Błędy kalwinizmu.

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Błędy kalwinizmu.

Postautor: InChrist » 04 mar 2013, 17:19

Ciekawe spostrzeżenia na temat kalwinizmu, z całym szacunkiem do braci wyznających teologię reformowanego baptyzmu i wierzę że szczerze czytających biblię a jednak jak się okazuje nie tylko wg. mojego zdania, źle rozumiejących suwerenność Pana Boga.
W polecanym wykładzie Dr. Jerry L. Walls na podstawie Pisma Świętego wyjaśnia błędy kalwinizmu.
http://oblubienica.eu/video/inne/bledy- ... ry-l-walls
http://www.youtube.com/watch?v=4Nzduwku ... TzauktfLGG


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 04 mar 2013, 19:16

głównym błędem wielu kalwinistów jest to, że dla nich suwerenny = dyktator, a to jest jedno wielkie nieporozumienie, wręcz straszna manipulacja...


ul
Posty: 134
Rejestracja: 22 lut 2013, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: opłotki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ul » 04 mar 2013, 19:28

Hardi
kim jest ten suwerenny = dyktator
Czy to o Bogu? :!:
Czytałem co nieco o Kalwinie
w sumie poza historią z Serwetem nie miał zapędów dyktatorskich
i chyba takowych nie sugerował
Czy to nie u jego uczniów -pojawił się model kongregacyjny lokalnych społeczności kościelnych ?
Praktyka taka raczej nie wskazuje na dyktatorskie "zapędy " Kalwina i jego zwolenników ;-)


Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 04 mar 2013, 19:57

Chciałbym abyśmy jeśli obejrzeliśmy wszyscy ten 3 częściowy wykład ujrzeli ciekawy i biblijny aspekt właściwego pojmowania predestynacji, który sprawi w nas większą gorliwość w byciu misyjnym dla Królestwa Bożego.
"Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła." Dz 2:39
Zauważmy, że Piotr przemawia tam do Żydów którzy wpierw sami wydali Jezusa na ukrzyżowanie a teraz przez wiarę w Bożą miłość, upamiętanie i przebaczenie mogą do łączyć do wybranych i wielu może być takich, którzy dołączą.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 04 mar 2013, 21:23

I jeszcze jeden wykład dodałem do playlisty na temat fałszywego obrazu Pana Boga w kalwinizmie: "Cóż to za miłość?" - Część 1 - Dave Hunt


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 04 mar 2013, 23:22

InChrist pisze:przez wiarę w Bożą miłość, upamiętanie i przebaczenie mogą do łączyć do wybranych i wielu może być takich, którzy dołączą.


Wystarczy tylko dodać , że to wszystko dzieje się z Bożej łaski.

Przecież o to chodzi w teorii predestynacji , która niestety bardzo często przedstawiana jest w fatalistyczny sposób.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 mar 2013, 01:17

InChrist pisze:Dave Hunt


Slepy slepego prowadzi. Dave Hunt sam mowi, ze nie czytal nic z reformatorow. Wyklad tu: http://www.youtube.com/watch?v=q61K6ZITck4 Szkoda czasu na takich mowcow.

InChrist, a ty sie lepiej nawroc ze swoich heretyckich wierzen. Jest tylko jeden Bog w trzech oddzielnych osobach. Bog Ojciec, Bog Syn i Bog Duch Swiety.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 05 mar 2013, 09:13

Imperator rozumiem Twoje rozgoryczenie z powodu odmiennych poglądów i błogosławię Ciebie, ale czy mógłbyś się powstrzymać ze swoimi inwektywami, aby móc się raczej wypowiadać na temat wątku? Jeśli wykład Twoim zdaniem jest ślepy, to może byś z łaski swojej próbował wykazać błąd w owym wykładzie? Zacznijmy od tego pierwszego - pamiętaj, że jest 3-częściowy.



P.S. A odnośnie Objawienia się Boga w trzech osobach, to nie zamierzam udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Stopka niżej wyjaśnia wszystko, wiele razy potwierdzałem tutaj swoją wiarę w objawionego Boga w trzech osobach, ale wybacz nikt mnie nie zmusi do definiowania Boga w którego wierzę (1 List Piotra 1:5-9) jako Boga który jest Duchem a nie zjawiskiem widzialnym wymagającą jakichś dowodów z nim mam relację przez wiarę serca a nie przez poznawanie umysłu. Proszę Cię więc abyś nie offtopicował. A adminów proszę o zwrócenie na to UWAGI!.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 mar 2013, 10:55

InChrist pisze:Jeśli wykład Twoim zdaniem jest ślepy, to może byś z łaski swojej próbował wykazać błąd w owym wykładzie? Zacznijmy od tego pierwszego - pamiętaj, że jest 3-częściowy.


Bledy Dave Hunta juz dawno zostaly wykazane. Na przyklad tutaj: http://www.monergism.com/thethreshold/a ... vinism.pdf


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 mar 2013, 11:06

Uwagi sa robione na bierząco jak się ogląda szczególnie drugą cześć.
mozna oglądać i czytac punkty po kolei.


Część 1.
1. Błąd - upadek jest mniej ważny od tego, że stworzenie jest dobre :/

2. Bóg planuje odkupienie DOPIERO po upadku ...

3. Sprowadzanie problemu tylko do tekstu Rzym 9-11.

4. Arogancja zywdowsko pogańska była obustronna, a nie jednostronna jak jest sugestia.

5. Sugestia, że Kalwiniści rozumieja tekst - prostacko :/


Plusem jest to, że zauważa jednosć kościoła jako główną myśl Rzym 9-11. Pisałem o tym juz dawno na forum.

Czerwiec zeszły rok.
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=7407
Pracę wykonałem w 2011 roku :P

Część 2
1. Wstęp do 2 części od manipulacji - rzekomo popierająca....

2. Grupowa ocena teksty nie zmiania indywializacji - błąd merytoryczny.

3. Ukazywanie "grup tekstów - akapitów" a nie dokładnych wersetów w celu unikniecia wchodzenia w tekst. Wchodzenie w tekst nazywa się wyrywaniem z kontekstu!

4. Pominięcie teksu! Wciaskaniwe, że chodzi o Izraela a pomijanie tesktów o EZAWIE. Stwierdzenie że Faron kiedyś jest Izrael Dziś -TESKT TEGO NIE MÓWI.

5. Przkełamanie tekstu że Bóg nie zatwardził Serca Faraona!

6. Konia z rzędem dla każdego kto udowani, że jakikolwiek człowiek nie JEST NIEPOEŁUSZNY BOGU PRZED ZBAWIENIEM!

7. Bóg Zatwardza serca aby zostawić Faraona w JEGO STANIE - Exodus 10 PRZECZY temu
(16) Co rychlej kazał faraon zawołać Mojżesza i Aarona i rzekł: Zgrzeszyłem przeciwko Panu, Bogu waszemu, i przeciwko wam. (17) A teraz, proszę, przebaczcie i tym razem grzech mój, a błagajcie Pana, Boga waszego, by usunął ode mnie przynajmniej tę śmierć. (18) I wyszedł Mojżesz od faraona, i prosił Pana. (19) Pan sprowadził wiatr zachodni, bardzo gwałtowny, który uniósł szarańczę i wrzucił ją do Morza Czerwonego. W całej ziemi egipskiej szarańcza zginęła doszczętnie. (20) Ale Pan uczynił upartym serce faraona, i nie wypuścił on Izraelitów. Ex 10

8. Uczynienie niepołsusznym Izraele nie jest po to aby byli nieposłuszni :O - Jest to POZWOLENIEM - Słowem - Przekłamany jest tekst z Rzym 11 który mówi coś innego.
(7) Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości, (8) jak jest napisane: Dał im Bóg ducha odurzenia; takie oczy, by nie mogli widzieć, i takie uszy, by nie mogli słyszeć aż po dzień dzisiejszy. (9) A Dawid powiada: Niech stół ich stanie się sidłem, pułapką, kamieniem potknięcia i odpłatą. (10) Niech oczy ich się zaćmią, by nie mogli widzieć, a grzbiet ich trzymaj zawsze pochylony.
Jak widać pozwolenie było aktywne!

9. Zatwardziałość od Boga JEST SKUTKIEM ZATWARDZIAŁOŚCI LUDZKIEJ :O - słowem Bóg nic nie robi ;) po drugie kto moze rzecz ze nie jest nieposłuszny Bogu poza Chrystusem!

10. Pozostawienie Farona przy życiu aby go trzymac dłużej w zatwardziałości ukazuje miłosierdzie Boga :O - w jaki sposób :O

11. EGZEGEZA ....
6-13 negacja jednostek na rzecz narodów. Pomijanie tego że jednostki sa częścią narodów :O
Mówienie o narodach w Rebece choc Paweł nie MÓWI O NARODACH.
10-i dlalej Paul ZMIENIA PRZEDMIOT WYBRANIA - mówi, że Przedmiotem jest Obietnica mesjasz podczas gdy Paweł pisał :
(11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (14) Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą! (15) Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję.

Czyli Pierworództwo! - Paul Sloan zmienia tu przedmiot Bożej decyzji Bowiem Jego teza nie ma poparcia w tekście! Narzuca tu swoją tezę.

12. Sprawa EZAWA - kuriozum egzegetyczne - Paweł mówi o tym że:
(9) Albowiem to jest słowo obietnicy: Przyjdę o tym samym czasie, a Sara będzie miała syna. (10) Ale nie tylko ona - bo także i Rebeka, która poczęła [pbliźnięta] z jednego [zbliżenia] z ojcem naszym Izaakiem. (11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści.
Sloan mówi: Nie ma to nic WSPÓLNEGO z tym, że wybranie ich jest bez nienawiści. - Słowem Jest to jasne przecznie Pawłowemu wywodowi.
W sumie tu mozna powiedzieć następuje całkowita dyskwalifikacja mówcy który mówi przeciwne rzeczy do tesktu aby udowdnic swoją tezę :/

Paul podkresla kilka razy że kontekst WYBRANIA IZRAELA jako grupy zmienia wszystko - jak na razie oni musza zmienic "trochę tekst" - i wciśnięcie koncepcji "niesienia zbawienia a nie słuzenia".

13. Pominięta jest Sprawa woli, uczynków, zabiegania ... CZŁOWIEKA a nie narodu ! Człowiek jest zmieniony na NARÓD :O zmiłuje sie nad kim sie zmiłuję jest O JEDNOSTKACH różnych a nie GWARANCJĄ dla IZRAELA!

14. Paul zmienia LOGIKE TEKSTU - gdy dochodzi do faraona - przerywa "kontynuaacje naturlanie logiczną" ale wciska ze Faraon jest porównany - zrównany z Faronem. GDZIE o tym paweł mówi? NIGDZIE ale to wciskanie koncepcji w tekst! Tak o to sie próbuje uchylac słowo Boga.

Tekst nie mówi nic o tym.
(17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. (19) Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? (20) Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś?

Dlaczego Bowiem Paweł mówi CZŁOWIECZE a nie NARODZIE! :D

15. Paul wypowiada zdanie przeciwne słowu Boga że BÓG NIE CZYNI ludzi nieposłusznymi ... Prównajmy
(32) Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować.
Słowem .... hmmm ... kolejne zaprzeczanie Pismu :/

16. Pomija w sumie tekst (19) A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli? (20) O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem?
Wskakuje od razu w Jer 18 choć Paweł cytuje tu Izaj 45:7-12!
Jako, że tekst jest niewyjaśnialny w koncepcji narodów musi uciec do innego tekstu sprawiajac wrażenie logiczności jednak uciekając od tekstu Pawła!
Paul Sloan twierdzi że Paweł tymi słowami WYRAŻA ZMIANĘ SŁuzby z Izraela na pogan!
Plan jest zmieniony *- mieli być świtłoscią dla pogan ale nie będą .

Słowem to co było powiedzine dotychczas - Wybranie etc jest WASZĄ gwarancją Izraelu tu nagle zmienia się w ZMIANĘ PLANOW - juz nie ty Izraeleu ale ktoś inny :O
Paweł idzie do Pogan bo Izrael zawiódł!

:lol:

dlatego Paul Slona mówi przejdżmy szybko dalej do rozdz 11 bowiem nie ma tu nic wiecej do powiedzenia - wszystko co powie więcej będzie tylko brnięciem dalszym w kłamstwa! Dlatego musi zmienic temat aby sie ludzie nie połapali ...

Bóg ma nowy plan :O choć to niby stary zagwarantowany plan :O

17. keterismena to uczynione doskonałym a nie ZASŁUGUJĄCE. - złe tłumaczenie greki

Wystarczy zobaczyc tu:
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... JV#conc/22
i słowo
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2675&t=KJV

Słow Zasługa jest w wersecie 1 tym 1:15
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... G514&t=KJV

Paul popełnia wiec przekecenie greki :/


18. Wersety 30 i dalej jasno ukazują zbawienie ale cóż Paul juz tego nie widzi :/

Dalej nie ma co oglądać po tylu błedach wole pozostać przy swoich :) :lol:

19. dalej - juz nawet nie ma siły sciemnia stwierdza tylko - że wybranie nie jest bezwarunkowe. Choć wszystko wcześniej mówi odwrotnie :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 mar 2013, 11:18

Lash pisze:Uwagi sa robione na bierząco jak się ogląda szczególnie drugą cześć.
mozna oglądać i czytac punkty po kolei.


Dzieki bracie! :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 05 mar 2013, 11:43

Imperator, mógłbyś sobie darować w tym wątku linki anglojęzyczne bez tłumaczenia nie każdy w szkole średniej miał ten akurat język obcy. Skoro jestem na polskojęzycznym forum oczekuję w swoim ojczystym języku odpowiedzi.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 05 mar 2013, 11:53

Lash czy w swoim zacietrzewieniu zwróciłeś dokładniej może uwagę na kontekst historyczny w biblii odnośnie celu zsyłania przez Boga zatwardziałości na faraona , jak również na nieposłusznego Izraela? Tę uwagę napewno zwrócił ów młody wykładowca z linku jaki podałem? Proszę Cię jednak abyś jeszcze raz przesłuchał wyraźnie przynajmniej część drugą. Czy nie pamiętasz, że Bóg daje szansę nawet zatwardziałym i odciętym gałęziom z Izraela (Rz 11)?
Zanim się zaczniesz czepiać wykładowcy któremu dano za mało czasu na wypowiedź proszę Cię abyś może skupił sam swoją uwagę jeszcze dokładniej na rozdziałach 9-11 listu do Rzymian.
Lash pisze:Paul Sloan twierdzi że Paweł tymi słowami WYRAŻA ZMIANĘ SŁuzby z Izraela na pogan!

Nie zrozumiałeś znów dokładnie, przecież mówił tylko to o czym mowil Pawel, ze w Chrystusie niema znaczenia Żyd czy nie Żyd. Oj posłuchaj naprawdę uważniej.
Lash pisze:Bóg ma nowy plan :O choć to niby stary zagwarantowany plan :O

Co tu się tak dziwisz? Bóg konsekwentnie realizował swój plan aby uratować upadłego po Adamie człowieka.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2013, 12:08 przez InChrist, łącznie zmieniany 3 razy.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 mar 2013, 12:06

InChrist pisze: Lash czy w swoim zacietrzewieniu


Dlaczego przypisujesz mi jakies emocje :O
Czy to uczciwe z twojej strony przypisywac coś czego nie wiesz?
Bogosławiony jestem gdy źle o mnie mówią....
Teraz rozumiem dlaczego mnie "błogosławisz" :D

InChrist pisze: zwróciłeś dokładniej może uwagę na kontekst historyczny w biblii odnośnie celu zsyłania przez Boga zatwardziałości na faraona , jak również na nieposłusznego Izraela?


Jak najbardziej zwróciłem :D

InChrist pisze:Tę uwagę napewno zwrócił ów młody wykładowca z linku jaki podałem?


Oczywiście wysłuchałem dwie części jeden raz ... :D

InChrist pisze:Proszę Cię jednak abyś jeszcze raz przesłuchał wyraźnie przynajmniej część drugą. Czy nie pamiętasz, że Bóg daje szansę nawet zatwardziałym i odciętym gałęziom z Izraela (Rz 11)?


Nie Bóg nie daje im szansy
to kłamliwe zdanie
Prawdziwe brzmi.
Jeśli uwierzą, Bóg ich wszczepi ponownie.

InChrist pisze: Zanim się zaczniesz czepiać wykładowcy któremu dano za mało czasu na wypowiedź proszę Cię abyś może skupił sam swoją uwagę jeszcze dokładniej na rozdziałach 9-11 listu do Rzymian.
Pozdrawiam.


Bla la bla.
Dokładniej robię to od kilku lat.
Ba nawet zrobiłem strukturę chiastyczną i myslałem o komentarzu do tego tesktu ... kto wie .. być moze :)


Merytorycznie oczywiście nie wykażesz nic błędnego w moich uwagach.
"Kwiatkiem" jest cytowanie greckiego słowa katharidzo jako zasługi :S przez autora wywiadu ...

Zwróć też uwagę ze autor to "DOKTOR przyszły" i osoba która specjalnie sie do tego przygotowywała a nie przechodzień na ulicy!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 05 mar 2013, 12:22

Lash pisze:
InChrist pisze: Lash czy w swoim zacietrzewieniu

Wybacz jeśli błędnie wydedukowałem po Twoich emocjach w emotionkach doszukując się złośliwego sarkazmu. To więc może zwróć uwagę na listy Pawła bo teraz o tym tu mówię abyś dał spokój doktorowi teologii, który i tak się napocił aby przekazać właściwą egzegezę, którą mam nadzieję, że doceniasz.

Lash pisze:
InChrist pisze:Proszę Cię jednak abyś jeszcze raz przesłuchał wyraźnie przynajmniej część drugą. Czy nie pamiętasz, że Bóg daje szansę nawet zatwardziałym i odciętym gałęziom z Izraela (Rz 11)?


Nie Bóg nie daje im szansy
to kłamliwe zdanie
Prawdziwe brzmi.
Jeśli uwierzą, Bóg ich wszczepi ponownie.


Nie wiem czemu nie dostrzegasz że Bóg nie daje szansy?
"Jeśli natomiast niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc dziką oliwką, zostałeś między pozostałe wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia oraz tłuszczu drzewa oliwnego, to nie wynoś się nad gałęzie; jeśli zaś się wynosisz, (to pamiętaj), że nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie. Powiesz jednak: Odłamane zostały gałęzie, abym ja mógł być wszczepiony. Słusznie! Odłamane zostały z powodu niewiary, ty zaś pozostajesz dzięki wierze; nie wzbijaj się w pychę, ale raczej się bój. Jeśli bowiem Bóg nie oszczędził gałęzi zgodnych z naturą, moógłby nie oszczędzić i ciebie. Zwróć więc uwagę na dobrotliwość i surowość Boga — z jednej strony surowość dla tych, którzy upadli, z drugiej zaś dobrotliwość (Boga) względem ciebie, jeśli pozostaniesz w tej dobrotliwości, w przeciwnym bowiem razie i ty będziesz odcięty. Oni natomiast, jeśli nie będą pozostawali w niewierze, zostaną wszczepieni, gdyż Bóg ma moc wszczepić ich ponownie.
Bo jeżeli ty z natury przynależny do dzikiej oliwki zostałeś odcięty i wbrew naturze wszczepiony w szlachetne drzewo oliwne, o ile bardziej w swoją własną oliwkę będą wszczepieni ci, którzy odpowiadają jej naturze."
Rz 11:17-24
Albo czy ja tu wątpię, że potrzeba wiary? Oczywiście że kluczem tu jest wiara (oczywiscie ze nie jest sprawa wszystkich bo nie wszyscy wiemy uwierzą, nie wszyscy sie narodza na nowo) i trwanie w niej. Oni gdy nie beda trwali w niewierze Bóg ich przyjmie. Więc widzisz, że Bóg daje szanse. Czy wątpisz słowo Pisma Lash?

P.S. Szczerze ciekawy jestem Twojego chiastycznego opracowania, bowiem kocham chiazmy w biblii. :)
Szczerze mówiąc Lash mam dość czepiania się o słowa przy użyciu biblii i odbijania piłeczki pink ponga , nie dajemy wówczas obaj świadectwa jedności w wierze i wygląda to obiektywnie jakbyśmy obaj kwestionowali biblię która przecież jest spójna co podkreślono w tym video wywiadzie. Dlatego kończę ze swojej strony polemikę. Ja Cię na siłę nie zamierzam przekonywać . Rzuciłem jedynie link z miłości do was abyście zaz najomili się dokładnie z tematem predestynacji. EOT


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości