Modlitwa do Ducha Świętego

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Modlitwa do Ducha Świętego

Postautor: Zbyszekg4 » 16 maja 2013, 20:38

Jak odpowiedzielibyście na pytanie o modlitwę do Ducha Świętego- czy są jakieś biblijne wskazówki (wersety) do praktykowania takiej modlitwy?
Innymi słowy: czy można, czy należy, czy nie za bardzo "wypada", modlić się tylko do DŚ? Jakie jest biblijne uzasadnienie na TAK lub na NIE?

Pytam o to bo sam spytany zostałem...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 16 maja 2013, 21:46

Nie, bo modlić się należy tylko do Boga w imieniu Pana Jezusa

A Duch Święty nie jest Bogiem??


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 16 maja 2013, 22:12

Ponieważ Duch Święty jest Bogiem, modlę się do Niego jak do Boga. Przede wszystkim dziękuję Mu, że mnie prowadzi, wprowadza we wszelką prawdę, że jest moim Pocieszycielem. Dziękuję Mu za Jego dary.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 16 maja 2013, 23:48

Nie dostrzegam żadnego teologicznego problemu w modlitwie do Ducha Świętego. Jest Bogiem, więc słyszy nasze modlitwy. Ponadto skoro Osoby Trójcy pozostają w pełnej wspólnocie, to modląc się do jednej z Nich modlimy się do Wszystkich.

Ale nie przypominam sobie, żeby Pismo Święte podawało jakikolwiek przykład takiej modlitwy, sądzę zatem, że nie powinniśmy wykraczać w tak znaczący sposób poza praktykę pierwszego Kościoła.

Poza tym kiedy modlimy się do Boga Ojca, to nie odbywa się to bez zaangażowania pozostałych Osób Trójcy. Pan Jezus jest naszym Odkupicielem i wstawia się za nami, dzięki czemu mamy prawo przyjść do Ojca, a Duch Święty uzdalnia nas do modlitwy i sam modli się z nami.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 17 maja 2013, 08:55

Ja jestem przeciwko takiej modlitwie, skoro jesteśmy protestantami, wzorcem dla nas jest Pismo, powracamy do wzoru apostolskiego, to w Piśmie takiego przykładu nie ma, apostołowie tego nie robili, są tylko przykłady modlitwy do Ojca i wezwania bezpośrednie do Jezusa i tyle. Byłem w takim zborze gdzie doktryna zmieniała się w zależności jaką ostatnio pastor przeczytał książkę, a ponieważ wtedy był pod wpływem książki Benny Hinna-Hilla "Dzień dobry Duchu Święty" to wszystkie modlitwy pastora zaczynały się od słów: Duchu Święty to, Duchu Święty tamto...a innych wcale nie było. Kiedyś gdzieś tam czytałem taką naukę, że ktoś pisał, że modlił się Ojca nic to nie dało, wołał do Jezusa ale odpowiedzi nie było i zaczął modlić się do Ducha i to zawsze działo i dlatego to praktykuje - dla mnie to za słaby argument, Pismo jest wzorem.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 17 maja 2013, 09:24

Dziękuję za wypowiedzi. Mile widziane kolejne!... :D


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 17 maja 2013, 11:21

Moim zdaniem mimo, że Duch Święty jest Bogiem
to jednak nie zwracamy się do Boga Duchu Święty, wg. biblii uzasadnione jest jedynie Ojcze, Panie, Boże, Panie Jezu (jak Szczepan).
A modlitwę ze zwrotem "duchu" używają raczej plemiona indiańskie. ;)
A prośby aby Duch Święty przyszedł w ogóle są pozbawione sensu, skoro On już przyszedł 2000 tysiące lat do kościoła i jak na razie go nie opuścił. :)


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 17 maja 2013, 12:29

(13) Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.
(2 list do Koryntian 13:13, Biblia Warszawska)


1. Co to jest "spolecznosc"?
2. Z ktora z Bozych Osob sie nie rozmawia?


Steven
Posty: 471
Rejestracja: 25 wrz 2012, 14:51
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Parysz
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Steven » 17 maja 2013, 14:05

Nie ma nigdzie o modlitwie do Ducha Świętego to tak samo nie ma żeby się modlić do zmarłych.

Duch swiety nie jest Bogiem. Duch Swiety jest Duchem Świętym. Sama nazwa ci pokazuje czym Duch Swiety jest.

Jeśli już się upierasz to jednym wiecznym Bogiem mozesz według swojego Kosciola uznać Trójce Święta.

Polecam jednak kierować się Biblia która mowi o modlitwie do Ojca. Nie ma nigdzie modlitwy do Jezusa czy do Ducha Świętego. Nie jest nigdzie zalecana i używana. To Bóg Ojcia daje Ducha Świętego. Duch Swiety mieszka w nas, nie rozumiesz tego chyba kim jest Duch Swiety i Biblia jasno naucza co to jest Duch Swiety.

Biblia naucza że Duch Swiety to Duch Swiety. Czyli słowo to oznacza to co wlasnie się piszę czytając to słowo. To proste Syn Boży to Syn Boży, Duch Swiety to Duch Swiety. Bóg Ojciec np Jezus mówił jak modlić się do Ojca i sam się modlił.

Nawet jeśli akceptujesz i wymyślasz różne tytuły w jezyku "plemiennym" np polski to wcale nie nabiera to tego znaczenia w języku hebraiskim. Mimo to na podstawie narodowego języka dodajesz i zmieniasz słowa Biblii o czym przestrzega Apostoł aby nie dodawać i zmieniać.

Wiec np nie ma sensu Twój tok myślenia. Bo gdyby mial sens to byś rozumiała że Jezus mówiąc- do Ojca mowi- do Ojca. Jeśli coś jest napisane tak to jest takim nie musisz dodawać znaczeń tak by ci pasowało. Innaczej dodajesz słowa do Biblii i niszczysz słowo Boże Małgorzato. Odrzucasz je. Jeśli nawet mniemasz że Bóg to Duch Swiety i bedzie to prawda to i tak Twoje dywagacje nie mają sensu bo masz Pismo Święte i piszę w nim o modlitwie do Ojca. Jeśli idziesz tokiem myślenia. Przykład

bóg kazał spożywać wiśnie, ale czeresnia to też owoc wiec będę spożywać czeresnie. I wiśnia i czeresnia to jeden owoc tylko słodki i gozki. Wiec ty mówisz będę spożywać owoc bo bóg kazał spożywać owoc. A to też owoc.

Ktos inny powie jezus mówił modl się to się modłę do kamienia.

Przez takie rozumienie chrześcijaństwo tworzy kolejne pojęcia, kruczki doktryn i słów stojących na drodze do rozumienia Pana i Ewangelii. Po 2 tys lat za kolejne 10 tys ludzie stworzą nowe zwroty typu Trójcy np stworzą zwrot określający coś jakiś zbiór mimo że nie bylo to objawione przez Ducha Świętego te rzeczy wchodzą do kanonu myślenia.

Po prostu Małgorzato Biblia mowi o modlitwie do Boga Ojca. Biblia nie mowi nic o modlitwie do Ducha Świętego. Mylę się? Popraw mnie... Głosze herezję... Kto mowi prawdę ja czy ty. Słowo przeciwko pojęciom? Pojęcie czy słowo. Biblia jest słowem Bożym. Jest ważne by bylo poprawnie tłumaczone i interpretowane i by nic nie dodawać do słów Biblii, ty teraz dodajesz bardzo wiele tłumacząc mam kto jest Bogiem kto czym. Biblia niesie pełne zrozumienie tych rzeczy. Zaufaj Biblii wiecej na temat Ducha Świętego nie jest ci potrzebne. Słuchaj Duch Swiety jest Duchem Świętym, musisz to zaakceptować. To co jest napisane o nim jest prawda. Wyrzuc pojęcia otwórz serce.


Największe forum ewangeliczne w Polsce

http://e-protestanci.pl
Steven
Posty: 471
Rejestracja: 25 wrz 2012, 14:51
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Parysz
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Steven » 17 maja 2013, 14:31

A pomyliłem działy poproszę o kasację postów. Źle spojrzałem na dział w postach od ostatniej wizyty. Wiec proszę jakiegoś admina o skasowanie bez kary.


Największe forum ewangeliczne w Polsce

http://e-protestanci.pl
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 17 maja 2013, 15:29

POdobnie jak Filip uważam że nie ma jasnych przeciwwskazań do modlitwy do Ducha Świętego, ponieważ jest tym samym Bogiem co Ojciec i Syn, jednak inna jest rola Ducha Świętego ustalona przez Boga; Duch Święty działa w ukryciu, kieruje wszystko w kierunku uwielbienia Syna, przypomina, poucza, świadczy i wykonuje całą pracę związaną z nawróceniem człowieka. Z tego powodu modlimy się raczej do Pana Jezusa i do Ojca albo wołamy w modlitwach do Pana Boga bez wyróżniania osoby.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 maja 2013, 17:16

Czy ktoś jeszcze zabierze głos?...

Tak sobie myślę, że jeśli modlimy się do naszego Ojca w niebie i robimy to w Imię Jezusa, to jeśli w trakcie takiej modlitwy poprosimy o coś Ducha Świętego, albo za coś Mu podziękujemy lub tylko słowa uwielbienia wypowiemy, to nie zrobimy niczego złego bo:
- cały czas jest to modlitwa do Boga, w Trójcy Jedynego (nie zmieniamy "odbiorcy" modlitwy!)
- Duch Święty jest, zgodnie z nauką Biblii, naszym Pocieszycielem, Tym, który wprowadza nas we wszelką prawdę, naucza, przypomina, oznajmia przyszłość, jest z nami na wieki... - to co stoi na przeszkodzie, aby te atrybuty i cechy Boskiej Osoby Ducha Świętego uwzględniać w modlitwach?!

Zatem konkretna modlitwa do Ducha Świętego, jak i jedynie małe westchnienie do Niego w trakcie modlitwy do Boga Ojca czy Jezusa, wydaje się być uzasadniona teologicznie, chociaż trudno o biblijny cytat z takiej modlitwy.

Gdy się jednak uwzględni fakt, iż Duch Święty "nie pcha się na pierwszy plan", to można tym wytłumaczyć brak takiego cytatu...

Ma to sens co napisałem?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Steven
Posty: 471
Rejestracja: 25 wrz 2012, 14:51
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Parysz
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Steven » 19 maja 2013, 23:15

Zbyszek popieram tak w 80 procentach co piszesz. Według mnie też wlasnie mówienie o Duchu Świętym czy dziękowanie za Ducha Świętego jest okey chodź nie modłę się do Ducha Świętego.


Największe forum ewangeliczne w Polsce

http://e-protestanci.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości