Bóg a anioł

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Bóg a anioł

Postautor: Psrus » 21 kwie 2013, 21:05

Mam pytanie, w ST często kiedy Bóg się objawia fragmenty mówią o tym bardzo pomieszanie, np. że ktoś ujrzał anioła pańskiego, i Bóg przemówił do niego, itp. zawuażyłem że często objawienie Boga jest opisywane jakby było objawieniem jakiegoś anioła, a jednak słyszą Boga, nie rozumiem tego kompletnie, o co w tym chodzi? Mają objawienie jakiegoś anioła, a jednocześnie mają objawienie Boga, czasem Bóg coś mówi, a okazuje się że to anioł a mówi jak Bóg, czy jak.. nie rozumiem tego..


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 22 kwie 2013, 00:01

Tak, czasem w ten sposób w ST określa się spotkanie z Bogiem we własnej Osobie. Ale czasem określa się tak po prostu spotkanie z aniołem.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 22 kwie 2013, 02:49

Podobny przykład jest w Objawieniu 22.
Najpierw anioł mówi, żeby mu się nie kłaniać, potem
- albo zaczyna mówić sam Jezus
- albo anioł zaczyna mówić słowami Jezusa, zapodaje przekaz słowo w słowo.
Tak więc nie ma się co dziwić, że w ST aniołowie mówili tak, jakby to sam Posyłający mówił, i byli nawet tak traktowani, jak Jahwe, który ich posłał(wszak widziałem Boga twarzą w twarz a pozostałem przy życiu, itd).


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg a anioł

Postautor: KAAN » 22 kwie 2013, 13:03

Cosmo pisze:Mam pytanie, w ST często kiedy Bóg się objawia fragmenty mówią o tym bardzo pomieszanie, np. że ktoś ujrzał anioła pańskiego, i Bóg przemówił do niego, itp. zawuażyłem że często objawienie Boga jest opisywane jakby było objawieniem jakiegoś anioła, a jednak słyszą Boga, nie rozumiem tego kompletnie, o co w tym chodzi? Mają objawienie jakiegoś anioła, a jednocześnie mają objawienie Boga, czasem Bóg coś mówi, a okazuje się że to anioł a mówi jak Bóg, czy jak.. nie rozumiem tego..
Fakty które opisujesz łatwo jest zrozumieć kiedy uzmysłowisz sobie że Pan Jezus zanim przyszedł na ziemię w ciele był tą osobą Boga, która kontaktowała się z człowiekiem, pomimo tego że Pan Miał swoją boską chwałę od zawsze to jednak czasami jakby "chował" tą chwałę, odsuwał ją gdzieś, aby człowiek mógł być obecny w bliskim kontakcie z Bogiem. Można zwrócić na chociażby dwie teofanie tj. objawienie się Pana Boga; jedna to rozmowa z Abrahamem 1M18 i spotkanie Jozuego z posłańcem Pańskim Joz : 5:13-15.

Ewidentnie postać ma cechy Pana Boga, a jednak Pan zbliża się do człowieka i człowiek może rozmawiać nim. Wierzę że te miejsca opisują objawienie się osoby Pana Jezusa zanim przyszedł w ciele w uniżonej postaci sługi.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
greenfly
Posty: 112
Rejestracja: 21 cze 2013, 15:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: greenfly » 21 cze 2013, 21:26

Ja to widzę inaczej. Moim zdaniem anioł przychodził do człowieka i oznajmiał co mówił Bóg. W biblii przecież pisze : "Boga nikt nigdy nie widział".


---------------------------------------------------------
UWAGA! Jestem dyslektykiem więc robię byki!
---------------------------------------------------------
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 25 wrz 2013, 21:35

greenfly pisze:Ja to widzę inaczej. Moim zdaniem anioł przychodził do człowieka i oznajmiał co mówił Bóg. W biblii przecież pisze : "Boga nikt nigdy nie widział".

Zauważ, że cały werset mówi tak:
J 1,18: Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Anioł w języku hebrajskim, mal’ach, znaczy po prostu posłaniec, przedstawiciel, tak więc fragment księgi Sędziów 13:
(21) I nie ukazywał się już anioł Pański Manoachowi i jego żonie. Wtedy też poznał Manoach, że to był anioł Pański. (22) I rzekł Manoach do swojej żony: Na pewno pomrzemy, gdyż oglądaliśmy Boga.

Możemy przeczytać w ten sposób:

(21) I nie ukazywał się już posłaniec/przedstawiciel (jeżeli mowa o Jezusie to biorąc pod uwagę J 1,18 bardziej pasuje słowo "przedstawiciel" ;) ) Pański Manoachowi i jego żonie. Wtedy też poznał Manoach, że to był przedstawiciel Pański. (22) I rzekł Manoach do swojej żony: Na pewno pomrzemy, gdyż oglądaliśmy Boga.


Amazing Grace, how sweet the sound,
That saved a wretch like me....
I once was lost but now am found,
Was blind, but now, I see.
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 25 wrz 2013, 22:09

Korzystając z okazji, warto się zastanowić, czy archanioł Michał to nie faktycznie Pan Jezus.

Zanim zacznę - Jezus nie jest stworzeniem, lecz Stwórcą, alfą i omegą - w to wierzę. Wolę uprzedzić ;)

Wszystkie teksy o Michale:

Dan 10: (13) Lecz książę anielski królestwa perskiego sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni, lecz oto Michał, jeden z pierwszych książąt anielskich, przyszedł mi na pomoc, dlatego ja zostawiłem go tam przy księciu anielskim królestwa perskiego

(21) Doprawdy! Oznajmię ci, co jest napisane w księdze prawdy. I nie ma ani jednego, kto by mężnie stał po mojej stronie przeciwko nim, oprócz Michała, waszego księcia anielskiego.

Dan 12: (1) W owym czasie powstanie Michał, wielki książę, który jest orędownikiem synów twojego ludu, a nastanie czas takiego ucisku, jakiego nigdy nie było, odkąd istnieją narody, aż do owego czasu. W owym to czasie wybawiony będzie twój lud, każdy, kto jest wpisany do księgi żywota.

Jud (9) Tymczasem archanioł Michał, gdy z diabłem wiódł spór i układał się o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć bluźnierczego sądu, lecz rzekł: Niech cię Pan potępi.

Obj 12: (7) I wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego.



Przeanalizujmy najpierw słowo "archanioł". We wcześniejszym poście pokazałem, że "anioł" zarówno w ST jak i w NT znaczy posłaniec/przedstawiciel oraz to, że Jezus przychodził do ludzi jako posłaniec, chociaż w oparciu o J 1,18 lepiej powiedzieć "przedstawiciel", Boga. Natomiast przedrostek "arch" mówi nam iż archanioł jest wyższej w hierarchii niż anioł.

Czyli archanioł znaczy "arcyprzedstawiciel".

Dan 10: (13) Lecz książę anielski królestwa perskiego sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni, lecz oto Michał, jeden z pierwszych książąt anielskich, przyszedł mi na pomoc, dlatego ja zostawiłem go tam przy księciu anielskim królestwa perskiego

Cóż, prawdę mówiąc nie wiem jak to zrozumieć, ten fragment który oznaczyłem kojarzy mi się tylko z innym fragmentem mówiącym iż Jezus jest "pierworodnym stworzenia".


Dan 12: (1) W owym czasie powstanie Michał, wielki książę, który jest orędownikiem synów twojego ludu, a nastanie czas takiego ucisku, jakiego nigdy nie było, odkąd istnieją narody, aż do owego czasu. W owym to czasie wybawiony będzie twój lud, każdy, kto jest wpisany do księgi żywota.

wielki książę - Jezus nazwany jest Księciem Pokoju:
Dan 9: (5)Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.

orędownikiem synów twojego ludu - 1 J 2: (1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.

Jud (9) Tymczasem archanioł Michał, gdy z diabłem wiódł spór i układał się o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć bluźnierczego sądu, lecz rzekł: Niech cię Pan potępi

Ponieważ Jezus jest naszym orędownikiem i obrońcą, tak więc On bronił Mojżesza przed oskarżeniami szatana. Przed przyjściem Chrystusa na świat nie mógł być naszym orędownikiem kto inny. A powiedział "Niech cię Pan potępi", ponieważ będzie sądził dopiero przy swoim powtórnym przyjściu, nie wcześniej.

Obj 12: (7) I wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego.

Cóż, tutaj można się tylko domyślać, ale patrząc na poprzednie fragmenty można wywnioskować, że to Jezus stoczył bój w niebie z szatanem.


Zapraszam do dyskusji. :)


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 wrz 2013, 09:13

Nie ma dyskusji - Jezus nie jest JENDNYM z pierwszych Archaniołów


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 26 wrz 2013, 10:01

stryczek pisze:Korzystając z okazji, warto się zastanowić, czy archanioł Michał to nie faktycznie Pan Jezus.


Nie, Pan Jezus, to nie jest Archaniol Michal. Pan Jezus, to Bog Jahwe.


stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 26 wrz 2013, 11:05

Lash pisze:Nie ma dyskusji - Jezus nie jest JENDNYM z pierwszych Archaniołów

jj pisze:Nie, Pan Jezus, to nie jest Archaniol Michal. Pan Jezus, to Bog Jahwe.


No przecież napisałem wyraźnie:
stryczek pisze:Zanim zacznę - Jezus nie jest stworzeniem, lecz Stwórcą, alfą i omegą - w to wierzę. Wolę uprzedzić ;)

...

Nie ma dyskusji i koniec? :-| Ok...


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 26 wrz 2013, 11:17

stryczek pisze:...

Nie ma dyskusji i koniec? :-| Ok...


a co dyskutowac "Czy Bog jest aniolem"?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 wrz 2013, 11:20

stryczek pisze:
Lash pisze:Nie ma dyskusji - Jezus nie jest JENDNYM z pierwszych Archaniołów

jj pisze:Nie, Pan Jezus, to nie jest Archaniol Michal. Pan Jezus, to Bog Jahwe.


No przecież napisałem wyraźnie:
stryczek pisze:Zanim zacznę - Jezus nie jest stworzeniem, lecz Stwórcą, alfą i omegą - w to wierzę. Wolę uprzedzić ;)

...

Nie ma dyskusji i koniec? :-| Ok...


Rozumiem twój tok myślenia.
Kiedyś myslałem podobnie ... Bóg może posłać jedną ze swoich postaci i wtedy nazwać ją aniołem - NIE MA PROBLEMU. Wierzę że to możliwe ale...
Archanioł Michał to okreslona osoba.
Ma odmienne imie niż Jezus
jest JEDNYM z archaniołów.

Słowem jest kimś szczególnym ( wódz aniołów ) ale to jeden z wielu... a nie Bóg.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 26 wrz 2013, 12:32

Lash pisze:Archanioł Michał to okreslona osoba.
Ma odmienne imie niż Jezus
jest JEDNYM z archaniołów.

Ale w czasach ST Bóg-Syn nie miał na imię Jezus, to imię zostało mu nadane dopiero kiedy urodził się jako człowiek.
Jedna z przepowiedni mesjanistycznych mówi, że panna pocznie syna i nazwie go imieniem Immanuel. Jaki więc to problem, że Jezus w ST mógł mieć na imię Michał?

Poza tym zauważ że podałem fragmenty, w których Michał ma podobne cechy jak Jezus. Jest też jedynym archaniołem wymienionym w Biblii (archanioł - arcyposłaniec, największy z posłańców).

jj pisze:a co dyskutowac "Czy Bog jest aniolem"?

A to ja napisałem, że Bóg jest aniołem...?


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 wrz 2013, 14:00

stryczek pisze:
Lash pisze:Archanioł Michał to okreslona osoba.
Ma odmienne imie niż Jezus
jest JEDNYM z archaniołów.

Ale w czasach ST Bóg-Syn nie miał na imię Jezus, to imię zostało mu nadane dopiero kiedy urodził się jako człowiek.
Jedna z przepowiedni mesjanistycznych mówi, że panna pocznie syna i nazwie go imieniem Immanuel. Jaki więc to problem, że Jezus w ST mógł mieć na imię Michał?

Poza tym zauważ że podałem fragmenty, w których Michał ma podobne cechy jak Jezus. Jest też jedynym archaniołem wymienionym w Biblii (archanioł - arcyposłaniec, największy z posłańców).

jj pisze:a co dyskutowac "Czy Bog jest aniolem"?

A to ja napisałem, że Bóg jest aniołem...?


Problem jest tez to JEDEN z archaniołów. To jest pewne.

Z archaniołów sa nimi jeszcze - Gabriel inni dodaja Raphaela


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 26 wrz 2013, 14:50

Lash pisze:Problem jest tez to JEDEN z archaniołów. To jest pewne.

Z archaniołów sa nimi jeszcze - Gabriel inni dodaja Raphaela


Łuk 1:
(19) A odpowiadając anioł rzekł do niego: Jam jest Gabriel, stojący przed Bogiem, i zostałem wysłany, by do ciebie przemówić i zwiastować ci tę dobrą nowinę.
(26) A w szóstym miesiącu Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret

W Biblii nie ma wzmianki o tym, że Gabriel jest archaniołem, zaś o Rafale wspomina tylko deuterokanoniczna księga Tobiasza:

Tob 5: (4) I poszedł Tobiasz poszukać człowieka, który wyruszy razem z nim do Medii, a będzie znał drogę. A gdy wyszedł, spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że jest to anioł Boży.


Powtarzam: Biblia używa zwrotu "archanioł" tylko kiedy mówi o Michale i o nikim innym.


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości