Zstąpił do piekieł

Jak postrzegamy Boga....
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Zstąpił do piekieł

Postautor: Maksymilian » 14 kwie 2012, 13:07

Czy jest potwierdzone w Piśmie Świętym, że Jezus Chrystus zstąpił do piekieł (szeolu ) i stamtąd wziął ludzi do zbawienia :/ ?
A co znaczy społeczność świętych ?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 14 kwie 2012, 13:23

Maksymilian pisze:Czy jest potwierdzone w Piśmie Świętym, że Jezus Chrystus zstąpił do piekieł (szeolu ) i stamtąd wziął ludzi do zbawienia ?

Ef 4:8-10
Dlatego powiedziano: Wstąpiwszy na wysokość, Powiódł za sobą jeńców I ludzi darami obdarzył. A to, że wstąpił, cóż innego oznacza, aniżeli to, że wpierw zstąpił do podziemi? Ten, który zstąpił, to ten sam, co i wstąpił wysoko ponad wszystkie niebiosa, aby napełnić wszystko.
1Pt 4:5-6
Zdadzą oni sprawę temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych. W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży.
Maksymilian pisze:A co znaczy społeczność świętych ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obcowanie_ ... %C4%99tych

Czyżbyś zapoznał się z Credo Apostolskim? :D


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 14 kwie 2012, 13:25

Jestem oficjalnie w Kościele Rzymskokatolickim więc je znam :D
Kamilu ja nie rozumiem czyli, że kościół tworzą zmarli w niebie i ludzie na ziemi ?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 14 kwie 2012, 13:31

Maksymilian pisze:Kamilu ja nie rozumiem czyli, że kościół tworzą zmarli w niebie i ludzie na ziemi ?

Zależy kogo spytasz. Jeśli pytasz mnie, to sądzę, że tak :) Ci, którzy zasnęli w Panu, nadal są w Chrystusie, a zatem w Kościele.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 14 kwie 2012, 13:33

Mi się też tak wydaję !
Załóżmy własny Kościół xD


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 14 kwie 2012, 13:36

LOL
E tam, własny Kościół to żaden Kościół. Kościół ma tylko sens, jeśli jest Boży, Chrystusowy. :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 14 kwie 2012, 15:09

Przecież żartowałem :/
Tak czy siak to Chrystus jest głową kościołów chrześcijańskich no chyba oprócz kościołów uznających prym papieża :/.


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 14 kwie 2012, 18:15

Oj tam, przecież wiem :) Dla katolików Chrystus też jest Głową Kościoła. Przynajmniej tak mówią...


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kafar2
Posty: 25
Rejestracja: 19 lut 2010, 21:24
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kafar2 » 14 kwie 2012, 20:37

Witam,

Jezus nie wstąpił/zstąpił do piekła. Wyznanie apostolskie mówi o zstąpieniu do hadesu ale do bodajże VI wieku rozumiano to jako zstąpienie do grobu. Dopiero później ktoś wymyślił, że Jezus zstąpił do piekieł.
Jezus mówił o pójściu do raju a nigdzie nie wspomina o pójściu do piekła. Fragment z Listu Piotra jest dosyć trudnym fragmentem do interpretacji. Głębsze przyjrzenie się tekstowi nie pozwala na stwierdzenie, że Jezus zstąpił do piekła. Rodzi to więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Pozdrawiam

kafar2


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 14 kwie 2012, 21:35

kafar2 pisze:Jezus nie wstąpił/zstąpił do piekła. Wyznanie apostolskie mówi o zstąpieniu do hadesu ale do bodajże VI wieku rozumiano to jako zstąpienie do grobu.

Co rozumiesz przez "piekło"? Tertulian w III wieku pisał tak:

By ourselves the lower regions (of Hades) are not supposed to be a bare cavity, nor some subterranean sewer of the world, but a vast deep space in the interior of the earth, and a concealed recess in its very bowels; inasmuch as we read that Christ in His death spent three days in the heart of the earth, Matthew 12:40 that is, in the secret inner recess which is hidden in the earth, and enclosed by the earth, and superimposed on the abysmal depths which lie still lower down. Now although Christ is God, yet, being also man, He died according to the Scriptures, 1 Corinthians 15:3 and according to the same Scriptures was buried. With the same law of His being He fully complied, by remaining in Hades in the form and condition of a dead man; nor did He ascend into the heights of heaven before descending into the lower parts of the earth, that He might there make the patriarchs and prophets partakers of Himself. 1 Peter 3:19
O duszy, 55

Nie mam niestety teraz czasu tłumaczyć na polski.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 15 kwie 2012, 17:27

kafar2 pisze:Witam,

Jezus nie wstąpił/zstąpił do piekła. Wyznanie apostolskie mówi o zstąpieniu do hadesu ale do bodajże VI wieku rozumiano to jako zstąpienie do grobu. Dopiero później ktoś wymyślił, że Jezus zstąpił do piekieł.
Jezus mówił o pójściu do raju a nigdzie nie wspomina o pójściu do piekła. Fragment z Listu Piotra jest dosyć trudnym fragmentem do interpretacji. Głębsze przyjrzenie się tekstowi nie pozwala na stwierdzenie, że Jezus zstąpił do piekła. Rodzi to więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Pozdrawiam

kafar2

W takim razie gdzie według Ciebie Jezus był po ukrzyżowaniu? W raju?

Dla mnie zstąpienie do szeolu/piekieł/hadesu/etc. jest całkiem logiczne: wszak Jezus przyjął na siebie nasze grzechy, nie mógł zatem pójść z takim ciężarem do raju. Karą za grzech jest śmierć i ten wyrok Jezus "przesiedział" za nas. Śmierć pokonał, zmartwychwstał i... resztę już znacie.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 15 kwie 2012, 19:20

fauxpas pisze:Dla mnie zstąpienie do szeolu/piekieł/hadesu/etc. jest całkiem logiczne: wszak Jezus przyjął na siebie nasze grzechy, nie mógł zatem pójść z takim ciężarem do raju. Karą za grzech jest śmierć i ten wyrok Jezus "przesiedział" za nas. Śmierć pokonał, zmartwychwstał i... resztę już znacie.


Już Cię lubię :ok:


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 15 kwie 2012, 19:26

Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:Dla mnie zstąpienie do szeolu/piekieł/hadesu/etc. jest całkiem logiczne: wszak Jezus przyjął na siebie nasze grzechy, nie mógł zatem pójść z takim ciężarem do raju. Karą za grzech jest śmierć i ten wyrok Jezus "przesiedział" za nas. Śmierć pokonał, zmartwychwstał i... resztę już znacie.


Już Cię lubię :ok:

Mam nadzieję, że to nie sarkazm... :P


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 15 kwie 2012, 19:47

fauxpas pisze:
Alkhilion pisze:
fauxpas pisze:Dla mnie zstąpienie do szeolu/piekieł/hadesu/etc. jest całkiem logiczne: wszak Jezus przyjął na siebie nasze grzechy, nie mógł zatem pójść z takim ciężarem do raju. Karą za grzech jest śmierć i ten wyrok Jezus "przesiedział" za nas. Śmierć pokonał, zmartwychwstał i... resztę już znacie.


Już Cię lubię :ok:

Mam nadzieję, że to nie sarkazm... :P


Nie ;)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 10 lip 2012, 09:01

fauxpas pisze:
kafar2 pisze:Witam,


Dla mnie zstąpienie do szeolu/piekieł/hadesu/etc. jest całkiem logiczne: wszak Jezus przyjął na siebie nasze grzechy, nie mógł zatem pójść z takim ciężarem do raju. Karą za grzech jest śmierć i ten wyrok Jezus "przesiedział" za nas. Śmierć pokonał, zmartwychwstał i... resztę już znacie.


Jezus nie był po śmierci obciążony naszymi grzechami:

Rz 6:7 bp "Ten bowiem, kto umarł, wolny jest od grzechu.

Na tej zasadzie ,że śmiercią zapłacił za nasze grzechy ,jesteśmy czyści i Jezus też. On był obciążony naszymi grzechani gdy za nas umierał . Zapłatą za grzech jest śmierć i on jąa poniósł więc nie był grzeszny po śmierci. Nie pryesiedzia nigdzie za nas a poniosl za nas mierc na krzyzu. cos mi sie zrobilo ze nie moge pisac polskich liter moze ktos wie jak to naprawic.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości