Zapołodnienie pozaustrojowe tzw. in vitro

Jak postrzegamy Boga....
apologetics
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zapołodnienie pozaustrojowe tzw. in vitro

Postautor: apologetics » 28 cze 2012, 10:06

Szczęść Boże.
Ostatnio dręczy mnie pytanie czy godzi się człowiekowi (niepłodnemu nie ze swej winy), poczynać dziecko metodą in vitro? Mam na myśli zapłodnienie homologiczne i heterologiczne. Jak ma się do tej procedury wiara chrześcijańska? Proszę o Wasze refleksje w tym temacie.


Apologetics
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 28 cze 2012, 10:57

Drogi apologeticsie!
Nie znam ŻADNYCH RACJONALNYCH przeciwwskazań do przeprowadzenia tego rodzaju procedury. A czy znasz jakieś argumenty, które są przyświadczające do tego, aby coś takiego nie miało miejsca??
Ja nie znam...
Obawiam się, że nikt nie ma takowych- zbyt rozległa przestrzeń argumentacyjna, by tak radykalne wnioski- zakazujące tego- traktować na serio..
Pozdrawiam


apologetics
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: apologetics » 29 cze 2012, 10:42

Czy przykazanie "nie zabijaj" jest wystarczającym argumentem - jest to argument racjonalny, jak również pochodzi on z prawa Bożego?
Czy w protestantyźmie jest katechizm, który odpowiadałby na tego typu tematy?
Czy zarodek ludzki ma prawo do poczęcia w naturalny sposób, a nie pod mikroskopem? Również jest to argument czysto rozumowy.


Apologetics
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 29 cze 2012, 11:41

apologetics pisze:Czy przykazanie "nie zabijaj" jest wystarczającym argumentem - jest to argument racjonalny, jak również pochodzi on z prawa Bożego?

Tak jest wystarczający wg. mnie.
apologetics pisze:Czy w protestantyźmie jest katechizm, który odpowiadałby na tego typu tematy?

Tak, Biblia ;)
Co prawda nie mówi konkretnie o in vitro, ale poznając zawartą w niej, wolę Boża, można sobie samemu łatwo na takie pytania odpowiedzieć.
apologetics pisze:Czy zarodek ludzki ma prawo do poczęcia w naturalny sposób, a nie pod mikroskopem? Również jest to argument czysto rozumowy.

Ten argument akurat do mnie nie przemawia.

Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem, ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy medycznej na ten temat. <\


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
apologetics
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: apologetics » 29 cze 2012, 11:47

Czyli ogólnie rzecz ujmując chrześcijanie powinni wyrażać sprzeciw wobec tej metody ponieważ jest moralnie niegodziwa. Występuje przeciwko przykazaniu "nie zabijaj". Dlatego też powinna być prawnie zakazana na terytorium Polski.


Apologetics
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 29 cze 2012, 13:17

Profesor Gadzinowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadził w kwietniu wyĸład, dlaczego in vitro jest złą metodą i chociaż teraz nie powtórzę wszystkiego co powiedział, mi to wystarcza i stwierdzam, że jest to metoda której nie powinno się stosować, ze względu na problemy genetyczne, z jakimi muszą się potem borykać istoty powstałe w wyniku takiego procederu... No i moją prywatną opinią jest, że to nie są ludzie...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 29 cze 2012, 14:55

Riddick pisze:No i moją prywatną opinią jest, że to nie są ludzie...

Już bardziej niż teraz, to nie zaskoczysz mnie chyba :O :eek:
Czego im brakuje do bycia ludźmi ?

------------------------------------------------

apologetics pisze:Czyli ogólnie rzecz ujmując chrześcijanie powinni wyrażać sprzeciw wobec tej metody ponieważ jest moralnie niegodziwa. Występuje przeciwko przykazaniu "nie zabijaj". Dlatego też powinna być prawnie zakazana na terytorium Polski.


Przede wszystkim zakazana całkowicie powinna być aborcja, a nie jest.
Zwalczanie jej z resztą, też mizernie wychodzi :/

Apologetics, nie wiem czy jest moralnie niegodziwa, bo nie znam się na tym.
Jeśli faktycznie morduje (nie ma przykazania "nie zabijaj", jest "nie morduj") się dziecko, używając tej metody, to tak - jest wbrew Bożej woli.

Ale ja nie jestem pewna czy faktycznie tak sie dzieje, gdyby był to mój osobisty dylemat, to zanim cokolwiek bym zrobiła zapoznałabym się wnikliwie z przebiegiem zapłodnienia in vitro.
Może ktoś kompetentniejszy się wypowie :)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 30 cze 2012, 09:25

myślę że jest to ostatnia deska ratunku dla chcących mieć własne dzieci i nie widzę tu nic zdrożnego gdyby nie kwestia zarodków zamrażanych i tego co się potem z nimi dzieje.


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
apologetics
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: apologetics » 02 lip 2012, 00:18

Dlatego też za pozytywne należy uznać istnienie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła - dzięki temu jednostka wie jak ma się zachować. :-)


Apologetics
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 02 lip 2012, 08:50

apologetics pisze:Dlatego też za pozytywne należy uznać istnienie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła - dzięki temu jednostka wie jak ma się zachować. :-)


A tenże urząd jest nieomylny? Nie tworzą go ludzie? W Biblii jest napisane, ze każdy grzeszy.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 02 lip 2012, 12:18

apologetics pisze:Dlatego też za pozytywne należy uznać istnienie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła - dzięki temu jednostka wie jak ma się zachować. :-)


I taki istnieje, sprawuje go Duch Święty :)

Bo lepiej ufać Bogu, niż ludziom. Tylko Bóg jest nieomylny i tylko przy nim mamy pewność, że żaden ślepiec nas nie prowadzi, byśmy razem z nim w dół nie wpadli :-)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Endejk
Posty: 152
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Endejk » 02 lip 2012, 14:39

Tylko Bóg jest nieomylny i tylko przy nim mamy pewność, że żaden ślepiec nas nie prowadzi, byśmy razem z nim w dół nie wpadli


Jak powiedział dr Luter : "Tylko Bogu wierze, nie papieżom i soborom - ci zbyt często zmieniali zdanie" ;)


Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 34-35)
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 25 lip 2012, 08:47

Nadal nie widzę tu argumentów ani za, ani przeciw..


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 25 lip 2012, 09:04

Platon pisze:Nadal nie widzę tu argumentów ani za, ani przeciw..

Argument nie zabijaj do Ciebie nie przemawia? Jakiego rodzaju etykę reprezentujesz?
Jeśli przy stosowaniu metody in vitro ulegają uśmierceniu ludzie (znajdujący się w fazie zarodkowej, ale nikt jeszcze nie udowodnił tego, że to nie są ludzie) to znaczy, że in vitro jest niemoralne. Przynajmniej w tych cywilizacjach, gdzie życie ludzkie ma jakąś wartość.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 25 lip 2012, 09:46

A zarodek jest ORGANIZMEM żywym? Ciekawe...



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości