Urząd kaznodziei

Jak postrzegamy Boga....
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Urząd kaznodziei

Postautor: Maksymilian » 14 mar 2013, 23:16

Zastanawia mnie ostatnio struktura kościoła.
Ciągle w głowie siedzi mi taki wzorzec:
- biskup - udziela konfirmacji prowadzi diecezję i wyświęca na prezbiterów i diakonów bądź diakonisy (tylko dla mężczyzn)
- prezbiter - zwiastowanie Słowa Bożego w zborze i kierowanie zborem (tylko dla mężczyzn) udziela sakramentów
- diakon/ diakonisa- służba charytatywna (dla obu płci) i pomocnicza w zborze

I mam problem, bo spotkałem się z czymś takim jak kaznodzieja świecki czyli ktos kto raczej z ambony na nabożeństwie nie powinien wygłaszać kazań a tak się dzieję nie rozmiem skoro ma się tym zająć prezbiter to po co taki świecki urząd?


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Urząd kaznodziei

Postautor: Piotrek. » 14 mar 2013, 23:38

Maksymilian pisze:Zastanawia mnie ostatnio struktura kościoła.
Ciągle w głowie siedzi mi taki wzorzec:
- biskup - udziela konfirmacji prowadzi diecezję i wyświęca na prezbiterów i diakonów bądź diakonisy (tylko dla mężczyzn)
- prezbiter - zwiastowanie Słowa Bożego w zborze i kierowanie zborem (tylko dla mężczyzn) udziela sakramentów
- diakon/ diakonisa- służba charytatywna (dla obu płci) i pomocnicza w zborze

I mam problem, bo spotkałem się z czymś takim jak kaznodzieja świecki czyli ktos kto raczej z ambony na nabożeństwie nie powinien wygłaszać kazań a tak się dzieję nie rozmiem skoro ma się tym zająć prezbiter to po co taki świecki urząd?


Zdarza się , że kaznodzieja świecki , a (w szczególnych przypadkach) nawet student(ka) teologii prowadzi nabożeństwo. Dlaczego nie powinien wygłaszać kazań ? To taka służba pomocnicza , może robić wszystko z wyjątkiem posługiwania sakramentami.

W praktyce do tego czegoś wymagany jest co najmniej licencjat z teologii.


Po Twoim poście domyślam się , że chodzi Tobie o sytuację w KEA. Otóż tam diakonisa ≠ diakon. Było o tym już kiedyś wspominane na forum.


Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 14 mar 2013, 23:44

No tam wiem jaka jest sytuacja, ale skoro diakonów ustanowili jako pomocników, aby sami mogli się zająć zwiastowaniem Słowa to po co tworzyć instytucje z błędnymi założeniami, że z ambony na głównym nabożeństwie ktoś może wygłaszać a nawet prowadzić nabożeństwo, bo tam godzinę biblijną czy chórek to prezbiter obowiązkowy nie jest ;-)


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 14 mar 2013, 23:50

Diakonów czasem brakuje i są oni gdzieś przypisani. Natomiast taki kaznodzieja niekoniecznie , jest mniej ograniczony i dlatego w razie potrzeby mogą się uzupełniać.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Ararat
Posty: 208
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: https://goo.gl/FtHC4r
Gender: Male
Kontaktowanie:

STANOSWISKA W KOŚCIELE

Postautor: Ararat » 15 mar 2013, 15:41

Serdecznie Zapraszam do artykułu zatytułowany: "STANOWISKA W KOŚCIELE"


"Nie ma zaś nic wspólnego z Bogiem ten, kto nie uznaje JEZUSA. " ( 1 list Jana 4:3 ) BWP
"Każdy zaś duch, który nie uznaje JEZUSA, nie jest z Boga;..." ( 1 list Jana 4:3 ) BT
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Ap.4:12) - TYLKO JEZUS CHRYSTUS.

https://jedynadroga.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ZbawieniewChrystusie/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 15 mar 2013, 16:43

Stanowiska? Przyzwyczailiśmy się do tytułów ale za każdym tytułem w zgromadzeniu JEzusa Chrystusa jest odpowiednia służba.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Urząd kaznodziei

Postautor: Chcę wierzyć » 15 mar 2013, 18:53

Maksymilian pisze:Zastanawia mnie ostatnio struktura kościoła.
Ciągle w głowie siedzi mi taki wzorzec:
- biskup - udziela konfirmacji prowadzi diecezję i wyświęca na prezbiterów i diakonów bądź diakonisy (tylko dla mężczyzn)
- prezbiter - zwiastowanie Słowa Bożego w zborze i kierowanie zborem (tylko dla mężczyzn) udziela sakramentów
- diakon/ diakonisa- służba charytatywna (dla obu płci) i pomocnicza w zborze

I mam problem, bo spotkałem się z czymś takim jak kaznodzieja świecki czyli ktos kto raczej z ambony na nabożeństwie nie powinien wygłaszać kazań a tak się dzieję nie rozmiem skoro ma się tym zająć prezbiter to po co taki świecki urząd?


Kaznodzieja świecki? Człowiek świecki nie może w społeczności sprawować żadnej funkcji chociażby skończył studia teologiczne.

Jeżeli zastanawiasz się nad funkcjami w kościele to może te fr. byłyby odpowiednie.

1 Kor 12:28 - A Bóg ustanowił w kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki.

Efez 4:11 - I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,

Czyli wśród braci (najważniejsze stanowisko) Bóg ustanowił
apostołów - Ci których posłał Pan Jezus aby ogłosili Ewnagelię m.in. Paweł
ewangelistów - Ci którzy spisywali Ewangelię m.in. Marek, Łukasz
proroków - Ci którzy otrzymują słowa od Boga do społeczności
starszych (presbiteros) - czyli biskup, nauczyciel słowa (kaznodzieja) względnie pasterz (pastor)
diakoni (usługujący) - bracia którzy pomagają

Każda funkcja jak widać jest czymś podyktowana i ma poparcie w sprawowanej służbie w kościele.
Mam nadzieję że w czymś pomogłem.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 mar 2013, 21:08

Chcę wierzyć pisze:Efez 4:11 - I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,

Czyli wśród braci (najważniejsze stanowisko) Bóg ustanowił
apostołów - Ci których posłał Pan Jezus aby ogłosili Ewnagelię m.in. Paweł
ewangelistów - Ci którzy spisywali Ewangelię m.in. Marek, Łukasz
proroków - Ci którzy otrzymują słowa od Boga do społeczności
starszych (presbiteros) - czyli biskup, nauczyciel słowa (kaznodzieja) względnie pasterz (pastor)
diakoni (usługujący) - bracia którzy pomagają


A gdzie są w tej "hierarchii" pasterze i nauczyciele?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 mar 2013, 21:12

Maksymilian pisze:skoro ma się tym zająć prezbiter to po co taki świecki urząd?

Podział na duchownych i świeckich jest sztuczny. W Kościele jest powszechne kapłaństwo. W Nowym Testamencie nie ma mowy o urzędach w Kościele.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Urząd kaznodziei

Postautor: Piotrek. » 15 mar 2013, 23:11

Chcę wierzyć pisze:Kaznodzieja świecki? Człowiek świecki nie może w społeczności sprawować żadnej funkcji chociażby skończył studia teologiczne.


Dlaczego uważasz , że nie może głosić kazań ?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Urząd kaznodziei

Postautor: Chcę wierzyć » 16 mar 2013, 00:31

Piotrek. pisze:
Chcę wierzyć pisze:Kaznodzieja świecki? Człowiek świecki nie może w społeczności sprawować żadnej funkcji chociażby skończył studia teologiczne.


Dlaczego uważasz , że nie może głosić kazań ?


Ja nie wiem co dla was oznacza osoba świecka. Czy to osoba bez święceń?

Dla mnie osoba świecka to taka która nie przyjęła Ewangelii Jezusa. Z jakiś tam powodów Bóg nie ma dostępu do serca takiej osoby i taka osoba odrzuca Ducha Świętego.
Taka osoba nie powinna w ogóle nauczać no chyba, że ma dużą wiedzę np. historyczną i jest zaproszona aby poprowadzić wykład.
Za nauczanie słowa odpowiedzialni są starsi bracia społeczności (kościoła).


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 16 mar 2013, 00:57

Adalbertus pisze:
Chcę wierzyć pisze:Efez 4:11 - I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,

Czyli wśród braci (najważniejsze stanowisko) Bóg ustanowił
apostołów - Ci których posłał Pan Jezus aby ogłosili Ewnagelię m.in. Paweł
ewangelistów - Ci którzy spisywali Ewangelię m.in. Marek, Łukasz
proroków - Ci którzy otrzymują słowa od Boga do społeczności
starszych (presbiteros) - czyli biskup, nauczyciel słowa (kaznodzieja) względnie pasterz (pastor)
diakoni (usługujący) - bracia którzy pomagają


A gdzie są w tej "hierarchii" pasterze i nauczyciele?


Tymoteusz i chyba Tytus byli odpowiedzialni za ustanawianie po zgromadzeniach starszych (presbiteros). Wszystkie wymagania jakie powinien spełniać starszy brat zostały wymienione w listach. Ale ogólnie można powiedzieć że starszy jak sama nazwa wskazuje oznacza osobę która (nie jest co dopiero nawrócona) jest od kilku lat co najmniej ochrzczona Duchem Świętym, wydaje odpowiednie owoce, no i dobrze zna Słowo . Każda zdrowa społeczność powinna mieć kilku/nastu/dziesięciu starszych/pastorów odpowiedzialnych za prowadzenie (doglądnie) społeczności (wszystko co się z ty wiąże) i za nauczanie.
Starszy to inaczej pastor/biskup. Pasterz natomiast jest odpowiedzialny za nauczanie i strzeżenie zgromadzenia przed podejrzanymi naukami.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
pir
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2013, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pir » 16 mar 2013, 12:23

ciekawe opinie


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 16 mar 2013, 13:45

Dla wyjaśnienia - świecki nie jest to najlepsze określenie i pachnie katolicyzmem , ale chodzi tu o osobę bez ordynacji pastorskiej.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 20 mar 2013, 23:05

Czyli moje rozumienie jest dobre czy to herezja :/. Mam mętlik w głowie z tą sprawą :/.


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości