Ludzka natura Chrystusa

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 17 maja 2012, 01:20

Czy możemy powrócić do tematu :?: Jeśli tak, to ponawiam swoje pytania: Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega natura ludzka Jezusa :?: Może najlepiej zacząć od tego co to jest natura ludzka i co miała wspólnego z Jezusem :?: I co najważniejsze, proszę o wersety z Biblii mówiące, że Jezus podsiadał naturę ludzką. :)

Wybaczcie, że się tak czepiam braku wersetów z Biblii, ale wyznaję zasadę sola scriptura (Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej) ;)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 17 maja 2012, 02:29

Alkhilion pisze:Jezus:

1. Był kuszony (Bóg nie może być kuszony),

1. Więc przestał być Bogiem gdy był w ciele :?: :eek:

Widzisz do czego doprowadza dualizm :?: :-? Jeśli przypiszesz Jezusowi ludzką naturę to musisz Go "okraść" z Bożej natury, gdyż nie da się pogodzić jednego z drugim.

To prawda, że Jezus cierpiał, cierpiało Jego ciało, ale wystarczyłoby aby kiwnął palcem i nie cierpiałby, a to nie jest zgodne z naturą ludzką.

Bóg jest wszechmocny, wieczny i nieskończony, to jest Jego natura, a to wyklucza posiadanie ludzkiej natury, która jest odwrotnością Bożej.

A tak przy okazji: w Biblii jest zakaz kuszenie Boga, a skoro jest to zakazane to oznacza że jest to możliwe do wykonania, ale to oczywiście nie oznacza, że Bóg da się skusić. 8-)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 17 maja 2012, 03:00

Rozmowę o soborach przeniosłem tam http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=7240


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 17 maja 2012, 09:54

Hardi pisze:
Lash pisze:Morfe to nie nie natura ale kształt / postać.

Dokładnie, oto chodzi, o postać, a nie naturę :)

Spoko z drugiej strony
powiedz mi ile znasz istot w kształcie ludzi którzy nie sá ludzmi :)
Hardi pisze: Jezus zamieszkał w ciele ludzkim, tak jak duch człowieka zamieszkuje ciało.

Niestety wierzę inaczej.
Hardi pisze: Gdy człowiek umiera to jego ciało tylko obumiera, a duch nadal jest żywy. Ciało to tylko "powłoka" dla ducha. Jezus jako Bóg (a Bóg jest Duchem) zamieszkał ciało,


To jest nie dokońca tak.

Hardi pisze: a nie wszedł w jakiegoś człowieka, bo to byłoby coś w rodzaju opętania.


Zamieszkanie w ciele a opętanie człowieka dla mnie to synonimy! chyba że coś tu trzeba dopowiedzieć

Hardi pisze: Dualizm wywodzi się z gnostycyzmu, i to właśnie w gnostycyzmie jest tak, że w człowieku (ciało + ludzki duch) zamieszkał dodatkowo Bóg, a Biblia naucza inaczej, mówi że Słowo ciałem się stało, a nie że weszło w człowieka tworząc mix ducha ludzkiego z Bożym, czy rozdwojenie jaźni. Jezus stał się człowiekiem, bo Duch zamieszkał w ciele, ale oczywiście nadal był też Bogiem, dlatego mowa o postaci, jednak w Biblii nie ma mowy o naturze ludzkiej u Jezusa.


Co znaczy właśnie ze słowo stało się ciałem? Co znaczy że BÓG STAŁ SIĘ CIAŁEM?
czy tylko chodzi tu o to, że miał mateiralne ciało kształtem jak nasze?
czy może że stanie się ciałem oznacza stanie się człowiekiem ...

Hardi pisze: Nie rozumiem na czym ma niby polegać natura ludzka u Jezusa, jeszcze nikt mi nie udzielił odpowiedzi na to pytanie.


Ludzka natura Jezusa polega na tym ze Jezus to prawdzwiy człowiek.
To nie Bóg który UDAJE człowieka ale to prawdziwy człowiek.
Do tego stopnia że jeśli nazwiemy Jezusa człowiekiem to JEST TO PRAWDA.
Jezus to nie podróbka człowieka.

Z drugiej strony Jezus to nie tylko PRAWDZIWY człowiek ale też Bóg.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 17 maja 2012, 10:06

Hardi czym jest NATURA.

Greka - φύσις
Strong 5449

1) nature
a) the nature of things, the force, laws, order of nature
1) as opposed to what is monstrous, abnormal, perverse
2) as opposed what has been produced by the art of man: the natural branches, i.e. branches by the operation of nature
b) birth, physical origin
c) a mode of feeling and acting which by long habit has become nature
d) the sum of innate properties and powers by which one person differs from others, distinctive native peculiarities, natural characteristics: the natural strength, ferocity, and intractability of beasts



Porównajmy

Jezus
Ad 1.a.1
Jezus był normalnym człowiekiem ( nie był nienormalny cudowny / krwawił / jadł / chodzil etc )
Jezus był normalnym Bogiem ( był wszechmocny / działał jako Bóg / miał chwałę Boga )

Ad 1.a.2
Jezus jako człowiek nie był stworzony / wyprodukowany przez człowieka
Jezsu jako Bóg nie był stworzony / wyprodukowany przez nikogo

Ad 1.b
Jezus jako człowiek urodził się człowiekiem
Jezus jako Bóg jest Jednordzonym Bogiem

Ad 1.c
Jezus zachowywał się jak człowiek miał ludzkie zwyczaje
Jezus obhjawił się jak Bóg miał Boskie zwyczaje

Ad 1.d
Jezus nie RÓZNIŁ się od innych ludzi fizycznie i psychicznie ( pomijajać osobnicze różnice naturlane )
Jezus nie RÓZNIŁ się od innych osób boskich ( pomijajać osobnicze różnice naturlane )

W Chrystusie sa DWIE NTATURY

Tu masz więcej
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5449&t=KJV
poczytaj też Thayer'a


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 17 maja 2012, 18:38

Lash, przeczytam to wszystko na spokojnie, przemyślę i ustosunkuje się do tego :)


Awatar użytkownika
netlar
Posty: 90
Rejestracja: 30 kwie 2012, 18:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: netlar » 18 maja 2012, 19:11

Lash pisze:Hardi czym jest NATURA.
Greka - φύσις
Strong 5449

Lash Ty po jakiejś teologii jesteś? :)


http://cwc_ararat.republika.pl/
http://www.awcf.republika.pl/
"Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen." Apokalipsa 1:6
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 18 maja 2012, 21:57

1. Więc przestał być Bogiem gdy był w ciele


Nie, Jezus jest w 100% Bogiem i w 100% człowiekiem. Imperator wytłumaczył w podanych linkach.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 19 maja 2012, 13:47

Jezus:

1. Był kuszony (Bóg nie może być kuszony),
2. Cierpiał jak człowiek,
3. Pościł jak człowiek,
4. Miał ludzkie wątpliwości, chciał odsunąć się od przeznaczonej roli.


Czy nie czytamy w Biblii o kuszeniu Boga ?

Czy nie kusili Go ..?

1Kor 10:9 bg "Ani kuśmy Chrystusa, jako niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli."

Hbr 3:9 bg "Gdzie mię kusili ojcowie wasi i doświadczali mię, i widzieli sprawy moje przez czterdzieści lat."

Czy nie cierpiał kiedy mówi ...

Jr 13:17 bt "Jeżeli zaś tego nie posłuchacie, będę potajemnie płakał nad waszą pychą.
Będę płakał nieustannie i zamienią się w potoki łez moje oczy, bo trzoda Pańska idzie w niewolę."
.
Cóz w tym że nie jadł ? nie jadł kiedy podano mu placki - moze też pośił ?

Chciał sie odsunąć od przeznaczonej roli ?
Czy nie mówi ,ze na to przyszedł ?

.

Co do dawnych sług Boga ,którzy cierpieli za wiare - Tak było ,ale czy my mamy nie iść
W ŚWIETLE ? Światło podąża a my winnismy isć W NIM a nie zatrzymywac sie w czasach które przemineły.
Tamci słudzy utorowali nam droge swoim cierpieniem swoim poznaniem na tamten czas ,
ale nie mamy sie na ich czasie zatrzymać - Pan Jezus powiedział - Ty chodż za mną ..


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 19 maja 2012, 15:28

Oliwka pisze:Czy nie czytamy w Biblii o kuszeniu Boga ?

Czy nie kusili Go ..?


[Jk 1:13] "Niech nikt, gdy jest kuszony, nie mówi: Jestem kuszony przez Boga. Bóg bowiem nie może być kuszony do złego ani sam nikogo nie kusi."

Jezus był kuszony do złego właśnie przez swoją (doskonalą) ludzką naturę, co nie umniejsza wcale Jego natury Boskiej.

Oliwka pisze:Czy nie cierpiał kiedy mówi ...


Chodziło mi o cierpienia fizyczne, typowe dla człowieka.

Oliwka pisze:Cóz w tym że nie jadł ? nie jadł kiedy podano mu placki - moze też pośił ?


Po co Bóg miałby pościć? I od czego, skoro jest doskonały i nie musi dążyć do doskonałości? Jezus pościł celem przebłagania ludzkości za Ojca.

Oliwka pisze:Chciał sie odsunąć od przeznaczonej roli ?
Czy nie mówi ,ze na to przyszedł ?


Nie znasz sceny z Ogrójca? ;-)

Oliwka pisze:Co do dawnych sług Boga ,którzy cierpieli za wiare - Tak było ,ale czy my mamy nie iść
W ŚWIETLE ? Światło podąża a my winnismy isć W NIM a nie zatrzymywac sie w czasach które przemineły.


Tak, pełna zgoda :handshake:

Oliwka pisze:Tamci słudzy utorowali nam droge swoim cierpieniem swoim poznaniem na tamten czas ,
ale nie mamy sie na ich czasie zatrzymać - Pan Jezus powiedział - Ty chodż za mną ..


W istocie. Nauka Apostolska natomiast jest niezmienna od dwóch tysiącleci.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 19 maja 2012, 16:07

[Jk 1:13] "Niech nikt, gdy jest kuszony, nie mówi: Jestem kuszony przez Boga. Bóg bowiem nie może być kuszony do złego ani sam nikogo nie kusi."

Jezus był kuszony do złego właśnie przez swoją (doskonalą) ludzką naturę, co nie umniejsza wcale Jego natury Boskiej.


Jakub mówi o kuszeniu do złego ,mówi że Bóg nikogo nie kusi do złego i ze Boga do złego nikt nie może kusić - czyli namawiać
Tak by wynikało z tego tekstu .
A w czym Jezus był kuszony do złego ? jakos mi chyba umkneło ?

Po kim miał ludzka naturę i to doskonała ?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 19 maja 2012, 16:22

Oliwka pisze:Jakub mówi o kuszeniu do złego ,mówi że Bóg nikogo nie kusi do złego i ze Boga do złego nikt nie może kusić - czyli namawiać
Tak by wynikało z tego tekstu .


dokładnie. A Jezus był namawiany do złego.

Oliwka pisze:A w czym Jezus był kuszony do złego ? jakos mi chyba umkneło ?


Post na pustyni, szatan, próba namówienia do bałwochwalstwa.

Oliwka pisze:Po kim miał ludzka naturę i to doskonała ?


Po Duchu Świętym, rzecz jasna.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 19 maja 2012, 16:30

Post na pustyni, szatan, próba namówienia do bałwochwalstwa.

Skąd takie wnioski ?
Przecież szatan mówi ;Jeśli jestes ....a to by znaczyło ,ze nie wiedział z kim ma doczynienia
według mnie to co nazywacie kuszeniem ,to było badanie ,doświadczanie ,próbowanie.
żeby poznac z kim ma sie doczynienia ?
A nie kuszenie do złego .

Oliwka napisał/a:
Po kim miał ludzka naturę i to doskonała ?

Po Duchu Świętym, rzecz jasna.

Chwila ..jak mozna miec ludzka nature po Duchu Świętym ?
ludzka nature dziedziczymy po przodkach i ta natura jest zła ,zawsze zła .


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 19 maja 2012, 16:37

Oliwka pisze:Skąd takie wnioski ?


wprost z Biblii, to nawet nie są wnioski, to bezpośrednie cytowanie całego Słowa Bożego. Szatan kusił Jezusa do złego i to jest fakt historyczny.

Oliwka pisze:Przecież szatan mówi ;Jeśli jestes ....a to by znaczyło ,ze nie wiedział z kim ma doczynienia


A to niby czemu?

Oliwka pisze:według mnie to co nazywacie kuszeniem ,to było badanie ,doświadczanie ,próbowanie.
żeby poznac z kim ma sie doczynienia ?


Nie, to było kuszenie. Tylko uklęknij, tylko rzuć się ze Świątyni, tylko uznaj mnie swoim panem.

Oliwka pisze:Chwila ..jak mozna miec ludzka nature po Duchu Świętym ?


Można, nie wiesz, że ludzie zostali stworzeni przez Boga?

Oliwka pisze:ludzka nature dziedziczymy po przodkach i ta natura jest zła ,zawsze zła .


Dlatego Jezus nie odziedziczył zepsutej ludzkiej natury po Adamie tylko doskonalą ludzką naturę po Ojcu, o którym Kościół mówi: Creator Spiritus- Duch Stworzyciel.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 19 maja 2012, 17:14

"Alkhilion"
Oliwka pisze:Skąd takie wnioski ?


wprost z Biblii, to nawet nie są wnioski, to bezpośrednie cytowanie całego Słowa Bożego. Szatan kusił Jezusa do złego i to jest fakt historyczny.

A moze tak nam wpoili ze tak mamy mysleć ?

Oliwka pisze:Przecież szatan mówi ;Jeśli jestes ....a to by znaczyło ,ze nie wiedział z kim ma doczynienia


A to niby czemu?

Chyba nie dawał by takiej propozycji wiekszemu od siebie ?

Oliwka pisze:według mnie to co nazywacie kuszeniem ,to było badanie ,doświadczanie ,próbowanie.
żeby poznac z kim ma sie doczynienia ?


Nie, to było kuszenie. Tylko uklęknij, tylko rzuć się ze Świątyni, tylko uznaj mnie swoim panem.

Tak sie mówi kiedy sie mysli o sobie ,ze jest sie ponad ..ale usłyszał ,gdzie jest jego miejśce . :-)
Oliwka pisze:Chwila ..jak mozna miec ludzka nature po Duchu Świętym ?


Można, nie wiesz, że ludzie zostali stworzeni przez Boga?


Stworzenie jest raczej czyms innym niz zrodzenie ,jak myslisz ?
Co innego stworzona lalka nawet jesli mówi mama , płacze czy sie smieje -np- a co innego urodzone dziecko .
Oliwka pisze:ludzka nature dziedziczymy po przodkach i ta natura jest zła ,zawsze zła .


Dlatego Jezus nie odziedziczył zepsutej ludzkiej natury po Adamie tylko doskonalą ludzką naturę po Ojcu, o którym Kościół mówi: Creator Spiritus- Duch Stworzyciel.
:-)
A co z tym po mamie ?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości