Gwiazda poranna

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Gwiazda poranna

Postautor: Psrus » 12 cze 2013, 23:20

Iz. 14, 12
O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!

Obj. 22, 17
Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.

Coś tu nie gra, prawda?
To kto jest tą jasną gwiazdą, szatan czy Jezus?


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 12 cze 2013, 23:24

Może Biblia nie musie stosować zawsze takiej samej symboliki i metaforyki? :-) Czasem metafory/symbole użyte w różnych księgach odpowiadają sobie nawzajem, ale nie zawsze.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 12 cze 2013, 23:29

Te wersety to hot spot KJV-onlyistów, zastanawiam się co mają inni do powiedzenia na temat tej sprzeczności.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Gwiazda poranna

Postautor: Albertus » 12 cze 2013, 23:30

Cosmo pisze:Iz. 14, 12
O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!

Obj. 22, 17
Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.

Coś tu nie gra, prawda?
To kto jest tą jasną gwiazdą, szatan czy Jezus?


Nieprawda.wszystko gra.To podobnie jak szatan jest nazwany lwem ryczącym i Chrystus jest nazwany lwem z pokolenia Judy


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 13 cze 2013, 06:25

Omyłkowo napisałem w dziale dostępnym tylko dla protestantów.Przepraszam za pomyłkę i proszę o wykasowanie postu.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 13 cze 2013, 09:34

Moze sie przyda.

Cosmo pisze:Iz. 14, 12


Isa. 14:12–15 fallen from heaven, O Day Star, son of Dawn! Using rich poetic imagery, the king of Babylon is addressed with sarcastic irony. From the great heights of his pride, arrogance, and rebellion against God, his downfall brings him to the depths of Sheol. the mount of assembly in the far reaches of the north. In Canaanite mythology, the gods sat in assembly on a northern mountain (cf. Ps. 48:1–2). like the Most High. See Gen. 3:5; 11:4. Some have seen here a poetic allusion in which the fallen king of Babylon is likened to a fallen Satan. At the minimum, the extravagant pretensions of the king of Babylon are graphically and poetically portrayed, from the heights of God-defying arrogance (“I will make myself like the Most High”) to the depths of destruction in the far reaches of the pit. (See also note on Ezek. 28:11–19.)

Cosmo pisze:Obj. 22, 17


“I, Jesus, have sent my angel to testify to you about these things for the churches. I am the root and the descendant of David, the bright morning star.”
(Revelation 22:16 ESV)

To jest wers 16 w angielskiej Biblii. Ciekawe.

Rev. 22:16 the root and the descendant of David. Jesus is both David’s “son” and his Lord, the source of his royalty (5:5; Isa. 11:1, 10; Mark 12:35–37). bright morning star. This is the ruler whom Balaam foresaw arising from Israel to conquer the nations (Num. 24:17).

Num 24:17 bt " Widzę go, lecz jeszcze nie teraz, dostrzegam go, ale nie z bliska: Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło. Ono to zmiażdży skronie Moabu, a także czaszki wszystkich synów Seta."

Num 24:17 bw " Widzę go, lecz nie teraz, oglądam go, lecz nie z bliska. Wzejdzie gwiazda z Jakuba, Powstanie berło z Izraela, I roztrzaska skronie Moabu, Ciemię wszystkich synów Seta."


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 13 cze 2013, 11:41

Bo to jest 16 wiersz. To ja sie pomyliłem przy wpisywaniu numeru.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Gwiazda poranna

Postautor: Dragonar » 13 cze 2013, 16:15

Cosmo pisze:Iz. 14, 12
O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!

Obj. 22, 17
Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.

Coś tu nie gra, prawda?
To kto jest tą jasną gwiazdą, szatan czy Jezus?

Osobiście uważam podobnie jak przedmówcy, że dwie, różne postaci są w Biblii określane tym samym symbolem. To jest moim zdaniem najbardziej prawdopodobna opcja.

Istnieje jednak inna teoria, która podkreśla, że Chrystus jest jutrzenką (Ap 22:16), a Szatan synem jutrzenki (Iz 14:12). Pismo używa czasem określenia "syn" w stosunku do osoby stworzonej przez drugą, np. aniołowie nazywani są synami Bożymi (Rdz 6:1-4). Przechodząc do rzeczy, według niektórych Szatan został stworzony przez Chrystusa, dlatego zostaje nazwany synem jutrzenki. Szatan w końcu również jest aniołem - upadłym, ale wciąż aniołem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, że to Chrystus stworzył Szatana, skoro przez Jezusa wszystko zostało stworzone (Kol 1:16).


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
lopez2
Posty: 92
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: domingo33gda
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lopez2 » 12 lip 2013, 15:46

wszytsko wskazuje ze
Lucyfer to funkcja a nie nazwa wlasna

funcyjny lucyfer upadajac został jej pozbawiony i od tego czasu nazywany jest szatanem

kto inny obecnie pelni funkcje niosacego swiatło i swiatłosci narodów

oczywiscie stare masonskie zakony mowiac lucyfer jak i caly wielki dom teozofii ma na mysli pierwotnego nosiciela swiatła - wyzwoliciela od zlego Boga (Yahwe) ktory uwieził czlowieka z wiezieniu niewiedzy -ogrodzie


YT - Kryzys Tożsamości - (szukajac prawdy)
Mamut
Posty: 130
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mamut » 12 lip 2013, 22:00

Wygląda na to, że nie tylko Jezus był nazwany gwiazdą jasną poranną i szatan przed upadkiem.

Hioba-Joba 38;7
(7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2013, 23:28

Nie ma sprzeczności bo 'gwiazda poranna' to nie jest tytuł zarezerwowany. Chodzi raczej o określenie osoby i w jednym wypadku chodzi o upadek osoby, która wzbiła się ponad narody i urosła w pychę mówiąc w sercu swoim "zrównam się z Najwyższym". W drugim przypadku chodzi o Jezusa którego Bóg wywyższył.
Gwiazda może świecić wszystkim wokoło albo zwodzić. Tak samo są drzewa które wydają dobre owoce i złe. Drzewo które zostaje wycięte i drzewo do którego są wszczepieni wierzący.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Gwiazda poranna

Postautor: Hardi » 12 lip 2013, 23:31

Albertus pisze:To podobnie jak szatan jest nazwany lwem ryczącym i Chrystus jest nazwany lwem z pokolenia Judy

wow :eek: podaj werset w którym szatan jest nazwany lwem, bo ja znam tylko taki w który jest napisane, że krąży jak lew i myśli kogo by tu pożreć, różnica kolosalna i zasadnicza


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Gwiazda poranna

Postautor: Hardi » 12 lip 2013, 23:47

Cosmo pisze:Iz. 14, 12
O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!

Obj. 22, 17
Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.

Coś tu nie gra, prawda?
To kto jest tą jasną gwiazdą, szatan czy Jezus?

szatan jest nazwany synem jutrzenki, a Jezus jutrzenką (gwiazda poranna to jutrzenka), różnica bije aż po oczach :)


lopez2
Posty: 92
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: domingo33gda
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: lopez2 » 13 lip 2013, 00:56

nie do konca bedzie to skuteczne przełozenie
bo zalezy od tlumaczenia

oryginalny sens jest niestety taki ze o "wenusie" synu poranka
o gwiazdo rozjasniajaca synu poranny


YT - Kryzys Tożsamości - (szukajac prawdy)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości