Szkoły prorockie

Wolne przemyślenia na temat Chrześcijaństwa i nie tylko ....
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Szkoły prorockie

Postautor: aska » 26 sie 2009, 12:38

Witajcie.

Jakiś czas temu usłyszalam w rozmowie o powstawaniu tzw. szkół prorockich w Polsce.

Ale nie umiem powiedzieć kto to zaklada. Czy obiło się to komuś o uszy?

I co o tym myślicie - o ile myślę, że wiem o co chodzi moje zdanie jest raczej negatywne, przynajmniej na dzień dzisiejszy.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 26 sie 2009, 18:03

samo określenie czego warte - "szkoła prorocka"... ciekawe kim będą absolwenty i z jakimi umiejętnościami... kwalifikacją? co to za rzemiosło ma być?


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 26 sie 2009, 19:08

aska pisze:Czy obiło się to komuś o uszy?

Obiło, obiło i nie tylko o uszy ;)
Uważam, że jest to pomysł chory już z założenia.
Jak można się "nauczyć" czegoś, co jest darem od Boga :-/


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sie 2009, 20:05

Norbi pisze:[...]Jak można się "nauczyć" czegoś, co jest darem od Boga :-/

No jak to jak? To przecież tak samo łatwo jak ze Zbawieniem czy Wiarą -- zajmie Ci to tylko 15-ście sekund, po prostu powtarzaj za mną słowa tej modlitwy... ;)

No ale mi się o uszy nie obiło chociaż z nazwy pomysł wydaje się dokładnie tak jak to opisałeś -- (nie)zwykły wytwór chorego umysłu.

Pozdrawiam ironicznie,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 27 sie 2009, 08:34

aska pisze:Jakiś czas temu usłyszalam w rozmowie o powstawaniu tzw. szkół prorockich w Polsce.

M A K A B R A :-?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 27 sie 2009, 11:06

W O W - aż tak źle?

M arculusie, a co ci się obiło? możesz więcej na ten temat?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Szkoły prorockie

Postautor: Lash » 27 sie 2009, 11:10

aska pisze:Witajcie.

Jakiś czas temu usłyszalam w rozmowie o powstawaniu tzw. szkół prorockich w Polsce.

Ale nie umiem powiedzieć kto to zaklada. Czy obiło się to komuś o uszy?

I co o tym myślicie - o ile myślę, że wiem o co chodzi moje zdanie jest raczej negatywne, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Sama nazwa nie sugeruje że ktoś uczy się tam prorokować.
podajcie coś konkretnego ....
Charyzmatu nie da się nauczyć ale być moze nie o to chodzi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 27 sie 2009, 11:23

no właśnie też chcę się tego dowiedzieć...


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 27 sie 2009, 18:25

No jak to nie sugeruje, Lashu? Moim zdaniem sugeruje jak najbardziej? Bo czemuż by tam mogli się uczyć? Ruskie pierogi nadziewać?


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Szkoły prorockie

Postautor: Norbi » 27 sie 2009, 18:50

Lash pisze:
aska pisze:Witajcie.

Jakiś czas temu usłyszalam w rozmowie o powstawaniu tzw. szkół prorockich w Polsce.

Ale nie umiem powiedzieć kto to zaklada. Czy obiło się to komuś o uszy?

I co o tym myślicie - o ile myślę, że wiem o co chodzi moje zdanie jest raczej negatywne, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Sama nazwa nie sugeruje że ktoś uczy się tam prorokować.
podajcie coś konkretnego ....
Charyzmatu nie da się nauczyć ale być moze nie o to chodzi.


Tutaj jest trochę : http://www.bezscian.pl/index.php?option ... Itemid=118

Generalnie cały problem polega na tym, że udział w tej "szkole" biorą osoby, które przeważnie nie mają daru prorokowania.
Skutki łatwo sobie jest wyobrazić...
Kończąc ją, uważają się za proroków i "prorokują" komu i gdzie popadnie... ;-)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Szkoły prorockie

Postautor: fantomik » 27 sie 2009, 21:50

Norbi pisze:[...]
Tutaj jest trochę : http://www.bezscian.pl/index.php?option ... Itemid=118


cytując:
W 2007 roku po kilkuletniej przerwie wznowiliśmy warsztaty prorocze, których celem było aktywowanie i rozwijanie proroczego obdarowania. Zaskoczeni byliśmy, że niektórzy, przyjeżdżając tylko na jeden dzień (a dokładnie 8 godzin) gotowi byli przemierzyć odległość prawie 500 kilometrów. To świadczy o ogromnym duchowym głodzie i pragnieniu, by wyraźniej słyszeć głos naszego Boga. Wychodząc tym pragnieniom, ale też i ogromnej potrzebie Kościoła, naprzeciw, zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach w nowej, zmienionej formie.

tekst niezły ;)
Norbi pisze:[...]
Generalnie cały problem polega na tym, że udział w tej "szkole" biorą osoby, które przeważnie nie mają daru prorokowania.
Skutki łatwo sobie jest wyobrazić...
Kończąc ją, uważają się za proroków i "prorokują" komu i gdzie popadnie... ;-)

Każdy zapewne zna takie przypadki i bez pomocy takiej szkoły (choć zapewne owa szkoła uczyni to jeszcze popularniejszym) ;) A jedno-słowne czy jednozdaniowe proroctwa albo "rzucone wyrwane z kontekstu wersy" w twarz to można usłyszeć jeszcze częściej i interpretuj sobie to samemu ;) Hmm... tak sobie kiedyś pomyślałem, że jakby powrócić do staro-testamentowych zasad postępowania z proroctwami, które się nie spełniają i/lub odciągają od Boga to może by problem po jakimś czasie sam ustąpił (tak sobie tylko żartuję ;))

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 27 sie 2009, 22:16

Hmm... tak sobie kiedyś pomyślałem, że jakby powrócić do staro-testamentowych zasad postępowania z proroctwami, które się nie spełniają i/lub odciągają od Boga to może by problem po jakimś czasie sam ustąpił (tak sobie tylko żartuję ;) )

To była w sumie dobra zasada. Prorok jak saper-- może pomylić się tylko raz ;)


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 28 sie 2009, 09:49

no tak, czasem można dostać głupawki że ludzie chcą się nauczyć(czyt. wymusić) dary ducha, przecież napisano iż każdemu daje jak On sam chce i jest jedynym sprawcą tego dzieła, faktycznie nieciekawie.. :-?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 sie 2009, 10:42

aska pisze:no tak, czasem można dostać głupawki że ludzie chcą się nauczyć(czyt. wymusić) dary ducha,

Poszukaj kościołów charyzmatycznych, w których 100% wiernych "mówi językami" ;) A niektóre to nawet twierdzą, że jak nie "mówisz językami" bądź "przestałeś" to się wyparłeś Ducha Świętego i nie jesteś Zbawiony ;) (całkiem niedawno rozmawiałem z młodym chrześcijaninem, który niestety w takiej wspólnocie przebywał :/).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 28 sie 2009, 11:00

no, prawda. ale skąd to się bierze?

niekoniecznie dar mówienia językami jest dla każdego, albo niezbędny żeby umieć się modlić. tym bardziej że chrześcijanie łykają takie historie ja takie szkoły. zresztą to samo dotyczy nakładania rąk . nakładać na każdą osobę albo pozwalać co gorsza na siebie nakładać ręce każdej osobie.

albo takie cudo, że jeśli kiedyś tam w przeszłości ktoś się parał wróżbiarstwem lub podobnymi historiami a o tym zapomniał i się nawrócił - to możliwe jest że zły w dalszym ciągu ma na niego wpływ.

co o tym myślicie?



Wróć do „ Psychologia, Filozofia i inne....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości