.


Ja ciągle rozmyślam na temat Ducha Świętego, dlaczego dawniej za czasów apostolskich Duch manifestował się widocznie. Było to widać że ludzie mieli dary ducha , właśnie jak w tym wersecie ,ze prorokowali mówili językami uzdrawiali a teraz jakoś to zanikło nie znam nikogo kto by mówił językami. Wtedy to było widać kto ma Ducha , taka osoba mogła go przekazać przez nałożenie rąk a teraz nie widać tego. Jest jakieś bieżmowanie w KK i biskup nakłada ręce i nic nie przekazuje nic się nie dzieje.to tylko taki przykład ale w protestanckich kościołach w których bywałam też tak jakoś było. Ciągle mnie to zastanawia.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości